НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
21.03.2017 № 306

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо визначення сум необґрунтованого недовиконання інвестиційних програм, програм ремонтів енергопостачальних компаній та надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 924 від 13.07.2017 (v0924874-17) № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
Відповідно до законів України "Про електроенергетику" (575/97-ВР) та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (1540-19) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Методичні рекомендації щодо визначення сум необґрунтованого недовиконання інвестиційних програм, програм ремонтів енергопостачальних компаній та надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності, що додаються.
Голова НКРЕКП
Д. Вовк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова НКРЕКП
21.03.2017 № 306

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо визначення сум необґрунтованого недовиконання інвестиційних програм, програм ремонтів енергопостачальних компаній та надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності

1. Загальні положення

1.1. Ці Методичні рекомендації розроблені з метою надання методологічної допомоги територіальним органам Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), під час проведення планових перевірок ліцензіатів НКРЕКП з розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії на закріпленій території (далі - ліцензіати).
( Пункт 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
1.2. Інформація щодо вартісних показників в акті перевірки має бути відображена в тис. грн без податку на додану вартість.
1.3. Звітний рік - період діяльності ліцензіата з розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії на закріпленій території, який перевіряється та який дорівнює календарному року.
( Пункт 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )

2. Визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності та виконання інвестиційних програм, програм ремонтів

2.1. З метою визначення об’єктивної суми коштів, отриманої для фінансування ліцензованої діяльності та виконання інвестиційної програми, програми ремонтів, при проведенні планових перевірок в акті перевірки фіксуються такі показники:
( Підпункт 1 пункту 2.1 глави 2 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
1) фактична сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій, нараховану за підсумками попереднього року та виплачену у звітному році;
2) фактична сума використання коштів за статтею "витрати на ремонт" з урахуванням витрат, які були капіталізовані за бухгалтерським обліком;
3) сума коштів недофінансування (перефінансування) інвестиційної програми;
4) сума об’єктивного (до 5 %) та необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у звітному році;
( Підпункт 4 пункту 2.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
5) стан розрахунків за куповану електроенергію з ДП "Енергоринок" на початок року, наступного за звітним, станом на 01 січня та окремо на 01 березня року, наступного за звітним;
6) сума недоплати вугледобувних підприємств, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету, за електроенергію, спожиту у звітному році на початок року, наступного за звітним, станом на 01 березня;
7) величина дефіциту коштів, що виникла при виконанні заходів зі стандартних приєднань електроустановок замовників у звітному році у зв’язку з перевищенням вартості виконаних заходів над сумою отриманої плати за стандартні приєднання від замовників;
8) дохід, отриманий електропередавальною організацією як плата за резерв абонованої приєднаної потужності в електричних мережах, створених до 19 березня 2013 року (до дати набрання чинності Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж (z0339-13) , затвердженої постановою НКРЕ від 12 лютого 2013 року № 115);
9) пеня та штрафні санкції за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії, кошти, отримані від споживачів, як підвищена оплата за електричну енергію за обсяг перевищення споживачем договірної величини споживання електричної енергії та величини потужності за розрахунковий період відповідно до актів законодавства та умов договору;
( Пункт 2.1 розділу 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 924 від 13.07.2017 (v0924874-17) )
10) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії та постачання електричної енергії на закріпленій території.
( Пункт 2.1 розділу 2 доповнено новим підпунктом 10 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )

3. Алгоритм визначення загальної суми недофінансування інвестиційної програми, програми ремонтів у звітному році та додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році

3.1. Загальна сума недофінансування ліцензіатами інвестиційної програми, програми ремонтів за звітний рік та додатково отриманого або недоотриманого доходу від ліцензованої діяльності у звітному році як сума складових за таким алгоритмом:
1) сума коштів недофінансування інвестиційної програми на звітний рік, за виключенням суми економії, якщо така була зафіксована при перевірці;
2) додатково отриманий (недоотриманий) дохід ліцензіата внаслідок збільшення (зменшення) фактичних обсягів розподілу та/або постачання електроенергії споживачам порівняно із затвердженими в тарифах з розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії на закріпленій території визначається на підставі фактичного корисного відпуску електроенергії (інформація щодо місячного фактичного корисного відпуску електроенергії ліцензіатів за звітний рік, відображена у формі № 4-НКРЕКП (z1794-12) "Звітні та розрахункові дані про корисний відпуск електричної енергії за групами та класами споживачів" (місячна)) та затверджених рівнів тарифів з розподілу та/або постачання електроенергії, які діяли у відповідні періоди перевіряємого року. Розрахунок здійснюється із врахуванням сезонності у споживанні електроенергії та з урахуванням очікуваного додаткового (недоотриманого) доходу від збільшення (зменшення) обсягів з розподілу та/або постачання електричної енергії у звітному році, який уже було враховано у структурах тарифів;
( Підпункт 2 пункту 3.1 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
3) додатково отриманий (недоотриманий) дохід від реактивної енергії визначається за формулою
Д  = Д       - Д   ,
 р    р(факт)   рІП
( Абзац другий підпункту 3 пункту 3.1 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) ) ( Абзац третій підпункту 3 пункту 3.1 глави 3 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
Др(факт) - сума фактичного доходу від реактивної енергії за даними форми № 6-НКРЕКП (z1797-12) "Звіт про фінансові результати та виконання кошторису витрат з ліцензованих видів діяльності" (рядок 337, стовпчик 6);
ДрІП - сума реактивної енергії як джерело фінансування інвестиційної програми на звітний рік;
( Абзац п’ятий підпункту 3 пункту 3.1 глави 3 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
4) додатково отриманий (недоотриманий) дохід від економії технологічних втрат електроенергії (далі - ТВЕ) за підсумками року обраховується таким чином:
Д    = Д         x 0,5 - Д      ,
 ТВЕ    ТВЕ(факт)         ТВЕ ІП 
де:
ДТВЕ(факт) - звітні фактичні дані вартості економії ТВЕ;
ДТВЕ ІП - розмір доходу від ТВЕ як джерело фінансування інвестиційної програми на звітний рік;
( Підпункт 4 пункту 3.1 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
5) дохід, отриманий електропередавальною організацією як плата за резерв абонованої приєднаної потужності в електричних мережах, створених до 19 березня 2013 року (до дати набрання чинності Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж (z0339-13) , затвердженої постановою НКРЕ від 12 лютого 2013 року № 115). Крім того, розрахована сума додатково зменшується на суму коштів, яка була визначена джерелом фінансування інвестиційної програми;
( Підпункт 5 пункту 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
6) сума недофінансування статті "витрати на ремонт" з урахуванням витрат, які були капіталізовані відповідно до бухгалтерського обліку, також включається до додатково отриманого доходу;
7) кошти, отримані ліцензіатом, як пеня та штрафні санкції за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії, отримані від споживачів, як підвищена оплата за електричну енергію, за обсяг перевищення споживачем договірної величини споживання електричної енергії та величини потужності за розрахунковий період відповідно до актів законодавства та умов договору, після надання компанією обґрунтованих пояснень щодо напрямків використання цих коштів.
( Пункт 3.1 розділу 3 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 924 від 13.07.2017 (v0924874-17) )

