УКРАЇНА

ХАРКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ


РІШЕННЯ


Від 18.03.2009 № 117

Про розгляд звернення виконавчого комітету Харківської міської ради

З метою відновлення прав органів місцевого самоврядування у галузі будівництва, захисту прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, які здійснюють будівництво в м. Харкові, керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Харківської міської ради

ВИРІШИВ:

1. Схвалити текст звернення виконавчого комітету Харківської міської ради щодо необхідності скасування внесених до нормативних актів, що регулюють відносини у сфері містобудування, змін, які обмежують повноваження органів місцевого самоврядування, до:

1.1. Прем'єр-міністра України Тимошенко Ю.В. (додаток 1);

1.2. Міністра регіонального розвитку та будівництва Куйбіди В.С. (додаток 2).

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на керуючого справами виконавчого комітету міської ради Новака О.М.


Міський голова М.М. Добкін


Додаток 1

до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради

від 18.03.2009 р. № 117


ЗВЕРНЕННЯ

виконавчого комітету Харківської міської ради до Прем'єр - міністра України Тимошенко Ю.В.


Шановна Юліє Володимирівно!


Розвиток гарантованого Конституцією України місцевого самоврядування залежить від законодавчого забезпечення права територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з частиною 3 статті 143 Конституції України та статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади.

Підпунктом 1 пункту «б» частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який діє в повному обсязі, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом.

На виконання та у відповідності до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 22.09.2004 року № 1243 «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», згідно з якою виконавчі комітети міських рад міст обласного значення утворювали державні приймальні комісії та затверджували акти цих комісій. Головою комісії призначався представник органу місцевого самоврядування.

Постановою від 08.10.2008 року № 923 Кабінет Міністрів України визнав такою, що з 01.01.2009 р. втратила чинність, постанову від 22.09.2004 року № 1243, та поклав повноваження по утворенню приймальних комісій та прийому в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, не враховуючи визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження органів місцевого самоврядування.

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 прийнята без попереднього ознайомлення органів місцевого самоврядування, чим порушено вимогу ч. 2 ст. 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Вважаємо, що внесені до законодавства зміни щодо сприяння будівництву насправді є порушенням як прав органів місцевого самоврядування, так і прав та законних інтересів забудовників.

Згідно постанови від 08.10.2008 р. № 923 документом, що підтверджує прийняття об'єкту до експлуатації, є свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних будівельних норм і правил, яке видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації. Головою приймальної комісії призначається один з представників замовника, генерального проектувальника або страхової компанії, а представники органів місцевого самоврядування можуть бути включені до складу комісії за їх згодою, тобто без обов'язкової участі.

Замість скасування або приведення у відповідність до законодавства України постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 органами центральної виконавчої влади було підготовлено та Законом України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» внесено зміни до статті 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», новою редакцією якої, як і постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923, передбачено, що прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних будівельних норм і правил, яке видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.

Введення в процедуру прийняття об'єктів до експлуатації двох документів (акту готовності та свідоцтва) замість одного акту державної приймальної комісії не сприятиме будівництву та не може бути гарантією якості і відповідності об'єкта. Як приклад, з 01.01.09 і по теперішній час в м. Харкові не було введено в експлуатацію жодного завершеного будівництвом об'єкта.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України підготовлені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», які є лише формальними і не надають можливості органам місцевого самоврядування приймати участь у вирішенні питань, віднесених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до їх компетенції та пов'язаних з плануванням території на місцевому рівні, забезпеченням благоустрою населеного пункту тощо.

Передбачене змінами до постанови затвердження органами місцевого самоврядування акту готовності об'єкта до експлуатації, до створення якого їх представники не залучаються (як і представники органів державного нагляду, у тому числі СЕС і МНС), є перекладанням відповідальності територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України за готовність об'єкту до експлуатації на органи місцевого самоврядування.

Змінами до Постанови передбачається затвердження акту готовності об'єкта до експлуатації у триденний термін з дня його підписання. У разі його не затвердження у зазначений строк, він вважається затвердженим.

Введення триденного терміну для затвердження виконавчими комітетами місцевих рад актів готовності об'єкта до експлуатації змусить виконавчі комітети працювати у безперервному режимі, що не відповідає ані визначеним статтями 51, 53 та 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» принципам діяльності виконавчих органів місцевих рад, ані здоровому глузду.

З метою недопущення обмежень конституційних прав органів місцевого самоврядування, сприяння будівництву, захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, які у встановленому порядку здійснюють будівництво об'єктів містобудування на території міста Харкова, виконавчий комітет Харківської міської ради звертається до Вас, шановна Юліє Володимирівно, з проханням вирішити питання щодо повернення органам місцевого самоврядування повноважень, які передані спеціально уповноваженим органам виконавчої влади та винести у встановленому порядку на розгляд засідання Кабінету Міністрів України питання щодо:

1. Відновлення дії порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, який діяв до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 923, і вжити невідкладних заходів до врегулювання порушених питань.

2. Внесення на розгляд Верховної Ради України питання щодо:

• Скасування змін до статті 301 Закону України «Про планування і забудову територій», внесених Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» та «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва».

• Скасування змін до Законів України, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та сприяння інвестиційній діяльності у будівництві», та повернення органам місцевого самоврядування повноважень по контролю у сфері містобудування.

Враховуючи надзвичайне значення для територіальної громади м. Харкова порушеного питання, просимо Вас, шановна Юліє Володимирівно, уважно розглянути це звернення на засіданні Кабінету Міністрів України та про результати його розгляду у найкоротший термін повідомити виконавчий комітет Харківської міської ради, для подальшого інформування територіальної громади міста.


Звернення схвалено на засіданні

виконавчого комітету харківської

міської ради від 18.03.2009 року.


Додаток 2

до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради

від 18.03.2009 р. № 117


ЗВЕРНЕННЯ

виконавчого комітету Харківської міської ради до Міністра регіонального

розвитку та будівництва України Куйбіди В.С.


Шановний Василю Степановичу!


Розвиток гарантованого Конституцією України місцевого самоврядування залежить від законодавчого забезпечення права територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з частиною 3 статті 143 Конституції України та статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади.

Підпунктом 1 пункту «б» частини 1 статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який діє в повному обсязі, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом.

На виконання та у відповідності до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 22.09.2004 року № 1243 «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», згідно з якою виконавчі комітети міських рад міст обласного значення утворювали державні приймальні комісії та затверджували акти цих комісій. Головою комісії призначався представник органу місцевого самоврядування.

Постановою від 08.10.2008 року № 923 Кабінет Міністрів України визнав такою, що з 01.01.2009 р. втратила чинність, постанову від 22.09.2004 року № 1243, та поклав повноваження по утворенню приймальних комісій та прийому в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, не враховуючи визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження органів місцевого самоврядування.

Постанова Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 прийнята без попереднього ознайомлення органів місцевого самоврядування, чим порушено вимогу ч. 2 ст. 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Вважаємо, що внесені до законодавства зміни щодо сприяння будівництву насправді є порушенням як прав органів місцевого самоврядування, так і прав та законних інтересів забудовників.

Згідно постанови від 08.10.2008 р. № 923 документом, що підтверджує прийняття об'єкту до експлуатації, є свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних будівельних норм і правил, яке видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації. Головою приймальної комісії призначається один з представників замовника, генерального проектувальника або страхової компанії, а представники органів місцевого самоврядування можуть бути включені до складу комісії за їх згодою, тобто без обов'язкової участі.

Замість скасування або приведення у відповідність до законодавства України постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 органами центральної виконавчої влади було підготовлено та Законом України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» внесено зміни до статті 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій», новою редакцією якої, як і постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923, передбачено, що прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних будівельних норм і правил, яке видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.

Введення в процедуру прийняття об'єктів до експлуатації двох документів (акту готовності та свідоцтва) замість одного акту державної приймальної комісії не сприятиме будівництву та не може бути гарантією якості і відповідності об'єкта. Як приклад, з 01.01.09 і по теперішній час в м. Харкові не було введено в експлуатацію жодного завершеного будівництвом об'єкта.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України підготовлені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08 р. № 923 «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», які є лише формальними і не надають можливості органам місцевого самоврядування приймати участь у вирішенні питань, віднесених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до їх компетенції та пов'язаних з плануванням території на місцевому рівні, забезпеченням благоустрою населеного пункту тощо.

Передбачене змінами до постанови затвердження органами місцевого самоврядування акту готовності об'єкта до експлуатації, до створення якого їх представники не залучаються (як і представники органів державного нагляду, у тому числі СЕС і МНС), є перекладанням відповідальності територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України за готовність об'єкту до експлуатації на органи місцевого самоврядування.

Змінами до Постанови передбачається затвердження акту готовності об'єкта до експлуатації у триденний термін з дня його підписання. У разі його не затвердження у зазначений строк, він вважається затвердженим.

Введення триденного терміну для затвердження виконавчими комітетами місцевих рад актів готовності об'єкта до експлуатації змусить виконавчі комітети працювати у безперервному режимі, що не відповідає ані визначеним статтями 51, 53 та 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» принципам діяльності виконавчих органів місцевих рад, ані здоровому глузду.

З метою недопущення обмежень конституційних прав органів місцевого самоврядування, сприяння будівництву, захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, які у встановленому порядку здійснюють будівництво об'єктів містобудування на території міста Харкова, виконавчий комітет Харківської міської ради звертається до Вас, шановний Василю Степановичу, з проханням підготувати та внести на розгляд Кабінету Міністрів України проект постанови щодо відновлення порядку прийняття об'єктів до експлуатації, який було встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 22.09.2004 року.

Враховуючи надзвичайне значення для територіальної громади м. Харкова порушеного питання, просимо Вас, шановний Василю Степановичу, уважно розглянути це звернення та про результати його розгляду у найкоротший термін повідомити виконавчий комітет Харківської міської ради для подальшого інформування територіальної громади міста.


Звернення схвалено на засіданні

виконавчого комітету харківської

міської ради від 18.03.2009 року.