ПОСТАНОВА
Іменем України
20 червня 2019 року
Київ
справа №2а-11663/12/2670
адміністративне провадження №К/9901/14736/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року (судді: Кучма А.Ю. (головуючий), Аліменко В.О., Безименна Н.В.)
у справі № 2а-11663/12/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна"
до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
про визнання протиправними та скасування рішень, стягнення надмірно сплаченої суми податку на додану вартість,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Аскоп-Україна" (далі - ТОВ "Аскоп-Україна) звернулося до суду з адміністративним позовом до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУ ДКСУ у м. Києві), в якому просило визнати протиправною та скасувати картку відмови Київської регіональної митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 29 лютого 2012 року №100190000/2/00580; визнати протиправним та скасувати рішення Київської регіональної митниці від 29 лютого 2012 року № 100000003/2012/011176/2; стягнути надміру сплачену суму податку на додану вартість у сумі 42 909,23 грн.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 06 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року, позов ТОВ "Аскоп-Україна" задовольнив у повному обсязі: визнав протиправною та скасував картку відмови Київської регіональної митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України від 29 лютого 2012 року № 100190000/2/00580; визнав протиправним та скасував рішення Київської регіональної митниці від 29 лютого 2012 року № 100000003/2012/011176/2 про визначення митної вартості товару; стягнув з Державного бюджету України через ГУ ДКСУ у м. Києві на користь ТОВ "Аскоп-Україна" суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн.
Вищий адміністративний суд України постановою від 07 квітня 2015 року скасував постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року в частині стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКСУ у м. Києві на користь ТОВ "Аскоп-Україна" суми надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн та прийняв у цій частині нове рішення, яким в задоволені позовних вимог в цій частині відмовив. У решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року залишив без змін.
26 червня 2015 року ГУ ДКСУ у м. Києві подало заяву про поворот виконання судового рішення у справі № 2а-11663/12/2670 з огляду на прийняту Вищим адміністративним судом України постанову.
Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалою від 17 липня 2015 року заяву ГУ ДКСУ у м. Києві про поворот виконання рішення задовольнив: допустив поворот виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2012 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2013 року в частині стягнення суми. Стягнув з ТОВ "Аскоп-Україна" в дохід Державного бюджету України суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн.
Задовольняючи заяву ГУ ДКСУ у м. Києві про поворот виконання судового рішення, суд першої інстанції висновувався на тому, що постанова суду, на виконання якої видано виконавчий лист про стягнення з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн на користь ТОВ "Аскоп-Україна", скасована. При цьому матеріалами справи підтверджується, що скасоване судове рішення фактично виконане, доказом чого є належним чином оформлене платіжне доручення № 19036.
Натомість Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 08 жовтня 2015 року ухвалу суду першої інстанції скасував та постановив нову, якою відмовив у задоволенні заяви ГУ ДКСУ у м. Києві про поворот виконання судового рішення.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що оскільки рішення митного органу від 29 лютого 2012 року № 100000003/2012/011176/2 про визначення митної вартості товару скасоване та згідно зі статтею 27 Митного кодексу України надміру сплачені за такими протиправними рішеннями кошти повинні бути повернуті платнику податків, то отримання позивачем таких коштів не може вважатися безпідставним, а відтак відсутні підстави для задоволення заяви про поворот виконання судового рішення.
Не погодившись із ухвалою суду апеляційної інстанції, ГУ ДКСУ у м. Києві звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просило її скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити заяву про поворот виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 листопада 2012 року шляхом повернення ТОВ "Аскоп-Україна" в дохід Державного бюджету України коштів у сумі 42 909,23 грн. При цьому в обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначив, що в даній справі відповідно до статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України наявні підстави для повороту виконання судового рішення.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 02 липня 2016 року відкрив касаційне провадження за скаргою ГУ ДКСУ у м. Києві.
ТОВ "Аскоп-Україна" не скористалося своїм правом подати заперечення/відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи.
02 лютого 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
(в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України (2747-15)
) передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (2747-15)
касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 28 лютого 2012 року ТОВ "Аскоп-Україна" з метою митного оформлення товару - "Риба охолоджена лосось (сьомга) атлантичний (Salmo Salar) ціла, патрана з головою" подало до Київської регіональної митниці вантажну митну декларацію № 100190000/2012/310817, в якій митна вартість визначена за основним методом (за ціною договору) у сумі 411 935,96 грн. Сума податку на додану вартість, що підлягала сплаті при митному оформленні товару за таким методом становила 82 387,19 грн.
29 лютого 2012 року Київська регіональна митниця прийняла рішення №100000003/2012/011176/2 про визначення митної вартості товару за резервним методом, відповідно до якого митна вартість товару становила 626 482,10 грн. У зв`язку з цим сума податку на додану вартість, сплачена позивачем з такої вартості, склала 125 296,42 грн, що на 42 909,23 грн більше від суми податку на додану вартість, яку ТОВ "Аскоп-Україна" повинно було сплатити з митної вартості товару, визначеної за ціною договору.
Вказане рішення про визначення митної вартості товару від 29 лютого 2012 року №100000003/2012/011176/2 визнано протиправним та скасовано в судовому порядку. В цій частині рішення суду набрало законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Будь-яких інших рішень про визначення митної вартості товару в більшому розмірі, ніж було заявлено позивачем, митним органом не приймалось.
Факт сплати податку на додану вартість згідно з вантажною митною декларацією №100190000/2012/311043 та переплати у зв`язку з коригуванням митної вартості товарів податку на додану вартість у сумі 42 909,23 грн (різниця між сумою податку на додану вартість (82 387,19 грн), нарахованою за самостійно визначеною декларантом митною вартістю, та сумою податку на додану вартість (125 296,42 грн), нарахованою за митною вартістю, відкоригованою митним органом), підтверджено відміткою "Сплачено" на вантажній митній декларації. Відповідачами факт сплати позивачем вказаних сум до бюджету та їх розмір під час розгляду справи в судах попередніх інстанцій не заперечувався.
Відповідно до статті 27 Митного кодексу України якщо задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів або їх посадових осіб пов`язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом.
Згідно з вимогами вищенаведеної норми надміру сплачену позивачем суму у розмірі 42 909,23 грн за протиправним рішенням митного органу ГУ ДКСУ у м. Києві повернуло ТОВ "Аскоп-Україна", що підтверджується платіжним дорученням від 11 червня 2013 року № 19036 (#19262569).
У свою чергу, за положеннями частини другої статті 265 КАС України (в редакції, чинній на час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій) у випадках, встановлених частиною першою цієї статті, суд, ухвалюючи нове судове рішення, повинен зобов`язати позивача повернути відповідачеві безпідставно стягнене з нього за скасованим судовим рішенням або визначити інший спосіб і порядок здійснення повороту виконання.
Тобто, зі змісту вказаної норми вбачається, що поверненню підлягає лише безпідставно стягнене з відповідача за скасованим судовим рішенням.
Вищий адміністративний суд України, скасовуючи своєю постановою від 07 квітня 2015 року рішення судів попередніх інстанцій у частині стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКСУ у м. Києві на користь ТОВ "Аскоп-Україна" суми надміру сплаченого податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн, не заперечив права позивача на повернення надміру сплаченого податку на додану вартість у зазначеній сумі, а лише вказав на необхідність застосування законодавчо визначеного механізму повернення платникам податків коштів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.
За таких обставин, враховуючи те, що рішення митного органу від 29 лютого 2012 року № 100000003/2012/011176/2 про визначення митної вартості товару скасоване, що, в свою чергу, свідчить про надмірну сплату ТОВ "Аскоп-Україна" податку на додану вартість у розмірі 42 909,23 грн, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що отримання позивачем таких коштів не може вважатися безпідставним, а відтак відсутні підстави для задоволення заяви про поворот виконання судового рішення.
При цьому суд апеляційної інстанції обґрунтовано зауважив, що таке повернення позивачу надміру сплачених коштів за протиправним рішенням митного органу не несе жодних збитків для Державного бюджету України.
Відповідно до частини третьої статті 343 КАС України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 356 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві залишити без задоволення, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.А. Гончарова
Судді І.Я. Олендер
Р.Ф. Ханова