УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ НАФТОВОЇ, ГАЗОВОЇ ТА НАФТОПЕРЕРОБНОЇ
ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 169 від 29.07.98
м.Київ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 1998 р.
за N 538/2978
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства палива та енергетики N 298 (z0568-03) від 13.06.2003 )

Про затвердження Порядку нормування виробничо-технологічних витрат у сфері транспортування, постачання і споживання природного газу в системах газопостачання України

З метою удосконалення обліку втрат природного газу та на виконання п.16 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 1998 р. N 29 (29-98-п) "Про недоліки у фінансово-господарській діяльності підприємств АТ "Укргазпром", ДАХК "Укргаз", а також у системі взаєморозрахунків споживачів України за природний газ, поставлений оптовими імпортерами, та заходи щодо їх подолання" і, доручень Кабінету Міністрів України від 08.05.98 N 9062/10 та від 02.07.98 до N 9062/10 НАКАЗУЮ:
1. Затвердити "Порядок нормування виробничо-технологічних витрат у сфері транспортування, постачання і споживання природного газу в системах газопостачання України" (далі - Порядок), розроблений ВАТ "УкрНДІінжпроект" і погоджений з Мінекономіки, Мінфіном, Держкоменергозбереження, Держгазінспекцією, ДАХК "Укргаз", що додається.
2. Ввести в дію Порядок з 11 вересня 1998 року.
3. Наказ Держнафтогазпрому від 06.11.96 N 193 "Про затвердження Тимчасового положення по розрахунку втрат природного газу в системах газопостачання" скасувати.
4. Узяти до відома, що виробничо-технологічні витрати у сфері транспортування, постачання і споживання природного газу згідно з наказом Держкомстату від 02.07.97 N 165 включаються у собівартість транспортування газу.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника голови Комітету Ю.Зарубіна.
Т.в.о.голови Комітету
В.Тарашевський

Затверджено
Наказ Держнафтогазпрому України
29.07.98 N 169
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 1998 р.
за N 538/2978

Порядок нормування виробничо-технологічних витрат у сфері транспортування, постачання і споживання природного газу в системах газопостачання України

1. Галузь використання

1.1. Дія цього Порядку поширюється на спеціалізовані підприємства газопостачання та газифікації (СПГГ) Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" та на Державне комунальне підприємство "Київгаз".
1.2. Порядок призначений для розрахунків максимальних обсягів виробничо-технологічних витрат природного газу в системах газопостачання України і забезпечує єдиний підхід до визначення цих витрат і включення їх у собівартість транспортування газу.
1.3. Розрахунки витрат природного газу на власні потреби СПГГ та їх комерційні втрати цим Порядком не передбачені.
1.4. Розрахунки витрат і комерційних втрат природного газу у котельнях, промислових підприємствах та компобутових об'єктах виробничого призначення цим Порядком не передбачені.
1.5. Термін дії цього Порядку - п'ять років.

2. Нормативні посилання

Цей Порядок розроблено на базі наступних чинних нормативних документів:
- ДНАОП 0.00-1.20 - 98 (Правила безпеки систем газопостачання України). Затверджені наказом Державного Комітету України по нагляду за охороною праці 01.10.97 N 254 (z0318-98) , зареєстровані Міністерством юстиції України 15.05.98 N 318/2758.
- Положення про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення. Затверджене наказом ДАХК "Укргаз" 30.07.97 N 35 (z0451-97) , зареєстроване Міністерством юстиції України 2 жовтня 1997 р. N 451/2255.

