ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №352/1217/17
адміністративне провадження №К/9901/1275/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
за участю секретаря судового засідання - Кочерги В.П.,
представника відповідача - Карпіченко Н.В., -
розглянув у судовому засіданні справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ) на постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 11 жовтня 2017 року (суддя Хоминець М.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року (судді Большакова О.О., Глушко І.В., Макарик В.Я.) у справі № 352/1217/17 за позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
24 липня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ про:
визнання протиправним рішення про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Закон № 2262-XII (2262-12)
);
зобов'язання здійснити з 30 червня 2017 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 52 % грошового забезпечення з врахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні, які проводити постійно (довічно).
Суди встановили, що ОСОБА_2 з квітня 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII у розмірі 52 % грошового забезпечення.
30 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, однак листом від 06 липня 2017 року відповідач відмовив у такому перерахунку.
Не погодившись з таким рішенням пенсійного органу позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області постановою від 11 жовтня 2017 року позов задовольнив частково: визнав неправомірною відмову ГУ ПФУ у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII (2262-12)
; зобов'язав ГУ ПФУ з 30 червня 2017 року провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію в розмірі 52% грошового забезпечення з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 07 грудня 2017 року це рішення залишив без змін.
Суди дійшли висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Посилалися на постанову Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21 70а15), у якій, на їх думку, викладено зазначений правовий висновок.
У касаційній скарзі ГУ ПФУ просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 Покликається на правовий висновок, сформульований в постанові Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року у справі № 21-1115а16, відповідно до якого одноразова грошова допомога при звільненні є разовим платежем та за своєю суттю є державною соціальною гарантією при звільненні для осіб, які мають право на пенсію відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії), а тому вона не входить до додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії. Зазначає про те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії особи згідно з вимогами статті 43 Закону № 2262-XII.
Ухвалою від 02 квітня 2018 року справу призначено у попереднє судове засідання, а ухвалою від 03 квітня 2018 року - в судове засідання з викликом сторін на 17 квітня 2018 року.
Колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду ухвалою від 17 квітня 2018 року зупинила провадження у справі з огляду на передачу на розгляд Великої Палати Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 522/2738/17 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
Велика Палата Верховного Суду за наслідками перегляду судових рішень у справі № 522/2738/17 06 лютого 2019 року ухвалила постанову про скасування рішень судів попередніх інстанцій та часткове задоволення позову.
Ухвалою від 15 березня 2019 року поновлено провадження у справі, що розглядається.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке. Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
(у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII (2011-12)
) відповідно до Конституції України (254к/96-ВР)
визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
.
Водночас, за Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п)
пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Водночас, згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Наведене свідчить про те, що у відповідача не було законних підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Стосовно включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації заробітної плати Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові не висловила правової позиції.
Відтак, оскільки отримувані позивачем під час проходження військової служби грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Водночас, щодо посилання судів попередніх інстанцій на правову позицію Верховного Суду України, висловлену у постанові від 10 березня 2015 року № 21-70а15, яка полягає у тому, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, колегія суддів зазначає, що Велика Палата Верховного Суду відступила від цього висновку, про що зазначено в її постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.
Відповідно до частин першої - третьої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили фактичні обставини, однак помилково застосували норми матеріального права - частину третю статті 43 Закону № 2262-ХІІ, яка підлягала застосуванню до вказаних правовідносин. Обставини справи не потребують додаткового дослідження доказів. Підставами для втручання в судові рішення є неправильне розуміння і порушення норм матеріального права, які є достатніми для того, щоб їх змінити в цій частині, відмовивши у задоволенні позову в частині включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні..
Керуючись статтями 341, 344, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.
Постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 11 жовтня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року у справі № 352/1217/17 про визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_2 з 30 червня 2017 року перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію в розмірі 52% грошового забезпечення з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні змінити.
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_2 з 30 червня 2017 року перерахунок пенсії та виплачувати йому пенсію в розмірі 52% грошового забезпечення з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, та одноразової грошової допомоги при звільненні.
В решті постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 11 жовтня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді : Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко