ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2015 року Справа № 5017/1649/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дерепи В.І. - головуючого, Грека Б.М., Кривди Д.С. (доповідача), за участю представників від: позивача не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином), відповідача не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.11.2014 за заявою Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 Господарського суду Одеської області за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про внесення змін до договору оренди,
ВСТАНОВИВ:
Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про внесення змін до договору оренди № 7/021 від 09.10.2000 (нова редакція від 25.03.2010), укладеного між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та Громадською організацією "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані", затвердивши розрахунок орендної плати за договором з 08.07.2011 в такій редакції: - вид діяльності - розміщення кафе, площа 244,7кв.м, експертна вартість приміщення 248517,32 грн, відсоток від експертної вартості приміщення 8, індекс інфляції з 01.08.2000 - 3,098, місячна орендна плата на 01.07.2011 - 5132,71 грн; - вид діяльності - пункт прийому склотари, площа 20,0 кв.м, експертна вартість приміщення 20312,0 грн, відсоток від експертної вартості приміщення 15, індекс інфляції з 01.08.2000 - 3,098, місячна орендна плата на 01.07.2011 - 786,58 грн.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 (суддя Горячук Н.О.) позов задоволено частково; внесено зміни до договору оренди № 7/021 від 09.10.2000 (нова редакція від 25.03.2010), укладеного між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та Громадською організацією "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані", затвердивши розрахунок орендної плати за договором. в такій редакції: - вид діяльності - розміщення кафе, площа 244,7кв.м, експертна вартість приміщення 248517,32 грн, відсоток від експертної вартості приміщення 8, індекс інфляції з 01.08.2000- 3,098, місячна орендна плата на 01.07.2011 - 5132,71 грн; - вид діяльності - пункт прийому склотари, площа 20,0кв.м, експертна вартість приміщення 20312,0 грн, відсоток від експертної вартості приміщення 15, індекс інфляції з 01.08.2000 - 3,098, місячна орендна плата на 01.07.2011 - 786,58 грн".
Рішення суду мотивовано тим, що раніше надана рішенням Одеської міської ради відповідачу пільга з орендної плати скасована іншим рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011 № 1067-VI, а відтак орендна плата повинна стягуватись на загальних підставах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 "Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу" (786-95-п) .
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 (колегія суддів: Мирошниченко М.А., Головей В.М., Шевченко В.В.) рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 скасовано; в позові відмовлено. Скасовуючи рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішення Одеської міської ради в частині скасування пільг для відповідача суперечить чинному законодавству та порушує права відповідача, а тому не може враховуватись та застосовуватись при розгляді цього спору.
Вищий господарський суд України постановою від 15.11.2012 (колегія суддів: С.Могил, Є.Борденюк, І.Вовк) постанову Одеського апеляційного господарського суду від 02.10.2012 у справі № 5017/1649/2012 скасовано, а рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 залишено без змін.
Громадська організація "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" у березні 2014 року звернулася з заявою про перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 за нововиявленими обставинами.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.06.2014 (суддя Гут С.Ф.) у задоволенні заяви Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 за нововиявленими обставинами відмовлено; залишено рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 без змін.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.11.2014 (судді: Бєляновський В.В. - головуючий, Мишкіна М.А., Будішевська Л.О.) ухвалу Господарського суду Одеської області від 19.06.2014 у справі № 5017/1649/2012 скасовано; заяву Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 задоволено; рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012 у справі № 5017/1649/2012 скасовано; у задоволенні позову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" про внесення змін до договору оренди № 7/021 від 09.10.2000 (в новій редакції від 25.03.2010) відмовлено.
Не погоджуючись з постановою, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.11.2014 у справі скасувати, а ухвалу Господарського суду Одеської області від 19.06.2014 у справі № 5017/1649/2012 - залишити в силі. Скаргу мотивовано доводами про порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 112 Господарського процесуального кодексу України.
Сторони не скористалися наданим процесуальним правом на участь своїх представників в судовому засіданні касаційної інстанції.
Відводів складу суду не заявлено.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи та доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
09.10.2000 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (орендодавець), правонаступником якого є позивач - Департамент комунальної власності Одеської міської ради та Громадською організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" (орендар) укладено договір оренди нежилого приміщення № 7/021, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення першого поверху № 502, загальною площею 264,7кв.м., що розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Героїв Сталінграду, будинок 58. Вищезазначені нежитлові приміщення першого поверху № 502 належать Територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності.
Пунктом 2.2 договору встановлено, що орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить 1 гривню в рік, без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
За умовами п.2.3 договору до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, плата за користування земельною ділянкою та інші послуги, які надаються спеціалізованими організаціями.
Також пунктом 2.5 договору сторони передбачили, що розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради, що набрали чинності, в порядку передбаченому чинним законодавством.
Задовольняючи позов про внесення змін до договору оренди щодо затвердження розрахунку орендної плати в новій редакції, місцевий господарський суд входив з того, що власник майна - Одеська міська рада своїм рішенням від 08.07.2011 № 1067-VI скасувала раніше надані відповідачу пільги по орендній платі, а відтак позивач обґрунтовано вимагає внесення змін до умов договору в частині зміни (збільшення) орендної плати.
Звертаючись із заявою про перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012, Громадська організація "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" як на нововиявлену обставину вказала прийняття Приморським районним судом міста Одеси постанови від 26.02.2013, якою рішення Одеської міської ради від 08.07.2011 № 1067-VІ "Про пільги з орендної плати громадським та благодійним організаціям" визнано протиправним та скасовано в частині скасування пільги для Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані".
Відповідно до ст. 112 ГПК України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами. Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами є: істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправильний висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення; встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення; скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду; встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Нововиявлені обставини характеризуються тим, що вони: існували під час розгляду справи, але не могли бути відомі заявнику; є істотними, тобто такими, що можуть вплинути на висновок суду щодо наявності певних прав та обов'язків у сторін, а також інших осіб, які брали участь у справі, а отже, і вплинути на законність та обґрунтованість постановленого судового акта; виявлені після набрання чинності судовим актом.
За своєю правовою природою нововиявлені обставини є фактичними даними, які в установленому порядку спростовують факти, покладені в основу рішення. Результат перегляду судового рішення за новоявленими обставинами залежить від того, чи спростовують ці обставини факти, які було покладено в основу судового рішення. Господарський суд вправі змінити чи скасувати судове рішення за нововиявленими обставинами за умови, що ці обставини впливають на юридичну оцінку обставин, яку здійснено судом у судовому рішенні, що переглядається, обізнаність суду щодо яких при розгляді справи забезпечила б прийняття цим судом іншого рішення.
Як зазначається у п.7 чинної Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.02.1981 № 1 "Про практику перегляду судами у зв'язку з нововиявленими обставинами рішень, ухвал і постанов у цивільних справах, що набрали законної сили" (v0001700-81) при розгляді заяви або подання про перегляд судового рішення у зв'язку із скасуванням рішення, вироку, ухвали, постанови суду по іншій справі або постанови іншого органу необхідно мати на увазі, що скасування такого акта може бути визнано нововиявленою обставиною лише у тому випадку, коли суд обґрунтовував дане судове рішення цим актом чи виходив із вказаного акта, не посилаючись прямо на нього, і якщо вже прийнято новий акт, протилежний за змістом скасованому, або коли саме скасування акта означає протилежне вирішення питання (наприклад, виконком міської, районної Ради народних депутатів скасував своє рішення з приводу безоплатного вилучення самовільно збудованого громадянином будинку і дав згоду узаконити будівлю).
За таких обставин суд апеляційної інстанції, застосовуючи приписи ст. 112 ГПК України, обґрунтовано зауважив, що прийняття Приморським районним судом міста Одеси постанови від 26.02.2013, якою рішення Одеської міської ради від 08.07.2011 № 1067-VІ "Про пільги з орендної плати громадським та благодійним організаціям" в частині скасування пільги для громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" визнано протиправним та скасовано, є нововиявленою обставиною та здійснив перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 11.07.2012.
Переглядаючи справу з врахуванням нововиявленої обставини, суд встановив наступне.
25.03.2010 між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (орендодавець) та Громадською організацією "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" (орендар) було укладено нову редакцію договору оренди нежилого приміщення № 7/021 від 09.10.2000, за умовами п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення першого поверху № 502, загальною площею 264,7 кв.м., що розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Героїв Сталінграду, будинок 58.
Зазначені нежитлові приміщення першого поверху № 502 належать територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення першого поверху №.502 серії САС № 193132, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради 24.10.2008 на підставі рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради-від 23.12.2004 № 767.
Термін дії договору оренди у новій редакції з 25.03.2011 по 25.03.2036 (п.1.3 договору).
За умовами п.2.1 договору орендна плата визначається на підставі ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (786-95-п) зі змінами та доповненнями до неї, Рішення Одеської міської ради № 2071-ХХІV від 17.12.2003.
Згідно з п.п.2.2, 2.3 договору за орендовані приміщення орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить 1 гривню в рік, без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства України. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, плата за користування земельною ділянкою та інші послуги, які надаються спеціалізованими організаціями.
Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності (п.2.4 договору).
Відповідно до п.2.5 договору розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її розрахунку, цін і тарифів, та в інших випадках передбачених законодавчими актами України та рішеннями міської ради, що набрали чинності, в порядку передбаченому чинним законодавством.
Звертаючись до господарського суду, підставою позову у даній справі позивач визначив той факт, що рішенням Одеської міської ради від 08.07.2011 № 1067-VІ "Про пільги з орендної плати громадським та благодійним організаціям" пільгова ставка орендної плати ГО "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" була скасована, у зв'язку з чим він звернувся до відповідача з пропозицією укласти додаткове погодження до договору оренди нежитлового приміщення № 7/021 від 09.10.2000 щодо розрахунку розміру орендної плати. Посилаючись на те, що відповідач відмовився вносити зміни до спірного договору оренди, позивач просив позов задовольнити.
Відповідно до ст. 629 та ч.1 ст. 762 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних він них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26.02.2013 у справі № 1522/23238/12, яка набрала законної сили, рішення Одеської міської ради від 08.07.2011 № 1067-VІ "Про пільги з орендної плати громадським та благодійним організаціям" в частині скасування пільги для Громадської організації "Одеський комітет ветеранів війни в Афганістані" визнано протиправним та скасовано, а таке рішення ради було правовою підставою для внесення змін до договору оренди, колегія вважає законним висновок апеляційного господарського суду про наявність обґрунтування для скасування судового рішення за нововиявленими обставинами та відмови у задоволенні позовних вимог.
Доводи позивача, викладені в касаційній скарзі, колегія відхиляє, як такі, що не спростовують правильності висновків суду щодо нововиявлених обставин.
З огляду на викладене колегія не вбачає підстав для скасування постанови суду апеляційної інстанції та задоволення касаційної скарги.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 11.11.2014 у справі № 5017/1649/2012 залишити без змін.
Головуючий
Судді
В.Дерепа
Б.Грек
Д.Кривда