ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2019 року
Київ
справа № 348/2269/16-а
провадження № К/9901/17928/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у складі судді Мужика І.І. від 16 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Затолочного В.С., Каралюса В.М., Матковської З.М. від 6 квітня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в якому просила:
- визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги, індексації заробітної плати) з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України;
- зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 23 травня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги, індексації заробітної плати) в розмірі 80 процентів, передбачених довідкою Надвірнянського районного центру зайнятості від 21 листопада 2016 року № 1541-04/12-16 та виплатити ОСОБА_2 недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги, індексації заробітної плати) з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України.
Зобов'язано Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 23 травня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги, індексації заробітної плати) в розмірі 80 процентів, передбачених довідкою Надвірнянського районного центру зайнятості від 21 листопада 2016 року № 1541-04/12-16, виплатити ОСОБА_2 недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
5. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком із 6 серпня 2012 року призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 процентів від розміру заробітної плати.
У листопада місяці 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії, як непрацюючому державному службовцю та надала довідку про складові заробітної плати від 21 листопада 2016 року №1541-04/12-16.
Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 28 листопада 2016 року № 341/Б-15 повідомило ОСОБА_2 про відмову у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) із змінами відповідно до Закону України "Про державну службу" для обчислення пенсії включаються: посадовий оклад, надбавка за ранг кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років. Відповідно до вищевказаного, матеріальна допомога та індексація для обчислення пенсії не враховуються. З 1 травня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (622-2016-п) "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", якою затверджено, що постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) втратила чинність. Отже, перерахунок на основі довідки Надвірнянського районного центру зайнятості від 21 листопада 2016 року № 1541-04/12-16 проводити немає підстав.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином, виплати які позивачка просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, не входять до переліку виплат, зазначених у статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, у зв'язку з чим не можуть бути включені у розрахунок пенсії.
Крім того з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (889-19) , нормами якого не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (3723-12) .
10. ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
12. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
13. Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
14. Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
15. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
16. Згідно із статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
17. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
18. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
19. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідки Надвірнянського районного центру зайнятості від 21 листопада 2016 року №1541-04/12-16 про складові заробітної плати позивачці були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
20. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
21. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
22. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року у справі № 306/48/16-а та від 5 червня 2018 року у справі № 275/593/17.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
23. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців