ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2017 року
Справа № 10/5026/1472/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого - Ткаченко Н.Г.
Суддів Короткевича O.Є.
Куровського С.В.
За участі: ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000" арбітражного керуючого Олексенко Н.В., представників: Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області - Тищенка Ю.П., ТОВ "Ніссан Мотор Україна" - Панченка Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційні скарги ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000" арбітражного керуючого Олексенко Н.В. та Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.03.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 за заявою ТОВ "Ніссан Мотор Україна" про визнання банкрутом ТОВ "Євросервіс 2000",-
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 28.09.2012 порушено провадження у справі № 10/5026/1472/2012 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Євросервіс 2000" за ст. 52 Закону України,,Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" як такого, що відсутній.
доповідач - суддя Ткаченко Н.Г.
Постановою Господарського суду Черкаської області від 09.10.2012 по справі № 10/5026/1472/2012 боржника - ТОВ "Євросервіс 2000" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Гончарова А.О.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 15.08.2014 по справі № 10/5026/1472/2012 припинено повноваження ліквідатора Гончарова А.О. та ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Олексенко Н.В..
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.08.2016 по справі № 10/5026/1472/2012 відмовлено у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора банкрута Олексенко Н.В., затверджено звіт ліквідатора банкрута та ліквідаційний баланс станом на 19.05.2016, ліквідовано ТОВ "Євросервіс 2000" як юридичну особу-банкрута, провадження по справі № 10/5026/1472/2012 припинено.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.11.2016 по справі № 10/5026/1472/2012 ухвалу господарського суду Черкаської області від 29.08.2016 скасовано. Прийнято нове рішення, яким скаргу ТОВ "Ніссан Мотор Україна" на дії (бездіяльність) ліквідатора банкрута Олексенко Н.В. задоволено, визнано дії арбітражного керуючого Олексенко Н.В. під час виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000" незаконними. Відмовлено арбітражному керуючому Олексенко Н.В. у затверджені звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та припинені провадження по справі № 10/5026/1472/2012. Припинено повноваження арбітражного керуючого Олексенко Н.В. у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків арбітражного керуючого-ліквідатора боржника по даній справі. Справу № 10/5026/1472/2012 направлено до господарського суду Черкаської області для подальшого розгляду у процедурі ліквідації, у тому числі і в частині призначення ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000".
Постановою Вищого господарського суду України від 28.02.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.11.2016 скасовано. Справу № 10/5026/1472/2012 направлено на новий апеляційний розгляд до Київського апеляційного господарського суду, в іншому складі суду.
Під час повторного апеляційного розгляду, постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.03.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 ухвалу господарського суду першої інстанції від 29.08.2016 скасовано. Прийнято нове рішення, яким скаргу ТОВ "Ніссан Мотор Україна" на дії (бездіяльність) ліквідатора банкрута Олексенко Н.В. задоволено, визнано дії арбітражного керуючого Олексенко Н.В. під час виконання повноважень ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000" незаконними. Відмовлено арбітражному керуючому Олексенко Н.В. у затверджені звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та припинені провадження по справі № 10/5026/1472/2012. Припинено повноваження арбітражного керуючого Олексенко Н.В. у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків арбітражного керуючого-ліквідатора боржника по даній справі. Справу № 10/5026/1472/2012 направлено до господарського суду Черкаської області для подальшого розгляду у процедурі ліквідації, у тому числі і в частині призначення ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000".
В касаційних скаргах ліквідатор ТОВ "Євросервіс 2000" арбітражний керуючий Олексенко Н.В. та Регіональний фонд підтримки підприємництва по Черкаській області просять постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.03.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 скасувати, посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм процесуального та матеріального права, залишивши в силі ухвалу господарського суду Черкаської області від 29.08.2016.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2017 у зв'язку із відпусткою судді Катеринчук Л.Й., визначений склад колегії суддів по розгляду даної справи: Ткаченко Н.Г./головуючий, доповідач/, Куровський С.В., Короткевич О.Є.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення ліквідатора банкрута та представників Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області, ТОВ "Ніссан Мотор Україна", перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Ухвала суду першої інстанції від 29.08.2016, якою відмовлено у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора банкрута Олексенко Н.В. та якою затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, припинено провадження по справі № 10/5026/1472/2012 мотивована тим, що ліквідатором банкрута під час ліквідаційної процедури, вчинені всі необхідні заходи, по здійсненню ліквідаційної процедури, які відповідають вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) , з урахуванням того, що у боржника - ТОВ "Євросервіс 2000" на час закінчення ліквідаційної процедури відсутні будь-які активи, за рахунок яких можна було б задовольнити вимоги всіх кредиторів, реалізація майна боржника проведена у відповідності до вимог Закону та кошти отримані від реалізованого майна правомірно розподілені ліквідатором між кредиторами в порядку черговості передбаченої ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постанова апеляційного господарського суду від 22.03.2017, якою скасовано зазначену ухвалу господарського суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким визнані неправомірними дії ліквідатора банкрута Олексенко Н.В., відмовлено у затверджені звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та припинені провадження по даній справі, обґрунтована тим, що арбітражний керуючий Олексенко Н.В. покладені на неї обов'язки ліквідатора банкрута виконувала неналежним чином, що підтверджено матеріалами справи, звіт ліквідатора, який подано на затвердження суду по даній справі, вимогам Закону про банкрутство не відповідає, а відтак відсутні підстави для затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та припиненння провадження по справі № 10/5026/1472/2012 про банкрутство ТОВ "Євросервіс 2000".
Згідно ст. - 4-1 ГПК України справи про банкрутство розглядаються господарськими судами в порядку провадження, передбаченому ГПК (1798-12) , з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) .
Провадження по справі про банкрутство ТОВ "Євросервіс 2000" порушено на підставі ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній до 19.01.2013.
Відповідно до вимог ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
За приписами ч. 6 ст. - 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.
Статтею 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що приймаючи постанову про визнання боржника банкрутом, господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. У ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом та інші.
За ч. 4 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", передбачено, що дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду, зокрема, кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів.
Задоволення вимог кредиторів здійснюється в порядку черговості, передбаченому статтею 31 цього Закону. Кредитори можуть оскаржити результати розгляду їх вимог ліквідатором до господарського суду до затвердження господарським судом ліквідаційного балансу ( ч. 7 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, 09.10.2012 постановою суду першої інстанції визнано банкрутом ТОВ "Євросервіс 2000" та відкрито ліквідаційну процедуру.
Із матеріалів справи також вбачається та як встановлено апеляційним судом, визнано кредиторські вимоги до банкрута а саме, ТОВ "Ніссан Мотор Україна" на суму 5365,00 грн. (1 черга), 1 945 384,14 грн. (4 черга), 94069,36 грн. (6 черга); ПП Будівельна компанія "Фазіс" на суму 277 069,73 грн. (4 черга);Регіональний фонд підтримки підприємництва по Черкаській області на суму 573 390,00 грн. (1 черга, заставний кредитор), 822 268,50 грн. (4 черга), 7367,50 грн. (6 черга); ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області на суму 679 965,24 грн. (3 черга), 20304,74 грн. (4 черга); КП "Черкасиводоканал" на суму 106,27 грн. (4 черга); ВП "Черкаська ТЕЦ" на суму 27 937,67 грн. (4 черга); ОСОБА_9 на суму 461 081,28 грн. (4 черга); УДОСО при УМВС України в Черкаській області на суму 1 209,28 грн. (4 черга).
Згідно здійсненої ліквідатором інвентаризації майна банкрута, що входить до складу ліквідаційної маси, балансова вартість всього майна становить 884,9 тис. грн. станом на 01.09.2014.
На зборах комітету кредиторів 05.09.2014 було затверджено перелік майна, що входить до складу ліквідаційної маси, вирішено затвердити перелік заставного майна, визначеного в договорах застави та виявленого за результатами інвентаризації на суму 685 139,05 грн., включити його до переліку майна, що входить до складу ліквідаційної маси, а також ліквідатор банкрута повідомив комітет кредиторів, що значна кількість майна банкрута, в тому числі і заставне майно, було втрачено.
Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 26.10.2012, Регіональний фонд підтримки підприємництва по Черкаській області є обтяжувачем рухомого майна банкрута, а саме: будівельні матеріали, запасні частини до автомобілів, оцинковані листи.
В подальшому, ліквідатор виявив нерухоме майно та незавершене будівництво автосалону в м. Черкаси по вул. Нечуя Левицького, 16, що підтверджено листом КП "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" від 03.12.2012 № 3102 та підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
20.03.2015 на засіданні комітету кредиторів прийнято рішення про продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу. А в свою чергу заставний кредитор Регіональний фонд підтримки підприємства по Черкаській області надав згоду на продаж майна банкрута, забезпеченого заставою.
27.03.2015 ліквідатор банкрута та Перша Українська міжрегіональна біржа уклали договір про організацію та проведення аукціону з продажу майна боржника - ТОВ "Євросервіс 2000".
За період з 10.08.2015 по 19.02.2016 організатором були призначені аукціони з продажу майна боржника - ТОВ "Євросервіс 2000" частинами, але зазначені аукціони не відбулися в зв'язку з відсутністю учасників.
11.02.2016 комітетом кредиторів прийнято рішення про безпосередній продаж майна боржника ліквідатором згідно ч. 6 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо майна не проданого на аукціоні.
Згідно незалежної експертної оцінки майна банкрута, станом на 30.12.2015 ринкова вартість цього майна, яка є вищою в порівнянні з ціною останніх торгів на аукціоні: майно лоту № 1 оцінено в 950 000 грн., лоту № 2 - в 600 000 грн.
05.04.2016, за договором купівлі-продажу нерухоме майно боржника було продано на користь ПП "Активтехторг" за ціною експертної оцінки 600 001 грн. та 950 000 грн.
Із наявних у справі матеріалів видно та як було встановлено судом апеляційної інстанції, грошові кошти від реалізованого майна банкрута на загальну суму 1 551 000 грн. перераховані на рахунок боржника - ТОВ "Євросервіс 2000" та ліквідатором погашено за ці кошти вимоги першої черги: в сумі 425 905,00 грн. - вимоги заставного кредитора Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області, в сумі 5 365,00 грн. - вимоги ТОВ "Ніссан мотор Україна", поточні витрати в ліквідаційній процедурі в сумі 130 850,00 грн., відшкодування витрат ліквідатора в ліквідаційній процедурі в сумі 62 226,00 грн., оплата праці ліквідатора за весь період ліквідаційної процедури в сумі 110 796,00 грн., винагорода ліквідатора в сумі 186 180,00 грн., послуги банку в сумі 2802,50 грн.
З огляду на наведене та враховуючи вимоги ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою визначено черговість задоволення вимог кредиторів, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що спрямовані ліквідатором банкрута кошти від проданого майна на задоволення вимог кредиторі та оплату праці арбітражного керуючого, здійснені ліквідатором з порушенням черговість задоволення вимог кредиторів.
Статтею 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд, після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів, виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
Таким чином, звіт ліквідатора та поданий ним ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх заходів ліквідаційної процедури, повне вчинення ним дій по виявленню кредиторів та активів боржника, за результатом розгляду яких суд приймає рішення про можливість відновлення платоспроможності боржника або встановлює неможливість задоволення вимог конкретних кредиторів та приймає рішення про його ліквідацію та припинення провадження у справі.
Відтак, з урахуванням вище наведеного, апеляційний господарський суд перевіривши матеріали справи, давши належну оцінку зібраним по справі та дослідивши докази, прийшов до обґрунтованого висновку про те, що оскільки ліквідатором банкрута - ТОВ "Євросервіс 2000" не були вчинені всі передбачені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) заходи по здійсненню ліквідаційної процедури, до того ж не дотримано черговості задоволення вимог кредиторів, відсутні підстави для затвердження звіту ліквідатора банкрута і ліквідаційного балансу, та припинення провадження у даній справі.
Відповідно до ст. - 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Київського апеляційного господарського суду від 22.03.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 постановлена у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для її скасування не вбачається.
Доводи касаційних скарг не спростовують висновків суду, які викладені в оскаржуваній постанові апеляційного суду по справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. - 111-5, - 111-7 - - 111-9, - 111-10 - 111-13 ГПК України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В:-
Касаційні скарги ліквідатора ТОВ "Євросервіс 2000" арбітражного керуючого Олексенко Н.В.та Регіонального фонду підтримки підприємництва по Черкаській області залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.03.2017 по справі № 10/5026/1472/2012 залишити без змін.
Головуючий -
Судді -
Ткаченко Н.Г.
Короткевич O.Є.
Куровський С.В.