Відчуження майна подружжя


Я хочу почати займатись ріелторською діяльністю. За словами колег, досить часто виникають проблеми з тим, що майно є спільною власністю подружжя. Як мають укладатися такі договори?


Відповідно до ст. 63 Сімейного кодексу України (далі — СК) та п. 44 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування та розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Статтею 65 СК також встановлено, що розпорядження майном, яке є об'єктом спільної сумісної власності, дружиною та чоловіком здійснюється за взаємною згодою. У разі порушення цієї норми закону дружина чи чоловік наділені правом звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним. Таким чином, правочини щодо належного подружжю спільного майна, які потребують обов'язкового нотаріального посвідчення, державної реєстрації, а також правочини щодо іншого цінного майна можуть бути посвідчені нотаріусом лише при наявності письмової згоди другого з подружжя. Справжність підпису на заяві другого з подружжя про згоду на укладення такої угоди повинна бути нотаріально засвідчена. Якщо в заяві другого з подружжя про згоду на відчуження спільного майна вказано, кому персонально (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи) він погоджується продати, подарувати, заставити тощо спільно набуте майно, чи вказано ціну продажу, інші умови укладення правочину, нотаріус при її посвідченні зобов'язаний перевірити додержання умов, зазначених у такій заяві.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На підтвердження факту проживання однією сім'єю осіб, які не перебувають у шлюбі, нотаріусом можуть бути прийняті: договір про спільне проживання та ведення спільного господарства, рішення суду про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю осіб, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, записи в будинкових книгах (паспортах) про постійне проживання або реєстрацію цих осіб за однією адресою тощо, якщо вони разом з іншими документами підтверджують цей факт.

Слід пам'ятати, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу. Після розірвання шлюбу розпорядження спільним майном здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою та відповідно до Цивільного кодексу України.

Проте існують випадки, коли правочин щодо розпорядження майном, що подається для нотаріального посвідчення, може бути посвідчений нотаріусом без згоди другого з подружжя. А саме:


Автор: Ірина ДИБА

Юридичний вісник України 9/2009