ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2015 року Справа № 909/1072/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді Малетича М.М.
суддів Мамонтової О.М.
Круглікової К.С.
За участю представників сторін:
від позивача не з'явилися
від відповідача не з'явилися
від третьої особи не з'явилися
розглянувши касаційну скаргу фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14 р.
у справі № 909/1072/14
за позовом фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, м. Івано-Франківськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
про зобов'язання укласти договір про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14 р. у справі № 909/1072/14 (суддя Фрич М.М.) у позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14 р. (головуючий Данко Л.С., судді Гриців В.М., Давид Л.Л.) вказане рішення залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить рішення від 14.10.14 р. та постанову від 26.11.14 р. скасувати, позов задовольнити. В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема, ч.ч. 3 і 4 ст. 179 ГК України, п. 7 ст. 27, п. 7 ч. 1 ст. 30, п. 4 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 7 ст. 36, ч. 8 ст. 37, ч. 11 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.п. 1.4, 7.3 Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста".
Колегія суддів Вищого господарського суду України, перевіривши застосування судами норм матеріального і процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на слідуюче.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
21.12.12р. Інспекцією держархбудконтролю в Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, якою багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського призначення код 1122,1; ІІІ категорії, розташований у АДРЕСА_1 визнано закінченим будівництвом та готовим до експлуатації (а.с. 58-63).
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 1231-38 від 18.10.13 р. затверджено нову редакцію Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" від 28.02.12 р., згідно п. 1.2. якого замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь. В разі, якщо замовник не звернувся про укладення договору та не підписав у встановлені терміни, виконавчий комітет та/або Фінансове управління вправі подати позовну заяву про укладення договору в судовому порядку (п. 1.4).
03.09.14 р. на підставі даного рішення позивач надіслав відповідачу супровідним листом № 2-15/472 два примірники проекту договору про пайову участь з додатками розрахунку розміру пайового внеску - 752400 грн, з яких 526680 грн - розмір пайової участі на соціальну інфраструктуру міста, 225720 грн - розмір пайової участі на інженерно-транспортну інфраструктуру міста (а.с. 11-13). Відповідач на лист не відповів, договір не підписав.
22.09.14 р. фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернулося з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (замовника будівництва) про зобов'язання укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та додаток до нього (розрахунок розміру пайового внеску) в наведеній редакції.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14 р. у справі № 909/1072/14, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14 р., у позові відмовлено.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частиною четвертою даної норми визначено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Відповідно ч. 9 ст. 40 Закону, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката (ч. 5 вказаної норми).
Відповідно до ч. 2 ст. 111-7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Як встановлено судами, на час звернення позивача з листом-пропозицією № 2-15/472 до відповідача щодо укладання договору про пайову участь (03.09.14 р.) будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення за адресою: м. Івано-Франківськ, АДРЕСА_1 було завершене, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованою Інспекцією держархбудконтролю в Івано-Франківській області 21.12.12 р. За таких обставин, суди обґрунтовано відмовили у задоволенні позову, керуючись приписами вищенаведених норм Закону.
Враховуючи зазначене, колегія вважає, що оскаржені рішення і постанова прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 111-7, 111-9 - 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 14.10.14 р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.14 р. у справі № 909/1072/14 залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді:
М.М. Малетич
О.М. Мамонтова
К.С. Круглікова