ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2019 року
Київ
справа №822/406/16
адміністративне провадження №К/9901/12680/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області
на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року (суддя - Блонського В.К.)
та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року (головуючий суддя - Сторчак В.Ю., судді Мельник-Томенко Ж.М., Ватаманюк Р.В.)
у справі за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, апеляційної атестаційної комісії Західного регіону,
про визнання незаконними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, апеляційної атестаційної комісії Західного регіону, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, оформлене протоколом ОП № 15.00002428.0016339 від 30.01.2016 року про невідповідність займаній посаді та звільнення ОСОБА_2 зі службі в поліції через службову невідповідність;
- визнати протиправним та скасувати рішення апеляційної атестаційної комісії Західного регіону, оформлене протоколом № 12/13 від 13.02.2016 року про відхилення апеляційної скарги ОСОБА_2;
- визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 16.02.2016 року № 17 о/с "По особовому складу" в частині звільнення зі служби в поліції капітана поліції ОСОБА_2 ( М-147518), оперуповноваженого Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області;
- поновити ОСОБА_2 на посаді оперуповноваженого Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області звернулось до Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить ці рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга вмотивована тим, зокрема, що суди для прийняття рішення неправильно застосували у цій справі частину другу статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII (580-19) ).
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши оскаржені рішення судів попередніх інстанцій, доводи сторін у справі, робить висновок, що касаційна скарга має бути залишена без задоволення з огляду на таке.
02 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Національну поліцію" (580-19) ( Закон №580-VIII (580-19) , набрав чинності 07 листопада 2015 року), яким утворено Національну поліцію України - центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до преамбули Закон №580-VIII (580-19) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Як визначено пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ (580-19) , працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції.
Відповідно до пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (580-19) видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Зазначена норма не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після такого прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Згідно з ч.1 ст. 58 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Згідно наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12 січня 2016 року № 9 "Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області" наказано, зокрема, провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та підпорядкованих підрозділів, атестаційною комісією ГУНП починаючи з 12 січня 2016 року.
Згідно з частини 2 статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (z1445-15) , зокрема п.3 р. І.
Усі підстави для проведення атестації поліцейського є індивідуальними, обумовленими або просуванням по службі, або неналежним виконанням поліцейським своїх обов'язків. У даному випадку, відповідач проводив атестацію не з індивідуальних причин (у розумінні частини другої статті 57 Закону №580-VIII), а загальну атестацію для всіх поліцейських Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та територіальних підрозділів, які до цього працювали в міліції. Однак, у Законі №580-VIII (580-19) відсутні підстави для проведення атестації майже всього складу територіального органу поліції. Наявність таких підстав для проведення атестування позивача не встановлена.
Таким чином, проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII, суперечить вимогам цього закону.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 07.11.2015 року № 70 о/с призначено на посаду оперуповноваженого Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з присвоєнням спеціального звання капітана поліції. Призначений позивач на вказану посаду безстроково, із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, тому проводити його атестацію можливо лише в разі виникнення індивідуальних підстав передбачених частиною другою статті 57 Закону № 580, але відповідач не зазначає, цих підстав.
Враховуючи викладене, Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що наказ відповідача про звільнення позивача прийнято протиправно, а тому позовні вимоги підлягали задоволенню.
Доводи касаційної скарги не спростовують доводів судів першої та апеляційної інстанції.
За таких обставин, Суд, вважає, що рішення судів попередніх інстанцій у цій справі постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому робить висновок про відсутність підстав для їх скасування.
За правилами частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не оскаржується.
Суддя - доповідач В.М. Бевзенко
Судді В.М. Шарапа
Н.А. Данилевич