ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2012 року Справа № 3/5005/3553/2012
( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs27694402) ) ( Додатково див. рішення господарського суду Дніпропетровської області (rs25140495) )
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чимбар Л.О. - доповідача
суддів: Антонік С.Г.,Чохи Л.В.,
секретар судового засідання Гаврилов О.М.
за участю прокурора Міщук Н.П., посвідчення №28 від 20.12.11
представники сторін:
від позивача: Кульбака С.О., довіреність №1 від 04.01.12;
від відповідача: Спірідонова Ю.С., довіреність №10/103-юр від 30.12.11;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2012р. у справі № 3/5005/3553/2012
за позовом Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ,
до публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м.Дніпродзержинськ,
про стягнення 5 636,41 грн. збитків, заподіяних забрудненням поверхневих вод зворотними водами,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2012р. у справі № 3/5005/3553/2012 (суддя -Юзіков С.Г.) позов задоволено частково. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" на користь Державного бюджету України та місцевих бюджетів, зарахувавши на аналітичний рахунок, відкритий в Головному Управлінні Держаної казначейської служби України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевим бюджетами" плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій, по коду 24062100, банк: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 85012, 54,89 грн. - збитків, заподіяних забрудненням поверхневих вод зворотними водами. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" в дохід Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області судовий збір в розмірі 15,67 грн. У решті позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням господарського суду Дніпропетровський міжрайонний екологічний прокурор звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
В апеляційній скарзі прокурор, вважаючи, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що скиди забруднюючих речовин у складі зворотних вод здійснюються відповідачем з перевищенням встановлених нормативів граничнодопустимих скидів, що доведено матеріалами справи, державі спричинені збитки, в стягненні яких господарським судом відмовлено необґрунтовано.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
В судовому засіданні 10.10.2012 року було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши доповідь головуючого судді -доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що з 07.04.2011р. по 20.04.2011р., з 07.09.2011р. по 08.09.2011р., та 16.12.2011р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Держеколінспекції в Дніпропетровській області проведено перевірку стану дотримання нормативів гранично допустимих скидів речовин у водний об'єкт - р. Дніпро із зворотними водами ПАТ "ДніпроАЗОТ".
Перевіркою виявлено, що у зворотних водах ПАТ "ДніпроАЗОТ" забруднюючі речовини перевищують встановлені нормативи гранично допустимих скидів, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.
За результатами перевірок складено протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб води № 16-04-11 від 12.04.2011р., № 38-08-11 від 06.09.2011р. та № 62-12-11 від 12.12.2011р. та акти перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 74 від 07-20.04.2011р., №205 від 07-08.09.2011р. та від 16.12.2011р.
За розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення поверхневих вод р. Дніпро зворотними водами ПАТ "ДніпроАЗОТ", проведеним у березні 2012р. першим заступником начальника Державної екологічної інспекції за період з 07.04.2011р. по 07.12р.2011р., ПАТ "ДніпроАЗОТ", шляхом забруднення р. Дніпро зворотними водами, заподіяло державі збитків на загальну суму 5 636,41 грн., стягнення яких є предметом спору у даній справі. Вказаний розрахунок проводився з посиланням на Методику розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389 (z0767-09) (далі Методика).
Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно з ч.1 та п.6 ч.2 ст. 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
За змістом ст. 1 Водного кодексу України: граничнодопустима концентрація (ГДК) речовин у воді - це встановлений рівень концентрації речовини у воді, вище якого вода вважається не придатною для конкретних цілей водокористування; гранично допустимий скид (ГДС) речовини - маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта за одиницю часу; забруднення вод - надходження до водних об'єктів забруднюючих речовин; вода зворотна - вода, що повертається за допомогою технічних споруд і засобів з господарської ланки кругообігу води в його природні ланки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної чи дренажної води; ліміт скиду забруднюючих речовин - граничний обсяг скиду забруднюючих речовин у поверхневі водні об'єкти, який встановлюється в дозволі на спеціальне водокористування.
Згідно з п.9 ст. 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування -це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Статтею 49 цього Кодексу встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Згідно зі ст. 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Відповідно до ст.111 вищезазначеного Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно з ч. 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року № 389 (z0767-09) затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Розмір заподіяних збитків обчислений відповідно до наведеної Методики.
Нормативи гранично допустимих скидів для ПАТ «ДніпроАЗОТ» розроблено згідно з вимогами «Порядку розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1100 від 11.09.1996р. (1100-96-п) , з урахування вищезазначених фонових концентрацій річки Дніпро.
Згідно з ст.ст. 42, 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
ПАТ «ДніпроАЗОТ» здійснював свою діяльність в перевіряємий період на підставі дозволів на спеціальне водокористування № 02616, №02676, виданих Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області з терміном дії до 31.12.2011 року. Також відповідно до ст. 42 Водного кодексу відповідач є первинним водокористувачем.
Скиди стічних вод підприємства ДП «Екоантилід», ТОВ «Поліформ» та зливових вод з території цих підприємств у випуски ПАТ «ДніпроАЗОТ» виконуються на підставі договорів на відведення стічних вод. Отже, відповідно до ст. 42 Водного кодексу України ДП «Екоантилід» та ТОВ «Поліформ» є вторинними водокористувачами, оскільки скидають стічні води в систему відповідача.
У зв'язку із тим, що відносини відповідача з ДП «Екоантилід» та ТОВ «Поліфом» здійснюється на договірних засадах, а 4 випуски в річку Дніпро: «Новий», «3-й промзливовий», «4-промзливовий», «Точка №1» знаходяться на балансі ПАТ «ДніпроАЗОТ» відповідач, на підставі вищезазначених норм чинного законодавства, врахував зливові води ДП «Екоантилід», ТОВ «Поліфом» та інших вторинних водокористувачів (житлові квартали м. Дніпродзержинська, с. Карнаухівка, автозаправної станції) при розробленні проектної документації, яка в подальшому затверджувалась Державним управлінням з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області.
Згідно з листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області від 25.06.2012 р. № 3-880-2-1, нормативи ГДС для ПАТ «ДніпроАЗОТ» було розраховано та встановлено Державним управлінням з охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області при наявності перелічених вторинних водокористувачів з урахуванням їх дійсного впливу на стан зворотних вод ПАТ "ДніпроАЗОТ".
Господарський суд Дніпропетровської області зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, зазначивши, що з наданих позивачем документів вбачається, що при відборі проб води лише у випуску "Точка №1" тричі зафіксовано перевищення встановлених нормативів ГДС і лише щодо БСК5, завислих речовин, ХСК. У решті випусках перевищення встановлених нормативів ГДС зафіксовано по одному - два рази, що суперечить п. 2.4 Методики.
Так, згідно з п. п. 1.2. 1.3, 2.4 Методики встановлено, що Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі: забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів.
Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
З моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.
Таким чином, Методикою передбачена найменша кількість проб для усереднення даних, Методика не встановлює кількість проб з перевищенням норм ГДС.
Пунктом 5.8 Методики встановлено єдиний порядок для визначення середньої фактичної концентрації забруднюючої речовини у зворотних водах за період порушення водоохоронного законодавства визначається за формулою, у якій відсутнє посилання на кількість проб з перевищенням норм ГДС, передбачена Методикою формула встановлює єдиний порядок, відповідно до якого Інспекцією може бути визначено наявність або відсутність перевищення підприємством норм ГДС.
Таким чином, суд прийшов до помилкового висновку, що для проведення розрахунку шкоди Інспекція повинна була кожного разу під час відбору проб виявляти факт перевищення відповідачем гранично допустимого скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт.
П. 2.3 Методики встановлено, що при визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань.
За результатами контролю ПАТ «ДНІПРОАЗОТ», які надавались листами щомісячно до Державної екологічної інспекції, на протязі всього розрахункового періоду зафіксовані випадки перевищення концентрацій гранично допустимого скиду.
З врахуванням викладених обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що Державною екологічною інспекцією обґрунтовано встановлено перевищення концентрацій гранично допустимих скидів за період з 07.04.2011 року по 07.07.2011 року, правомірно визначено спричинення збитків державі у розмірі 5 636 грн., розрахованих згідно Методики (а.с.11-12 т.1).
Враховуючи вищенаведене, судова колегія приходить до висновку, що рішення господарського суду має бути скасоване, має бути винесене нове рішення про задоволення позову та стягнення судових витрат на користь держави.
Керуючись ст. ст. 101- 104, 105 ГПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора - задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02.07.2012р. у справі № 3/5005/3553/2012 - скасувати.
Позов задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м.Дніпродзержинськ на користь Державного бюджету України та місцевих бюджетів 5 636,41грн. майнової шкоди, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету на територій, по коду 24062100, банк: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012".
Стягнути з публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м.Дніпродзержинськ до державного бюджету судовий збір за розгляд позовної заяви 1609,50 грн. та судовий збір за розгляд апеляційної скарги 804,75 грн.
Видати накази.
Видачу наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий
Суддя
Суддя
Л.О. Чимбар
Л.В. Чоха
С.Г. Антонік
постанова виготовлена в повному обсязі 15.10.2012