ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2019 року
Київ
справа №559/429/17
адміністративне провадження №К/9901/24429/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, капітана поліції Коханюка Сергія Ростиславовича про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017, прийняту у складі колегії суддів: Шувчук С.М. (головуючий), Мацького Є.М., Шидловського В.Б.
І. Суть спору
1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з позовом до Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, капітана поліції Коханюка Сергія Ростиславовича, в якому просив суд скасувати постанову від 09.02.2017 серії ДР №084060 про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 140 КУпАП.
2. В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що його незаконно притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил, норм та стандартів утримання автодоріг, а саме, за те, що він, як в.о. головного інженера філії "Дубенської ДЕД" не вжив заходів щодо оброблення проїзної частини протиожеледними матеріалами у терміни відповідно до ДСТУ 3587-97. Вказував, що під час винесення постанови не дотримано вимог статей 7, 245, 280 КУпАП, відповідно до яких завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи. При розгляді справи не були з`ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в його діях є ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 є в.о. головного інженера філії "Дубенська ДЕД" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор", 09.02.2017 отримав постанову по справі про адміністративне правопорушення, винесену капітаном Рівненського ВП ГУНП Коханюком Сергієм Ростиславовичем від 09.02.2017 серії ДР №084060, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил, норм та стандартів утримання автодоріг, а саме, за те, що не вжив заходів щодо оброблення проїзної частини протиожеледними матеріалами у терміни відповідно до ДСТУ 3587-97, передбаченого частиною першою статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення та було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн.
4. Уважаючи постанову від 09.02.2017 серії ДР №084060 незаконною, необґрунтованою, такою що не відповідає нормам КУпАП (80731-10) ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
5. Дубенський міськрайонний суд Рівненської області постановою від 07.08.2017 позовні вимоги задовольнив в повному обсязі.
6. Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач не є посадовою особою філії "Дубенська ДЕД", яка є структурним підрозділом без права юридичної особи дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", що підтверджується пунктом 6.1 Статуту та довідкою, а тому не може бути суб`єктом, який несе відповідальність за частиною першою статті 140 КУпАП.
7. Житомирський апеляційний адміністративний суд постановою від 10.10.2017 рішення суду першої інстанції скасував та прийняв нову постанову, якою відмовив ОСОБА_1 у задоволенні позову про скасування постанови про адміністративне правопорушення від 09.02.2017 серії ДР №084060.
8. Ухвалюючи таке рішення суд апеляційної інстанції виходив із того, що відповідальність за забезпечення безпечного експлуатаційного стану ввіреної ділянки автодороги Київ -Чоп (М-06) покладено на філію "Дубенська ДЕД" в особі начальника ОСОБА_2 та головного інженера - ОСОБА_1 . Факт порушення правил утримання автодоріг в осінньо-зимовий період підтверджується зібраними у справі доказами (актом обстеження, поясненнями свідків) та не заперечується позивачем. На підставі наведеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що головний інженер філії "Дубенська ДЕД" є посадовою особою і несе адміністративну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього функціональних обов`язків.
IV. Касаційне оскарження
9. У касаційні скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
10. У доводах касаційної скарги позивач наголошує на тому, що відповідач при винесенні оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення не звернув увагу на дотримання вимог статей 7, 245, 280, 283 КУпАП.
11. У письмових запереченнях на касаційну скаргу відповідач зазначає, що оскаржувана постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 винесена законно та обґрунтовано, на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи, доводи ж касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
12. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
14. Згідно зі статтею 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
15. Частиною 1 статті 140 КУпАП визначено, що порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
16. Правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг визначені Законом України від 08.09.2005 № 2862-IV "Про автомобільні дороги" (2862-15) (далі - Закон № 2862-IV (2862-15) ).
17. Відповідно до статті 7 означеного Закону України автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.
18. Державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях (стаття 10 Закону № 2862-IV).
19. Закон України від 30.06.1996 № 3353-XII "Про дорожній рух" (далі - Закон № 3353-XII (3353-12) ) регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (стаття 1 Закону № 3353-XII).
20. Згідно із статтею 9 Закону № 3353-XII до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів; участь у розробці положень про спеціальні структури управління дорожнім рухом; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; організація і здійснення заходів, спрямованих на захист навколишнього природного середовища; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; передача права на будівництво комунальних та інших споруд, прокладання комунікацій, на захисні роботи і споруди, сервісні споруди та обладнання відповідно до чинного законодавства; проведення робіт по створенню і утриманню придорожніх зелених насаджень та інше; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об`єктів дорожнього сервісу; розробка та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів системами термінового зв`язку для виклику Національної поліції, екстреної медичної допомоги та технічної допомоги; обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання; проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
21. Згідно з частиною третьою статті 12 Закону № 3353-XII посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; обладнувати їх технічними засобами регулювання дорожнього руху; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.
22. Відповідно до статті 24 Закону № 3353-XII власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
23. При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.
24. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або органи, уповноважені ними здійснювати експлуатаційне утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мають право вимагати від користувачів дотримання чинних законодавчих і нормативних актів стосовно дорожнього руху, правил ремонту і утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування дорогами і дорожніми спорудами та їх охорони.
25. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
26. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода або несвоєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою людини, яка перебуває у невідкладному стані сталася з їх вини.
27. Розділом 1 ДСТУ 3587-95 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану" встановлено, що цей стандарт поширюється на автомобільні дороги, вулиці і дороги міст та населених пунктів та установлює вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць населених пунктів та технічних засобів організації дорожнього руху. Згідно п.1.3 вимоги ДСТУ 3587-97 є обов`язковими.
28. Пунктом 3.1.18 визначено, що усунення недоліків зимової слизькості на автомобільних дорогах загального користування здійснюється з моменту її виявлення до повної ліквідації.
29. Згідно п.3.1.19 ДСТУ 3587-95 повне снігоочищення на автомобільних дорогах загального користування здійснюється після закінчення снігопаду або завірюхи, крім віднесених до категорії стихійних лих, і не повинно перевищувати 8 год.
30. 5.18 встановлені норми профілактичного оброблення посипання. Оброблення посипання повторюють через 2-3 години, якщо зберігається льодова плівка. Обробка покриття має бути закінчена через 1- 1,5 години після початку утворення слизькості покриття.
VI. Позиція Верховного Суду
31. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з такого.
32. Суди попередніх інстанцій установили, що постановою Рівненського ВП ГУНП від 09.02.2017 серії ДР №084060 в.о. головного інженера філії "Дубенська ДЕД" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил, норм та стандартів утримання автодоріг, а саме, за те, що він не вжив заходів щодо оброблення проїзної частини протиожеледними матеріалами у терміни відповідно до ДСТУ 3587-97, передбаченого частиною першою статті 140 КУпАП та було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн.
33. Частиною 1 статті 140 КУпАП визначено, що порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
34. Відповіднодо Положення філії "Дубенська ДЕД" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ"Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", філія "Дубенська ДЕД" створена з метою забезпечення економічних інтересів та задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні й розвитку автомобільних доріг загального користування. Для цього філія здійснює будівництво. ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування, виконання відповідних державних програм. Безпосереднім предметом діяльності філії є, зокрема, утримання автомобільних робіт, забезпечення сталої роботи на автомобільних дорогах в умовах стихійного лиха, аварій, катастроф і подолання їхніх наслідків.
35. Згідно цього Порядку взаємодії, розробленого Службою автомобільних доріг у Рівненській області, ДП"Рівненській Облавтодор", ГУ Національної поліції в Рівненській області та ГУ ДСНС у Рівненській області, роботи по забезпеченню безпеки дорожнього руху при утриманні автодоріг загального користування здійснюють, зокрема "Дубенська ДЕД", начальник - ОСОБА_2, головний інженер - ОСОБА_1
36. Порядком взаємодії затверджено Інформацію про відповідальних посадових осіб філії ДП "Рівненський облавтодор", снігозаносимі ділянки доріг державного значення, місця першочергової обробки протиожележнними матеріалами та перелік наявної техніки.
37. Згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
38. Як установлено судами попередніх інтанцій 09.02.2017 були виявлені порушення правил, норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні ділянки автодороги Київ-Чоп (м-06), а саме не ліквідована зимова слизькість проїзної частини у терміни відповідно до вимог ДСТУ 3587-97, а також не вжито заходів, для попередження та запобігання утворення ожеледиці, не здійснено профілактичну обробку дорожнього покриття протиожеледними матеріалами, що підтверджується актами обстеження вулично-шляхової мережі від 09.02.2017, фотоматеріалами.
39. Факт порушення правил утримання автодоріг в осінньо-зимовий період підтверджується зібраними у справі доказами (актом обстеження, поясненнями свідків) та не заперечується позивачем.
40. Відповідно до статті 24 Закону № 3353-XII власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
41. При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.
42. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або органи, уповноважені ними здійснювати експлуатаційне утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мають право вимагати від користувачів дотримання чинних законодавчих і нормативних актів стосовно дорожнього руху, правил ремонту і утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування дорогами і дорожніми спорудами та їх охорони.
43. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
44. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода або несвоєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою людини, яка перебуває у невідкладному стані сталася з їх вини.
45. Розділом 1 ДСТУ 3587-95 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану" встановлено, що цей стандарт поширюється на автомобільні дороги, вулиці і дороги міст та населених пунктів та установлює вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць населених пунктів та технічних засобів організації дорожнього руху. Згідно п.1.3 вимоги ДСТУ 3587-97 є обов`язковими.
46. Пунктом 3.1.18 визначено, що усунення недоліків зимової слизькості на автомобільних дорогах загального користування здійснюється з моменту її виявлення до повної ліквідації.
47. При таких обставинах та правовому регулюванні Верховний Суд погоджується с висновками суду апеляційної інстанції про те, що відповідальність за забезпечення безпечного експлуатаційного стану ввіреної ділянки автодороги Київ -Чоп (М-06) покладено на філію "Дубенська ДЕД" в особі начальника ОСОБА_2 . та головного інженера - ОСОБА_1 Оскільки 09.02.2017 саме головний інженер філії "Дубенська ДЕД" ОСОБА_1 виконував обов`язки начальника філії, а тому як посадова особа і мав нести адміністративну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього функціональних обов`язків.
48. Доводи касаційної скарги щодо відсутності складу правопорушення, та посилання на те, що судом апеляційної інстанції не був наданий аналіз дотримання нормативів усунення недоліків зимової слизькості та порушення процедури притягнення до адміністративної відповідальності щодо порядку вручення постанови, розгляду адміністративної справи, судом касаційної інстанії не приймається до уваги, оскільки ці підстави не були предметом оскарження (зміст позовної заяви містить тільки посилання про те, що позивач не може бути суб`єктом відповідальності за статтею 140 КУпАП) та не були предметом оцінки судами попередніх інстанцій.
49. Частиною четвертою статті 341 КАС України встановлено, що у суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
49. Отже, Верховний Суд констатує, що оскаржуване судове рішення ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суд апеляційної інстанції під час розгляду справи не допустив порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
50. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
VII. Судові витрати
51. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року у справі № 559/429/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко