ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2019 року
Київ
справа № 592/3134/17
провадження № К/9901/22924/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити необхідні дії, пов`язані з виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця, за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми у складі судді Бичкова І.Г. від 26 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Тацій Л.В., Григорова А.М., Подобайло З.Г. від 5 жовтня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень неправомірними та зобов`язання вчинити необхідні дії, пов`язані з виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця, в якому просила:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Міністерства оборони України, які полягають у нерозгляді у встановлені законом строки питання (документів) про виплату одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Міністерство оборони України вчинити необхідні дії, пов`язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця Збройних Сил України молодшого сержанта ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) Міністерства оборони України, які полягають у не розгляді у встановлені законом строки питання (документів) про виплату одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_1
Зобов`язано Міністерство оборони України вчинити необхідні дії, пов`язані з розглядом документів та виплатою одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця Збройних Сил України молодшого сержанта ОСОБА_2 - ОСОБА_1 в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що за умови недостатності документів в частині даних про обставини загибелі сина позивачки, за наявності відомостей про розслідування у кримінальній справі, відповідач мав прийняти рішення про відмову у виплаті одноразової допомоги, до врегулювання вказаного питання. Посадовими особами Сумського обласного військового комісаріату належним чином виконано обов`язки, покладені на Порядком, що надало можливість розпорядникові бюджетних коштів прийняти рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, проте таке у визначений Порядком строк не було прийнято.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Міністерство оборони України звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 був прийнятий на військову службу до Збройних Сил України, з ним укладено контракт на особливий період до оголошення демобілізації 27 січня 2015 року.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 30 жовтня 2015 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у Дніпропетровській області, Новомосковський район, смт Гвардійське.
ОСОБА_2 загинув в період з 17 по 18 жовтня 2015 року, при невстановлених обставинах, в місті дислокації військової частини № А1126.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть форми №106/о № 623 від 29 жовтня 2015 року та висновку експерта № 951/610 встановлено чисельні порізи і травмування, причина смерті ОСОБА_2 не встановлена.
19 жовтня 2015 року військовою прокуратурою Дніпропетровського гарнізону за фактом загибелі ОСОБА_2 розпочато досудове розслідування за частиною 1 статті 115 КК України (умисне вбивство).
Даних про закінчення слідства та прийняття органами досудового розслідування або судом рішення у кримінальній справі сторонами не надано.
ОСОБА_1 є матір`ю загиблого ОСОБА_2
ОСОБА_1 звернулась до Сумського обласного військкомату із заявою про виплату одноразової допомоги у зв`язку із загибеллю сина.
18 січня 2017 року Сумським обласним військовим комісаріатом, згідно її заяви про виплату одноразової грошової допомоги, зібрано пакет документів на направлено до Міністерства оборони України на розгляд відповідної комісії для вирішення питання про виплату допомоги.
Міністерства оборони України повернуло пакет документів до Сумського обласного військового комісаріату з пропозицією про надання висновків розслідування у справі за фактом вбивства ОСОБА_2
6. Вважаючи, що такі дії (бездіяльність) відповідача суперечать чинному законодавству та порушують її права та свободи, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що Відповідно до статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пункту 19 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибелі, (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком, зокрема, навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).
Відповідно до витягу із наказу від 4 листопада 2015 року № 92-РС командира 25 окремої повітрянодесантної бригади слідує, що ОСОБА_2 загинув в наслідок гострої крововтрата, відкритих ран декількох ділянок верхніх кінцівок, умисного само ушкодження гострим предметом.
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть № 457 від 20 жовтня 2015 року встановлено, що смерть ОСОБА_2 настала внаслідок навмисного само ушкодження гострим. Таким чином, відсутні підстави для призначення і виплата одноразової грошової допомоги, оскільки, загибель (смерть) ОСОБА_2 є наслідком навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Відповідь департаменту фінансів на яку посилається позивач, як на відмову Міноборони у призначенні одноразової грошової допомоги, не може вважатися належним рішенням Міноборони про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
Скаржник вважає, що дана справа повинна була розглядатись в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів, оскільки відповідачем по даній справі виступає центральний орган виконавчої влади - Міністерство оборони України.
8. Відзиву на касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
.
10. Статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" закріплено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
11. Пунктом 1 частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби.
12. Відповідно до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України (2947-14)
, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
13. Згідно з частиною 6 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
14. Відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
15. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (975-2013-п)
, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
16. Відповідно до пункту 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (975-2013-п)
днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
17. Згідно пункту 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
18. Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
19. Відповідно до пункту 15 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
20. На виконання наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168 "Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби" Міноборони створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
21. У відповідності до пункту 2 наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168 голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
22. З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.
За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міноборони приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).
23. Проте, всупереч приписів Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві Міністерство оборони України не прийняло передбаченого рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
24. Проаналізувавши наведені положення законодавства в контексті встановлених обставин справи суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при загибелі (смерті) військовослужбовця повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), однак у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.
25. Повернення ж документів Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві не передбачено, а тому повернення Міністерством оборони України документів позивача до Чернігівського обласного військового комісаріату без прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним вище нормам.
26. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25 вересня 2018 року у справі № 741/982/16.
27. Отже, у зв`язку з неприйняттям Міністерством оборони України після надходження документів позивачки відповідного рішення, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Міноборони розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (975-2013-п)
.
28. Згідно із пунктом 4 частини 1 статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній до 15 грудня 2017 року) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб`єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
29. Одноразова грошова допомога, виплата якої передбачена пунктом 1 частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та про зобов`язання виплати якої ставить питання позивачка, відноситься до соціальних виплат, а тому даний спір належить розглядати місцевим загальним судом як адміністративним в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
30. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 22 травня 2018 року у справі № 760/20375/17.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
31. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
судді Я.О. Берназюк
І.В. Желєзний