ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
19 березня 2009 р.
|
№ 8/179
|
господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Ходаківська І.П.
суддів: Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.
|
розглянувши матеріали касаційної скарги та касаційного подання
|
державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" Заступника прокурора міста Києва
|
|
на постанову
|
Київського апеляційного господарського суду від 11.11.2008р.
|
|
у справі господарського суду
|
№ 8/179 міста Києва
|
|
за позовом
|
державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця"
|
|
до
про
та за зустрічним позовом
до
за участю
|
товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічний центр "ЕСКО"
стягнення 4 316 753,60грн.
товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічний центр "ЕСКО"
державного територіально-галузевого об'єднання
"Львівська залізниця"
Прокуратури міста Києва
|
|
про
за участю прокуратури -
представників сторін:
позивача –
відповідача –
|
стягнення 3 676 982,73грн.
прокурора відділу Генеральної прокуратури
України Савицької О.В., посв. № 231
не з'явився
Сапронов В.В. дов.б/н від 16.07.2008
Грицик І.Р. дов. б/н від 18.07.2008
|
Розпорядженням № 02.03-10/131 від 18.03.2009. у зв'язку з відрядженням судді Першикова Є.В. змінено склад колегії суддів у справі № 3/179 призначеної до розгляду у складі - головуючий суддя Першиков Є.В., судді Данилова Т.Б., Ходаківська І.П., утворено колегію суддів у наступному складі: головуючий суддя Ходаківська І.П., судді Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.
В С Т А Н О В И В:
У травні 2008 року Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" звернулось до господарського суду м. Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічний центр ЕСКО" про стягнення 4316753,60 грн., зайво сплачених залізницею за виконання проектно-вишукувальних робіт на право постійного користування землею, згідно з аудиторським висновком.
Позовні вимоги були вмотивовані неналежним виконанням ТОВ НТЦ "ЕСКО" своїх зобов'язань перед залізницею по Договору підряду на виконання проектно-вишукувальних робіт щодо передачі залізниці оформлених Державних актів на право постійного користування землею, за які залізниця сплатила 7422513,60 грн., а Державних актів отримала на 3105760,00 грн.
У липні 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-технічний центр " ЕСКО" подав до господарського суду м. Києва зустрічний позов до Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" про стягнення 3676982,73 грн. заборгованості по оплаті за виконані роботи по Договору підряду та судових витрат.
Зустрічний позов був вмотивований неналежним виконанням залізницею своїх обов'язків по оплаті ТОВ НТЦ "ЕСКО" виконаних вишукувальних робіт по Акту прийому-передачі, які залізниця підписала, та по оплаті за отримані 277 Державних актів на право постійного користування землею,а також недоплату 55200 грн. за розроблену підрядником електронну версію архіву земельних ресурсів і компенсацію 78859,80 грн. додаткових витрат за реєстрацію Державних актів на право постійного користування землею у обласних та районних центрах Державного земельного кадастру .
Рішенням господарського суду м. Києва від 12.09.2008, залишеним без змін Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.11.2008, в задоволенні первісного позову Львівській залізниці відмовлено, а зустрічний позов ТОВ НТЦ"ЕСКО" задоволено повністю: стягнуло із Львівської залізниці 3598122,93 грн. основного боргу, 78859,80 грн. витрат на реєстрацію Державних актів та судові витрати.
Судові рішення обґрунтовані Актом від 01.06.2004 виконання проектно-вишукувальних робіт на суму 7291002,00 грн., в подальшому передачею залізниці 277 Державних актів на право користування земельними ділянками, за які залізниця має сплатити 3674434,53 грн., передачею залізниці архіву земельних ресурсів в електронному вигляді на суму 55200 грн., а також необхідністю компенсувати виконавцю залізницею 78859,80 грн. збору за реєстрацію Державних актів на право користування земельними ділянками у обласних та районних Центрах Державного земельного кадастру.
