РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від 4 листопада 2016 року N 79

Від місцевих, апеляційних судів і територіальних управлінь Державної судової адміністрації України до Ради суддів України та Державної судової адміністрації України щоденно надходить інформація стосовно неналежної охорони приміщень судів, органів та установ системи правосуддя підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України або взагалі повної відсутності такої охорони, що призводить до виникнення надзвичайних подій.

Відповідно до листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 03.11.2016 N 19-2265-3, надісланого на адресу Державної судової адміністрації України, з 30 жовтня 2016 року Головним управлінням Національної поліції України в Кіровоградській області в односторонньому порядку було припинено забезпечення підтримання публічного порядку та безпеки в приміщеннях судових установ Кіровоградської області всупереч усім нормативно-правовим актам, згідно з якими таке забезпечення мало б здійснюватись.

Порушуючи норми Конституції України, законів України, постанов Кабінету Міністрів України, Головне управління Національної поліції України в Кіровоградській області, підпорядковуючись Міністерству внутрішніх справ України, яке є складовою органів виконавчої влади, починаючи з 30 жовтня 2016 року припинило здійснення охорони судових установ співробітниками роти поліції особливого призначення при Головному управлінні Національної поліції України в Кіровоградській області. Згідно з листом Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області від 20 жовтня 2016 року N 876/02/34-16 єдиною підставою для припинення охорони судів області є проведення реформування органів та підрозділів Національної поліції України. Однак вказана причина є досить сумнівною, оскільки реформування відбувається в масштабі країни, а охорону приміщень судів припинено лише в Кіровоградській області.

Виходячи з листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 03.11.2016 N 19-2265-3, зазначене є своєрідною "помстою" Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України судам Кіровоградської області за прийняття рішень, що стосуються роботи поліцейських патрульної служби.

Так, 25 липня 2016 року відносно судді Кіровського районного суду міста Кіровограда Галагана О. В. поліцією складено три адміністративних протоколи за частиною першою статті 130, статтями 185, 1222 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Об'єднана справа про адміністративні правопорушення перебувала в провадженні Кіровоградського районного суду Кіровоградської області. Постановою суду 02 вересня 2016 року Галагана О. В. визнано винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130 та статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Провадження у справі за статтею 1222 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

За результатами розгляду апеляційних скарг на дану постанову суду першої інстанції апеляційним судом Кіровоградської області 23 вересня 2016 року винесено постанову, якою постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області щодо визнання судді Кіровського районного суду міста Кіровограда Галагана О. В. винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130, статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення скасовано.

Після винесення апеляційним судом Кіровоградської області вказаної постанови у засобах масової інформації було надруковано ряд негативних статей відносно роботи та поведінки судді Кіровського районного суду міста Кіровограда Галагана О. В., репортаж відносно голови апеляційного суду Кіровоградської області Драного В. В.

Крім того, слідчими прокуратури Кіровоградської області розслідується кримінальне провадження, зареєстроване за частиною другою статті 365 Кримінального кодексу України, порушене за заявою судді Галагана О. В., оскільки під час затримання йому було нанесено тілесні ушкодження.

Особливе занепокоєння викликає той факт, що останнім часом набули системного характеру випадки відвертого тиску на суддів при розгляді справ - надходять погрози фізичної розправи, блокуються приміщення судів, повідомляється про їх мінування тощо.

Так, відповідно до заяви судді Галагана О. В. від 10.08.2016 працівниками поліції 25.07.2016 спричинено йому тілесні ушкодження, про що ним подано заяву до прокуратури; після опублікування у ЗМІ інформації про складення відносно нього адміністративних протоколів, в Інтернеті викладаються погрози на його адресу, до суду приходять активісти, які порушують громадський порядок у суді, проявляють неповагу до суду.

Останній випадок трапився 01 листопада 2016 року. Орієнтовно о 21:00 невідомими особами (особою) розбито нижню частину вхідних центральних дверей в приміщенні Ленінського районного суду міста Кіровограда.

Спільними зусиллями керівництва судів вживаються заходи для підтримання охорони та правопорядку в адміністративних будівлях. Така охорона здійснюється звичайними працівниками апаратів судів, які в робочий час виконують свої службові обов'язки, а в нічний - охороняють приміщення суду, при цьому не маючи ані фізичної, ані спеціальної підготовки.

Таким чином, особисті амбіції керівництва Національної поліції України призвели до того, що приміщення судів та судді залишилися без охорони. Це створило ризики безперешкодного пронесення до приміщень судів легкозаймистих, вибухонебезпечних, радіоактивних, отруйних речовин, пронесення вогнепальної та холодної зброї, що є прямою загрозою для життя та здоров'я як суддів і працівників апарату, так і для відвідувачів судів.

У той же час постановою Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2015 року N 906 установлено, що тимчасово, на період до початку виконання в повному обсязі повноважень відомчою воєнізованою охороною Державної судової адміністрації, охорона судів, інших органів та установ судової системи, а також установ судових експертиз здійснюється підрозділами Національної гвардії України та Національної поліції України.

Відповідно до пункту 39 розділу XII Закону України "Про судоустрій і статус суддів" тимчасово, на період до початку виконання в повному обсязі повноважень Служби судової охорони, підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, органів та установ системи правосуддя, виконання функцій щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.

Станом на 04 листопада 2016 року з 801 приміщення, де розміщуються апеляційні та місцеві суди підрозділами Національної поліції України:

58 % приміщень (465) не охороняються взагалі;

23 % приміщень (184) охороняються тільки вдень;

1 % приміщень (8) охороняються лише вночі;

18 % приміщення (144) охороняються цілодобово.

Рада суддів України звертає увагу на неприпустимість припинення та здійснення неналежної охорони судів та наголошує на тому, що такі дії призводять до вільного доступу до приміщень судів осіб, які перешкоджають роботі судів, належному веденню судових справ, і мають наслідком припинення здійснення правосуддя судами, що порушує гарантоване Конституцією України право людини на звернення до суду за захистом прав і свобод.

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України Сімоненко В. М., відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України вирішила:

1. Звернутися до Прем'єр-міністра України стосовно надання доручення Міністру внутрішніх справ України щодо проведення службового розслідування за фактом припинення Національною поліцією України в односторонньому порядку забезпечення підтримання публічного порядку та безпеки в приміщеннях судових установ Кіровоградської області.

2. Звернутися до Генеральної прокуратури України щодо проведення перевірки за фактом припинення Національною поліцією України в односторонньому порядку забезпечення підтримання публічного порядку та безпеки в приміщеннях судових установ Кіровоградської області та вжиття заходів щодо усунення порушень закону і притягнення винних осіб до відповідальності у встановленому законом порядку.

 

Голова
Ради суддів України

В. Сімоненко