ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2017 року Справа № 911/2026/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Бакуліної С.В. (доповідач), суддів: Поляк О.І., Ходаківської І.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.02.2017 у справі № 911/2026/16 Господарського суду Київської області за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача 1. Головне управління Держгеокадастру в Київській області; 2. ОСОБА_4; 3. ОСОБА_5; 4. ОСОБА_6; 5. ОСОБА_7 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Гвоздів-Агро" про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язання вчинити діїв судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача: від відповідача: від третіх осіб:ОСОБА_8 (довіреність № 01-03 від 23.03.2016) не з'явились 1-5: не з'явились 6: ОСОБА_9 (довіреність № 22 від 15.08.2016)
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Господарського суду Київської області (головуючий суддя - Щоткін О.В., судді: Конюх О.В., Кошик А.Ю.,) від 15.11.2016 у справі № 911/2026/16 позов задоволено; визнано незаконним та скасовано рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-8 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в довгострокове користування на умовах оренди з правом викупу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" ТОВ "Гвоздів-Агро", орієнтовною площею 3,5825 га в АДРЕСА_1); визнано незаконним та скасовано рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-9 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в довгострокове користування на умовах оренди з правом викупу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" ТОВ "Гвоздів-Агро", орієнтовною площею 22,5856 га в АДРЕСА_2; визнано незаконним та скасовано рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-10 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами у довгострокову оренду ТОВ "Агенція спортивних розваг", власнику господарських будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, площею 3,5825 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для експлуатації та обслуговування господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1); визнано незаконним та скасовано рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-11 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами у довгострокову оренду ТОВ "Агенція спортивних розваг", власнику господарських будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, площею 22,5856 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для експлуатації та обслуговування господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2; зобов'язано Гвоздівську сільську раду Васильківського району Київської області невідкладно, протягом місяця з дня набрання законної сили рішенням Господарського суду Київської області у справі № 911/2026/16, на черговому або позачерговому пленарному засіданні сесії Гвоздівської сільської ради, розглянути зареєстровану в Гвоздівський сільській раді заяву ТОВ "Агенція спортивних розваг" від 20.05.2016, як власника об'єктів нерухомого майна, реєстраційний номер: НОМЕР_3, які розташовані на земельній ділянці, що знаходиться в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 про надання дозволу ТОВ "Агенція спортивних розваг" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,5825 га, кадастровий номер: НОМЕР_1; стягнуто з Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агенство спортивних розваг" 7250,00 грн судового збору.
Постановою Київського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Гончаров С.А., судді: Михальська Ю.Б., Скрипка І.М.,) від 15.02.2017 рішення Господарського суду Київської області від 15.11.2016 у справі № 911/2026/16 скасовано; прийнято нове рішення; в позові відмовлено.
В касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" просить скасувати постанову апеляційної інстанції, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 12, 80, 83, 116, 120, 122, 123, 124, 134, 141 Земельного кодексу України (далі - ЗК України (2768-14) ), ст. 21 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України (435-15) ), ст. 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України (1798-12) ).
Відзиву на касаційну скаргу не надійшло.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, який підтримав викладені в ній доводи, заперечення на касаційну скаргу представника третьої особи-6, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні місцевого та постанові апеляційного господарських судів, Вищий господарський суд України дійшов до висновку, що касаційна скарга належить до часткового задоволення з огляду на таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" (далі - ТОВ "Агенція спортивних розваг") звернулось до господарського суду з позовом до Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області, в якому просило:
1. визнати незаконним та скасувати рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-8 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в довгострокове користування на умовах оренди з правом викупу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" ТОВ "Гвоздів-Агро", орієнтовною площею 3,5825га в АДРЕСА_1;
2. визнати незаконним та скасувати рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-9 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в довгострокове користування на умовах оренди з правом викупу для ведення товарного сільскогосподарського виробництва" ТОВ "Гвоздів-Агро", орієнтовною площею 22,5856 га в АДРЕСА_2;
3. визнати незаконним та скасувати рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-10 "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами у довгострокову оренду ТОВ "Агенція спортивних розваг", власнику господарських будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, площею 3,5825 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, для експлуатації та обслуговування господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1;
4. визнати незаконним та скасувати рішення Гвоздівської сільської ради Васильківського району Київської області від 27 травня 2016 року № 2-11 "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами у довгострокову оренду ТОВ "Агенція спортивних розваг", власнику господарських будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, площею 22,5856 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, для експлуатації та обслуговування господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2.