Не погоджуючись із судовими рішеннями, ДТГО "Львівська залізниця" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить судові рішення скасувати і справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга Львівської залізниці вмотивована неправильним застосуванням судами приписів ст. 889 Цивільного кодексу України, оскільки умовами Договору передбачена оплата виконаних робіт після отримання залізницею Державних актів на право користування земельними ділянками, а не проміжних етапів вишукувальних робіт; порушенням норм процесуального права залізниця вважає порушення вимог щодо повного та всебічного дослідження обставин справи, а суди не витребували і не дослідили передачу у 2007 –березні 2008 року додатково 53 Державних актів на право користування земельними ділянками.
Із касаційним поданням звернувся до Вищого господарського суду України Заступник прокурора м. Києва з метою захисту інтересів держави, який вважає, що судові рішення не відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, а відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Від ДТГО "Львівська залізниця" надійшла телеграма із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв'язку із неможливістю направити свого представника в судове засідання. Клопотання колегією суддів відхилено, оскільки розгляд справи вже відкладався на місяць за клопотанням НТЦ "ЕСКО", через що сплинув строк розгляду касаційної скарги та касаційного подання, встановлений ст. 111-8 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін та Генеральної прокуратури України, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, доводи касаційної скарги і касаційного подання, колегія суддів вважає, що касаційна скарга та касаційне подання не підлягають задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, що 10 листопада 2003 року між Львівською залізницею (замовник) та ТОВ "Науково-технічним центром "ЕСКО" (підрядник) був укладений договір підряду (надання послуг) № Л/Н-031596/НЮ ( далі –Договір підряду) на виконання проектно-вишукувальних робіт, відповідно до умов якого замовник доручив, а підрядник зобов'язався виконати проектно-вишукувальні роботи по встановленню межі земель смуги відводу та земель по станціях Львівської державної залізниці згідно технічного завдання, яке є невід'ємною частиною цього договору (додаток № 3), та на підставі проведених робіт оформити і надати залізниці Державні акти на право постійного користування землею (в розрізі сільських, селищних та міських Рад), а замовник в свою чергу зобов'язався прийняти ці роботи та оплатити їх відповідно до договору.
Пунктом 2.1. договору вартість робіт по всій залізниці складає 14586600,00 грн. Остаточна вартість робіт дорівнює сумі виконаних робіт згідно календарного плану та кошторису.
Згідно з кошторисом середня ціна виконання робіт по даному договору становить, зокрема, 350,00 грн. (без ПДВ) за 1 га земель, що знаходяться не в межах районних, обласних центрів населених пунктів; 550,00 грн. (без ПДВ) за 1 га по районах, обласних центрах населених пунктів; 1500,00 грн. (без ПДВ) за 1 га в межах міста Львова; розробка технічного завдання на ведення архіву земельних ресурсів в електронному вигляді, забезпечення замовника потрібним обладнанням становить суму 55200,00 грн. В ході виконання робіт в залежності від фактичної потреби у Державних актах остаточна сума уточнюється окремим додатком до Договору за підписами замовника та підрядника.
Пунктом 4.1 Договору підряду встановлено порядок оплати по етапах: 30% передоплата та 70% оплата по факту виконаних робіт. Остаточний розрахунок за виконані роботи замовник проводить протягом 10 днів з моменту підписання акту здачі-приймання документації за фактично виконані обсяги роботи та отримання Державних актів на право постійного користування землею.
Відповідно до п.4 Технічного завдання, що є додатком до Договору підряду, кінцевою продукцією є Державні акти на право постійного користування землею, видані та оформлені у встановленому порядку, а роботи в цілому за договором складаються з основних етапів:
1.Вивчення правових документів на право користування земельними ділянками, поданих замовником виконавцю до початку проведення робіт;
2.Збір і систематизація вихідних планово-картографічних, геодезичних матеріалів, правових документів;
3.Коригування планово-картографічних матеріалів польовими і аерофотозйомними методами;
4.Координування кутів поворотів зовнішніх меж відводу земель, структуризація земель у смузі відводу;
5.Складання технічного звіту ( паспортів земельних ділянок) по виконаних роботах;
6.Збір висновків місцевих і обласних служб та організацій;
7. Виготовлення, реєстрація і видача Державних актів на право постійного користування землею.
