ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2015 року Справа № 922/3720/14
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Ходаківська І.П., судді Фролова Г.М., Яценко О.В. розглянувши матеріали касаційної скарги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у справі № 922/3720/14 господарського суду Харківської області за позовом Харківської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про внесення змін до договору
В засіданні взяли участь представники:
- позивача: не з'явився, - відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі за текстом - ФОП ОСОБА_4.) про внесення змін до договору оренди землі від 18.03.2004 року за реєстраційним номером № 6330/04, шляхом визнання укладеною додаткову угоду до вказаного договору оренди землі у редакції позивача, викладеній у позовній заяві.
Рішенням господарського суду Харківської області від 07.10.2014 року в задоволенні позовних вимог Харківській міській раді відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, Харківська міська рада звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати рішення господарського суду Харківської області від 07.10.2014 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у справі № 922/3720/14 апеляційну скаргу Харківської міської ради задоволено частково, рішення господарського суду Харківської області від 07.10.2014 року у справі № 922/3720/14 скасовано частково та прийнято нове рішення у справі, яким позов Харківської міської ради задоволено частково: внесено зміни до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого 18.03.2004 року за № 6330/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого 18.03.2004 р. за № 6330/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та СПД -ФО ОСОБА_4 (Орендар) з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України (2755-17)
, Закону України "Про оренду землі" (161-14)
, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 р. № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 "Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" доповнити договір оренди земельної ділянки зареєстрованого 18.03.2004р. за № 6330/04:
Пунктами 1.3., 1.4. Розділу 1. "Предмет договору" наступного змісту:
"1.3. Кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:10:004:0015."
"1.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 330 від 08.11.2013 становить 501 466 грн. (п'ятсот одна тисяча чотириста шістдесят шість гривень)".
Абзацом 3 пункту 2.2. розділу 2 "Плата за землю" наступного змісту: "Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 959/14 від 28.11.2013 на рік становить 5, 6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 28 082, 10 грн. (двадцять вісім тисяч вісімдесят дві гривні 10 копійок), або в місяць - 2 340, 18 грн. (дві тисячі триста сорок гривень 18 копійок)".
ІІ. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки зареєстрованого 18.03.2004 р. за № 6330/04 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в чотирьох примірниках, один з яких зберігається в справах нотаріуса, другий залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ
Харківської області ОСОБА_4
м. Харків, м-н Конституції, 7 АДРЕСА_1; код НОМЕР_1
В особі міського голови В особі фізичної особи-підприємця
__________________Г.А. Кернес _____________________Д.В. Рудім
/ підпис/ /підпис/
В іншій частині рішення господарського суду Харківської області від 07.10.2014 року у справі № 922/3720/14 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ФОП ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у справі № 922/3720/14, а рішення господарського суду Харківської області від 07.10.2014 року залишити без змін, аргументуючи порушення норм права, зокрема, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 179, 180 Господарського кодексу України, ст. ст. 6, 509, 510, 627, 632, 651, 652 Цивільного кодексу України.
Ухвалою від 20.02.2015 року колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого - Ходаківської І.П., суддів - Фролової Г.М., Яценко О.В. (доповідач) касаційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 05.03.2015 року.
03.03.2015 року на адресу Вищого господарського суду України надійшло клопотання від відповідача про розгляд справи без його участі, яке задоволено колегією суддів касаційної інстанції.
Учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України (1798-12)
) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку позивачем необґрунтовано зазначено функціональне використання земельної ділянки - "землі комерційного призначення" та застосовано коефіцієнт цільового використання 2, 5, проте, позивачем не доведено проведення обстеження земельної ділянки та зміни цільового призначення земельної ділянки; позивачем не обґрунтовано розмір ставки орендної плати на рік - 5, 6 % від нормативної оцінки землі; позивач пропонує умови договору, яких немає у типовому договорі оренди землі, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 (220-2004-п)
, отже, позивачем не дотримано вимог Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 року № 960/12.
Колегія суддів Вищого господарського суду України не погоджується з таким висновком місцевого господарського суду та вважає його помилковим з огляд на наступне.
Місцевим та апеляційним господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 18.03.2004 року між Харківською міською радою Харківської області (орендодавцем) та суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_4 (орендарем) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі (книга № 4) від 18.03.2004 року за № 6330/04.
