ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2012 р. Справа № 10/47/08
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого: суддів: Черкащенка М.М. Нєсвєтової Н.М. Жукової Л.В. розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Торговий Дім" на ухвалу та на постанову господарського суду Запорізької області від 25.09.2012 Донецького апеляційного господарського суду від 30.10.2012 у справі № 10/47/08 за скаргою ОСОБА_4 на дії Комунарського органу відділу державної виконавчої служби Запорізького районного управління юстиції у місті Запоріжжі за позовом ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Торговий Дім" про зобов'язання привести у відповідність вартість основних фондів та стягнення вартості частини майназа участю представників сторін:
від позивача:ОСОБА_5 за довіреністю;
від відповідача: Бабенкова В.В. за довіреністю;
від ВДВС: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Запорізької області зі скаргою на дії Комунарського органу державної виконавчої служби Запорізького управління юстиції, в якій просив визнати дії Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 14701786 від 07.04.2011 неправомірними, визнати зазначену постанову незаконною та зобов'язати орган державної виконавчої служби відновити виконавче провадження ВП № 14701786 з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області № 10/47/08 від 07.08.2009 та вжити всіх необхідних заходів щодо його примусового виконання.
В обґрунтування вимог поданої скарги скаржник посилався на те, що закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" здійснюється лише у випадку припинення юридичної особи, а на час прийняття оскаржуваної постанови ВДВС боржник не був ліквідований, а лише знаходився у стані припинення підприємницької діяльності, тобто не припинив свою діяльність на момент винесення оскаржуваної постанови, а тому державним виконавцем 07.04.2011 безпідставно закінчено виконавче провадження.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 25.09.2012, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 30.10.2012, скаргу ОСОБА_4 задоволено частково, дії Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 14701786 від 07.04.2011 визнано неправомірними; постанову Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції про закінчення виконавчого провадження ВП № 14701786 від 07.04.2011 визнано недійсною, в іншій частини скарги у задоволенні відмовлено.
Задовольняючи скаргу позивача, місцевий господарський суд, з чим погодився й суд апеляційної інстанції виходив з того, що факт своєчасного повідомлення ВДВС про створення ліквідаційної комісії, її складу та місцезнаходження та направлення ліквідаційній комісії виконавчого документа не доведений належними та допустимими доказами в розуміння ст. 33, 34 ГПК України.
Крім того, висновок суду першої інстанції про те, що виконавче провадження підлягає закінченню лише після внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в разі її ліквідації, правомірно спростовано апеляційним господарським судом з посиланням на положення п.7 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки виконавче провадження підлягає закінченню у разі передачі виконавчого документа ліквідаційні комісії (ліквідатору) юридичної особи, що перебуває в процесі ліквідації.
Проте, господарський суд апеляційної інстанції зауважив, що це не зумовлює скасування оскаржуваної ухвали, враховуючи те, що факт відкриття ліквідаційної процедури відповідачем не доведено.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого господарського суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу господарського суду Запорізької області від 25.09.2012 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 30.10.2012 скасувати та відмовити позивачу у задоволенні скарги.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права при ухваленні зазначених судових рішень, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, постановою державного виконавця Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції від 11.09.2009 було відкрито виконавче провадження ВП № 14701786 з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області від 07.08.2009 у справі № 10/47/08 щодо стягнення 364854грн. з товариства з обмеженою відповідністю "Компанія Торговий Дім" та наданий строк для добровільного його виконання до 17.09.2009.
У зв'язку з тим, що в добровільному порядку рішення суду виконано не було, 18.09.2009. державним виконавцем винесені постанови про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 36485,40грн. та про накладення арешту на все майно, що належить ТОВ "Компанія Торговий Дім"у межах суми звернення стягнення 364854,00грн., та заборонено здійснювати відчуження будь-якого майна, яке належить боржнику, лише в межах суми боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.09.2009 представник -член ліквідаційної комісії ТОВ "Компанія Торговий Дім" повідомив виконавчу службу про прийняття засновником рішення про ліквідацію товариства.
Станом на 13.09.2009 ТОВ"Компанія Торговий Дім" знаходилася в стані припинення підприємницької діяльності.
14.10.2009 виконавче провадження з примусового виконання наказу № 10/47/08 виданого 07.08.2009 було зупинено на підставі ст.ст. 34, 35, 36, 64 Закону України "Про виконавче провадження".
У зв'язку з наданням ВДВС бюлетеня державної реєстрації № 131 (16) за 2009 рік з відомостями про проведення ТОВ "Компанія Торговий Дім" ліквідаційної процедури, 13.01.2011 виконавче провадження з примусового виконання наказу № 10/47/08 від 07.08.2009 було закінчено, на підставі п.7 ч.1 ст. 37, ст. 38 Закону України "Про виконавче провадження" та направлен виконавчий документ до ліквідаційної комісії.
26.01.2011 виконавче провадження з примусового виконання наказу № 10/47/08 від 07.08.2009 було відновлено у зв'язку з тим що 30.07.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстрацію рішення засновників ТОВ "Компанія Торговий Дім" про скасування рішення про проведення припинення юридичної особи .
07.04.2011 виконавче провадження ВП №14701786 з примусового виконання наказу № 10/47/08 від 07.08.2009 було закінчено у зв'язку з наданням ВДВС бюлетеня державної реєстрації № 168 від 01 лютого 2011 року з відомостями про ліквідацію та на підставі п.7 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" і направленням виконавчого документу до ліквідаційної комісії.
Разом з тим, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що долучена до матеріалів справи копія вказаного бюлетеня не є належним доказом, через її неякісність, що унеможливило дослідження викладених в бюлетені відомостей.
Також місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що станом на 28.04.2011 ТОВ "Компанія Торговий Дім" знаходилось у стані припинення підприємницької діяльності, про що свідчать витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 959534.
Але, як вбачається з матеріалів справи і встановлено судами попередніх інстанцій, з висновком яких погоджується колегія суддів Вищого господарського суду України, відповідачем не доведено (на час винесення державним виконавцем оскаржуваної постанови) факту своєчасного повідомлення державного виконавця про створення ТОВ "Компанія Торговий Дім" ліквідаційної комісії, її склад та місцезнаходження та направлення відділом ДВС ліквідаційній комісії виконавчого документа.
Згідно ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Частиною 1 ст. 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Відповідно до ст. 67 Закону України "Про виконавче провадження", у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.
У п. 7 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У зв'язку з тим, що відповідачем не доведено факту своєчасного повідомлення державного виконавця про створення ТОВ "Компанія Торговий Дім" ліквідаційної комісії, її склад та місцезнаходження та в зв'язку з відсутністю доказів надсилання відділом ДВС голові ліквідаційної комісії оригіналу виконавчого документа, господарські суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про те, що державний виконавець відділу ДВС при винесенні постанови від 07.04.2011р про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 10/47/08 від 07.08.2009 не дотримався вимог п. 7 ч. 1 ст. 49 та ч. 2 ст. 67 Закону України "Про виконавче провадження" та перевищив свої повноваження, а тому обґрунтовано задовольнив скаргу позивача та визнав постанову про закінчення виконавчого провадження незаконною.
Крім того, колегія погоджується з висновками судів в частині відмови у задоволенні вимог щодо зобов'язання Комунарського ВДВС Запорізького МУЮ відновити виконавче провадження ВП № 14701786 з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області № 10/47/08 від 07.08.09р. та вжити всіх необхідних заходів щодо його примусового виконання, враховуючи положення ч. 1 ст. 51 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 111-7 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та не впливають на них, а тому підстави для її задоволення і скасування ухвали господарського суду Запорізької області від 25.09.2012 та постанови Донецького апеляційного господарського суду від 30.10.2012 ухвалених з правильним застосуванням норм матеріального права та дотриманням норм процесуального законодавства, відсутні.
Керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9, 111-11, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Торговий Дім" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 25.09.2012 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 30.10.2012 у справі №10/47/08 залишити без змін.
Головуючий
Судді
|
М.М. Черкащенко
Н.М. Нєсвєтова
Л.В. Жукова
|