ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2010 р.
№ Б-19/174-09
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:
Панової І.Ю.
суддів:
Білошкап О.В.,
Заріцької А.О.,
розглянувши касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова
на ухвалу
господарського суду Харківської області від 04.02.2010
у справі
№ Б-19/174-09 господарського суду Харківської області
за заявою
Голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС"
про
визнання банкрутом
за участю представників сторін: представники сторін не з'явились
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.02.2010 (суддя Міньковский С.В.) у справі № Б-19/174-09 затверджено наданий суду ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС". Ліквідовано юридичну особу –Товариство з обмеженою відповідальністю "БІРС". Провадження у справі припинено на підставі статей 22- 32, пункту 6 частини 1 статті 40, статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвала мотивована тим, що ліквідатор виконав всі роботи по ліквідації банкрута, суду надані документи, які свідчать про ліквідацію банкрута, у тому числі ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю на загальну суму 33000,00грн. в зв’язку з відсутністю у банкрута будь-яких активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, при таких обставинах господарський суд Харківської області суд дійшов висновку про затвердження ліквідаційного балансу, звіту ліквідатора та припинення провадження по справі.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою господарського суду Харківської області від 04.02.2010, Державна податкова інспекція у Московському районі міста Харкова звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати.
Касаційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не прийнято до уваги приписи статей 67, 129 Конституції України, статей 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім того, боржником не дотримано вимоги Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) , підпунктів 8.1. та 8.2. пункту 8 Наказу Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 № 80 "Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" (z0172-98) , в частині відсутності в матеріалах доказів направлення у встановленому порядку до ДПІ заяви за формою №8-ОПП. Оскаржуваною ухвалою господарський суд обмежив можливість реалізації ДПІ завдання, яке закріплено за органами державної податкової служби Законом України "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) .
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова, переглянувши в касаційному порядку винесену у справі ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2010, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12) , колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.11.2009 порушено провадження у справі № Б-19/174-09 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС", за заявою боржника, в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", призначено справу до розгляду.
Відповідно до вимог частини 1 статі 51 Закону якщо вартості майна боржника –юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
постанова господарського суду Харківської області від 17.11.2009 про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС" банкрутом, в порядку статті 51 Закону, мотивована тим, що загальний розмір кредиторської заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС" складає 33000,00 грн. Ліквідатором здійснено інвентаризацію активів боржника, за результатами якої встановлено, що активи становлять –1000 грн.(грошові кошти), майно у боржника відсутнє, у зв’язку з чим оцінка майна не проводилася.
Суд, перевіривши правильність вжиття ліквідаційною комісією передбачених законодавством України заходів, що є передумовою звернення до господарського суду з заявою про визнання боржника банкрутом в порядку статті 51 Закону, дійшов висновку про необхідність задоволення заяви голови ліквідаційної комісії та визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС" банкрутом.
Оскаржуваною ухвалою господарського суду Харківської області від 04.02.2010 у справі № Б-19/174-09 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс; ліквідовано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "БІРС"; провадження у справі припинено.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
Згідно пункту 1 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно пункту 6 частини 6 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, якщо проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.
Відповідно до пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 (z0172-98) юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП.
Відповідно до пункту 8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 (z0172-98) у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання, зокрема, заяви за формою N 8-ОПП від платника податків.
Виходячи з викладеного,колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що на платника податків покладено обов'язок повідомити податкові органи про прийняття рішення про припинення юридичної особи, шляхом подання заяви за формою № 8-ОПП, а податкові органи наділені правом проводити позапланові перевірки своєчасності, достовірності і повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) у випадку реорганізації (ліквідації) підприємств відповідно до пункту 6 частини 6 статті 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, в заяві про порушення справи про банкрутство відсутні посилання на повідомлення ДПІ за формою № 8-ОПП, до матеріалів заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС" про порушення справи про банкрутство, в порядку статті 51 Закону також не додано доказів повідомлення Державної податкової інспекції про ліквідацію боржника, за формою № 8-ОПП, відповідно до вимог пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 (z0172-98) .
За вказаних обставин, здійснене у справі провадження не може вважатися законним з моменту його порушення.
Виходячи з викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про те, що справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРС" порушена неправомірно, у відсутності доказів належного повідомлення ДПІ за формою 8-ОПП, в зв'язку з чим, господарський суд незаконно продовжив процедуру банкрутства боржника та визнав його банкрутом за процедурою, яка передбачена статтею 51 спеціального Закону, та, у зв'язку з затвердженням звіту ліквідатора, незаконно ліквідував підприємство –банкрута, на підставі пункту 6 частини 1 статті 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 1119 ГПК України, яка визначає повноваження касаційної інстанції, передбачено право суду касаційної інстанції скасувати рішення першої інстанції та припинити провадження у справі.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11113 ГПК України (1798-12) , Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі міста Харкова задовольнити.
Ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2010 та постанову господарського суду Харківської області від 17.11.2009 у справі № Б-19/174-09 скасувати.
Провадження у справі припинити.
Головуючий
Судді
І.Ю. Панова
О.В. Білошкап
А.О. Заріцька