ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2015 року Справа № 925/1222/14
|
Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :
головуючого судді Ходаківської І.П., суддів Полянського А.Г., Сибіги О.М., розглянувши касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на постанову від 17.12.2014 Київського апеляційного господарського суду у справі № 925/1222/14 господарського суду Черкаської області за позовом 3-ті особи, які не заявлялють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Золотоніської районної державної адміністрації 1. Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації 2. Головне управління Держземагенства у Черкаській області до 1. Фермерського господарства "Агрейн" 2. Дочірнього підприємства "Агрофірма "Іскра" про стягнення заборгованості по орендній платі, розірвання договору оренди землі, розірвання договору суборенди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку За участю представників сторін:
Від позивача - не з'явились
Від відповідача - 1) Татарінов О.С. (дов. від 28.07.14)
Від Генеральної прокуратури України - Кузнецова Ю.В.
Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 09.04.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Полянський А.Г., Сибіга О.М.
ВСТАНОВИЛА:
Заступник прокурора Черкаської області звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом до фермерського господарства "Агрейн" та дочірнього підприємства "Агрофірма "Іскра" про стягнення заборгованості по орендній платі, розірвання договору оренди землі, розірвання договору суборенди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 09.09.2014 (суддя Єфіменко В.В.) відмовлено.
Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 17.12.2014 у складі: Майданевича А.Г., Федорчука Р.В., Лобаня О.І. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Заступник прокурора міста Києва у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, ст.ст. 123, 125 Закону України "Про охорону культурної спадщини", а також нез'ясуванням обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.
ФГ "Агрейн" у відзиві просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням голови Золотоніської РДА від 15.03.2010 за № 105 "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки гр. Пузію С.М." громадянину Пузію С.М. надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в довгострокову оренду на 5 років в адміністративних межах Скориківської сільської ради, загальною площею 365 га ріллі, в т.ч. 304,727 га із земель резервного фонду, 21,5 га із земель історико-культурного призначення для введення фермерського господарства.
20.04.2010 розпорядженням Золотоніської РДА за № 169 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в короткострокову оренду для ведення фермерського господарства гр. Пузію С.М." затверджено проект відведення вищевказаної земельної ділянки.
На підставі вказаних розпоряджень між Золотоніською РДА та громадянином Пузієм С.М. укладено договір оренди від 14.05.2010 земельної ділянки, загальною площею 365,0031 га, який зареєстрований Золотоніським міськрайонним відділом Черкаської регіональної філії "Центр ДЗК" 20.12.2010 за реєстраційним № 041078400145.
30.11.2010 Золотоніською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 517 "Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 20.04.2010 № 169", яким пункт 2 розпорядження від 20.04.2010 за № 169 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в короткострокову оренду для ведення фермерського господарства гр. Пузію С.М." викладено у такій редакції: "Надати фермерському господарству "Агрейн" в короткострокову оренду, терміном на 5 років, земельну ділянку загальною площею 365,0031 га ріллі, за рахунок земель державної власності, для ведення фермерського господарства, в адміністративних межах Скориківської сільської ради".
На підставі зазначеного розпорядження 14.12.2010 між Золотоніською районною державною адміністрацією та ФГ "Агрейн", укладено новий договір оренди земельної ділянки загальною площею 356,0031 га, який зареєстрований Золотоніським міськрайонним відділом Черкаської регіональної філії "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.12.2010 за № 041078400145.
30.03.2011 Золотоніською РДА та ФГ "Агрейн" укладено додаткову угоду до договору оренди від 14.12.2010, у якій сторони змінили розмір орендної плати.
21.12.2010 між ФГ "Агрейн" та ДП "Агрофірма "Іскра" укладено договір суборенди землі № 2/2010, відповідно до якого останньому передано в суборенду земельну ділянку загальною площею 365,0031 га ріллі із земель державної власності, який в подальшому зареєстрований у Золотоніському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії "Центр ДЗК" 21.12.2010 за реєстраційним № 041078400001.
22.10.2012 Золотоніською РДА видано розпорядження № 440 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право довгострокової оренди земельних ділянок", яким надано дозвіл ФГ "Агрейн" на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право довгострокової оренди земельних ділянок загальною площею 365,0031 га, в т. ч. 301,6584 га ріллі - земель резервного фонду, 41,8447 га - земель запасу, 21,5 га - земель історико-культурного призначення, для ведення фермерського господарства, в адміністративних межах Скориківської сільської ради, в довгострокову оренду терміном на 49 років.
31.10.2012 Золотоніською РДА видано розпорядження № 456 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок фермерським господарством "Агрейн", яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують ФГ "Агрейн" право довгострокової оренди, терміном на 49 років, земельних ділянок загальною площею 365,0031 га, в тому числі 301,6584 га ріллі - земель резервного фонду, 41,8447 га - земель запасу, 21,5 га - земель історико-культурного призначення, для ведення фермерського господарства, в адміністративних межах Скориківської сільської ради.
На підставі розпоряджень Золотоніської РДА № 440 від 22.10.2012 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право довгострокової оренди земельних ділянок" та № 456 від 31.10.2012 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок фермерським господарством "Агрейн", затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо права довгострокової оренди вказаної земельної ділянки терміном на 49 років, укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 02.11.2012, яка зареєстрована у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі 07.12.2012 за № 712158904012131-712158904012152. Згідно умов вказаної додаткової угоди, строк дії договору збільшений з 5 на 49 років.
Згідно акту прийому-передачі від 29.04.2010 загальною площею 365,0031 га передана Пузію С.М., згідно акту прийому-передачі від та 27.12.2010 земельна ділянка загальною площею 365,0031 га передана ДП "Агрофірма "Іскра".
Судами також зазначено, що висновком служби охорони культурної спадщини Черкаської ОДА від 31.03.2010 за № 383/01-27, в ході археологічного обстеження земельних ділянок загальною площею 365,0031 га встановлено, що в їх межі входять пам'ятки археології - кургани з курганних груп р№4125, р№4127 - 14 курганів. Надання земельних ділянок в оренду терміном на 5 років в адміністративних межах Скориківської сільської ради Золотоніського району для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності можливо за умови дотримання пам'яткоохоронного законодавства України, укладення охоронних зобов'язань, на пам'ятки археології - кургани та їх охоронні зони; пам'ятки археології - кургани повинні бути виведені з меж орних земель та залужені, в межах охоронних зон необхідне дотримання режиму неглибокої оранки - дискування, площа земельних ділянок, що відводяться в оренду має бути зменшена на площу курганів - 5 га та становитиме 360 га.
14.05.2010 археологічною інспекцією Черкаської обласної державної адміністрації оформлено зобов'язання по охороні пам'ятки археології, охоронної зони пам'ятки, щодо курганів та курганних груп № 4125, № 4121, № 4127, № 4120 на схід - пн.-схід від с. Скориківка (14курганів) + 1 на кладовищі.
Відповідно до цього зобов'язання землекористувачем зазначено громадянина Пузія Сергія Миколайовича. Вказане зобов'язання погоджено ФГ "Агрейн", Черкаською обласною Державною археологічною інспекцією, Золотоніською райдержадміністрацією та ДП "Агрофірма "Іскра" 21.12.2010.
Заступник прокурора Черкаської області, посилаючись на недотримання землекористувачами вимог умов договорів оренди та суборенди, ст.ст. 24, 25 Закону України "Про охорону культурної спадщини", зобов'язань по охороні пам'ятки археології, охоронної зони пам'яток від 14.05.2010 щодо курганів та курганних груп №№ 4125, 4121, 4127, 4120, розташованих на схід-північ-схід від с.Скориківка (14 курганів) та 1 на кладовищі.
Відповідно до ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Правовий режим охорони курганів для запобігання їх пошкодження, руйнації або знищення закріплено в Законах України "Про охорону культурної спадщини" (1805-14)
та "Про охорону археологічної спадщини" (1626-15)
.
Згідно з п.9 ч.1 ст. 1 Закону України "Про охорону археологічної спадщини" охорона археологічної спадщини - комплекс заходів, що здійснюється відповідно до законодавства органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями, громадянами, спрямованими на ведення обліку, захист, збереження, належне утримання, відповідне використання, консервацію, реставрацію, реабілітацію та музеєфікацію об'єктів археологічної спадщини, а також поширення знань про археологічну спадщину .
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
При передачі пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її (його) частина), збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Відсутність охоронного договору не звільняє особу від обов'язків, що випливають із цього Закону.
Статтею 24 даного Закону встановлено, що власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.
Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо. Забороняється змінювати призначення пам'ятки, її частин та елементів, робити написи, позначки на ній, на її території та в її охоронній зоні без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Відповідно до Положення про Управління культури Черкаської облдержадміністрації саме Управління погоджує проекти відведення і надання земельних ділянок, зокрема для сільськогосподарських потреб (п.5.39); погоджує передачу об'єктів культурної спадщини (5.44); укладає охоронні договори на пам'ятки та здійснює контроль за їх виконанням.
Порядок укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 за № 1768 (1768-2001-п)
.
Статтею 1 Порядку визначено, що охоронний договір встановлює режим використання пам'ятки культурної спадщини чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.
Судами зазначено, що матеріали справи не містять доказів того, що відповідачами використовується земля під курганами або навколо курганів у сільськогосподарських цілях або якимось іншим чином порушує права держави на збереження пам'яток археології.
Вищезазначене було однією з підстав позову Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави до Золотоніської районної державної адміністрації, ФГ "Агрейн", ДП "Агрофірма "Іскра" у справі № 925/182/13-г про визнання недійсними та скасування розпоряджень, визнання недійсними договорів оренди, суборенди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку. Київським апеляційним господарським судом в позові було відмовлено.
Іншими підставами позову було зазначено несвоєчасну сплату орендної плати, використання землі не за цільовим призначенням, в зв'язку з чим судами було встановлено, що доводи про несплату орендної плати спростовуються наявною в матеріалах справи довідкою податкової інспекції від 26.05.2014 за № 11227/23-00-20-0338 і прокурором не надано допустимих доказів ні суду першої, ні апеляційної інстанцій про використання спірної земельної ділянки не за призначенням.
Вищеперерахованими підставами обгрунтовується і вимога про розірвання договору суборенди землі, тому висновки судів попередніх інстанцій стосуються і цього договору, тим більше, що можливість його укладення передбачена спірними договорами оренди землі.
Згідно ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України (2768-14)
та іншими законами України.
Пунктом 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.11 за № 6 (v0006600-11)
(зі змінами та доповненнями) визначено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним Кодексом України (2768-14)
та іншими законами України.
Господарськими судами встановлено, що позивачем не доведено наявності підстав для розірвання спірних договорів.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій правомірно дійшли висновку про відмову в позові.
Колегія суддів звертає увагу касатора, що статтею 111-7 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції про залишення без змін рішення господарського суду першої інстанції про відмову в позові відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києва залишити без задоволення.
Постанову від 17.12.2014 Київського апеляційного господарського суду у справі № 925/1222/14 господарського суду Черкаської області залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді
|
І. Ходаківська
А.Полянський
О. Сибіга
|