5. зобов'язати Гвоздівську сільську раду Васильківського району Київської області невідкладно, протягом місяця з дня набрання законної сили рішенням Господарського суду Київської області у справі № 911/2026/16, на черговому або позачерговому пленарному засіданні сесії Гвоздівської сільської ради, розглянути зареєстровану в Гвоздівський сільській раді заяву ТОВ "Агенція спортивних розваг" від 20.05.2016, як власника об'єктів нерухомого майна, реєстраційний номер: НОМЕР_3, які розташовані на земельній ділянці, що знаходиться в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1, про надання дозволу ТОВ "Агенція спортивних розваг" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення в довгострокову оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,5825 га, кадастровий номер: НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Гвоздівська сільська рада Васильківського району Київської області не мала будь-яких правових підстав для прийняття оскаржених рішень; оскаржені рішення винесені з порушенням норм чинного законодавства, та позбавляють позивача, як власника об'єктів нерухомого майна, законного права отримати в орендне користування спірні земельні ділянки, що перебувають у комунальній та державній власності, поза конкурентних засад (земельних торгів), як це передбачено приписами частини другої статті 134 ЗК України.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що оскільки позивач є власником нерухомого майна, розташованого на спірних земельних ділянках, відмова сільської ради у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земель та надання такого дозволу ТОВ "Гвоздів-Агро", є безпідставною.
Апеляційний господарський суд, вирішуючи спір зазначив, що оскільки судовим рішенням у іншій справі встановлено, що власником майнових комплексів, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 є ТОВ "Гвоздів-Агро", про що також свідчать записи про право власності № 13951477, № 13951374 від 30.03.2016 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, прийняті сільською радою спірні рішення є обґрунтованими, у зв'язку з чим, в позові відмовив.
Касаційний суд дійшов до висновку, що суди розглянули спір по суті з порушенням правил його підвідомчості господарським судам України, виходячи із такого.
Згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у т.ч. щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Стаття 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ) завданням адміністративного судочинства визначає захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій (далі - суб'єкт владних повноважень).
З огляду на положення статей 3, 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цього суб'єкта, відповідно прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Таким чином, до адміністративної відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень (аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 16.12.2015 у справі № 6-2510цс15).
Згідно з частинами першою та четвертою статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 ЦК України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. ЗК України (2768-14) є, зокрема, тим актом цивільного законодавства, який передбачає підставою виникнення цивільних прав та обов'язків акти органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Так, згідно з частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
За статтею 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, через які також згідно зі статтями 83, 84 ЗК України набувається та реалізується право комунальної власності на землю та право державної власності на землю. Комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, в державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Статтею 80 ЗК України установлено, що самостійними суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
З огляду на положення статті 11 ЦК України, статей 78, 116, 122 ЗК України, в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, в сфері земельних правовідносин відповідний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.
За правилами частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК України).
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду), так само як і відмова в наданні відповідного дозволу не засвідчує порушення права на земельну ділянку, яке ще не виникло, а констатує лише порушення права на отримання дозволу органу розпорядження землею.
Згідно ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України від 01.04.2010 № 10-рп/2010 (v010p710-10) Справа № 1-6/2010 положення пунктів "а", "б", "в", "г" ст. 12 ЗК України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень; положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Відтак, з огляду на те, що у спірних правовідносинах прийняття відповідачем оскаржених рішень є наслідком здійснення органом місцевого самоврядування владних управлінських функцій в частині розпорядження землями територіальних громад, враховуючи, що такі рішення не є самостійною підставою для констатації наявності спору про право цивільне, яке набувається за наслідком вчинення відповідного правочину, позов про визнання незаконними та скасування оспорених рішень та зобов'язання відповідача вчинити певні функції у сфері публічно-правовій, а саме розглянути на засіданні сесії заяву позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації, за межами спору про право цивільне, вказує на публічно-правовий характер такого спору, що в свою чергу, свідчить про підвідомчість цього спору адміністративному суду.
Беручи до уваги все наведене та вимоги чинного законодавства в їх сукупності, колегія суддів зазначає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів підлягають скасуванню, а провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 80, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-8, п.1 ч.1 ст. 111-9, ст. 111-11 ГПК України, Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агенція спортивних розваг" задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.02.2017 та рішення Господарського суду Київської області від 15.11.2016 у справі № 911/2026/16 скасувати.
Провадження у справі № 911/2026/16 припинити.
Головуючий-суддя
Судді
С. Бакуліна
О. Поляк
І. Ходаківська