МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
29.07.2010 N 3303-25/7445-07
Органам державної влади,
органам влади АР Крим,
органам місцевого
самоврядування,
іншим органам, установам,
організаціям, підприємствам
Копія: Державному
госпрозрахунковому
видавничо-поліграфічному
підприємству
"Зовнішторгвидав України"
Мінекономіки на численні звернення щодо надання роз'яснення стосовно здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про здійснення державних закупівель" (2289-17) (далі - Закон) повідомляє.

Щодо завершення процедур, розпочатих до набрання чинності Закону ( 2289-17 )

Відповідно до пункту 1 розділу XI Прикінцевих положень Закону (2289-17) цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та вводиться в дію через 30 днів з дня його опублікування.
Зазначена норма визначає два правових механізми, а саме: набрання чинності Законом (2289-17) і введення його в дію.
Аналіз розділу свідчить, що режим набрання чинності Законом (2289-17) , визначений розділом XI Прикінцевих положень Закону, спрямований, перш за все, на забезпечення виконання Кабінетом Міністрів України та відповідними органами виконавчої влади заходів, необхідних для реалізації цього Закону, насамперед, у частині прийняття відповідних нормативно-правових актів на виконання вимог Закону.
Натомість, механізм введення в дію Закону (2289-17) встановлює конкретний термін, з якого буде запроваджений правовий режим здійснення державних закупівель, передбачений цим Законом.
Таким чином, здійснення державних закупівель у порядку, встановленим цим Законом (2289-17) , розпочинається з дня введення його в дію, а саме з 30.07.2010.
Разом з цим відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99 (v001p710-99) надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті.
Ураховуючи, що така вказівка у вказаному Законі (2289-17) відсутня, тому його дія не поширюється на правовідносини суб'єктів сфери державних закупівель, які виникли до 30.07.2010.
У зв'язку з цим процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, розпочаті до введення в дію Закону (2289-17) , завершуються відповідно до порядку, що діяв до дня введення в дію цього Закону.
Також Мінекономіки, як уповноважений орган у сфері державних закупівель, звертає увагу всіх суб'єктів сфери державних закупівель, що відповідно до пункту 2 розділу XI Прикінцевих положень Закону (2289-17) до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
Замовникам, які розпочали процедури закупівель за державні кошти з 30.07.2010 необхідно враховувати вимоги Закону (2289-17) .

Щодо розроблення та затвердження форм, передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону ( 2289-17 )

До набрання чинності нормативно-правовими актами уповноваженого органу щодо затвердження форм (v0922665-10) , передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону (2289-17) , замовники мають право використовувати при проведенні процедур закупівель зразки зазначених форм, що додаються (див. окремо в базі).
При цьому документи, які розробляє замовник на підставі зазначених зразків, повинні повністю відповідати за змістом Закону (2289-17) .
Органи Державного казначейства (обслуговуючі банки), інформаційний бюлетень "Вісник державних закупівель" до набрання чинності нормативно-правовими актами уповноваженого органу щодо затвердження форм (v0922665-10) , передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону (2289-17) , повинні приймати документи, розроблені замовниками відповідно до вимог, передбачених абзацами першим та другим цього розділу.

Щодо визначення предмета закупівлі

Визначення предмета закупівлі товарів, робіт і послуг до набрання чинності наказу Мінекономіки, який встановлює порядок визначення предмета закупівлі, здійснюється замовниками таким чином:
1. Визначення предмета закупівлі товарів і послуг
Предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 23 і 30 частини першої статті 1 Закону (2289-17) та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 (v1822217-97, v2822217-97, v3822217-97, v5822217-97) за показником п'ятого знака (класифікаційне угруповання "категорія") із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.
При цьому замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками шостого і дев'ятого знаків Класифікатора (v1822217-97, v2822217-97, v3822217-97, v5822217-97) (класифікаційні угруповання "підкатегорія" і "тип"), а також за обсягом, номенклатурою та місцем поставки товарів, виконання робіт або надання послуг.
Під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається на основі Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 (v0174241-00) .
Під час здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт предмет закупівлі визначається на основі Державного класифікатора видів науково-технічної діяльності ДК 015-97 (va822217-97) за показником четвертого знака (класифікаційне угруповання "вид") із зазначенням у дужках конкретної назви науково-технічної роботи.
У разі здійснення закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт за різними темами, які належать до одного виду науково-технічних робіт згідно з Класифікатором ДК 015-97 (va822217-97) , для їх замовлення замовник оголошує процедуру закупівлі та визначає різні теми науково-технічних робіт як окремі лоти.
У разі, якщо при здійсненні замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов'язаних з поставкою товару (зокрема, послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), предметом закупівлі в такому разі є товари, за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.
При визначенні предмета закупівлі слід враховувати, що відповідно до пункту 23 частини першої статті 1 Закону (2289-17) закупівлею послуг вважається будь-яка закупівля (крім товарів і робіт).
2. Визначення предмета закупівлі робіт
Визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником відповідно до пункту 26 частини першої статті 1 Закону (2289-17) за об'єктами будівництва та з урахуванням Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 (v0174241-00) , а також Відомчих будівельних норм ВБН Г.1-218-182:2006 "Класифікація робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування".

Щодо оскарження процедур закупівлі

Уповноваженим на розгляд скарг з питань державних закупівель органом оскарження відповідно до підпункту 19 частини першої статті 1 та частини третьої статті 8 Закону (2289-17) є Антимонопольний комітет України. Порядок оскарження процедур державних закупівель визначено статтею 18 Закону.
З урахуванням зазначеного Мінекономіки доводить до відома замовників, учасників процедур закупівлі, скаржників, органів Державного казначейства України, обслуговуючих банків, що у зв'язку з цим Міністерство з 30.07.2010 не має правових підстав здійснювати розгляд скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю.
Додатки: зразки форм (v0922665-10) , передбачених абзацом сьомим пункту 19 частини першої статті 8 Закону (2289-17) , на __ арк.
Заступник Міністра
економіки України
В.О.Марухно