ПОСТАНОВА
Іменем України
03 квітня 2019 року
м. Київ
справа №751/3505/16-а
провадження №К/9901/4927/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.10.2017 (суддя Мороз К.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Чаку Є.В., суддів Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.)
у справі №751/3505/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до Новозаводського районного суду міста Чернігова з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про:
а) визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії;
б) зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до ч. 12 та 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (яка діяла на момент призначення пенсії) відповідно до довідки прокуратури Чернігівської області від 03 лютого 2016 року № 18-63 з розрахунку 90 % із середнього заробітку у розмірі 11 832 грн. 61 коп. з 22 лютого 2016 року та виплатити різницю.
2. Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.10.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 у задоволенні позову відмовлено.
3. У касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судове рішення та постановити нове, яким позов задовольнити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
5. 22.02.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розміру 90 % від суми щомісячної заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату від 03.02.2016 № 19-63.
6. Відповідач своїм листом від 04.03.2016 №159/02/П-7 повідомив позивача про невідпорність поданої останнім заяви вимогам законодавства щодо форми/змісту заяви та повідомив позивача, що в Управління відсутні законодавчо визначені підстави для проведення перерахунку пенсії бувшим працівникам прокуратури з огляду на відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку.
7. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що 22 лютого 2016 року позивачем була подана до Пенсійного органу заява, яка не відповідає змісту і формі, що визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
(затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (z1566-05)
). Відтак, у відповідача була відсутня можливість здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі поданої заяви.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Позивач у своїй касаційній скарзі наголошує, що відповідач розглянув його заяву по суті та відмовив у перерахунку пенсії. Наведене, на думку позивача, свідчить про необґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій.
10. Окремо позивач зазначив, що він має право на перерахунок пенсії, призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розміру 90 % від суми щомісячної заробітної плати, на підставі довідки про заробітну плату від 03.02.2016 №19-63.
11. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити наступне.
13. Порядок подання заяви для проведення перерахунку пенсії врегульовано нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (z1566-05)
(далі Порядок).
14. За приписами п. 2.24 вказаного Порядку при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України" (794-18)
, "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України (4495-17)
, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 розділу 2 цього Порядку.
15. Таким чином, суди вірно зазначили, що порядок подання та оформлення документів для перерахунку пенсії на підставі Закону України "Про Прокуратуру" здійснюється відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (z1566-05)
.
16. Згідно положень п. 4.1. вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
17. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
18. Згідно додатку 2 до вказаного порядку (в редакції постанови Пенсійного фонду № 13-1 від 07.07.2014 року (z0895-14)
, із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду № 13-2 від 30.07.2015 року (z0989-15)
) на аркуші № 1 визначено форму та вимоги до відповідної заяви про призначення/перерахунок пенсії, на аркуші № 2 визначено форму та зміст розписки-повідомлення, яка надається органом Пенсійного фонду України заявнику та підтверджує подання заяви.
19. Згідно вимог п. 4.3. вказаного Порядку рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
20. Суди встановили, що подана позивачем заява про перерахунок пенсії не відповідає змісту і формі, які визначені Порядком. Зазначений факт позивачем у касаційній скарзі не заперечувався.
21. Щодо твердження позивача про той факт, що Пенсійний орган фактично розглянув його заяву по суті та всупереч вимогам чинного законодавства відмовив у перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає наступне.
22. Відповідно до ч. 18 ст. - 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ у редакції, що діяла до 01.01.2015, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувались у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
23. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (76-19)
внесені зміни до ст. - 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, зокрема ч. 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
24. 15.07.2015 набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (1697-18)
.
25. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (1697-18)
положення Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (1789-12)
(крім окремих статей) визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (1697-18)
26. Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч. 13 та ч. 18 ст. - 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
27. Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
28. Відповідно до п. 13 Розділу ХІІІ Перехідних положень Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (1697-18)
на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом
29. На час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України нормативно-правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, прийнято не було, що в кінцевому випадку призвело до виникнення даного спору.
30. У справі №711/6019/16-а за результатом перегляду постанови Вищого адміністративного суду України від 18.09.2017 на предмет неоднакового застосування норм матеріального права в аналогічних правовідносинах, Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 зробив висновок, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а потім - ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII), в пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку.
31. Колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку.
32. Наведене свідчить, що у спірних правовідносинах відповідач листом від 04.03.2016 №159/02/П-7 обґрунтовано роз'яснив позивачу, що на час виникнення спірних правовідносин (лютий 2016 року) у Пенсійного органу були відсутні законодавчо визначені підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 №18-63.
33. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.
34. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
35. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.10.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 у справі №751/3505/16-а - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб