ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2019 року
Київ
справа № 129/1535/17
провадження № К/9901/44036/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій і рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Гайсинського районного суду Вінницької області у складі судді Швидкого О.В. від 7 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Драчук Т. О., Загороднюка А.Г., Полотнянка Ю.П. від 10 листопада 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій і рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 13 квітня 2017 року № 141434 про припинення виплати пільгової пенсії ОСОБА_2 зі зниженням пенсійного віку на десять років відповідно до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, який в 1986 році (до 31 грудня 1986 року) працював в зоні відчуження не менше п'яти календарних днів;
- зобов'язати Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області поновити з 1 квітня 2017 року і продовжувати виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку на десять років відповідно до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, який в 1986 році (до 31 грудня 1986 року) працював в зоні відчуження не менше п'яти календарних днів.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 вересня 2017 року. залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 13 квітня 2017 року № 141434 про припинення виплати пільгової пенсії ОСОБА_2 зі зниженням пенсійного віку на десять років відповідно до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, який в 1986 році (з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року) працював в зоні відчуження не менше п'яти календарних днів.
Зобов'язано Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області поновити з 1 квітня 2017 року і продовжувати виплачувати ОСОБА_2 пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку на десять років відповідно до статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, який в 1986 році (з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року) працював в зоні відчуження не менше п'яти календарних днів.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанції виходили з того, що зібраними по справі доказами підтверджено, що позивач у період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року працював в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС більше 5 днів, а відтак він має право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є особою, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС НОМЕР_1, виданого 11 листопада 1999 року. З 1 червня 2012 року позивачу призначено пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 травня 1999 року встановлено факт, що ОСОБА_2 у період з 13 вересня 1986 року по 28 вересня 1986 року приймав безпосередню участь у роботах, пов'язаних з усуненням наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, - як водій приймав участь в евакуації людей, майна, техніки з зони відчуження Чорнобильської АЕС в селах Куповате, Опачичі Чорнобильського району.
13 квітня 2017 року Гайсинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області прийнято рішення № 141434, яким вирішено припинити ОСОБА_2 виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 1 квітня 2017 року, у зв'язку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували період роботи позивача у зоні відчуження по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що у ОСОБА_2 відсутнє право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки первинними документами не підтверджено факт його роботи у зоні відчуження протягом встановленого періоду.
8. Відзиву на касаційну скаргу Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
11. Згідно зі статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
12. Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
13. Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
14. Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05)
передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
15. Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
16. Згідно із частиною першою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
17. Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (51-97-п)
, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення. В пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
18. З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
19. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 27 лютого 2018 року у справі № 344/9789/17, від 31 липня 2018 року у справі № 751/2050/17.
20. Встановлені судами обставини справи свідчать, що позивач має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ої категорії.
21. Для призначення пенсії позивачем до пенсійного органу було подано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та рішення Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 травня 1999 року, яким встановлено факт, що ОСОБА_2 у період з 13 вересня 1986 року по 28 вересня 1986 року приймав безпосередню участь у роботах, пов'язаних з усуненням наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, - як водій приймав участь в евакуації людей, майна, техніки з зони відчуження Чорнобильської АЕС в селах Куповате, Опачичі Чорнобильського району.
22. Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
23. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років підтверджено документами, передбаченими пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
.
24. Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його праці у зоні відчуження у період з 13 вересня 1986 року по 28 вересня 1986 року. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є необґрунтованою.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
25. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Гайсинського районного суду Вінницької області від 7 вересня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців