ПОСТАНОВА
Іменем України
19 червня 2019 року
Київ
справа №372/817/17
адміністративне провадження №К/9901/44609/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації Київської області про поновлення виборчих прав, провадження за якою відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року (головуючий суддя Потабенко Л. В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року (головуючий суддя - Кузьменко В.В. судді: Василенка Я. М., Степанюка А. Г.),
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У березні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відділу ведення Державного реєстру виборців Обухівської районної державної адміністрації Київської області (далі - відділ ВДРВ Обухівської РДА) у якому просила визнати незаконним рішення відповідача про відмову у задоволенні її заяви про зміну виборчої адреси у Державному реєстрі виборців та зобов`язати відповідача внести відомості до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача відповідно до інформації, вказаної у довідці про її реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи.
2. Позов обґрунтовано тим, що позивач має статус внутрішньо переміщеної особи і понад рік фактично проживає у АДРЕСА_1 . Посилається на те, що вона, як виборець, має бажання брати участь у виборчому процесі за місцем фактичного проживання, однак відповідач відмовив їй у зміні виборчої адреси через відсутність документів, що підтверджують належність її до місцевої територіальної громади.
ІІ. Встановлені судами обставини справи
3. ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, що підтверджується копією паспорта.
4. Згідно з довідкою від 21 жовтня 2014 року № 3235000027 позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
5. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до відділу ВДРВ Обухівської РДА із заявою про зміну виборчої адреси виборця. Проте, листом від 22 лютого 2017 року № 32/11-09 їй відмовлено у її задоволенні у зв`язку з тим, що реалізувати право голосу на місцевих виборах можливо, за умови реєстрації місця проживання виборця на території відповідної громади згідно із Законом України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (1382-15)
(далі - Закон №1382-IV (1382-15)
).
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення.
6. Постановою Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року, у позові відмовлено.
7. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями. Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на час існування підстав, зазначених у статті 1 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон № 1207-VII (1207-18)
), а тому місце проживання внутрішньо переміщеної особи не є місцем реєстрації такої особи. Крім того, спір не відноситься до категорії спорів, що належить вирішувати у порядку, визначеному статтею 173 КАС України, оскільки виник поза межами виборчого процесу.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції, вимоги касаційної скарги та аргументи сторін.
8. Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нову постанову про задоволення позову у повному обсязі.
9. Заявник вказала, що суди не врахували, що норми Конституції України (254к/96-ВР)
мають найвищу юридичну силу, а норми спеціального Закону № 1207-VII (1207-18)
- пріоритет перед загальними нормами законодавства.
10. За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" постійне місце проживання - це місце проживання на території якої-небудь держави не менше одного року фізичної особи, яка не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом необмеженого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов`язків або зобов`язань за договором (контрактом). Тому позивач має право на зміну її виборчої адреси відповідно до інформації, вказаної у довідці про її реєстрацію, як внутрішньо переміщеної особи.
11. Закон України "Про Державний реєстр виборців" (698-16)
прийнято до початку збройного конфлікту в Україні, тому його норми необхідно застосовувати у системному зв`язку з нормами Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VІІ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (1706-18)
(далі - Закон № 1706-VІІ (1706-18)
) та Закону № 1207-VII (1207-18)
.
12. Питання щодо правової невизначеності з приводу реалізації права виборця, який має статус внутрішньо переміщеної особи, необхідно вирішувати у відповідності до статті 3 Конституції України, у якій закріплено керівний принцип правової держави - пріоритет прав людини у діяльності держави, оскільки виборчі права мають бути забезпечені без будь-якої дискримінації.
13. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 липня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1
14. У запереченнях на касаційну скаргу відділ ВДРВ Обухівської РДА просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін. Відповідач зазначив, що суди правильно встановили відсутність підстав для задоволення позову, оскільки відповідно до положень Закону України "Про місцеві вибори" (595-19)
внутрішньо переміщені особи є членами тих територіальних громад, на території яких зареєстровано їх місце проживання відповідно до Закону №1382-IV (1382-15)
, тому голосування таких осіб поза межами виборчих округів до яких вони відносяться за зареєстрованим місцем проживання, не відповідає вимогам статті 3 Закону України "Про місцеві вибори" .
15. Вказану справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду у березні 2018 року.
16. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" КАС України (2747-15)
у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (2147а-19)
касаційні скарги (подання) на судові рішення у адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
17. Предметом спору у зазначеній справі є правомірність відмови суб`єкта владних повноважень внести відомості до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси позивача відповідно до інформації щодо її місця проживання, вказаної у довідці про реєстрацію ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи.
V. Джерела права й акти їх застосування
18. Частинами першою - другою статті 341 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
19. Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост встановлено Законом України "Про місцеві вибори" (595-19)
, відповідно до абзацу 4 частини першої статті 3 якого ( у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, виборах сільського, селищного, міського голови мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу.
20. Абзацом 7 частини першої статті 3 цього Закону встановлено, що громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями. Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) (частина друга статті 3 Закону України "Про місцеві вибори").
21. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання ( частина третя статті 3 Закону України "Про місцеві вибори").
22. Відповідно до частин першої та другої статті 8 Закону України "Про державний реєстр виборців", виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону №1382-IV (1382-15)
.
23. Частиною першою статті 8 Закону №1382-IV встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
24. За визначенням, наведеним у статті 3 Закону №1382-IV реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
25. Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальна громада - це жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
26. За змістом статті 1 Закону № 1706-VІІ, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, тобто через або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
27. Аналіз наведених норм закону дає підстави для висновку, що зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим, а відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VІІ довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує саме тимчасове місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період обставин, зазначених у статті 1 цього Закону.
VІ. Висновки Верховного Суду
28. Відповідно до статті 6 Закону № 1706-VІІ реєстрація місця проживання здійснюється лише за однією адресою, тому право участі на виборах мають лише ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацією місця проживання на території відповідного села, селища, міста.
29. Саме місце реєстрації у паспорті громадянина України має ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах, оскільки залежно від місця реєстрації виборця визначається його виборча адреса.
30. Верховний Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є підставою для внесення відомостей до Державного реєстру виборців про зміну виборчої адреси, оскільки така довідка пред`являється із дійсним паспортом громадянина України, або іншим документом, що посвідчує особу і за Законом не є правовою підставою для зміни місця голосування виборця, тобто голосування не за виборчою адресою.
31. Безпідставним є і аргумент ОСОБА_1 щодо застосування терміну "постійне місце проживання", наведеного у статті 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", оскільки норми цього закону не поширюються на спірні правовідносини.
32. Як правильно зазначив суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, місце голосування і виборча адреса не є тотожними поняттями, тому довідка від 21 жовтня 2014 року №3235000027 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, жодним чином не підтверджує факт реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 . Враховуючи те, що місцем реєстрації позивача у паспорті громадянина України зазначено: АДРЕСА_3, ОСОБА_1 не належить до територіальної громади Обухівського району Київської області.
33. Висновки судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування норми права, порушеного в касаційній скарзі, відповідають висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 25 липня 2018 року у справі №161/16573/16-а.
34. Вирішуючи спір, суди правильно застосували норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а перевіряючи рішення суду першої інстанції та залишаючи його без змін, судом апеляційної інстанцій під час розгляду справи не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення спору.
35. За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
VІI. Судові витрати
36. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи, у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
37. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
38. Постанову Обухівського районного суду Київської області від 27 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2017 року залишити без змін.
39. Судові витрати розподілу не підлягають.
40. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Суддя-доповідач С.А. Уханенко
Суддя О.В. Кашпур
Суддя О.Р. Радишевська