Проект
Закон України
Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності
суб'єктів господарювання на ринку комунальних послуг
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. Внести зміни до таких законів України:
1) доповнити статтю 2 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"( 1775-14 ) (1775-14) (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 36, ст. 299; 2001 р., № 11, ст. 45; 2002
р., № 1, ст.1, № 20, ст. 134; 2004 р., № 12, ст. 155; 2005 р., №
42, ст. 465;2006 р., № 18, ст. 155; 2007 р., № 9, ст. 67, № 10,
ст. 89, № 34,ст. 444) після частини третьої новою частиною такого
змісту:
"Ліцензування діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених Законами України "Про питну воду та питне водопостачання" ( 2918-14 ) (2918-14) та "Про теплопостачання".".
У зв'язку з цим частини четверту і п'яту вважати відповідно частинами п'ятою і шостою;
2) у Законі України "Про питну воду та питне водопостачання" ( 2918-14 ) (2918-14) (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 16, ст. 112; 2007 р., № 33, ст. 440):
у частині першій статті 11 доповнити:
абзац дев'ятий після слова "водовідведення" словами ", обсяги якої встановлюються ліцензійними умовами";
після абзацу дев'ятого новим абзацом такого змісту:
"розгляд відповідно до своєї компетенції справ про порушення ліцензійних умов і прийняття відповідних рішень;".
У зв'язку з цим абзац десятий вважати абзацом одинадцятим;
у статті 12 доповнити:
абзац восьмий після слова "водовідведення" словами "в обсягах, встановлених ліцензійними умовами";
після абзацу восьмого новим абзацом такого змісту:
"здійснення відповідно до своєї компетенції контролю за додержанням ліцензійних умов;".
У зв'язку з цим абзац дев'ятий вважати абзацом десятим;
доповнити статтю 18 частиною такого змісту:
"Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити ліцензовану діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до встановлених для такого виду діяльності ліцензійних умов.";
доповнити статтю 46 після частини першої новою частиною такого змісту:
"У разі порушення суб'єктами господарювання ліцензійних умов до них застосовуються такі санкції:
надання письмового застереження щодо усунення порушення;
накладення штрафу відповідно до законодавства;
призначення тимчасової адміністрації;
анулювання ліцензії.".
У зв'язку з цим частину другу вважати частиною третьою;
доповнити Закон розділом Х-1 такого змісту:
"Розділ Х-1. ТИМЧАСОВА АДМIНIСТРАЦIЯ
Стаття 48-1. Призначення тимчасової адміністрації
У разі порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, вимог щодо гарантованого забезпечення питною водою населення, задоволення його питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних і побутових потреб та охорони навколишнього природного середовища орган державного регулювання з питань житлово-комунального господарства на підставах та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, призначає тимчасову адміністрацію.
Підставами для призначення тимчасової адміністрації суб'єкта господарювання, є:
створення передумов для виникнення техногенної катастрофи або факт такої катастрофи;
прийняття органом державного регулювання з питань житлово-комунального господарства відповідно до своєї компетенції рішення про неможливість забезпечення ліцензіатом виконання ліцензійних умов, установлених для певного виду господарської діяльності, у тому числі у разі грубого порушення ліцензійних умов;
дестабілізація економічного, фінансового стану підприємства; незатвердження та невиконання у встановлені строки технічних програм довгострокового розвитку;
зловживання монопольним становищем на ринку.
Строк повноважень тимчасової адміністрації не може перевищувати шести місяців з дня її призначення. У виняткових випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, дія повноважень тимчасової адміністрації може продовжуватися не більш як на один рік.
Фінансування діяльності тимчасової адміністрації здійснюється за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Стаття 48-2. Наслідки призначення тимчасової адміністрації
Повноваження органів управління суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, переходять до тимчасової адміністрації з дня прийняття органом державного регулювання з питань житлово-комунального господарства відповідно до своєї компетенції рішення про призначення такої адміністрації.
У разі призначення тимчасової адміністрації керівник суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, відсторонюється від виконання посадових обов'язків у порядку, встановленому законодавством про працю.
Правочини, вчинені органами управління (керівниками) суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, після призначення тимчасової адміністрації, є нікчемними.
Рішення з питань, які належать до виключної компетенції вищого органу управління суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, приймаються тимчасовою адміністрацією за погодженням з органом державного регулювання з питань житлово-комунального господарства.
Стаття 48-3. Права та обов'язки тимчасової адміністрації
Тимчасова адміністрація після свого призначення невідкладно вживає заходів щодо забезпечення збереження активів та документації суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а також активів та документації афілійованих осіб, у майні яких частка суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, перевищує 50 відсотків.
Тимчасова адміністрація зобов'язана протягом одного місяця з дня призначення провести інвентаризацію активів і пасивів зазначеного суб'єкта та скласти баланс.
Тимчасова адміністрація з дня свого призначення має повне та виняткове право управляти суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, вживати заходів до підтримання (відновлення) його належного фінансового стану та технічного стану належних йому об'єктів.
Тимчасова адміністрація має право:
продовжувати або припиняти виконання будь-яких господарських операцій суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення;
діяти та приймати в установленому порядку рішення від імені зазначеного суб'єкта господарювання;
розривати відповідно до законодавства угоди, укладені за участю суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення;
звертатися у судові органи від імені цього суб'єкта господарювання;
залучати до роботи у тимчасовій адміністрації службовців, експертів, консультантів, а також доручати посадовим особам, які входять до складу органів управління суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, вчинення дій щодо надання необхідної допомоги тимчасовій адміністрації. Тимчасова адміністрація має право відсторонити таких осіб від виконання обов'язків;
звільняти з додержанням вимог законодавства України про працю чи переводити на іншу посаду будь-кого з керівників чи працівників зазначеного суб'єкта господарювання, переглядати їх службові обов'язки, змінювати в установленому порядку розмір їх заробітної плати.
У разі продажу активів суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, балансова вартість яких перевищує встановлений Кабінетом Міністрів України розмір, тимчасова адміністрація зобов'язана отримати від уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу дозвіл на продаж зазначених активів.
Стаття 48-4. Звіт тимчасової адміністрації
Тимчасова адміністрація протягом одного місяця з дня свого призначення подає органу державного регулювання з питань житлово-комунального господарства попередній письмовий звіт, який повинен відображати фінансовий стан суб'єкта господарювання, що провадить діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення (баланс, дані про прибутки і збитки, розшифровки окремих статей балансу), та технічний стан об'єктів, що йому належать.
Наступні звіти про результати своєї діяльності тимчасова адміністрація подає органу державного регулювання з питань житлово-комунального господарства у визначені ним строки.
Стаття 48-5. Припинення діяльності тимчасової адміністрації
Діяльність тимчасової адміністрації припиняється у разі закінчення строку дії або дострокового припинення її повноважень.";
3) у Законі України "Про теплопостачання" ( 2633-15 ) (2633-15) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 28, ст. 373):
доповнити абзац третій частини третьої статті 15 після слів "у сфері теплопостачання," словами "Радою міністрів Автономної Республіки Крим та місцевими державними адміністраціями,";
доповнити статтю 16 після абзацу третього новим абзацом такого змісту:
"ліцензування діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (ліцензійними умовами), транспортування теплової енергії магістральними тепловими мережами;".
У зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий вважати відповідно абзацами п'ятим - сьомим;
доповнити Закон статтею 16-1 такого змісту:
"Стаття 16-1. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання
До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання належать:
ліцензування діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії) в обсягах, що не перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (ліцензійними умовами), транспортування теплової енергії місцевими (розподільчими) тепловими мережами і постачання теплової енергії;
здійснення відповідно до своєї компетенції контролю за додержанням ліцензійних умов.";
у статті 17:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії;";
доповнити статтю після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
"затвердження в установленому порядку ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії;".
У зв'язку з цим абзаци п'ятий і шостий вважати відповідно абзацами шостим і сьомим;
доповнити статтю 23 частинами такого змісту:
"Суб'єкт господарської діяльності у сфері теплопостачання зобов'язаний провадити ліцензовану діяльність відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.
У разі порушення суб'єктами господарської діяльності ліцензійних умов до них застосовуються такі санкції:
надання письмового застереження щодо усунення порушення;
накладення штрафу відповідно до законодавства;
призначення тимчасової адміністрації;
анулювання ліцензії.";
у частині третій статті 31 слова "Національною комісією регулювання електроенергетики України" замінити словами "органами державного регулювання";
доповнити Закон розділом VI-1 такого змісту:
"Розділ VI-1. ТИМЧАСОВА АДМIНIСТРАЦIЯ
Стаття 31^1. Призначення тимчасової адміністрації
У разі порушення суб'єктом господарської діяльності у сфері теплопостачання вимог енергетичної безпеки щодо додержання технічно та економічно безпечних умов задоволення поточних і перспективних потреб споживачів у тепловій енергії та охорони навколишнього природного середовища органами державного регулювання у сфері теплопостачання на підставах та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, призначається тимчасова адміністрація.
Підставами для призначення тимчасової адміністрації суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання є:
створення передумов для виникнення техногенної катастрофи або факт такої катастрофи;
прийняття органом державного регулювання у сфері теплопостачання відповідно до своєї компетенції рішення про неможливість забезпечення ліцензіатом виконання ліцензійних умов, установлених для певного виду господарської діяльності, у тому числі у разі грубого порушення ліцензійних умов;
дестабілізація економічного, фінансового стану підприємства; незатвердження та невиконання у встановлені строки технічних програм довгострокового розвитку;
зловживання монопольним становищем на ринку.
Строк повноважень тимчасової адміністрації не може перевищувати шести місяців з дня її призначення. У виняткових випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, дія повноважень тимчасової адміністрації може продовжуватися не більш як на один рік.
Фінансування діяльності тимчасової адміністрації здійснюється за рахунок суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Стаття 31^2. Наслідки призначення тимчасової адміністрації
Повноваження органів управління суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання переходять до тимчасової адміністрації з дня прийняття органом державного регулювання у сфері теплопостачання відповідно до своєї компетенції рішення про призначення зазначеної адміністрації.
У разі призначення тимчасової адміністрації керівник суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання відсторонюється від виконання посадових обов'язків у порядку, встановленому законодавством про працю.
Правочини, вчинені органами управління (керівниками) суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання після призначення тимчасової адміністрації, є нікчемними.
Рішення з питань, що належать до виключної компетенції вищого органу управління суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання, приймаються тимчасовою адміністрацією за погодженням з органом державного регулювання у сфері теплопостачання.
Стаття 31^3. Права та обов'язки тимчасової адміністрації
Тимчасова адміністрація після свого призначення невідкладно вживає заходів щодо забезпечення збереження активів та документації суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання, а також активів та документації афілійованих осіб, у майні яких частка суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання перевищує 50 відсотків.
Тимчасова адміністрація зобов'язана протягом одного місяця з дня призначення провести інвентаризацію активів і пасивів зазначеного суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання та скласти баланс.
Тимчасова адміністрація з дня свого призначення має повне та виняткове право управляти суб'єктом господарської діяльності у сфері теплопостачання, вживати заходів до підтримання (відновлення) його належного фінансового стану та технічного стану належних йому об'єктів.
Тимчасова адміністрація має право:
продовжувати або припиняти виконання будь-яких господарських операцій суб'єктом господарської діяльності у сфері теплопостачання;
діяти та приймати в установленому порядку рішення від імені суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання;
розривати відповідно до законодавства угоди, укладені за участю суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання;
звертатися у судові органи від імені цього суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання;
залучати до роботи у тимчасовій адміністрації службовців, експертів, консультантів, а також доручати посадовим особам, які входять до складу органів управління суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання, вчинення дій щодо надання необхідної допомоги тимчасовій адміністрації. Тимчасова адміністрація має право відсторонити таких осіб від виконання обов'язків;
звільняти з додержанням вимог законодавства України про працю чи переводити на іншу посаду будь-кого з керівників чи працівників зазначеного суб'єкта господарської діяльності, переглядати їх службові обов'язки, змінювати в установленому порядку розмір їх заробітної плати.
У разі продажу активів суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання, балансова вартість яких перевищує розмір, установлений Кабінетом Міністрів України, тимчасова адміністрація зобов'язана отримати від уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу дозвіл на продаж зазначених активів.
Стаття 31-4. Звіт тимчасової адміністрації
Тимчасова адміністрація протягом одного місяця з дня свого призначення подає відповідному органу державного регулювання у сфері теплопостачання попередній письмовий звіт, який повинен відображати фінансовий стан суб'єкта господарської діяльності у сфері теплопостачання (баланс, дані про прибутки і збитки, розшифровки окремих статей балансу) та технічний стан об'єктів теплоенергетики, що йому належать.
Наступні звіти про результати своєї діяльності тимчасова адміністрація подає відповідному органу державного регулювання у сфері теплопостачання у визначені ним строки.
Стаття 31-5. Припинення діяльності тимчасової адміністрації
Діяльність тимчасової адміністрації припиняється у разі закінчення строку дії або дострокового припинення її повноважень.".
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.