Згідно п. 1.1. вказаного вище Договору орендодавець на підставі рішення 16 сесії Харківської міської ради 24 скликання від 24.09.2003 року № 178/03 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку за адресою: місто Харків, вул. Двадцять Третього Серпня, 38, загальною площею 0, 0167 га згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Положеннями п. 1.2. Договору закріплено, що земельна ділянка надається в оренду строком до 01.11.2028 року для будівництва та експлуатації магазину непродовольчих товарів.
Відповідно до п. п. 2.1., 2.2. Договору плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі на рахунок відділу державного казначейства у м. Харкові; розмір орендної плати за земельну ділянку на період експлуатації об'єкта згідно з довідкою № 225/04 від 09.02.2004 року з 01.01.2007 року встановлюється у розмірі 906, 93 грн.
Пунктом 2.3. Договору сторони погодили, що орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до законодавства України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.
Згідно абзацу а) п. 3.1.2. Договору орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Положеннями п. 4.1. Договору передбачено, що зміна умов договору оренди землі можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди, спір вирішується в судовому порядку.
Договір оренди земельної ділянки набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах". Невід'ємною частиною цього договору є план земельної ділянки, акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості, акт приймання-передачі земельної ділянки.
Судами досліджено, що до договору оренди позивачем доданий план земельної ділянки (кадастровий номер 6310136300:10:004:0015, площа 0, 0167 га) та акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості за адресою: вул. 23 Серпня, 38 (Дзержинський район).
Також, судами встановлено, що факт передачі в оренду вказаної земельної ділянки підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі.
03.07.2013 року рішенням Харківської міської ради № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, згідно п. 1.1. якого затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291, 18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до п. 2 рішення, останнє вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року застосовується з 01.01.2014 року.
Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." передбачено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." вводиться в дію з 01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Згідно п. 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 16.4. Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 року № 960/12, зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, зокрема зміни нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з п. п. 2.1., 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. п. 3.1., 3.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
Господарськими судами попередніх інстанції встановлено, що Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу відповідача направлено лист-пропозицію від 16.12.2013 року № 1288/0/30-13 "Про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки" з вимогою сплатити державне мито за проведення державної реєстрації прав та їх обмежень в сумі 51, 00 грн., сплатити плату за надання витягу з Державного реєстру прав та внесення змін до Державного реєстру прав в сумі 120, 00 грн., надати у 20-денний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту земельних відносин оригінали платіжних доручень щодо сплати платежів, а також лист-пропозицію від 16.12.2013 року № 1260/0/30-13 "Про зміну договору оренди земельної ділянки" з доданим проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 18.03.2004 року за № 6330/04 та розрахунком орендної плати з вимогою підписані та скріплені печаткою три примірника додаткової угоди до договору оренди землі від 18.03.2004 року за № 6330/04 та три примірника розрахунку орендної плати повернути у 20-денний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту земельних відносин для подальшої їх передачі до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Харківської області для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
На зазначені листи-пропозиції ФОП ОСОБА_4 повідомив позивача про безпідставності його вимог та зазначив, що нормами чинного законодавства не передбачено обов'язкове внесення змін до договорів оренди в частині зміни орендної ставки в разі зміни нормативної грошової оцінки землі, не передбачена така умова для зміни ставки орендної плати і умовами укладеного договору оренди.
Так, відмова ФОП ОСОБА_4 від укладення додаткової угоди до договору оренди стало підставою для звернення Харківською міською радою до господарського суду Харківської області з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 18.03.2004 року шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди в редакції, зазначеній у позовній заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оренду землі" у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Судами досліджено, що розділом 2 Договору сторони погодили, що плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі на рахунок відділу державного казначейства у м. Харкові. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку з 01.01.2007 року становить 906, 93 грн.
Так, п. 2.3. Договору та абзацом а) пункту 3.1.2. Договору передбачено, що орендна плата за землю збільшується при розмірі земельного податку відповідно до законодавства України; орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Отже, обґрунтованим є висновок апеляційного господарського суду про те, що сторони в договорі оренди землі, серед іншого, передбачили можливість внесення до нього змін щодо перегляду розміру орендної плати у разі зміни ставки земельного податку.
Згідно п. 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Положеннями п. 274.1. Податкового кодексу України (2755-17)
передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Положення ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що попередня вартість 1 кв. м. землі у місті Харкові була затверджена та введена в дію з 01.03.2008 року рішеннями Харківської міської ради від 25.12.2007 року № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та від 27.02.2008 року № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року".
За таких обставин, суд апеляційної інстанції враховуючи норми ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" дійшов вірного висновку про те, що позивач рішеннями від 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердив нову базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова та ввів в дію з 01.01.2014 року нову плату за землю.
За приписами ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Положеннями п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Згідно ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Судами встановлено, що рішення Харківської міської ради 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." є чинними на момент розгляду справи, докази їх скасування - відсутні.
Колегія суддів касаційної інстанції, враховуючи наведені норми права, погоджується з висновком апеляційного господарського суду про те, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею, при цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати та податку за земельні ділянки, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна позиція викладена Верховним судом України в постановах від 20.08.2013 року у справі № 5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі № 5009/3430/12.
Таким чином, колегія суддів касаційної, враховуючи вищевикладене, погоджується з висновком апеляційного господарського суду про те, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 18.03.2004 року за № 6330/04 в частині зміни розміру орендної плати є обґрунтованими.
Також, обґрунтованим є висновок суду апеляційної інстанції про зміну пункт 1 Договору, додавши кадастровий номер земельної ділянки з огляду на наступне.
Судами встановлено, що невід'ємною частиною договору оренди від 18.03.2004 року за № 6330/04 є план земельної ділянки, про що зазначено у договорі оренди. Позивачем надано до матеріалів справи план земельної ділянки, в якому зазначено кадастровий номер земельної ділянки - 6310136300:10:004:0015 та площа - 0, 0167 га.
Так, відповідно до умов додаткової угоди до договору оренди, позивач просить доповнити розділ 1 договору пунктом 1.3. наступного змісту: "Кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:10:004:0015".
Отже, обґрунтованим є висновок апеляційної інстанції про задоволення вимог позивача щодо внесення змін до договору оренди в частині зазначення в додатковій угоді кадастрового номеру земельної ділянки.
Безпідставними є доводи скаржника стосовно того, що позивачем при розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку необґрунтовано зазначено функціональне використання земельної ділянки - "землі комерційного призначення" та застосовано коефіцієнт цільового використання 2, 5, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (z0388-06)
закріплені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) та застосовуються при наданні даних та оформленні витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Так, вказані у цьому Порядку категорії земель за функцією використання прямо не співпадають з категоріями земель за основним цільовим призначенням, оскільки земельна ділянка з певним цільовим призначенням може бути віднесена до різних земель за функціональним використанням.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми № № 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 року № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.1998 року за № 788/3228 (z0788-98)
, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Додатком 3 до вказаної Інструкції передбачена класифікація видів економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях (у графі 42). Так, посередництво в торгівлі є видом економічної діяльності з кодом 51.4. та знаходиться у секція G - Оптова торгівля непродовольчими споживчими товарами.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що земельну ділянку за Договором відповідачу надано для будівництва та експлуатації прибудови магазину непродовольчих товарів.
Згідно Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі (G) віднесені до категорії земель комерційного використання за функцією використання, щодо яких застосовується коефіцієнт функціонального використання 2, 5.
Отже, апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що Управлінням Держземагенства правомірно було застосовано коефіцієнт цільового використання 2, 5.
Також, безпідставними є доводи скаржника стосовно того, що позивачем не обґрунтовано розмір ставки орендної плати на рік - 5, 6 % від нормативної оцінки землі з огляду на наступне.
Апеляційним господарським судом встановлено, що рішенням сесії Харківської міської від 27.02.2008 року № 41/08 затверджено Порядок визначення ставки орендної плати за землі територіальної громади м. Харкова, згідно п. 2.4. якого орендної плати річна орендна плата (О) за земельну ділянку розраховується за формулою:
О = Ц * Б * К1 * К2, де:
Ц - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.;
Б - єдина для м. Харкова базова ставка орендної плати (частка одиниці);
К1 - коефіцієнт, який враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення:
К2 - коефіцієнт, який враховує розмір земельної ділянки, визначається згідно додатком до цього Положення.
Застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).
Згідно п. п. 2.5., 2.6. Порядку розмір поточної базової ставки орендної плати становить 0,08. Визначення розміру орендної плати орендна плата за земельну ділянку розраховується в залежності від терміну оренди із застосуванням наступних відсотків від розрахункового розміру орендної плати:
Строк оренди, роки Відсоток від орендної плати
1-10 років 100%
11-15 років 90%
16-20 років 80%
21-25 років 70%
26-50 років 60%
Отже, відповідно до вказаного рішення сесії Харківської міської ради базовою річною ставкою орендної плати визначено 0, 08 тобто, 8 % від нормативної грошової оцінки земель.
За таких обставин, оскільки термін оренди згідно п. 1.2. Договору встановлено строком до 01.11.2028, тобто є значним, та підпадає під дію пункту 2.6. Порядку визначення розміру орендної плати, йому базова ставка знижується та становить 70% від базової ставки (8 % х 70 % = 5, 6 %), тобто 5, 6 % від нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки.
Таким чином, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком апеляційного господарського суду про задоволення позовних вимог про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди в частині зазначення кадастрового номеру, визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.
В той же час, як вірно вказано судами попередніх інстанцій, позивачем було запропоновано умови договору, яких немає у типовому договорі оренди землі, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 (220-2004-п)
.
Господарськими судами попередніх інстанцій досліджено, що умови додаткової угоди до договору оренду стосуються не тільки змін, пов'язаних зі зміною розміру орендної плати, але й інших умов договору, а саме: абзац 1 пункту 2.1., пункти 2.2., 2.4., 2.5., 2.6. розділу 2 "Орендна плата", що стосуються порядку сплати орендної плати, випадки перегляду розміру орендної плати, відповідальність у разі невнесення орендної плати у визначені законодавством строки; пункти 3.1., 3.2., 3.3., 3.4., 3.5. розділу 3 "Інші права та обов'язки сторін", пункти 4.1., 4.2., 4.3., 4.4. розділу 4 "Зміна умов договору і припинення його дії", пункти 5.1., 5.2. розділу 5 "Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору", пункти 6.1., 6.2., 6.3., 6.4., 6.5. розділу 6 "Умови повернення земельної ділянки", пункт 8.1. розділу 8 "Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини".
При цьому, як вірно вказано судами попередніх інстанцій, позовні вимоги у зазначеній частині не містять посилання на будь-які умови договору чи положення ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, що зумовлювали б виникнення підстав для внесення змін до укладеного договору оренди землі в судовому порядку за ініціативою однієї із сторін.
За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції, з урахуванням приписів ст. ст. 33, 34 ГПК України та ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України та враховуючи той факт, що наведені пункти додаткової угоди до договору оренди землі від 18.03.2004 року за № 6330/04 не відповідають положенням наведених норм, не регулюють питання розміру орендної плати, а обов'язковість їх внесення в судовому порядку позивачем не доведено, абзац 1 пункту 2.1., пункти 2.2., 2.4., 2.5., 2.6. розділу 2 "Орендна плата"; пункти 3.1., 3.2., 3.3., 3.4., 3.5. розділу 3 "Інші права та обов'язки сторін", пункти 4.1., 4.2., 4.3., 4.4. розділу 4 "Зміна умов договору і припинення його дії", пункти 5.1., 5.2. розділу 5 "Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору", пункти 6.1., 6.2., 6.3., 6.4., 6.5. розділу 6 "Умови повернення земельної ділянки", пункт 8.1. розділу 8 "Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкту оренди чи його частини", а тому не підлягають визнанню укладеними.
Касаційна інстанція, в силу приписів ч. 2 ст. 111-7 ГПК України, не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Всі інші доводи скаржника не спростовують висновків суду апеляційної інстанцій та зводяться до переоцінки доказів, яким вже було надано оцінку апеляційним господарським судом.
За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції приходить до висновку, що під час розгляду справи апеляційним господарським судом фактичні обставини справи встановлено на основі повного, всебічного і об'єктивного дослідження поданих доказів, господарським судом вірно застосовані норми права, а доводи скаржника не спростовують законності прийнятого у справі судового акту.
Відповідно до п. 1 ст. 111-9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, з'ясуванням всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.
Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками апеляційного господарського суду, які відповідають матеріалам справи та чинному законодавству, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового акту не вбачається.
Керуючись ст. ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у справі № 922/3720/14 залишити без задоволення.
2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у справі № 922/3720/14 залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді
|
І.П. Ходаківська
Г.М. Фролова
О.В. Яценко
|