ПОСТАНОВА
Іменем України
31 липня 2019 року
м. Київ
справа № 751/9056/17
адміністративне провадження № К/9901/48937/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.01.2018р. (судді - Філатова Л.Б.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018р. (судді - Ключкович В.Ю., Бужак Н.П., Літвіна Н.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління внутрішніх справ України в Чернігівській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок грошового забезпечення, направити довідку для здійснення перерахунку пенсії,
в с т а н о в и в :
У грудні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними дії відповідача щодо видачі йому довідки від 27.10.2017р. №101/02394, №2503008361 без урахування 50% надбавки за особливі умови, 50% надбавки за безперервну службу, 50% надбавки за очікувану пенсію, 33,3% премії;
зобов`язати відповідача провести перерахунок розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016р. на період до 31.12.2017р., та врахувати види грошових надбавок, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 (1294-2007-п)
та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260 (z0669-16)
: 100% надбавку за специфічні умови проходження служби залежно від якості, складності та важливості виконуваних обов`язків за посадою та 33,3 % премії відповідно до особливого внеску в загальний результат службової діяльності;
зобов`язати відповідача на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 03.08.2017р. провести перерахунок розміру його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за період з 01.01.2018р., та врахувати такі види грошових надбавок: 100% надбавку за особливості проходження служби залежно від якості, складності та важливості виконуваних обов`язків за посадою; 33,3 % премії, відповідно до особливого внеску в загальний результат службової діяльності;
зобов`язати відповідача довідки про новий розмір грошового забезпечення негайно відправити до третьої особи для здійснення перерахунку належної йому пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, звільнений зі служби з посади помічника начальника районного відділу УМВС України в Луганській області у відставку за віком та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб" (2262-12)
. Посилається на те, що надбавка за особливі умови та премія у 33,3% безпідставно знижені відповідачем при визначенні його грошового забезпечення при нарахуванні пенсії. Просить відновити його порушене право, прирівняти надбавку за особливі умови до 100% надбавки за специфічні умови проходження служби, та включити до його грошового забезпечення інші види надбавок, передбачені чинним законодавством і які були отримані ним під час проходження служби.
Рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.01.2018р. позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо видачі довідки від 27.10.2017р. №101/02394, №2503008361 без урахування 50% надбавки за особливі умови, 50% надбавки за безперервну службу, 50% надбавки за очікувану пенсію, 33,3% премії.
Зобов`язано Управління внутрішніх справ України в Чернігівській області провести перерахунок нарахованого позивачу розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії за станом на 01.01.2016р. на період до 31.12.2017р., в якому врахувати види грошових надбавок, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. (1294-2007-п)
, наказом МВС України №260 від 06.04.2016р. - 100% надбавку за специфічні умови проходження служби залежно від якості, складності та важливості виконуваних обов`язків за посадою, 33,3 % премії, відповідно до особливого внеску в загальний результат службової діяльності.
Зобов`язано Управління внутрішніх справ України в Чернігівській області довідки про новий розмір грошового забезпечення негайно відправити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для здійснення перерахунку належної позивачу пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018р. скасовано рішення суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено.
З ухваленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції та доповнити резолютивну частину рішення суду першої інстанції абзацом наступного змісту:
"Зобов`язати УМВС України в Чернігівській області згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2017р. №704 провести перерахунок нарахованого позивачу розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на період з 01.01.2018р. та врахувати такі види грошових надбавок: 100% надбавку за особливості проходження служби залежно від якості, складності та важливості виконуваних обов`язків за посадою; 33,3% премії відповідно до особливого внеску в загальний результат службової діяльності.
В обґрунтування касаційної скарги позивач посилається на те, що відповідач протиправно не включив всі види грошового забезпечення, які нараховувались йому під час проходження служби та зазначили премію у розмірі, меншому ніж він отримував. Неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії порушило його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, тут і далі по тексту в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
від 13.02.2008р. №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12)
пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно пункту 5 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, перед звільненням на пенсію обіймав посаду помічника начальника районного відділу УМВС України в Луганській області.
З 06.01.2000р. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
.
Згідно таблиці про перерахунок пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2015р. складає 2034,84 грн, з якого 120 грн посадовий оклад; 125 грн оклад за військове звання; 73,50 грн надбавка за вислугу років 30%; 122,50 грн надбавка за особливі умови 50%; 318,50 грн надбавка 100%; 258,17 грн доплата від належної суми пенсії; 508,84 грн надбавка за безперервну службу 50%; 508,33 грн премія 33,3%. Розмір основної пенсії складав 762,63 грн. (а.с. 17)
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради від 06.04.2015р. №7426000784 позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції,- з міста Попасна Луганської області до м. Чернігова.
Згідно довідки від 30.10.2017р. розмір грошового забезпечення позивача складає 6471,99 грн, в тому числі: посадовий оклад 2500 грн, оклад за звання майора поліції 2000 грн, надбавка за стаж служби в поліції 40% 1800 грн та премія 2,73% 171,99 грн.
