ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №552/5663/16-а
адміністративне провадження №К/9901/24279/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Подобайло З.Г., Тацій Л.В., Григорова А.М. від 13.04.2017 у справі №552/5663/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного військового комісаріату про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
УСТАНОВИВ:
В жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного військового комісаріату, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо не складання та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2, який не передбачав в складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди;
- визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 "Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" яке затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством протиправними.
- зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення для донарахування пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року з врахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суму щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (889-2010-п) (зі змінами та доповненнями) на яку нараховано і сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та надати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі наданої Полтавським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення здійснити донарахування пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року не змінюючи базовий місяць індексації пенсії з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суми щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (889-2010-п) (зі змінами та доповненнями) та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 15 лютого 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року постанову Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2017р. по справі № 552/5663/16-а скасовано.
Прийнято нову постанову, якою позов задоволено.
Визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо нескладання та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2, який не передбачав в складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди.
Визнано дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 "Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" яке затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством протиправними.
Зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення для донарахування пенсії ОСОБА_2 з врахуванням до складу додаткових видів грошового забезпечення протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суму щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 (889-2010-п) (зі змінами та доповненнями) на яку нараховано і сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та надати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі наданої Полтавським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення здійснити донарахування пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року не змінюючи базовий місяць індексації пенсії з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суми щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22,09.2010 року №889 (889-2010-п) (зі змінами та доповненнями) та провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
У касаційній скарзі ГУПФУ в Полтавській області, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга обгрунтована тим, що додаткова грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. вказує на порушення застосування судами строків звернення до суду, встановлених ст. 99 КАС України.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити скаргу відповідача без задоволення, а судове рішення - без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач проходила військову службу в Збройних Силах України, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у головному Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 16.05.2014.
При обчисленні пенсії ГУ ПФУ врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: робота з таємними виробами, носіями, документацією - 10%, надбавка за особливо важкі завдання - 50%, премія - 120%. Таким чином, для обчислення пенсії позивачу за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 2245 грн.50 коп.
При цьому, до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не була включена сума щомісячної додаткової грошової винагороди, яку ОСОБА_2 отримувала під час проходження військової служби та з якої було фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування.
21.09.2016 позивач звернулась до Полтавського обласного військового комісаріату з заявою, в якій просила Полтавський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір її грошового забезпечення для донарахування до раніше призначеної пенсії, яка була встановлена на момент виходу на пенсію, включивши до розміру грошового забезпечення суму щомісячної додаткової грошової винагороди, яку вона отримувала на час проходження військової служби та з якої було фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування.
21.09.2016 року ОСОБА_2 звернулась з заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.10.2015 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.
Полтавський обласний військовий комісаріат листом від 28.09.2016 та Головне управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області листом від 03.10.2016 року повідомили позивачу, що щомісячна додаткова грошова винагорода відноситься до додаткових видів грошового забезпечення та вона не зазначена у статті 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому дана виплата не може бути врахована до грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Вважаючи отримані відмови протиправними, позивач звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Полтавський обласний військовий комісаріат при призначенні пенсії позивачу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України. Вимоги позивача щодо складання довідки для перерахунку її пенсії не ґрунтуються на положеннях законодавства, а тому є безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення. Не підлягають до задоволення вимоги позивача до Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області, оскільки статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено перерахунку пенсій у звязку з введенням для військовослужбовців відповідної категорії винагороди, як складової грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тому підстав для такого перерахунку у Головного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області немає.
Задовольняючи позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що позивач має право на отримання відповідної довідки та наявні підстави для перерахунку пенсії.
Колегії суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Частиною третьою статті 43 зазначеного Закону встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом розділу 3 Наказу Міністра оборони України від 19.08.2008 № 407 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" (z1079-08) (далі - Положення-407) встановлений такий порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій:
Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону (2262-12), а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні га перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (z0135-07) (20135-07 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Згідно п. 23, 24 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
В даному випадку переглядається касаційна скарга ГУПФУ в Полтавській області та відповідно й судове рішення, в частині задоволення позовних вимог до ГУПФУ.
Судом апеляційної інстанції надано оцінку чи належить до перерахунку пенсії додаткова грошова винагорода, проте не враховано, що ГУПФУ в Полтавській області не отримано відповідну довідку з відомостями про додаткову грошову допомогу, отриману позивачем та не відмовлено по суті у перерахунку пенсії, отже, позовні вимоги є передчасними.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Аналогічну норму було передбачено у ч. 1 ст. 6 КАС України у редакції, що діяла до 15.12.2017.
Проте колегія суддів доходить до висновку, що постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог до ГУПФУ в Полтавській області та залишенні в силі постанови суду першої інстанції в цій частині.
Відповідно до ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
В цій частині залишити в силі постанову Київського районного суду м. Харкова від 15 лютого 2017 року.
В решті постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз,
Судді Верховного Суду