ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2020 року
м.Київ
справа №809/535/16
провадження №К/9901/29755/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів: Желєзного І.В., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016 (колегія суддів у складі головуючого судді Коваля Р.Й., суддів Гудими Л.Я., Судової-Хомюк Н.М.)
у справі №809/535/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області
про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій.
I. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо відмови у видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) та зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області видати йому таку довідку.
2. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2016 у задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено: визнано неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п) ; зобов`язано Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п) .
4. У поданій касаційній скарзі Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просило скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
6. У зв`язку внесенням змін до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та прийняттям постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) , якою було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, у березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області та просив видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) , для подачі до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
7. Листом від 27.04.2016 № 1Ш-41/108/29/04-2016 ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області відмовило позивачу у наданні такої довідки з тих підстав, що положення ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України № 900-VІІІ (900-19) , яким було внесено зміни до цієї статті, тобто після 29.12.2015.
8. Водночас, Постанова КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України № 900-VІІІ (900-19) , тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Крім того, вказана постанова не змінює розміру і видів грошового забезпечення поліцейських, тому відсутні підстави для здійснення перерахунку його пенсії.
9. Вважаючи таку відмову ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що позивач має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови КМУ № 988, але при дотриманні вимог порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого на підставі списків пенсійних органів уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
11. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції виходив з того, що складові видів грошового забезпечення, встановлені Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) є ідентичними складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, встановлених постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п) , відповідно до чого було призначено пенсію позивачу, проте відрізняються за розміром, що є підставою для перерахунку його пенсії.
12. Окремо апеляційний суд зазначив про помилковість доводів відповідача про те, що Закон № 900-VIII (900-19) набув чинності після прийняття Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) , а тому не має зворотної дії в часі.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. У своїй касаційній скарзі відповідач наголошує, що позивач взагалі не має права на перерахунок пенсії, та як наслідок відсутні підстав для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п) .
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити таке.
15. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
16. Згідно із п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п) перерахунок раніше призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
17. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) встановлено грошове забезпечення поліцейських.
18. Згідно з абз. 2 п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) (згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII (900-19) ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
19. Відповідно до ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
20. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII (900-19) ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
21. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
22. Судом апеляційної інстанції встановлено, що станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) .
23. Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) .
24. Аналогічна правової позиції висловлена Верховним Судом в постановах від 20.03.2019 у справі № 817/2345/16, від 23.04.2019 у справі № 822/1479/16, від 26.09.2019 у справі №803/1831/16, від 10.10.2019 у справі № 806/2644/16.
25. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (z0135-07) .
26. Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
27. Згідно із п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
28. Водночас, абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
29. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
30. Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, а тому відмова відповідача видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.
31. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 23.10.2018 у справі № 742/3316/16-а та від 05.12.2019 у справі № 742/3227/16-а.
32. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.
33. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 343, 356 КАС України, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2016 у справі №809/535/16 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб
Суддя І.В. Желєзний