ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2019 року
Київ
справа № 281/667/17
провадження № К/9901/47429/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Моніча Б.С., Капустинського М.М., Охрімчук І.Г. від 26 березня 2018 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо невиконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11;
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію згідно постанови Лугинського районного суду Житомирської області у справі № 2а/0612/4655/11 від 10 листопада 2011 року, починаючи з 1 січня 2011 року;
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплатити суму боргу по сплаті пенсії починаючи з 1 січня 2011 року в сумі 832227 грн, а також з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів у сумі 1305202 грн.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.
3. Рішення суду мотивоване тим, що оскільки, ні положення Закону "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17)
, ні постанова Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 (745-2011-п)
не скасовані та не визнані не конституційними то кінцевою датою проведення перерахунку доплат, які проводяться Пенсійним фондом є 22 липня 2011 року. Зазначена постанова набула чинності з 23 липня 2011 року. отже всі виплати позивачу повинні були проводитися до 22 липня 2011 року з урахуванням проведених виплат, а в подальшому мають застосовуватися норми постанови Кабінету Міністрів від 6 липня 2011 року № 745 (745-2011-п)
.
4. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 було задоволено частково.
Постанову Лугинського районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11-а, починаючи з 23 липня 2011 року по 14 вересня 2012 року.
Зобов'язано Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 визначений постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 розмір пенсії, починаючи з 23 липня 2011 року по 14 вересня 2012 року з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
5. Рішення суду мотивоване тим, що відповідач зобов'язаний був виконати судове рішення по день набрання ним законної сили (14 вересня 2012 року), незалежно від того, що з 23 липня 2011 року до спірних правовідносин, на його думку, мали застосовуватися норми постанов Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 (745-2011-п)
та № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (1210-2011-п)
.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої частини 1 статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої частини 1 статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про Державний бюджет України на відповідний рік" або до зміни статусу позивача, починаючи з 1 січня 2011 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про Державний бюджет України на відповідний рік" або до зміни статусу позивача, починаючи з 1січня 2011 року.
Управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області було проведено перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду заподіяної здоров'ю, передбаченої частини 1 статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, передбаченої частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по 22 липня 2011 року включно.
Вважаючи що відповідач належним чином не зробив перерахунок відповідно вказаного рішення суду, ОСОБА_2 звернулася до Урядової гарячої лінії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з питання виконання рішення суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 15 серпня 2017 року № 857/п-7 повідомило позивачку про те, що постанова Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 виконана в повному обсязі та здійснено ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до частини 1 статті 50, частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а погашення заборгованості за рішенням суду здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
8. Не погоджуючись з такою відмовою, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що постанова суду від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/465 5/11-а не містить будь-яких обмежень, будь-яким строком щодо виплати пенсії. Суд приймаючи постанову від 26 березня 2018 року встановлюючи терміни виплати пенсії від 23 липня 2011 року по 14 вересня 2012 року, порушив норми статей 8, 19, 22, 58, 129-1 Конституції України, та статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обов'язковість судових рішень, Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів,підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
10. Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області подано відзив на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року, в якому воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення суду апеляційної інстанції - скасувати, а рішення суду першої інстанції - залишити в силі.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
.
12. Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
13. Відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами І групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком.
14. Згідно зі статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів І групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.
15. Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (3491-17)
Прикінцеві положення Закону України від 28 грудня 2010 року № 2857-VI "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік (пункт 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17)
).
16. На виконання пункту 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17)
6 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності з 23 липня 2011 року, пунктами 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
17. Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що оскільки 23 липня 2011 року набрала чинності постанова № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розмір додаткової пенсії особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, положення статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають застосуванню лише до 23 липня 2011 року, а після вказаної дати застосуванню підлягають положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17)
та постанови № 745.
18. Таким чином, з 23 липня 2011 року чинним законодавством встановлено інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
19. Аналогічна правова позиція щодо застосування норм пенсійного законодавства після 23 липня 2011 року висловлена Верховним Судом України у постанові від 2 червня 2015 року у справі № 21-317а15.
20. При цьому, відсутність у постанові Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 кінцевої дати виплати пенсії з урахуванням перерахунку не породжує у відповідача обов'язок довічно здійснювати виплату позивачу пенсії у розмірах, встановлених вказаним судовим рішенням.
21. Такий обов'язок відповідача припиняється у разі зміни правового регулювання виплати зазначених соціальних виплат, оскільки судове рішення ґрунтувалось на попередніх нормах, які втратили чинність. Дія такого судового рішення не може бути поширена на правовідносини після зміни правового регулювання, скільки це б призвело до порушення положень частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. До того ж, постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 не зобов'язано відповідача проводити виплати у певних визначених розмірах. Натомість, зобов'язано перерахувати і виплачувати основну та додаткову пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
23. Це означає, що у разі зміни редакції статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач зобов'язаний діяти відповідно до запроваджених змін.
24. З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що постанову Лугинського районного суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року у справі № 2а/0612/4655/11 виконано у повному обсязі, а відтак вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно невиконання вказаних рішень стосовно перерахунку пенсії та стягнення недоплачених пенсійних виплат не підлягають задоволенню.
25. У касаційній скарзі заявник зазначає, що судом помилково не враховано, що виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном.
26. З цього приводу суд зазначає, що у спірних правовідносинах не обмежено кінцевим строком виплату пенсії позивачки, а її розмір змінився у зв'язку зі зміною правового регулювання.
27. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 522/5744/17.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
28. Відповідно до статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
29. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв'язку із неправильним застосуванням Житомирським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права постанова Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року підлягає скасуванню, постанова Лугинського районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2017 pоку - залишенню в силі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року скасувати.
Постанову Лугинського районного суду Житомирської області від 27 жовтня 2017 pоку залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців