ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2019 року
Київ
справа № 295/1087/17
провадження № К/9901/45187/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, за касаційною скаргою Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомир у складі судді Перекупка І.Г. від 19 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Охрімчук І.Г., Котік Т.С., Моніча Б.С. від 30 травня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, в якому просив:
- визнати неправомірною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 7 жовтня 2016 року № 10688/04 у призначенні ОСОБА_2 пенciї за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими i особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад i показників 10 років i більше, пенсію за віком зi зниженням на підставі статті 55 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення за пенсією та провести відповідні виплати.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Богунського районного суду м. Житомир від 19 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано неправомірною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 7 жовтня 2016 року № 10688/04 у призначенні ОСОБА_2 пенciї за віком на пільгових умовах.
Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими i особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад i показників 10 років i більше, пенсію за віком зi зниженням на підставі статті 55 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення за пенсією та провести відповідні виплати.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанції виходили з того, що наданими позивачем документи підтверджено право позивача на зменшення пенсійного віку відповідно до 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Богунського районного суду м. Житомир від 19 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та має право на пільги встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) .
Відповідно до довідки військової частини 43101 № 359 від 25 жовтня 1993 року ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії в 30-км зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 9 січня 1987 року по 30 січня 1987 року с. Розсоха.
Згідно записів трудової книжки та особовою книжки водолаза у періоди з 1 жовтня 1990 року по 24 січня 1994 року та з 1 червня 1995 року по 30 листопада 2012 року позивач працював на посадах водолаза та водолазного фахівця.
У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 7 жовтня 2016 року № 10688/04 повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку в зв'язку з відсутністю первинних документів про участь у ліквідації наслідків на Чорнобильський АЕС у 1978 році та необхідного пільгового стажу роботи не менше 10 років.
6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що при зверненні позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії зі віком зі зниженням пенсійного віку ним не було надано первинних документів про участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987 році та необхідного пільгового стажу роботи не менше 10 років.
8. Відзиву на касаційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомир від 19 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
11. Згідно зі статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
12. Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
13. Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 8 років.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.
14. Згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05) передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
16. Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
17. Згідно із частиною першою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
18. Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (51-97-п) , учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення. В пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
19. З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
20. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 27 лютого 2018 року у справі № 344/9789/17, від 31 липня 2018 року у справі № 751/2050/17.
21. Встановлені судами обставини справи свідчать, що позивач має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2-ої категорії.
22. Для призначення пенсії позивачем до пенсійного органу було подано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та довідку військової частини 43101 від 25 жовтня 1993 року № 359, згідно якої ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії в 30-км зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 9 січня 1987 року по 30 січня 1987 року с. Розсоха.
23. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР " (106б-91-п) Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" с. Розсоха Київської області віднесено до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи (зона відчуження).
24. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років підтверджено документами, передбаченими пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
25. Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його праці у зоні відчуження у період з 9 січня 1987 року по 30 січня 1987 року. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є необґрунтованою.
26. Щодо права позивача на додаткове зменшення віку виходу на пенсію на три роки понад передбачений статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
27. Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 і за результатами атестації робочих місць, чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
28. Згідно списків виробництв, робіт, посад і показників, які надають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженими постановою Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, право на пенсію по віку на пільгових умовах по списку № 1 мають: водолази та інші працівники зайняті роботою під водою, у тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, не менше 275 годин в рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин та більше.
29. Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (36-2003-п) передбачено, що водолази 1, 2, 3 групи спеціалізації робіт та інші працівники, зайняті роботою під водою, у тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, не менше 275 годин на рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин і більше мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
30. Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (z1451-05) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умови праці після 21 серпня 1992 року.
31. Як убачається з витягу з наказу Житомирської обласної спеціалізованої комунальної аварійно-рятувальної служби від 16 травня 2006 року № 30 "Про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці" затверджено перелік робочих місць працюючим, на яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 1 розділ ХХІІІ. Загальні професіях (у всіх галузях господарства) водолази зайняті роботою під водою . в тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, не менше 275 годин на рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин і більше.
32. Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
33. Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (637-93-п) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
34. З довідки Житомирської обласної спеціалізованої комунальної аварійно-рятувальної служби від 16 травня 2006 року № 30 "Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній" від 29 серпня 2016 року № 108 убачається, що ОСОБА_2 у періоди з 1 жовтня 1990 року по 24 січня 1994 року та з 1 червня 1995 року по 30 листопада 2012 року виконувала водолазні роботи за професією, посадою: водолаз 1, 2, З групи спеціалізації робіт та інші працівники, зайняті роботою під водою, у тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, на менше 275 годин на рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин і більше, що передбачена списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (36-2003-п) (розділ XXIII).
35. Згідно даних, які містяться у особовій водолазній книжці, час перебування під водою з початку водолазної практики позивача становить більше 3403 годин.
36. Записи у трудовій книжці та особовій водолазній книжці позивача підтверджують стаж роботи позивача за Списком №1, що є підставою для зменшення додатково на три роки віку виходу на пенсію ОСОБА_2
37. Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку зобов'язавши відповідача призначити ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими i особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад i показників 10 років i більше, пенсію за віком зi зниженням на підставі статті 55 Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення за пенсією та провести відповідні виплати.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
38. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомир від 19 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М.І. Гриців