Відповідно до п. 5.1. договору виконані роботи приймаються замовником після передачі підрядником Державних актів на право постійного користування землею з обов'язковим складанням відповідного акту здачі-приймання виконаних робіт, що підписується уповноваженими представниками в десятиденний термін.
Згідно з календарним планом виконання і здачі робіт (додаток № 1 до Договору) строк початку виконання робіт встановлено з дати одержання авансу, строк виконання 120 днів, термін дії Договору підряду встановлено до 31.12.2004, однак і після закінчення строку дії договору сторони продовжували виконувати обов'язки за цим договором.
Судами встановлено, що станом на 01.06.2004 ТОВ НТЦ"ЕСКО" були виконані проектно-вишукувальні роботи на загальну суму 7291002,00 грн., про що сторонами був підписаний сторонами по договору та скріплений печатками Акт виконаних робіт по виконанню проектно-вишукувальних робіт по встановленню меж земель смуги відводу та земель по станціях Львівської Державної залізниці.
Окрім проектно-вишукувальних робіт, що виконані ТОВ "НТЦ "ЕСКО" відповідно до акту виконаних робіт від 01 червня 2004 року на суму 7291002,00 грн., ТОВ "НТЦ "ЕСКО" оформлено та передано ДТГО "Львівська залізниця" 277 Державних актів на право користування земельними ділянками на загальну суму З674434,53 грн.
Виходячи з цього суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що на день розгляду цієї справи ТОВ "НТЦ "ЕСКО" виконано робіт за договором на загальну суму 11020636,53 грн. і виходячи із цієї суми вирішили спір між сторонами по розрахунках.
Вирішуючи спір по суті, суди виходили із приписів ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Рішенням господарського суду Львівської області від 26.09.2006 по справі № 4/1764-10/268, яке набрало законної сили, задоволений позов ТОВ "НТЦ"ЕСКО" до ДТГО "Львівська залізниця" : Львівську залізницю зобов'язано прийняти від підрядника результати виконаних робіт по Договору та оплатити їх у відповідності з умовами Договору підряду від 10.11.2003р.
Таким чином, судами встановлено, що предметом первісного та зустрічного позовів є розрахунки за договором підряду на проведення пошукових робіт.
Ст. 887 Цивільного кодексу України встановлює, що за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та ( або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.
Ст. 890 Цивільного кодексу встановлено обов'язки підрядника, якими підрядник зобов'язаний, зокрема, виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з договором; погоджувати готову проектно-кошторисну документацію із замовником, а в разі необхідності –також з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування; передати замовникові готову проектно-кошторисну документацію та результати пошукових робіт.
Стаття 889 Цивільного кодексу України встановлює обов'язки замовника, якими замовник зобов'язаний, якщо інше не встановлено договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт, зокрема, сплатити підрядникові встановлену ціну після завершення усіх робіт чи сплатити її частинами після завершення окремих етапів робіт або в іншому порядку, встановленому договором або законом; відшкодувати підрядникові додаткові витрати, пов'язані із зміною вихідних даних для проведення проектних та пошукових робіт внаслідок обставин, що не залежать від підрядника.
Вирішуючи спір по суті, суди виходили із Акта від 01.06.2004 виконаних робіт по виконанню проектно-вишукувальних робіт на суму 7291002,00 грн. по встановленню меж земель смуги відводу та земель по станціях Львівської залізниці та передачі ДТГО "Львівська залізниця" 277 Державних актів на право користування земельними ділянками на загальну суму З674434,53 грн., а також додаткових витрат за реєстрацію Державних актів на право постійного користування землею у обласних та районних центрах Державного земельного кадастру.
Статтею 111-7 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги та касаційного подання прокурора, оскільки доводи касаційної скарги та касаційного подання зводяться до переоцінки доказів по справі, а касаційна інстанція не має права збирати нові докази або додатково перевіряти та оцінювати докази.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 111-11, Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційне подання Заступника прокурора м. Києва залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.11.2008р. у справі № 8/179 залишити без змін.
|
Головуючий
Судді
|
І. Ходаківська
Т. Данилова
Т. Костенко
|