3. Терміни та їх визначення

Термін Визначення
Система газопостачання Абсолютна зовнішня герметичність газопроводу, арматури тощо Абсолютна внутрішня герметичність арматури Умовна нормативна зовнішня герметичність газопроводу, з'єднувальних деталей, арматури, газового обладнання, приладів тощо Негерметичність газопроводу Виробничо-технологічні витрати газу (ВТВ) Комерційні втрати газу Газопроводи, з'єднувальні деталі, арматура, газове обладнання, прилади тощо з надлишковим тиском Р<=12 кгс/кв.см. Стан газопроводу, арматури тощо, при якому забезпечується відсутність витоків газу з порожнини газопроводу, арматури тощо в атмосферу Стан арматури, при якому забезпечується відсутність витоків газу із однієї порожнини газопроводу в іншу його порожнину, причому ці порожнини розділені арматурою Стан газопроводу, з'єднувальних деталей, арматури, газового обладнання, приладів тощо, при якому можливі витоки газу, які не перевищують норм витоків, встановлених чинними нормативними документами, і не можуть бути зафіксовані органолептичним методом Стан газопроводу, з якого є витоки, які можуть бути зафіксовані органолептичним або приладним методами Витрати газу, які забезпечують надійне функціонування та умовну нормативну зовнішню герметичність газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, приладів тощо, в тому числі: витоки газу, які не перевищують норм витоків, встановлених чинними нормативними документами; витрати газу при технічному обслуговуванні, поточному та капітальному ремонтах, при підключенні газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, газового обладнання, приладів тощо згідно з чинними нормативними документами, а також при роботі запальних пальників газових приладів у діапазоні, який є нижчим, ніж поріг чутливості мембранних лічильників газу Замикаюча позиція балансу газу. Втрати газу, які обумовлені: - недоліками способів вимірювання кількості газу та методів, які реалізують ці способи; - похибками приладів обліку кількості газу та приладів визначення фізико-хімічних параметрів газу; - невідповідністю нерівномірного споживання газу без приладів обліку рівномірному обліку за середніми нормами; - використанням побутових газових плит для опалення та гарячого водопостачання внаслідок порушень в роботі систем централізованого теплопостачання та систем гарячого водопостачання; - пошкодженнями та аваріями на газопроводах за умов, коли витоки газу не обліковані; - різницею між кількістю газу, зафіксованою за показаннями побутових газових лічильників і приведеною до умов згідно ГОСТ 2939-63, і кількістю цього газу, зафіксованою за показаннями побутових газових лічильників у разі відсутності приладів визначення тиску та температури газу та при відсутності коректора; - недоліками в інших аспектах організації обліку

4. Загальні положення

4.1. Система газопостачання складається із наступних елементів: газопроводів, арматури, газового обладнання, приладів. Елементи системи не мають абсолютної зовнішньої та внутрішньої герметичності. Це спричинено наявним рівнем техніки.
4.2. Норми витоків газу із елементів системи встановлені чинними нормативними документами (СНИП, ДБН, ДСТУ, ГОСТ, ТУ).
4.3. Система газопостачання надійно функціонує в стані умовної нормативної зовнішньої та внутрішньої герметичності.
4.4. Для підтримання надійного функціонування системи газопостачання в стані умовної нормативної зовнішньої та внутрішньої герметичності проводиться її технічне обслуговування, поточні та капітальні ремонти згідно з чинними нормативними документами (СНИП, правилами, положеннями, інструкціями).
4.5. Витрати газу внаслідок нормативних витоків, витрати газу при проведенні технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів елементів системи, при підключенні нових елементів системи, а також при роботі запальних пальників газових приладів в діапазоні, нижчому ніж поріг чутливості мембранних лічильників газу, складають виробничо-технологічні витрати.
4.6. Максимальні обсяги виробничо-технологічних витрат визначаються розрахунковим шляхом згідно з даним Порядком і включаються у собівартість транспортування газу.
4.7. При розрахунку виробничо-технологічних витрат враховуються всі елементи системи газопостачання, через яку протранспортовано одержаний від постачальника природний газ, незалежно від того, яка організація обслуговує ці елементи та від того, на балансі якої організації вони знаходяться.
5. Розрахунки виробничо-технологічних витрат газу (ВТВ)
5.1. Розрахункове значення (ВТВ) визначається як сума витрат згідно з додатками 1, 2, 3, 4: ВТВ = ВТВ1 + ВТВ2 + ВТВ3 + ВТВ4.
5.2. ВТВ у додатку 4 призначені для розрахунку витрат у разі підключення нових елементів системи, а також у разі проведення поточного та капітального ремонтів системи.
5.3. Виробничо-технологічні витрати можуть бути розраховані за місяць, квартал, рік. Результати повинні мати розмірність - тис.куб.м за період.
5.4. Шифр виробничо-технологічних витрат у додатках 1, 2, 3, 4 складається з позначення "ВТВ", номера додатка, номера позиції в додатку, номера графи в додатку, відокремлених одне від одного дефісами.
Приклад. Виробничо-технологічні витрати для газопроводу з тиском 6 кгс/кв.см, з умовним діаметром ДУ200 приймається з додатку 1, мають шифр ВТВ1-12-3, дорівнюють 3,120 куб.м/доб х км.
5.5. У процесі розрахунків згідно з додатком 1 враховуються усі газопроводи - від комерційного вузла обліку газу постачальника до комерційного вузла обліку газу споживача (покупця) газу, в тому числі - до лічильника газу, встановленого в квартирі, а де їх поки що нема - до крана, іншого пристрою для відключення газових приладів, агрегатів тощо.
5.6. Рекомендована форма розрахунку наведена у додатку 5.

