ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" грудня 2010 р.
Справа № 35/382-16/151-ПД-10
( Додатково див. рішення господарського суду Херсонської області (rs12056870) )
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів Л.І. Бандури, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання – О.О. Довбиш,
представники сторін в судове засідання не з’явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Херсонської області
на рішення господарського суду Херсонської області від 26.10.2010 р.
у справі № 35/382-16/151-ПД-10
за позовом Першого заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Лазурненської селищної ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Столиця"
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,
встановив:
Перший заступник прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Лазурненської селищної ради звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Столиця" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов’язання відповідача повернути Лазурненській селищній раді спірну земельну ділянку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до договору оренди від 12.02.2008 р. Лазуренською селищною радою передано в строкове платне користування ТОВ "Аква Столиця" земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 3 га, розташованої по вул. Набережній в смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області для будівництва аквапарку терміном на 49 років. Проте, згідно із висновками Відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 09.10.2007 р. та від 06.12.2007 р. вказана земельна ділянка відноситься до земель громадської та житлової забудови, а тому Лазурненська селищна рада, не прийнявши відповідного рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки та не внісши зміни до містобудівної документації, порушила встановлений законодавством порядок в сфері використання землі, передбачений статтею 20 Земельного кодексу України та статтею 10 Закону України "Про планування та забудову територій". За таких обставин, на думку прокурора, спірний договір оренди землі повинен бути визнаний недійсним на підставі статті 215 Цивільного кодексу України. Разом з тим, прокурор просить визнати оспорюваний договір недійсним без застосування двосторонньої реституції, зобов’язавши відповідача повернути Лазурненській селищній раді спірну земельну ділянку.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 26.10.2010 р. в позові відмовлено з тих мотивів, що рішення Лазурненської селищної ради №271 від 17.09.2007 року, №353 від 28.01.2008 року, а також дозвільні висновки контролюючих і погоджувальних служб є чинними, ніким не оскаржувалися та не скасовувались, у зв’язку з чим при укладенні спірного договору сторонами дотримано порядок укладення договорів оренди землі, визначеного чинним земельним законодавством. Стосовно зміни цільового призначення землі суд зазначив, що на підставі статей 50, 51 Земельного кодексу України земельна ділянка, на якій має бути збудований аквапарк, повинна бути віднесена до земель рекреаційного призначення, і проектна документація передбачала таку зміну цільового призначення земельної ділянки.
Не погодившись з рішенням суду, Заступник прокурора Херсонської області звернувся із апеляційною скаргою, в якій просив рішення скасувати, позов задовольнити. Апеляційна скарга мотивована тим, що суд не врахував положень статті 20 Земельного кодексу України, згідно із якою віднесення земель до тих чи інших категорій здійснюється виключно на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, тоді як такого рішення щодо зміни цільового призначення наданої в оренду земельної ділянки відповідним органом не приймалось. Також скаржник послався на те, що процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками визначає державний земельний кадастр, який згідно із статтею 193 Земельного кодексу України є єдиною державною системою земельно-кадастрових робіт та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Проте, суд не дослідив встановлений законом порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, а саме відсутність визнання державним земельним кадастром факту зміни класифікації землі.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
17.09.2007 р. Лазурненською селищною радою № 271 прийнято рішення, яким ТОВ "Аква Столиця" надано земельну ділянку орієнтовною площею 3 га із земель запасу селищної ради для будівництва аквапарку, а також надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду вказаної земельної ділянки (а.с. 9).
Після виготовлення землевпорядної документації Лазурненською селищною радою прийнято рішення №353 від 28.01.08, яким затверджено проект з землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки рекреаційного призначення для будівництва та використання аквапарку терміном 49 років та складання договору оренди з ТОВ "Аква-Столиця" земельної ділянки площею 3га (а.с.12).
12.02.2008 р. між Лазурненською селищною радою та ТОВ "Аква-Столиця" укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Лазурненською селищною радою (орендодавцем) передано ТОВ "Аква Столиця" (орендарю) в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 3 га, що розташована по вул. Набережній у смт. Лазурне Скадовського району, Херсонської області для будівництва аквапарку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Згідно із статтею 10 Закону України "Про планування і забудову територій" планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації. Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням ради, яка затвердила містобудівну документацію, після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 6 статті 123 вказаного Кодексу (в редакції, чинній на момент виготовлення проектної документації), передбачено, що відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради.
Матеріали справи свідчать, що проект відведення земельної ділянки для будівництва аквапарку погоджено з усіма контролюючими і погоджувальними службами (а.с. 73-78, 87-88, 96), і 28.01.2008 р. рішенням Лазурненської селищної ради даний проект був затверджений, визначено строк оренди, розмір орендної плати.
Згідно із статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" рішення ради є чинними і законними з моменту їх прийняття, якщо інше не зазначено в самому рішенні. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції (254к/96-ВР) або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд встановив, що рішення Лазурненської селищної ради № 271 від 17.09.2007 р. та № 353 від 28.01.2008р. є чинними, ніким не оскаржувались та не скасовувались. Прокурором доказів нечинності та незаконності погоджень і дозвільних висновків контролюючих і погоджувальних служб та рішень ради не надано.
Відповідно до погоджувальної документації на орендованій земельній ділянці відповідачем заплановано збудувати аквапарк.
Відповідно до статті 50 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, що використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних змагань.
Статтею 51 Земельного кодексу України передбачено, що до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки, зокрема, що зайняті будинками відпочинку, туристичними базами.
З вищенаведеного випливає, що аквапарк повинен бути розміщений на землях рекреаційного призначення.
Відповідно до матеріалів попереднього погодження та матеріалів відведення земельної ділянки в оренду ТОВ "Аква Столиця" спірна земельна ділянка відносилась до земель громадської та житлової забудови, що підтверджується актом вибору земельної ділянки від 27.09.2007 р. (а.с.72), висновками відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 09.10.2007р. та від 06.12.2007 р. (а.с. 10-11), висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 16.10.2007 р. (а.с.76-77).
Проте, згідно із матеріалами відведення земельної ділянки, даний проект розроблено для надання землі в оренду з подальшою зміною цільового призначення землі із категорії земель житлової та громадської забудови на земельні ділянки рекреаційного призначення, що підтверджується пояснювальною запискою до проекту відведення (а.с. 52), висновком відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 09.10.2007 року № 01-05/120. Тобто, проектна документація передбачала зміну призначення земельної ділянки.
Отже, проект із землеустрою розроблявся з урахуванням зміни цільового призначення землі, який затверджено рішенням Лазурненської селищної ради від 28.01.2008 року № 353, а тому зміна цільового призначення землі з громадсько-житлової забудови на рекреаційну була проведена у повній відповідності до частини 2 статті 20 Земельного кодексу України.
При цьому, спірний договір оренди земельної ділянки зареєстровано Скадовським районним відділом Херсонської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", що свідчить про його згоду відносно зміни категорії землі. Зазначеним спростовуються доводи скаржника про відсутність визнання державним земельним кадастром факту зміни класифікації землі, у зв’язку з чим порушено встановлений чинним законодавством України порядок зміни цільового призначення земельної ділянки.
Таким чином, апеляційна інстанція погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що при укладенні спірного договору сторонами дотримано порядок укладення договору оренди землі, визначений чинним земельним законодавством, у зв’язку з чим відсутні підстави для визнання його недійсним на підставі статті 215 Цивільного кодексу України та, як наслідок, зобов’язання відповідача повернути спірну земельну ділянку.
За таких обставин, рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу
України, суд –
постановив:
Рішення господарського суду Херсонської області від 26.10.2010 р. у справі № 35/382-16/151-ПД-10 залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
Л.В. Поліщук
Л.І. Бандура
В.Б. Туренко
Повний текст постанови підписано 17.12 .2010 р.