ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2015 року Справа № 908/2496/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сибіги О.М. суддів Фролової Г.М. (доповідача), Яценко О.В. за участю представників: позивача не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином) відповідача Параховник Т.А., дов. від 22.06.15 розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівна постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.04.15 у справі № 908/2496/14 господарського суду Запорізької області за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства об'єднання громадян "Мелітопольське учбово-виробниче підприємство № 2 Українського товариства сліпих" про стягнення суми фінансової допомоги
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Секретаря другої судової палати від 23.06.2015 для розгляду касаційної скарги у справі № 908/2496/14 господарського суду Запорізької області сформовано колегію суддів у наступному складі: головуючий - Сибіга О.М., судді - Фролова Г.М. (доповідач), Яценко О.В.
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом до Підприємства об'єднання громадян "Мелітопольське учбово-виробниче підприємство № 2 Українського товариства сліпих" про стягнення 70061,17 грн. суми фінансової допомоги, 8486,67 грн. інфляційного нарахування на суму фінансової допомоги та 3105,50 грн. 3 % річних. Позов мотивовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором про надання фінансової допомоги на безповоротній основі та обґрунтовано приписами Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) , Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.10 № 270 (z0954-10) , Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 № 70 (70-2007-п) .
Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.09.2014 у справі № 908/2496/14 (суддя Зінченко Н.Г.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 01.04.2015 (судді: Бондаренко В.П. - головуючий, Россолов В.В., Тихий П.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю. Судові рішення мотивовані, зокрема, тим, що матеріалами справи не підтверджено факту нецільового використання відповідачем спірних коштів, як підстави для повернення фінансової допомоги; водночас, судами установлено факт належного виконання відповідачем умов спірного договору.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права. Заявник, зазначає, що судами попередніх інстанцій не були належним чином з'ясовані дійсні обставини справи, що призвело до помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Зокрема, Фонд наголошує на порушенні відповідачем умов договору щодо використання коштів за цільовим призначенням на умовах договору та, відповідно, наявності підстав для повернення спірної суми фінансової допомоги.
Відповідач надав відзив на касаційну скаргу та просить судові рішення залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідь судді Фролової Г.М., пояснення представника відповідача, присутнього у судовому засіданні, перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм чинного законодавства та доводи касаційної скарги, колегія суддів відзначає наступне.
Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 07.07.2012 між Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та Підприємством об'єднання громадян "Мелітопольське учбово-виробниче підприємство № 2 Українського товариства сліпих" був укладений Договір про надання фінансової допомоги на безповоротній основі № 03/12, за умовами якого відділення Фонду в порядку та на умовах, визначених цим Договором, надає отримувачу фінансову допомогу у розмірі 640803,00 грн. на безповоротній основі, а отримувач зобов'язується використати її за цільовим призначенням та умовах, визначених Договором. Згідно з пунктом 2.1 Договору фінансова допомога надається з метою створення на робочих місцях інвалідів належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов згідно кошторису витрат, що є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 1), та створення 2 (двох) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Згідно з пунктом 3.1 договору фінансова допомога надається позивачем за рахунок коштів державного бюджету в безготівковій формі шляхом перерахування їх на рахунок отримувача, відкритий в установленому порядку в територіальних органах Державної казначейської служби України, відповідно до графіку перерахування грошових коштів фінансової допомоги (Додаток № 4). Згідно з пунктом 5.1 договору у разі нецільового використання відповідачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору, відповідна сума цих коштів, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів та Комісії (у межах повноважень). Додатком № 1 до Договору, з урахуванням змін, внесених Додатковою угодою № 3 від 03.04.2013, затверджено кошторис витрат на виконання Договору № 03/12 на 2012 рік за такими статтями витрат: ремонт покрівлі корпусу № 1 - загальною сумою 115352,00 грн.; ремонт покрівлі та зовнішніх стін корпусу № 2 - загальною сумою 415415,19 грн.; ремонтні роботи виробничих приміщень та приміщень для сангігієни (туалет та душові) на першому та другому поверхах дільниці гальваномеханічної обробки, корпусу № 2 та виробничих приміщень для сангігієни (туалет та душові) на третьому поверсі дільниці збірки корпусу № 1 - загальною сумою 110035,00 грн.
Документальною невиїзною перевіркою виконання умов Договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі № 03/12 від 07.07.2012, проведеною позивачем, встановлено перевитрати в розрізі статей витрат за договором у розмірі 70061,71 грн., на здійснення яких не надано повноважень кошторисом та які здійснено понад визначений обсяг статей витрат.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом судового розгляду у даній справі є вимога Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства об'єднання громадян "Мелітопольське учбово-виробниче підприємство №2 Українського товариства сліпих" про стягнення 70061,17 грн. суми фінансової допомоги, 8486,67 грн. інфляційного нарахування на суму фінансової допомоги та 3105,50 грн. 3 % річних. Як на підставу позову позивач посилався на порушення відповідачем зобов'язань за договором про надання фінансової допомоги на безповоротній основі. Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (875-12) визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
З метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда (стаття 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").
Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено використання Фондом соціального захисту інвалідів коштів, які надійшли у вигляді адміністративно-господарських санкцій, що сплачуються підприємствами, установами організаціями до відповідних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, для надання фінансової допомоги на технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування на них інвалідів та на технічне переоснащення виробництва підприємств, організацій громадських організацій інвалідів з метою створення додаткових робочих місць і працевлаштування на них інвалідів. У разі нецільового використання фінансової допомоги, позики або їх частин підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, або створення ними робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачалось умовами надання позики чи поворотної фінансової допомоги, відповідна сума цих коштів, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі відповідного рішення Фонду соціального захисту інвалідів та Комісії (у межах її повноважень). Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 № 70 (70-2007-п) затверджено Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету. Згідно з пунктом 2 цього Порядку суми, що надійшли до Фонду використовуються, зокрема, на надання фінансової допомоги на поворотній та безповоротній основі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів для технічного оснащення діючих робочих місць для працевлаштування інвалідів, технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку (у редакції на час укладення договору) фінансова допомога та цільова позика мають цільове спрямування та використовуються на умовах, визначених відповідним договором. При цьому, нецільовим використанням фінансової допомоги є спрямування коштів на придбання товарів, робіт та послуг, що не передбачені умовами договору про надання фінансової позики.
У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги або її частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання позики, відповідна сума підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів та Комісії (у межах її повноважень). У розумінні приписів наведених норм повернення сум безповоротної фінансової допомоги до державного бюджету здійснюється у випадках, передбачених законодавчими актами, а також на умовах, визначених укладеним договором.
Дослідивши обставини та зібрані у справі докази, господарські суди установили, що відповідач використав фінансову допомогу за цільовим призначенням, а саме, на створення двох робочих місць для працевлаштування інвалідів та створення на робочих місцях інвалідів належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов. Установлено судами і те, що відповідач належним чином виконав умови договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі.
При цьому судами також ураховано, що згідно з довідкою Мелітопольської об'єднаної державної фінансової інспекції від 16.05.2014 № 003-21/28-з, складеною за результатами зустрічної перевірки з метою документального підтвердження використання фінансової допомоги на створення на робочому місці інвалідів належних санітарно-гігієнічних, виробничих і технічних умов за рахунок одержаної фінансової допомоги від Фонду соціального захисту інвалідів в Підприємстві об'єднання громадян "Мелітопольське учбово - виробниче підприємство № 2 Українського товариства сліпих", порушень виконання умов Договору № 03/12 від 07.07.2012 не встановлено. Також перевіркою встановлено, що фактично створено два робочих місця для інвалідів за спеціальністю збиральник та в період з 01.10.2012 по 01.04.2014 на ці посади працевлаштовані інваліди.
Відповідно до вимог статті 111-7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція, виходить з обставин, встановлених у даній справі господарськими судами. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.
Враховуючи установлений судами факт цільового використання спірної суми фінансової допомоги та належного виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань, колегія суддів погоджується з висновками судів про відсутність підстав для задоволення позову. Доводи, викладені заявником у касаційній скарзі зазначених висновків не спростовують.
На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та прийнято рішення та постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.04.15 у справі № 908/2496/14 господарського суду Запорізької області залишити без змін.
Головуючий
Судді
О.Сибіга
Г.Фролова
О.Яценко