ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №728/1001/17
адміністративне провадження №К/9901/21458/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Бахмацької міської ради Чернігівської області, треті особи: Бахмацька центральна районна лікарня, Товариство з обмеженою відповідальністю "Бахмацька ЖЕК", про зобов`язання зареєструвати місце проживання, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого - Вівдиченко Т.Р., суддів - Собківа Я.М., Твердохліб В.А.,
у с т а н о в и в :
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов`язати Бахмацьку міську раду Чернігівської області зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1, знявши її з реєстрації з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
2. Позов мотивований протиправністю відмови відповідача у оформленні зняття з реєстрації місця проживання і реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за новою адресою.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 07 серпня 2017 року позов задоволено. Зобов`язано Бахмацьку міську раду Чернігівської області зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, знявши її з реєстрації з попереднього місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ордер є підставою саме для вселення в надане жиле приміщення, відтак і строк його дійсності також розповсюджується на обставини, пов`язані із вселенням до жилого приміщення. А тому відмова відповідача в оформленні зняття з реєстрації місця проживання і реєстрації місця проживання за новою адресою ОСОБА_1 з підстав втрати чинності ордера є протиправною.
5. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року апеляційну скаргу Бахмацької міської ради Чернігівської області задоволено. Постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 07 серпня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
6. Апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції безпідставно задовольнив позов, оскільки відмова відповідача у оформленні зняття з реєстрації місця проживання і реєстрації місця проживання за новою адресою позивача з підстав втрати чинності ордера є правомірною.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення цим судом норм права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року та залишити в силі постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 07 серпня 2017 року.
8. Позивач посилається на те, що апеляційний суд не дотримався приписів статей 2, 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), обмежившись формальним посиланням на закінчення строку дії ордера. ОСОБА_1 вважає, що оскільки відповідач не довів, що вона вселилася в квартиру і проживає в ній незаконно, то висновок суду апеляційної інстанції про безпідставність позовних вимог є помилковим.
IV. Позиція інших учасників справи
9. Відповідач та треті особи правом на подання заперечень (відзивів) на касаційну скаргу не скористалися.
V. Рух справи у суді касаційної інстанції
10. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження у даній справі.
11. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (2147а-19) , яким КАС України (2747-15) викладено у новій редакції.
12. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
13. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України (2747-15) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
14. На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 13 лютого 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
15. За результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 31 травня 2019 року касаційну скаргу передано для розгляду колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Кашпур О.В. (суддя-доповідач, головуючий суддя), Радишевська О.Р., Уханенко С.А.
16. Ухвалою касаційного суду від 06 серпня 2019 року касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено справу до розгляду в попередньому судовому засіданні на 08 серпня 2019 року.
VI. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
17. 03 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області із заявою, в якій просила зняти її з реєстрації з попереднього місця проживання: АДРЕСА_2 та зареєструвати її за адресою: АДРЕСА_1 . До цієї заяви було додано: заяву про зняття з реєстрації місця проживання; заяву про реєстрацію місця проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору.
18. Листом від 07 березня 2017 року № 03-20/490 відповідачем було відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зняття з реєстрації місця проживання та, відповідно, про реєстрацію місця проживання у зв`язку відсутністю документа, до якого вносяться відомості про місце проживання та документів, що підтверджують право на проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_1 .
АДРЕСА_3 . 03 квітня 2017 року ОСОБА_1 повторно звернулася до виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області із заявою, в якій просила заяву розглянути на засіданні виконкому міської ради і прийняти рішення про зняття її з попереднього місця проживання: АДРЕСА_2 та реєстрацію за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви позивачем було додано: паспорт; копію ордера; квитанцію про сплату адміністративного збору. Також у цій заяві ОСОБА_1 зазначила про те, що заява про зняття з реєстрації місця проживання та заява про реєстрацію місця проживання подані нею при попередньому зверненні 03 березня 2017 року, а оригінал ордера знаходиться у виконкомі Бахмацької міської ради Чернігівської області.
20. Оригінал ордера № 000936 від 06 лютого 2006 року був долучений позивачем при подачі 05 грудня 2016 року до Бахмацької міської ради Чернігівської області заяви, в якій ОСОБА_1 просила продовжити їй термін дії ордера на жиле приміщення, по якій виконавчим комітетом міської ради 31 січня 2017 року прийнято рішення № 16 "Про відмову в продовженні терміну дії ордера". Після вирішення заявленого позивачем питання, ордер (оригінал) їй повернутий не був.
21. 03 квітня 2017 року відділом ДРВ Бахмацької міської ради Чернігівської області у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 відмовлено, оскільки виданий 06 лютого 2006 року ордер № 000936 втратив свою силу.
22. Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
VІІ. Джерела права й акти їх застосування
23. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24. Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
25. У статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 1382-IV (1382-15) ) визначено, що реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
26. Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
27. Процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування визначає Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 листопада 2012 року № 1077 (z2109-12) , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2109/22421 (z2109-12) , (далі - Порядок № 1077).
28. Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/ перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (207-2016-п) , (далі - Правила № 207).
29. Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 1382-IV для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг), зокрема: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі.
30. Відповідно до пункту 2.2 Порядку № 1077 для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру, крім іншого: письмову заяву про реєстрацію місця проживання; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи.
31. Згідно з пунктом 18 Правил № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.
32. У статті 9-1 Закону № 1382-IV закріплено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
33. За пунктом 11 Правил № 207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
VІІІ. Позиція Верховного Суду
34. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 КАС України).
35. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
36. Як встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, рішенням виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області від 31 січня 2006 року № 13 "Про виділення житла" ОСОБА_1 було вирішено видати ордер на право заселення 2-кімнатної квартири АДРЕСА_4, жилою площею 30,19 кв.м. на сім`ю в складі трьох осіб та зобов`язано позивача передати квартиру АДРЕСА_5 жилою площею 18 кв.м. ДП "Бахмачцивільбуд" після завершення опалювального сезону 2006 року для подальшого її розподілу відповідно до існуючої черги та чинного законодавства.
37. На підставі вказаного рішення виконавчим комітетом Бахмацької міської ради Чернігівської області ОСОБА_1 видано ордер на жиле приміщення № 000936 від 06 лютого 2006 року на сім`ю в складі трьох осіб, в якому зазначено, що він є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. При вселенні ордер здається до відповідної житлово-експлуатаційної організації. Ордер дійсний протягом 30 днів.
38. Відповідно до частин першої, другої статті 58 Житлового кодексу Української РСР (далі - Житловий кодекс (5464-10) ) на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.
39. Згідно з пунктами 69, 70, 72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470, на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів. Ордер вручається громадянинові, на ім`я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред`являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім`ї, включених до ордера. При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності - відповідному підприємству, установі, організації. Одночасно подаються паспорти усіх членів сім`ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання.
40. Відповідно до частин першої, другої статті 61 Житлового кодексу користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім`я якого видано ордер.
41. У порушення умов Житлового кодексу (5464-10) і Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР ОСОБА_1 не було здано ордер на жиле приміщення № 000936 від 06 лютого 2006 року протягом терміну його дії (30 днів) до відповідної житлово-експлуатаційної організації, не надано паспортів усіх членів сім`ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання, та не укладено договору найму жилого приміщення. 05 грудня 2016 року позивач звернулася до Бахмацької міської ради Чернігівської області із заявою, в якій просила продовжити термін дії вказаного ордера на жиле приміщення у зв`язку з неможливістю вселення в жиле приміщення у встановлений законодавством термін. Рішенням виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області від 31 січня 2017 року № 16 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні заяви щодо продовження терміну дії ордера на жиле приміщення № 000936 від 06 лютого 2006 року на квартиру АДРЕСА_4 у зв`язку з відсутністю достатніх підстав для такого продовження та невиконання позивачем у передбачений строк зобов`язання, зазначеного у рішенні виконавчого комітету Бахмацької міської ради Чернігівської області від 31 січня 2006 року № 13 "Про виділення житла".
42. Незважаючи на такі обставини, ОСОБА_1 03 березня 2017 року, а потім 03 квітня 2017 року звернулася до відповідача із заявами щодо реєстрації її у квартирі АДРЕСА_4 на підставі ордера на жиле приміщення № 000936 від 06 лютого 2006 року.
43. За такого правового регулювання та встановлених обставин, Верховний Суд вважає, що апеляційний суд дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 Відмова відповідача у оформленні зняття з реєстрації місця проживання і реєстрації місця проживання за новою адресою ОСОБА_1 з підстав втрати чинності ордера є правомірною.
44. Доводи касаційної скарги наведених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав уважати, що апеляційний суд неправильно застосував норми права при вирішенні цього спору.
45. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано правильне по суті і законне судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
46. За таких обставин, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
IХ. Судові витрати
47. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року у справі №728/1001/17 - залишити без змін.
3. Судові витрати не розподіляються.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О. В. Кашпур
Судді: О. Р. Радишевська
С. А. Уханенко