ПОСТАНОВА
Іменем України
08 жовтня 2019 року
Київ
справа №806/7413/13-а
адміністративне провадження №К/9901/8118/18
К/9901/8122/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги: 1. Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та 2. Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 (суддя - Єфіменко О.В.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2015 (головуючий суддя - Одемчук Є.В., судді: Бучик А.Ю., Майор Г.І.) у справі № 806/7413/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біокоре Україна" до Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, за участю Прокуратури м. Житомира, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, стягнення коштів, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Біокоре Україна" (далі - ТОВ "Біокоре Україна") звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність Житомирської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) щодо неподання нею у встановленому законом порядку висновку про повернення на розрахунковий рахунок ТОВ "Біокоре Україна" 2879515,60 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з відповідного бюджету до Головного управління державної казначейської служби у Житомирській області (далі - ГУ ДКС у Житомирській області); зобов`язати Житомирську ОДПІ скласти та подати для виконання до ГУ ДКС у Житомирській області висновок про повернення на розрахунковий рахунок ТОВ "Біокоре Україна" 2879515,60 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств з відповідного бюджету; стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Біокоре Україна" 2879515,60 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток підприємств.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 позов задоволено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2014 зазначене рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.03.2015 ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2014 скасовано, справу направлено на новий апеляційний розгляд з тих підстав, що податковий орган, оскаржуючи в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції, зазначив про передчасність висновків про задоволення позову у зв`язку із прийняттям 19.07.2013 податкових повідомлень-рішень № 000044222 та № 000045222 та їх оскарження в судовому порядку. Проте, переглядаючи постанову місцевого адміністративного суду, судом апеляційної інстанції не надано оцінки вказаним доводам, не досліджено питання наявності у такого платника податкового боргу.
За наслідками повторного апеляційного перегляду, ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2015 постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 залишено без змін.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, Житомирська ОДПІ та ГУ ДКС у Житомирській області оскаржили їх у касаційному порядку.
У касаційних скаргах відповідачі просять скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2014, ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2015 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю.
В обґрунтування своїх вимог Житомирська ОДПІ посилається на те, що судами першої та апеляційної інстанції не враховано той факт, що податкові повідомлення-рішення від 19.07.2013 № 000044222 та № 000045222 оскаржуються в судовому порядку, а тому здійснювати повернення коштів на рахунок платника є недоцільним.
Касаційна скарга ГУ ДКС у Житомирській області мотивована тим, що висновок від державної податкової інспекції до ГУ ДКС у Житомирській області не надходив, тому Головне управління виконуючи свої повноваження не здійснювало будь-яких протиправних дій відносно позивача. Повернення платником податків помилково та/або надмірно сплачених коштів повинно здійснюватися відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (z1650-13) .
Позивач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційні скарги, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов`язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань встановлений статтею 43 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (z1650-13) .
Пунктом 43.1 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Положеннями пунктів 43.4, 43.5 статті 43 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митих політику.
Порядком про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (z1650-13) (далі - Порядок), визначено алгоритм дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань.
Відповідно до пункту 3 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватися шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв`язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Пунктом 4 Порядку визначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до державного бюджету платежів в іноземній валюті здійснюється у валюті платежу з валютних рахунків Державної казначейської служби України (далі - Казначейство України), відкритих на ім`я Казначейства України в банках, або у гривневому еквіваленті іноземної валюти, розрахованому за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату повернення коштів з бюджету, з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, про що платник зазначає у своїй заяві.
Згідно з пунктом 5 Порядку подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Таким чином, обов`язковими умовами для повернення сум грошового зобов`язання є: подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, але за умови наявності надміру сплачених грошових зобов`язань та відсутності податкового боргу.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Біокоре Україна" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на прибуток за 2012 рік, відповідно до якої самостійно визначено річну суму податку на прибуток (рядок 16) у сумі 363336,00 грн.
ТОВ "Біокоре Україна" сплатило в період з 01.01.2012 по 31.12.2012 грошові зобов`язання з податку на прибуток в розмірі 3033603,00 грн за рахунок авансового платежу з даного податку, що підтверджується поданими позивачем платіжними дорученнями та довідками банків.
Відповідно до листа Житомирської ОДПІ №10388/10/10-2 від 10.09.2013, станом на 10.09.2013 у ТОВ "Біокоре Україна" по особовому рахунку рахується переплата з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 2879515,60 грн.
07.10.2013 позивачем направлено до податкового органу заяву на повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток в розмірі 2879515,60 грн.
В листі-відповіді контролюючого органу № 16061/10/20-2 від 21.10.2013 зазначено, що структурним підрозділом Житомирської ОДПІ проведено аналіз передбачений п. 2.25 Наказу ГУ Міндоходів від 12.08.2013 № 192 та складено необхідний для вирішення питання про доцільність здійснення зазначених операцій висновок, який направлено для узгодження подальших дій Житомирської ОДПІ по факту звернення платника.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.10.2013, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2013, у справі №806/5458/13-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 19.07.2013 № 000044222, № 000045222. Ухвалою Вищого адміністративного суду країни від 04.11.2015 зазначені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.
Отже, враховуючи наведений порядок повернення платнику надміру сплачених податкових зобов`язань, своєчасність звернення позивача до відповідача із відповідною заявою, наявність переплати податкового зобов`язання та відсутність податкового боргу, Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про задоволення даних позовних вимог.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Касаційні скарги Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.05.2015 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна,
Судді Верховного Суду