ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.11 Справа № 4/137
( Додатково див. рішення господарського суду Львівської області (rs15227294) )
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді Орищин Г.В.
суддів Галушко Н.А. Краєвської М.В.
розглянувши апеляційну скаргу державної екологічної інспекції в Львівській області від 18.03.2011 р. № 03-981
на рішення господарського суду Львівської області
від 09.03.2011 р. у справі № 4/137
за позовом державної екологічної інспекції в Львівській області, м.Львів
до державного підприємства "Львіввугілля", м.Сокаль Львівської обл.
про відшкодування 205 966, 25 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 (головний спеціаліст сектору правового забезпечення, довіреність від 18.07.2011 р. № 03-3614 у матеріалах справи);
від відповідача ОСОБА_2 у матеріалах справи)
Представникам сторін роз"яснено їх права та обов"язки, передбачені ст. 22 ГПК України. Заяв про відвід суддів не поступало.
Оскільки жодна із сторін не заявляла клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81-1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розгляд апеляційної скарги відкладався з підстав, викладених в ухвалі Львівського апеляційного господарського суду від 30.06.2011 р.
Рішенням господарського суду Львівської області від 09.03.2011р. у справі № 4/137 (суддя Гриців В.М.) у задоволенні позову державної екологічної інспекції в Львівській області до державного підприємства "Львіввугілля"про відшкодування 205 966,25грн. збитків, заподіяних внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства - відмовлено повністю за безпідставністю.
Позивач з даним рішенням не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю, з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права.
Свої вимоги скаржник обгрунтовує тим, зокрема, що відповідно до п.1.4 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. N 389 (z0767-09) , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за N 767/16783 (z0767-09) (далі –Методика № 389), при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства, державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики (z0767-09) розраховують розмір відшкодування збитків, а факт забруднення води підтверджено відповідними доказами, наявними в матеріалах справи.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення з підстав, викладених у ньому.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.05.2010 р. Державною екологічною інспекцією в Львівській області (далі –інспекція) проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відокремленого підрозділу шахти "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля", за результатами якої складено акт № 43 (а.с.13-16), яким встановлено, що шахтна вода відкачується в 2 ставки-накопичувачі загальним об"ємом 8, 08 тис. м. куб. В першому ставку вода відстоюється, потім перетікає в другий ставок, де вона ще додатково освітлюється і далі попадає в водопровідну канаву. Згідно зі звітністю за формою 2 ТП-водгосп за 2009 рік відкачано 7, 2 тис. м куб., за перший квартал 2010 року –1, 9 тис. м куб. шахтних вод. Проте затверджених норм гранично-допустимих скидів (ГДС), регламенту скиду, відповідного дозволу на скиди в шахті немає, що є порушенням ст.ст. 44, 110 Водного кодексу України. Контроль за вмістом забруднюючих речовин у шахтній воді щоквартально здійснює лабораторія ВП "Управління "Західвуглепромсанекологія"ДП "Львіввугілля". В присутності представника шахти 31.05.2010р. було відібрано проби безпосередньо шахтної води та води на витоку з другого ставка-накопичувача на дослідження, про що було складено акт відбору проб № 398, на підставі якого 07.06.2010р. було складено протокол № 398-А про проведення вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод ДП "Львіввугілля"ВП "Шахта Лісова". Інших документів в період та за наслідками перевірки не складалося.
Факт забруднення води інспекція обґрунтовує наступними документами: актом відбору проб води від 31.05.2010 р. (а.с.22-23), протоколом № 398-А від 07.06.2010 р. вимірювань показників складу та властивостей проб вод, що скидаються відокремленим підрозділом "Шахта "Лісова"(а.с.19), протоколами дослідження технологічних вод: № 152 від 17.11.2009 р. (а.с.25), № 15 від 12.02.2009 р. (а.с.27), № 14 від 10.02.2009 р. (а.с.26), № 15 від 12.02.2009 р. (а.с.27), № 48 від 18.05.2009 р. (а.с.28) і звітом про використання води за ІУ квартал 2009 року (форма 2 ТП) (а.с.29). З посиланням на форму 2 ТП-Водгосп що скид вод здійснювався протягом 2009 року, період нарахування інспецією визначено з 01.01.2009 р. по 31.05.2010 р.
Як вбачається з розрахунку позовних вимог (а.с.8-12), розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, розрахований згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. N 37 (z0162-95) , зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 р. за N 162/698 (z0162-95) , з наступними змінами та доповненнями (далі –Методика № 37), та Методикою № 389 (z0767-09) .
Сума збитків у розмірі 13, 78 грн. за період з 01.01.2009 р. по 23.08.2009 р. визначена на підставі Методики № 37, а сума збитків у розмірі 205 952, 47 грн. за період з 25.08.2009 р. по 31.05.2010 р. –на підставі Методики № 389 (z0767-09) .
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Львівської області від 09.03.2011 р. у справі № 4/137 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Львівській області - без задоволення.
При цьому колегія виходила з наступного:
Відповідно до ч.4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (від 25.06.1991 р. № 1264-ХП з наступними змінами та доповненнями), підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з ч.1 ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.1.3 Методики № 389 (z0767-09) , остання встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Згідно з п.1.4 Методики № 389 (z0767-09) , остання застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики (z0767-09) розраховують розмір відшкодування збитків.
Відповідно до п.п.2.2, 2.3 Методики № 389 (z0767-09) , факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом.
При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи.
Пунктом 2.4 Методики 389 (z0767-09) передбачено, що з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів. Посилання позивача в розрахунку розміру збитків на середню фактичну концентрацію забруднюючих речовин у зворотних водах за період з 01.01.2009 р. до 31.05.2010р. відповідно до протоколів відокремленого підрозділу "Управління Західвуглепромсанекологія""є безпідставними, оскільки п. 4.8. Методики № 37 (z0162-95) встановлено, що періодом порушення водоохоронного законодавства, за який стягуються збитки, є період з моменту порушення, підтвердженого протоколом, актом або поясненнями свідків початку скиду до його припинення.
Крім цього, як вбачається з відповіді відокремленого підрозділу "Управління "Західвуглепромсанекологія"Державного підприємства "Львіввугілля" №135 від 17.11.2010р. (а.с.35) на лист відокремленого підрозділу "Шахта "Лісова"від 17.11.2010р. вих. №1/1524 (а.с.34), метою дослідження технологічної води, відібраної з водозбірника шахти "Лісова", результати яких відображено в протоколах: № 14 від 10.02.2010 р., № 15 від 12.02.2009 р., № 48 від 18.05.2009 р., № 106 від 19.08.2009 р., № 152 від 17.11.2009 р., є агресивний вплив води на металеві, бетонні та залізобетонні конструкції, проте аж ніяк не дослідження фактичної концентрації забруднюючих речовин у зворотних водах.
З огляду на викладене, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок скиду забруднюючих речовин у шахтній воді, мав би проводитись з моменту встановлення факту такого скиду, а саме - з моменту складання акту № 43 від 31.05.2010 р. Відбирання проб (вимірювань) води може здійснюватися не менше трьох разів. В даному випадку, з акту відбору проб (а.с. 23) вбачається, що було відібрано дві проби з ставка-відстійника, однак, з якої з них здійснювалось вимірювання показників, викладених в протоколі № 398-А (а.с. 19), чи такий відбір проведено уповноваженими особами і, чи відбиралися контрольні зразки і які результати їх дослідження, з даних документів не вбачається. Результати вимірювань наведені в протоколі № 398 А вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 07.06.2010 р. відділом інструментально-лабораторного та радіаційного контролю, акредитованим Львівським регіональним державним центром. Однак, суду апеляційної інстанції, як і господарському суду, не було подано відповідних доказів на підтвердження вчинення дій відповідно до нормативних документів.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, розрахунок збитків проведено за період з 01.01.2009 р. по 31.05.2010 р., тобто до дати встановлення уповноваженим органом державного контролю (нагляду) факту порушення відповідачем вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Обґрунтування правомірності таких дій, позивачем суду не наведено.
Слід зазначити також, що господарським судом в оскаржуваному рішенні констатовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, а основними принципами державного нагляду (контролю) є, зокрема, об"єктивність та неупередженість здійснення державного нагляду (контролю) (ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Таким чином, правові підстави для нарахування та, відповідно, відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства, відсутні.
Отже, з огляду на вищевикладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Львівської області відповідає матеріалам справи, грунтується на чинному законодавстві, доводи скаржника документально необгрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює дані правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Львівської області від 09.03.2011 р. у справі № 4/137 залишити без змін, а апеляційну скаргу державної екологічної інспекції в Львівській області - без задоволення.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Справу повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя
суддя
суддя
Г.В.Орищин
Н.А.Галушко
М.В.Краєвська