ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2015 року Справа № 904/6337/14
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дерепи В.І. - головуючого (доповідача), Грека Б.М., Кривди Д.С., за участю повноважних представників: позивача - Гринька О.А., відповідача - розглянувши у відкритому засіданні касаційну скаргу на ухвалу Публічного акціонерного товариства НАК "Нафтогаз України" від 23 лютого 2015 року господарського суду Дніпропетровської області та постанову від 24 березня 2015 року Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі за позовом Публічного акціонерного товариства НАК "Нафтогаз України" до за скаргою Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго" Публічного акціонерного товариства НАК "Нафтогаз України" на дії Відділу державної виконавчої служби Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області про стягнення 1 054 176, 09 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 9 вересня 2014 року в даній справі, яке вступило в законну силу, позов задоволений. Стягнуто з відповідача на користь позивача 904 222 52 грн. основного боргу, 90 547, 03 грн. інфляційних, 59406, 54 грн. 3% річних, судовий збір.
23 грудня 2014 року позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області зі скаргою на дії Відділу ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області та просив суд визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження від 11.11.2014 року ВП № 45345225 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 23.09.2014 року в даній справі. Визнати незаконною та скасувати постанову про зупинення виконавчого провадження від 11.11.2014 року ВП № 45345225 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 23.09.2014 року в даній справі та зобов'язати Відділ ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області поновити виконавче провадження ВП № 45345225 з виконання вказаного наказу місцевого господарського суду (а.с.94).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23 лютого 2015 року (суддя Мельниченко І.Ф.) відмовлено в задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства НАК "Нафтогаз України" на дії Відділу ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24 березня 2015 року вказану ухвалу суду залишено без змін.
У касаційній скарзі скаржник просить оскаржувані судові рішення скасувати, оскільки при їх прийнятті були порушені норми матеріального і процесуального права та задовольнити подану ним скаргу на дії Відділу ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області.
Перевіривши матеріали справи та на підставі встановлених в ній фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами попередніх судових інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень норм матеріального і процесуального права, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом та пред'явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення. Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Як правильно встановлено судами, 23 вересня 2014 року на виконання вказаного рішення місцевого господарського суду від 09.09.2014 року, господарським судом Дніпропетровської області був виданий відповідний наказ, за яким Відділом ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області було прийнято постанову від 11.02.2014 року про відкриття виконавчого провадження з виконання відповідного наказу господарського суду Дніпропетровської області від 23.09.2014 року в даній справі (а.с.75).
Постановою відділу примусового виконання рішень ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області від 11.11.2014 року було зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 904/6337/14 господарського суду Дніпропетровської області, виданого 23.09.2014 року в даній справі до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
на підставі п.15 ч.1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" з посиланням на те, що Нікопольське комунальне підприємство "Нікопольтеплоенерго" включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Не погодившись із вказаною постановою відділу примусового виконання рішень ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області про зупинення виконавчого провадження, позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області зі скаргою на дії органу виконавчої служби.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.
Пунктом 15 ч.2 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язкову зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Відповідно до норм абз. 6 п.3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо нього зі стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно було встановлено судами попередніх судових інстанцій, заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення відповідачем умов по оплаті отриманого ним за укладеним між відповідачем та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" договором від 30 вересня 2011 року № 094191-11БО природного газу в сумі 1904000, 15 грн., а також укладеним між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" та Публічним акціонерним товариством НАК "Нафтогаз України" договору про відступлення права вимоги № 45/12, згідно умов якого ПАТ НАК "Нафтогаз України" передано право вимоги до боржника в сумі 1915370, 34 грн., яка складається, зокрема, з заборгованості відповідача по оплаті за отриманий ним газ в березні-квітні місяці 2012 року в сумі 904222, 52 грн., в тому числі три проценти річних в сумі 59406,54 грн., нарахованих за період з 10.04.2012 року по 26.06.2014 року та втрат від інфляції в сумі 90547,03 грн., нарахованих за період з квітня місяця 2012 року по травень місяць 2014 року.
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.3 зазначеного Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі п.15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи та правильно було встановлено судами попередніх судових інстанцій при розгляді справи, відповідач має статус підприємства паливно-енергетичного комплексу та внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (2711-15)
.
Наказом Міністерства палива та енергетики України "Про затвердження переліку підприємств" № 568 від 10 листопада 2005 року (v0568558-05)
, затверджений Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу". Товариство вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
З виписки з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, виданої Розрахунковим центром ДП "Енергоринок" вбачається, що станом на 17.09.2014 року, на 21.10.2014 року, на 18.11.2014 року та станом на 05.01.2015 року Нікопольське комунальне підприємство "Нікопольтеплоенерго" внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Також, як вірно було встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 3 липня 2014 року був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення розрахунків у паливно - енергетичному комплексі" (1571-18)
, яким внесено зміни до зазначеного Закону України № 2711 від 23.06.2005 року "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу" (2711-15)
, згідно п.3.4 якого процедура погашення заборгованості підприємствами паливно - енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року.
Тому, судова колегія вважає, що приймаючи оскаржувані судові рішення, суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили наявність у державного виконавця підстав для зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Дніпропетровської області від 23 вересня 2014 року в даній справі.
Згідно ст. 121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Суд вважає, що приймаючи оскаржувану постанову апеляційний господарський суд дійшов до правильного висновку про правомірність залишення без розгляду судом першої інстанції скарги позивача на дії Відділу ДВС Нікопольського МУЮ у Дніпропетровській області.
Суди попередніх судових інстанцій повно і всебічно з'ясували та перевірили всі обставини справи, дали належну правову оцінку всім доказам та прийняли законні судові рішення, які необхідно залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 ГПК України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 23 лютого 2015 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24 березня 2015 року залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий
Судді
|
В. І. Дерепа
Б.М. Грек
Д.С. Кривда
|