Додаток 1
до пункту 5.1  Порядку нормування
виробничо-технологічних  витрат у
сфері транспортування, постачання
і споживання  природного  газу  в
системах газопостачання України

Виробничо-технологічні витрати природного газу для забезпечення надійного функціонування та умовної нормативної зовнішньої герметичності газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів

куб.м газу за добу на 1 км.
N з/п Умовний прохід (діаметр) газопроводу Ду, мм Тиск газу Р, кгс/кв.см
12>=Р>3 3>=Р>0,05 Р<=0,05
Міжселищні та роз- подільчі газопрово- ди, газопроводи- уводи Розподільчі газопроводи, газопроводи- уводи Квартальні, дворові, будинкові газопроводи
1 2 3 4 5 6
1 15 0,225 0,168 0,034 0,112
2 20 0,307 0,231 0,046 0,154
3 25 0,408 0,306 0,061 0,204
4 32 0,541 0,406 0,081 0,270
5 40 0,633 0,475 0,095 0,317
6 50 0,814 0,611 0,122 0,407
7 65 1,055 0,792 0,158 0,528
8 80 1,251 0,941 0,187 0,625
9 100 1,507 1,131 0,226 0,754
10 125 1,884 1,413 0,283 0,942
11 150 2,260 1,695 0,339 1,130
12 200 3,120 2,314 0,468 1,560
13 250 3,930 2,950 0,590 1,970
14 300 4,680 3,510 0,703 2,340
15 350 5,440 4,080 0,816 2,720
16 400 6,180 4,635 0,927 3,090
17 500 7,750 5,810 1,160 3,870
18 600 9,250 6,940 1,390 4,630
19 700 10,610 7,960 1,590 -
20 800 12,120 9,090 1,820 -
21 900 13,630 10,920 2,040 -
22 1000 15,070 11,305 2,260 -
23 1200 18,090 9,470 - -
24 1400 21,100 15,825 - -
Примітки. 1. Для газопроводів, які експлуатуються більш ніж 25 років, витрати збільшуються на 25%.
2. Для підземних газопроводів, які експлуатуються на розроблених ділянках, витрати збільшуються на 25%.

Додаток 2
до пункту 5.1  Порядку нормування
виробничо-технологічних  витрат у
сфері транспортування, постачання
і споживання  природного  газу  в
системах газопостачання України

Виробничо-технологічні витрати для забезпечення надійного функціонування та умовної нормативної зовнішньої герметичності газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, газового обладнання та приладів газорегуляторних пунктів у цегляних будинках (ГРП), металевих контейнерах (БК ГРП), у металевих шафах (ШРП), домових комбінованих регуляторах тиску (ДКРТ), а також - для опалення ГРП та БК ГРП

куб.м газу за добу на 1 ГРП, БК ГРП, ШРП, ДКРТ
N з/п Регулювальне обладнання ГРП, БК ГРП, ШРП, ДКРТ Витрати
в опалюваль- ний період* в неопалюва- льний період
1 2 3 4
1 Регулювальні клапани, які потребують для своєї роботи стороннього джерела енергії (природного газу) і розміщені в ГРП 35,9 23,9
2 Регулятори тиску газу, які не потребують для своєї роботи стороннього джерела енергії (природного газу) і розміщені в ГРП, БКП ГРП 27,4 15,4
3 Регулятори тиску газу, що не потребують для своєї роботи стороннього джерела енергії (природного газу) і розміщені в ШРП 15,4 15,4
4 Домові комбіновані регуля- тори тиску газу (ДКРТ) 0,5 0,5
* Примітка. Тривалість опалювального періоду - 7 місяців.

Додаток 3
до пункту 5.1  Порядку нормування
виробничо-технологічних  витрат у
сфері транспортування, постачання
і споживання  природного  газу  в
системах газопостачання України

Виробничо-технологічні витрати для забезпечення надійного функціонування та умовної нормативної герметичності газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, газового обладнання, приладів квартир житлових будинків та подібних об'єктів компобутових (невиробничого призначення) та бюджетних організацій

куб.м за добу на 1 квартиру (об'єкт)
N з/п Газове інженерне обладнання Витрати
в опалюваль- ний період в неопалюва- льний період
1 2 3 4
1 Плита газова побутова 0,0174 0,0174
2 Плита газова побутова, апарат водонагрівальний проточний (газова колонка) 0,0345 0,0345
3 Плита газова побутова, газове опалення 0,1474 0,0174
4 Плита газова побутова, апарат водонагрівальний проточний (газова колонка), газове опалення 0,1645 0,0345
Примітки: 1. Для квартир (об'єктів), в яких встановлені більш, ніж одна газова плита, або апарат водонагрівальний проточний (газова колонка), або газовий котел, або опалювальна піч, витрати для врахування додаткового обладнання приймаються на рівні: для газової плити - 0,8 (ВТВ3-1-3); для апарата водонагрівального проточного (газової колонки) - 0,8 [(ВТВ3-2-3) - (ВТВ3-1-3)]; для газового котла або опалювальної пічки - 0,8 [(ВТВ3-3-3) - (ВТВ3-1-3)].
2. Тривалість опалювального періоду - 7 місяців.

Додаток 4
до пункту 5.1  Порядку нормування
виробничо-технологічних  витрат у
сфері транспортування, постачання
і споживання  природного  газу  в
системах газопостачання України

Виробничо-технологічні витрати для забезпечення продування та заповнення газопроводів газом

куб.м газу на 1 км
N з/п Умовний про- хід (діаметр) газопроводу, Ду, мм Продуван- ня Заповнення (тиск газу Р, кгс/кв.см)
1,2>=р>6 6>=р>3 3>=р> 0,05 р<=0,05
1 2 3 4 5 6 7
1 15 0,87 2,262 1,22 0,70 0,180
2 20 1,64 4,25 2,30 1,31 0,34
3 25 2,88 7,49 4,08 2,30 0,59
4 32 5,06 13,16 7,08 4,05 1,04
5 40 6,93 18,01 9,70 5,54 1,42
6 50 11,45 29,76 16,02 9,16 2,36
7 65 19,24 50,01 26,93 15,39 3,96
8 80 27,04 70,30 37,86 21,63 5,57
9 100 39,25 102,05 54,95 31,40 8,09
10 125 61,33 159,45 85,86 49,06 12,63
11 150 88,30 229,58 123,62 70,64 18,19
12 200 168,20 437,32 235,48 134,56 34,65
13 250 267,35 695,11 374,29 213,88 55,07
14 300 379,60 986,96 531,44 303,68 78,20
15 350 511,50 1329,90 716,10 409,20 105,40
16 400 659,60 1715,48 923,72 527,84 135,92
17 500 1036,95 2696,07 1451,73 829,56 213,61
18 600 1479,65 3847,09 2071,51 1183,72 304,81
19 700 1945,30 5057,78 2723,42 1556,24 400,73
20 800 2537,20 6396,72 3552,08 2029,76 522,66
21 900 3207,55 8339,63 4490,57 2566,04 660,76
22 1000 3925,00 10205,00 5495,00 3140,00 808,55
23 1200 5652,00 14695,20 7912,80 4521,60 -
24 1400 7693,00 20001,80 10770,20 6154,40 -

Додаток 5
до пункту 5.6  Порядку нормування
виробничо-технологічних  витрат у
сфері транспортування, постачання
і споживання  природного  газу  в
системах газопостачання України

Розрахунок виробничо-технологічних витрат за ___________________

Шифр Одиниця виміру Значення Кількість згідно з шифром, за пе- ріод Всього вит- рат за пе- ріод (гр.3 х гр.4 х n) (n - кількість діб за період) При- мітка
1 2 3 4 5 6
Додаток 1. Газопроводи з тиском 12>=р>3
ВТВ1-1-3 куб.м/доб х км 0,225
ВТВ1-24-3 куб.м/доб х км 21,100
Додаток 1. Газопроводи з тиском 3>=р>0,05
ВТВ 1-1-4 куб.м/доб х км 0,168
ВТВ 1-24-4 куб.м/доб х км 15,825
Додаток 1. Газопроводи з тиском р<=0,05 (розподільчі)
ВТВ1-1-5 куб.м/доб х км 0,034
ВТВ1-22-5 куб.м/доб х км 2,260
Додаток 1. Газопроводи з тиском р<=0,05 (квартальні, дворові, будинкові)
ВТВ1-1-6 куб.м/доб х км 0,112
ВТВ1-18-6 куб.м/доб х км 4,630
Додаток 2. ГРП, БК ГРП, ШРП, ДКРТ
ВТВ2-1-3 куб.м/доб х ГРП 35,9
ВТВ2-2-3 куб.м/доб х ГРП 27,4
ВТВ2-3-3 куб.м/доб х ШРП 15,4
ВТВ2-4-3 куб.м/доб х ДКРТ 0,5
Додаток 3. Квартири
ВТВ3-1-3 куб.м/доб х кв. 0,0174
ВТВ3-2-3 куб.м/доб х кв. 0,0345
ВТВ3-3-3 куб.м/доб х кв. 0,1474
ВТВ3-4-3 куб.м/доб х кв. 0,1645
Додаток 4. Продування
ВТВ4-1-3 куб.м/км 0,87 n із гр.5 не урахову- ється
ВТВ 4-24-3 куб.м/км 7693,00
Додаток 4. Заповнення
ВТВ4-1-4 куб.м/км 2,262 n із гр.5 не урахову- ється
ВТВ4-24-4 куб.м/км 20001,80
Всього: витрат
Примітка. У розрахунки витрат згідно з додатками 2 та 3 слід включити відповідні значення витрат в неопалювальний період.