ПОСТАНОВА
Іменем України
Київ
29 січня 2019 року
справа №805/2144/15-а
адміністративне провадження №К/9901/28283/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р.Ф.(суддя-доповідач),
суддів: Гончарової І.А., Олендера І.Я.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року у складі судді Смагар С.В.
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2016 року у складі колегії суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., Сухарька М.Г.
у справі №805/2144/15-а
за позовом Донецького підприємства "Донецька залізниця"
до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання неправомірним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В :
02 червня 2016 року Державне підприємство "Донецька залізниця" (далі - Підприємство, позивач у справі) звернулося до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - податковий орган, відповідач у справі) про визнання неправомірним та скасування рішення від 23 березня 2015 року № 0005041706 про застосування штрафних санкцій в сумі 25167 грн 48 коп. та нарахування пені в сумі 1006 грн 70 коп. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року згідно частини десятої та пункту 2 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", з мотивів безпідставності його прийняття.
30 липня 2015 року постановою Донецького окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою від 02 лютого 2016 року Донецького апеляційного адміністративного суду, позов Підприємства задоволено, визнано неправомірним та скасоване рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 23 березня 2015 року № 0005041706 про застосування штрафних санкцій в сумі 25167 грн 48 коп. та нарахування пені в сумі 1006 грн 70 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 січня 2015 року по 28 січня 2015 року.
28 жовтня 2016 року податковим органом подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України, в якій відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2014 року №2464, та частини першої статті 88, статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
31 жовтня 2016 року ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою податкового органу та витребувано з Донецького окружного адміністративного суду справу №805/2144/15-а.
15 листопада 2016 року справа №805/2144/15-а надійшла на адресу Вищого адміністративного суду України.
23 лютого 2018 року справа №805/2144/15-а та матеріали касаційного провадження К/9901/28283/18 передані до Верховного Суду.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Верховний Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону судові рішення відповідають.
Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що Державне підприємство "Донецька залізниця" є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 01075039, має структурний підрозділ - Слов'янська дистанція електропостачання, який не є юридичною особою та знаходиться на обліку в Слов'янській ОДПІ як страхувальник (далі позивач), як платник єдиного соціального внеску в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, розташованому на території населеного пункту місто Слов'янськ, яке визначене переліком зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
23 березня 2015 року керівником податкового органу прийняте рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005041706, яким до Підприємства застосований штраф у розмірі 25167 грн. 48 коп., нарахована пеня у розмірі 1006 грн. 70 коп. за період з 21 січня по 28 січня 2015 року.
Судами попередніх інстанцій здійснений системний аналіз положень пунктів 2 та 10 частини першої статті 1, абзацу 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VІ (зі змінами та доповненнями), який зумовив висновок про те, що позивач та його структурний підрозділ - Слов'янська дистанція електропостачання в розумінні зазначених норм Закону є страхувальниками та на них покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суди попередніх інстанцій аналізуючи положення пунктів 1 та 4 частини 2 статті 6, статті 9 Закону України "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, встановили факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску, який не є спірною обставиною між сторонами, внаслідок чого визнано таким, що не підлягає доказуванню відповідно до частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка була чинною на час вирішення справи судами попередніх інстанцій.
Судом першої інстанції встановлено, що 14 жовтня 2014 року Підприємству виданий Торгово-промисловою палатою України (надалі ТПП) сертифікат № 1361 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчені настання обставин непереборної сили з 1 серпня 2014 року при здійснення господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Дата закінчення обставин непереборної сили не встановлена у зв'язку із неможливістю її встановити.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17) .
Згідно з частиною другою статті 2 Закону № 2464-VI виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема, частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
' 'br' Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (1669-18) , який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII (1669-18) внесено зміни до Закону № 2464-VІ (2464-17) , а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту: "9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України (2755-17) для списання безнадійного податкового боргу".
Відповідно до положень пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Стаття 25 Закону № 2464-VІ регламентує заходи впливу та стягнення, і частиною першої цієї статті передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Саме за положеннями частини десятої та пункту другого цієї статті орган доходів і зборів застосував штраф та нарахував пеню з 21 січня 2015 року по 28 січня 2015 року.
Суд зазначає, що саме факт перебування платників єдиного внеску на обліку в органі доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників, зокрема застосування штрафу та нарахування пені за порушення Закону № 2464-VІ (2464-17) .
' 'br' Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 (405/2014) введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (1669-18) розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (1053-2014-р) затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р (1079-2014-р) ), яке втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" (1275-2015-р) .
Місто Слов'янськ на території якого розташована Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, на обліку в якому як платник єдиного внеску знаходиться відокремлений підрозділ Підприємства входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність (відстрочення в силу закону) у відокремленого підрозділу позивача обов'язку своєчасної сплати внесків унеможливлює застосування штрафу та нарахування пені.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційна скарга податкового органу залишається без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2016 року у справі №805/2144/15-а залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Р.Ф. Ханова
Судді: І.А. Гончарова
І.Я. Олендер ' 'br'