Донецький апеляційний господарський суд
постанова
Іменем України
31.01.2011 р. справа №1/270
( Додатково див. рішення господарського суду Луганської області (rs12406998) )
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Мясищева А.М.,
Суддів: Величко Н.Л., Москальової І.В.
При секретарі: Жильцовій О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: не з’явився;
від відповідача: Лаврухін М.І. по дов.; Карцев Г.О. по дов.
Розглянув у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Луганській області м. Луганськ
на рішення господарського суду Луганської області від 18.11.2010р. у справі №1/270 (суддя Зюбанова Н.М.)
за позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області м. Луганськ
до Кіровської міської ради Луганської області м. Кіровськ
про стягнення 699 155,60грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Луганської області від 18.11.2010р. по справі №1/270 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення господарського суду мотивовано тим, що аналіз ст. 21 Закону України "Про відходи" передбачає насамперед обов‘язок органів місцевого самоврядування по ліквідації звалищ, які об‘єктивно можливі, та факт розміщення відходів не кваліфікований законодавцем як несанкціонований, а отже матеріалами справи спростовуються доводи позивача про бездіяльність відповідача, а тому не є підтвердженими причинний зв’язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина відповідача.
Оскаржуючи рішення суду, Державна екологічна інспекція в Луганській області просить його скасувати, оскільки при вирішенні спору судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.
Факти протиправної поведінки (бездіяльності) відповідача доведені, на думку заявника, актом перевірки від 27.06.2007р., яким встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства шляхом невиконання відповідачем обов’язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території. Відповідач не запобіг негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров’я людей, а також не вжив відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів у встановлений приписом строк. Даний акт не оскаржений і є чинним на день вирішення даного спору.
З огляду на викладене, Кіровська міська рада є належним відповідачем у справі, а позов є доведеним належним чином, підтвердженим допустимими доказами, нормативно обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача, судова колегія встановила:
Державною екологічною інспекцією в Луганській області міському голові міста Кіровськ видано припис вих.№62-і від 10.04.07р. щодо проведення обліку всіх неконтрольованих та несанкціонованих сміттєзвалищ на підпорядкованій території в термін до 01.05.07р. та забезпечення ліквідації всіх неконтрольованих та несанкціонованих звалищ відходів на підпорядкованій території в термін до 25.05.07р.
Державною екологічною інспекцією в Луганській області 27.06.2007р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Кіровської міської ради, за результатами якої складений акт від 27.06.07р.
Згідно акту від 27.06.07р., за інвентаризацією неконтрольованих та несанкціонованих сміттєзвалищ на території міста було враховано 35 сміттєзвалищ, розташованих на території м. Кіровськ.
З початку 2007р. з території міста вивезено 3170,72 куб.м. твердих побутових відходів на територію міського полігону ТПВ, про що свідчать форми, пред’явлені для спалти до УЖКГ міськради. Тверді побутові відходи вивозились з м. Кіровськ, вул.: Рибалко. Матросова, Перова, Войкова, Бабушкіна, Депутатської, Київської, Кольцова, Ярославської, Р.Люксембург, К.Лібкнехта, Урицького, Мєндєлєєва, та с. Донецьке, вул.: Чкалова, Осіпенко, Шевченко, Легендарна.
Таким чином, на момент перевірки загальна площа засмічених земель становила 1362кв.м., об’єм накопичених на них твердих побутових відходів становив 777куб.м., припис Державної екологічної інспекції в Луганській області не виконано.
У зв’язку викладеним, відповідачу приписано розробити план організаційно-технічних заходів щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства та в строк до 05.07.2007р. надати до відділу екологічного контролю по Стаханово - Алчевському регіону пояснення щодо причини невиконання припису Державної екологічної інспекції в Луганській області №62-і від 10.04.07р.; забезпечити виконання п.3 вказаного припису.
На підставі вказаного акту та згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Мінохорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. № 171 (z0285-98) (далі –Методика), Державною екологічною інспекцією в Луганській області зроблений розрахунок розмірів відшкодування шкоди, нанесеної державі вінаслідок засмічення земель твердими побутовими відходами, згідно якого загальна сума розміру відшкодування збитків за засмічення земель Кіровської міської ради твердими побутовими відходами становить 699 155,60грн.
Ст. 12 Закону України "Про відходи" встановлено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей. Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено відходи, що не належать їм, зобов'язані повідомити про них відповідний місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, які зобов'язані вжити заходів до визначення власника відходів, класу їх небезпеки, обліку та прийняти рішення щодо поводження з ними.
Ст. 21 вказаного Закону встановлює повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами.
Згідно п. г) ст. 42 Закону особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення.
Разом з цим, ст. 43 вказаного Закону встановлено, що відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, зобов’язані підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно із статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України (254к/96-ВР) , цим та іншими законами.
Згідно з пунктом 7 статті 33 цього Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлені повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища (зокрема здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища), відповідно до яких місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.
Таким чином, Кіровська міська Рада не входить до переліку осіб, які згідно із статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статтею 43 Закону України "Про відходи" зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Посилання позивача на бездіяльність Кіровської міської ради не може бути прийнято до уваги, оскільки цей факт спростовується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: актом перевірки вимог природоохоронного законодавства від 27.06.07р., актами виконаних робіт по ліквідації відходів від 28.02.07р., 27.04.07р., 16.11.07р., 26.12.07р., 08.02.08р., 10.04.08р., 13.04.08р., 20.04.08р., звітами часткову про ліквідацію звалищ.
З огляду на наведене, незалежно від мотивів, викладених у судовому рішенні, підстав для задоволення позову не вбачається.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 105 ГПК України, судова колегія,-
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Луганської області від 18.11.2010р. у справі №1/270 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий
Судді:
А.М.М?ясищев
Н.Л.Величко
І.В.Москальова
Надіслано 5 примірників:
1-до справи
1-позивачу
1-відповідачу
1-господарськму суду
1-ДАГС