ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2015 року Справа № 908/3435/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів: Карабаня В.Я, Ємельянова А.С., Ковтонюк Л.В. за участю представника позивача - Пронюка В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.03.2015 у справі № 908/3435/14 господарського суду Запорізької області за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" про стягнення 30 058,82 грн.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.01.2015 (колегія у складі суддів: Кутіщева-Арнет Н.С., Дьоміна А.В., Ярешко О.В.) позов задоволено. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 18 100,12 грн. пені, 3646,78 грн. штрафу, 3613,12 грн. 3% річних, 4698,80 грн. інфляційних.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.03.2015 (колегія у складі суддів: Сіверін В.І., Терещенко О.І., Пелипенко Н.М.) рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2015 залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.03.2015, публічне акціонерне товариство "Мотор Січ" звернулось з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.03.2015 та рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2015, як такі, що прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" відмовити.
Дослідивши матеріали справи, Вищий господарський суд України
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2014 року публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" про стягнення 18 100,12 грн. пені, 3646,78 грн. штрафу, 3613,12 грн. 3% річних, 4698,80 грн. суми, на яку збільшився борг з урахуванням встановленого індексу інфляції.
В обґрунтування вимог вказало про те, що відповідно до умов укладеного між сторонами 08.02.2012 договору № 14/ТЕ-13 купівлі-продажу природного газу, який за умовою п. 1.1 договору використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями, позивачем згідно доданих до позовної заяви копій актів приймання-передачі природного газу передано у власність відповідача протягом лютого-грудня 2012 року імпортний природний газ на загальну суму 11 801 998,12 грн.,а саме:
- за актом приймання передачі від 29.02.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями у лютому 2012 року у обсязі 6,528 тис. куб.м на суму 8 546,46 грн.
- за актом приймання-передачі від 29.02.2012 - для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у лютому 2012 року, у обсязі 2315,694 тис. куб.м вартістю 3 031 706,59 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.03.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням у березні 2012 року, у обсязі 1626,932 тис. куб.м. вартістю 2 129 979,37 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.03.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями у березні 2012 року, у обсязі 4,502 тис. куб.м вартістю 5 894,01 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.04.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у квітні 2012 року, у обсязі 551,830 тис. куб.м вартістю 722 455,84 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.04.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у квітні 2012 року, у обсязі 0,766 тис. куб.м вартістю 1015,94 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.05.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у травні 2012 року, у обсязі 0,264 тис. куб.м вартістю 345,63 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.05.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у травні 2012 року, у обсязі 284,435 тис. куб.м вартістю 372 382,31 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.06.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у червні 2012 року, у обсязі 0,218 тис. куб.м вартістю 285,40 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.06.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у червні 2012 року, у обсязі 221,614 тис. куб.м вартістю 290 137,06 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.07.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у липні 2012 року, у обсязі 0,230 тис. куб.м вартістю 301,12 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.07.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у липні 2012 року, у обсязі 213,115 тис. куб.м вартістю 279 010,15 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.08.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у серпні 2012 року, у обсязі 195,576 тис. куб.м вартістю 256 048,11 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.08.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у серпні 2012 року, у обсязі 0,220 тис. куб.м вартістю 288,03 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.09.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у вересні 2012 року, у обсязі 0,235 тис. куб.м вартістю 307,66 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.09.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у вересні 2012 року, у обсязі 226,303 тис. куб.м вартістю 296 275,90 грн.;
- за актом приймання-передачі від 27.11.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у жовтні 2012 року, у обсязі 316,060 тис. куб.м вартістю 431 785,75 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.10.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у жовтні 2012 року, у обсязі 0,474 тис. куб.м вартістю 620,56 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.11.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у листопаді 2012 року, у обсязі 3,245 тис. куб.м вартістю 4248,94 грн.;
- за актом приймання-передачі від 30.11.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у листопаді 2012 року, у обсязі 1207,133 тис. куб.м вартістю 1 580378,52 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.12.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, у грудні 2012 року, у обсязі 1833,920 тис. куб.м вартістю 2 400 968,06 грн.;
- за актом приймання-передачі від 31.12.2012 для виробництва теплової енергії, яка споживається релігійними організаціями, у грудні 2012 року, у обсязі 5,360 тис. куб.м вартістю 7017,31 грн.
Посилаючись на те, що відповідач в порушення умов пункту 4.1 договору, яким передбачено, що остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14 числа місяця, наступного за місяцем поставки, оплату за поставлений газ здійснював несвоєчасно, позивач просив стягнути 18 100,12 грн. пені, 3646,78 грн. штрафу, 3613,12 грн. 3% річних, 4698,80 грн. суми, на яку збільшився борг з урахуванням встановленого індексу інфляції.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що умовами договору № 14/ТЕ-13 від 08.02.2012 встановлений порядок розрахунків за отриманий природний газ (п. 4.1 договору), додаткових угод щодо зміни даного пункту сторонами не укладалось. Відповідач в установлений договором строк (до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу) оплату поставленого газу не здійснив, позовні вимоги про стягнення 18 100,12 грн. пені, 3646,78 грн. штрафу, 4698,80 грн. інфляційних та 3613,12 грн. 3% річних є такими, що підлягають задоволенню.
Вищий господарський суд України з такими висновками не погоджується з огляду на наступне.
У відзиві на позов публічне акціонерне товариство "Мотор Січ" вказало про те, що у спірних відносинах відповідач є фактично посередником в ланці отримання населенням теплової енергії; під час виконання умов договору № 14/ТЕ-13 купівлі-продажу природного газу від 08.02.2012 сторонами договору одночасно виконувались не тільки його вимоги, але й вимоги низки спеціальних нормативно-правових актів, якими встановлюється Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (20-2005-п) ) та Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію (затверджений наказом Міністерства палива та енергетики України, НАК "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 № 55/57/43 (z0342-09) ). Виконання договірного зобов'язання відповідачем невід'ємно пов'язано із виконанням вказаних спеціальних нормативно-правових актів щодо необхідності здійснення проведення взаєморозрахунків з Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та надання населенню пільг, субсидій і компенсацій (одночасно це є розрахунком вартості поставленого природного газу по договору № 14/ТЕ-13 від 08.02.2012). Згідно Спільних протокольних рішень "Про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету" № 900 від 20.03.2012, № 1205 від 18.04.2012, № 1532 від 16.05.2012, № 1534 від 16.05.2012, № 2154 від 18.07.2012, № 2478 від 21.08.2012, № 2570 від 18.09.2012, № 2571 від 18.09.2012, 2747 від 18.09.2012, № 213 від 21.01.2013 (далі - Спільні протокольні рішення), які додано до відзиву на позов, сторонами, що підписали ці Спільні протокольні рішення, проводилась організація взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (20-2005-п) "Про затвердження деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій". Здійснення взаєморозрахунків на підставі підписаних сторонами вказаних вище Спільних протокольних рішень відбувалось за межами строку оплати відповідачем вартості природного газу, передбаченого п. 4.1 договору № 14/ТЕ-13 від 08.02.2012 (до 14 числа місяця, наступного за звітним), оскільки в даному випадку згідно із пунктом 1.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, НАК "Нафтогаз України" Державного казначейства України від 03.02.2009 № 55/57/43 (z0342-09) , розрахунки проводились за згодою сторін на підставі актів звірення за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у Додатку 1. За згодою всіх сторін укладених у 2012 році спільних протокольних рішень, якими визначено взаємовідносини між учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання, у тому числі позивачем і відповідачем, проводились розрахунки у відносинах з перерахування по ланцюгу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для надання пільг, субсидій та компенсацій населенню, виключно на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню, в Преамбулі кожного із Спільних протокольних рішень, складених для проведення розрахунків, у тому числі за участі позивача і відповідача, з надання пільг і субсидій населенню у 2012 році, зазначена мета його укладання - погашення взаємної заборгованості. Згідно з п. 2.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 N 20 (20-2005-п) (із змінами), складають щомісяця до 10-го числа з розпорядниками коштів акти звіряння. Один примірник акта звіряння надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння. Зведені реєстри актів звіряння підписуються керівниками місцевих фінансових органів і постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) та надаються відповідним головним фінансовим управлінням. Відповідні фінансові управління узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20-го числа у формі узгоджених з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними реєстрами актів звіряння або договорами. Такі документи подаються окремо щодо кожного постачальника та транспортувальника ресурсів (надавача товарів, послуг), який братиме участь у розрахунках. Відповідні головні фінансові управління надають головним управлінням Державної казначейської служби довідку-заявку на перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг і житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати до 20-го числа поточного місяця у частині розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію. Головні управління Державної казначейської служби зазначену інформацію доводять до відома Державної казначейської служби України. Не пізніше ніж за два дні до проведення розрахунків усі учасники розрахунків, які підписали спірні протокольні рішення, надають до Державної казначейської служби України та його територіальних органів, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення. Відповідач негайно після отримання коштів від попередньої сторони за схемою розрахунків, визначеною Спільним протокольним рішенням, перераховував грошові кошти останній стороні Спільного прокольного рішення - позивачу. Саме виконання вимог вказаних вище Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію та Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій, викликало кількаденну затримку в повній оплаті відповідачем поставленого позивачем газу у звітному місяці. Крім того, в даному випадку взаєморозрахунки між постачальниками та транспортувальниками ресурсів і розпорядниками коштів, виділених з державного бюджету для надання пільг, субсидій та компенсацій населенню, могли здійснюватись виключно у рахунок погашення заборгованості за природний газ на підставі складених та підписаних актів звіряння за нарахованими пільгами субсидіями та компенсаціями населенню. При цьому у кожному Спільному протокольному рішенні, як і платіжному дорученні про перерахування відповідачем позивачу отриманих по ланцюгу коштів як вартість пільг і субсидій населенню, вказано про те, що такі розрахунки між сторонами здійснюються в межах договору № 14/ТЕ-13 від 08.02.2010, укладеного між публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та публічним акціонерним товариством "Мотор Січ", і є одночасно процедурою погашення зобов'язань відповідача з остаточної оплати вартості поставленого позивачем природного газу в розмірі отриманих по Спільному протокольному рішенню сум пільг і субсидій населенню.
Приймаючи рішення у справі, суди попередніх інстанцій всупереч вимог ст. 43 ГПК України щодо повного всебічного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, не дослідили наявні у матеріалах справи Спільні протокольні рішення "Про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету" (т. 1 арк.с. 86-161, т. 2 арк.с. 1-40) щодо проведення розрахунків відповідачем за спожитий в 2012 році природний газ за договором № 14/ТЕ-13 від 08.02.2012, сторонами яких є у тому числі позивач та відповідач, та не з'ясували питання щодо можливості відповідача, з урахуванням застосованої сторонами спору процедури, встановленої Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію (який затверджений наказом Міністерства палива та енергетики України, НАК "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 № 55/57/43 (z0342-09) ), здійснювати розрахунки з оплати вартості отриманого протягом 2012 року згідно з договором № 14/ТЕ-13 від 08.02.2012 природного газу до 14 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
За вказаних обставин Вищий господарський суд України дійшов висновку про скасування прийнятих у справі постанови та рішення як таких, що прийняті з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Керуючись ст. ст. 111-5, 111-9 - 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Мотор Січ" задовольнити частково.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.03.2015 та рішення господарського суду Запорізької області від 28.01.2015 скасувати, справу № 908/3435/14 направити на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.
Головуючий
судді:
В.Карабань
А.Ємельянов
Л.Ковтонюк