4. Визначення суми об’єктивних чинників недофінансування ліцензованої діяльності

4.1. Об’єктивними чинниками недофінансування ліцензованої діяльності, унаслідок чого компанія недофінансувала інвестиційну програму за звітний рік та/або програму ремонтів, вважаються:
1) недоотримані ліцензіатами кошти на поточний рахунок внаслідок недоплати вугледобувних підприємств, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету, за електроенергію, спожиту у звітному році, станом на 01 березня року, наступного за звітним:
при розрахунках ліцензіатів із ДП "Енергоринок" за куплену у звітному році на ОРЕ електроенергію в повному обсязі станом на 01 березня року, наступного за звітним, - у 100 % розмірі;
при розрахунках ліцензіатів із ДП "Енергоринок" за куплену у звітному році на ОРЕ електроенергію не в повному обсязі станом на 01 березня року, наступного за звітним, - з урахуванням середньозваженого алгоритму відрахувань коштів на поточний рахунок компаній у звітному році;
2) сума сплаченого податку на прибуток у звітному році в частині здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії та постачання електричної енергії на закріпленій території;
( Підпункт 2 пункту 4.1 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
3) сплачена у звітному році сума частини чистого прибутку (дивідендів) на державну частку акцій за підсумками попереднього року, що передує звітному року;
( Підпункт 4 пункту 4.1 розділу 4 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
4) сума дефіциту коштів, що виникла при виконані заходів зі стандартних приєднань електроустановок замовників у звітному році у зв’язку з перевищенням вартості виконаних заходів над сумою отриманої плати за стандартні приєднання від замовників.

5. Визначення підсумкової суми необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів та/або надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності

5.1. Підсумкова сума необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів на звітний рік та/або надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному році визначається як різниця між зафіксованою сумою, розрахованою відповідно до глави 3 цих Методичних рекомендацій, та зафіксованою сумою, розрахованою відповідно до розділу 4 цих Методичних рекомендацій.
( Пункт 5.1 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
5.2. Позитивна сума необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів та надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності за звітний рік індексується на індекс цін на будівельно-монтажні роботи з грудня звітного року до грудня попереднього до звітного року (використовується інформація, розміщена на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України) та:
1) визначається як джерело фінансування інвестиційної програми на рік, наступний за звітним, за умови:
100 % виконання заходів І та ІІ розділів та не менше 80 % виконання заходів інших розділів інвестиційної програми на звітний рік (у фізичних обсягах);
( Абзац другий підпункту 1 пункту 5.2 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
100 % виконання програми ремонтів;
100 % розрахунків за куповану на ОРЕ електричну енергію у звітному році;
2) в іншому випадку - підлягає вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
5.3. Негативна сума необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів та недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності за звітний рік підлягатиме включенню до структури тарифів ліцензіата.
( Главу 5 доповнено новим пунктом 5.3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
5.4. Сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми на звітний рік фіксується в акті перевірки та визначається як різниця між фактичною вартістю, що склалась за підсумками виконання інвестиційної програми, та граничним рівнем вартості. Гранична вартість визначається як добуток вартості заходу, передбаченої в інвестиційній програмі, та коефіцієнта 1,05 (5 %).
Визначена сума необ’єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми підлягатиме вилученню зі структури тарифів ліцензіата.
5.5. На суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми коштів (тобто залишку коштів за умови введення об'єкта в експлуатацію), зменшену на суму об'єктивного перевищення вартості заходів (до 5 %), збільшується обсяг фінансування інвестиційної програми на рік, що є наступним за звітним роком, згідно з Порядком формування інвестиційних програм (z0020-13) .
( Пункт 5.5 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 221 від 22.02.2018 (v0221874-18) )
Директор Департаменту
із регулювання відносин
у сфері енергетики
К. Сушко