Згідно проведеного перерахунку з 01.11.2017р. пенсія позивача становить 3267 грн, яка нарахована з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад 800 грн; оклад за військове звання 125 грн, надбавка за вислугу років 30% 277,50 грн; надбавка за особливо важливі завдання 41% 493,03 грн; премія 12% 203,46 грн, а також підвищення за постановою Кабінету Міністрів України №355 485,19 грн. (а.с. 18)
06.11.2017р. позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії МВС України в Чернігівській області із заявою про надання йому відповіді чому у довідці про перерахунок грошового забезпечення станом на 01.01.2016р. йому не враховано: 50% надбавку за особливі умови; 33,3% премії; 25% надбавки за очікувану пенсію, які йому були нараховані при виході на пенсію у 2000 році. (а.с. 15)
Листом від 10.11.2017р. ГУ ПФУ в Чернігівській області позивача повідомлено про отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області довідки про розмір його грошового забезпечення, встановленого для поліцейських на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 (988-2015-п)
, а перерахунок та виплату пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів в бюджету. (а.с. 19)
Листом від 17.11.2017р. Управління МВС України в Чернігівській області повідомило позивача про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та враховуючи зміни, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015р. №900-VIII (900-19)
, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (а.с. 16)
Крім того, повідомлено про те, що відповідно до ст. 40 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" для розрахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12)
з 01.01.2016р. не включається щомісячна надбавка (доплата), встановлена особам, які мають право на пенсію за вислугу років і залишені за їх згодою на службі, а надбавка в розмірі від 25% до 50% розміру пенсії за вислугу років, а також надбавка за особливі умови служби в розмірі 50% посадового окладу та щомісячна премія у розмірі 33,3% скасовані постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 (1294-2007-п)
та не застосовуються при визначенні грошового утримання працівників ОВС після 01.01.2008р.
Листом від 20.11.2017р. ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача про те, що з питань визначення складових та розміру грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
станом на 01.01.2016р. необхідно звертатися до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області. (а.с. 21)
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в силу прямої дії норми ч. 1 ст. 58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи) зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України №2262-ХІІ (2262-12)
не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує на даний момент, за врахуванням чинності положень Закону України № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 (1294-2007-п)
. При цьому суд виходив з того, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу.
Крім того, суд першої інстанції виходив з того, що звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення може стосуватись порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що у разі якщо постановою Кабінету Міністрів України №988 не врегульовано виплату - надбавки за особливі умови, надбавки за безперервну службу, надбавки за очікувану пенсію, а виплата їх врегульована відповідно до постанови №1294, то виплата вказаних надбавок повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.
Щодо посилань відповідача на те, що вказані надбавки не можуть включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ суд першої інстанції виходив з того, що постанова №1294 так само, як і постанова №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 (704-2017-п)
починаючи з 01.01.2018р., суд першої інстанції виходив з того, що такі вимоги є передчасними, заявленими на майбутнє, оскільки зазначена постанова набирає чинності лиш з 01.01.2019р.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки надбавки за особливі умови, за безперервну службу та надбавка за очікувану пенсію, які отримував позивач під час проходження служби, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, так як були скасовані, тому такі надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції виходив з того, що надбавка за особливі умови служби, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), та надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, передбачена постановою №988 є різними за своєю правовою природою і не можуть бути прирівняні між собою, а тому 100% надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не може бути включена до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Так, оскільки надбавка за особливі умови служби, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, а також, зважаючи на те, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не може бути прирівняна до вказаної надбавки, то, надбавка за особливі умови служби не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.
Крім того, суд апеляційної інстанції виходив з правомірності визначення відповідачем премії у розмірі 2,73%, оскільки для розрахунку премії позивачу взято грудень 2015 року, протягом якого премія становила 2,73% за відповідною посадою (старший інспектор районного відділу), а тому правових підстав для виплати позивачу премії в розмірі 33,3% та задоволення позовних вимог в цій частині немає.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і є безпідставними, оскільки позивач отримує пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 (988-2015-п)
відбулось збільшення грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, за правилами статті 63 цього Закону таке підвищення є підставою для перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016р.
В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано та враховано при цьому положення Порядку №45, яким передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Надбавка за особливі умови служби у розмірі 50%, яку позивач отримував на момент звільнення з ОВС, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, а тому не повинна враховуватись позивачу при перерахунку його пенсії. Щодо врахування премії не у розмірі 33,3%, а у розмірі 2,73%, то зазначена премія також виплачена у належному розмірі, оскільки Порядком №45 передбачено, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а тому суд апеляційної інстанції обґрунтовано прийняв рішення про відмову в задоволенні позову.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.03.2018р. та Великою Палатою Верховного Суду у постанові 12.12.2018р.у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Крім того, після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився, що свідчить про відсутність порушених прав позивача з боку відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Керуючись статтями 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук