КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2010 № 6/407
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
заявника 2 – Пушкарьова Г.А.;
позивача 1 – Фрідман О.О.;
позивача 2 – Пукас А.Ю.
відповідача 1 – не з’явилися;
відповідача 2 – не з’явилися;
третьої особи – Юморанов Д.І., Плясун О.І.
прокуратури – Красножон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ "Фінансова компанія "Новий регіон"
на рішення Господарського суду м.Києва від 21.10.2010
у справі № 6/407 ( )
за позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Київської міської ради та Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
до ТОВ "Фінансова компанія "Новий регіон"
ТОВ "Міжрегіональний незалежний реєстратор"
третя особа позивача ВАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал"
про визнання недійсним договору, зобов"язання повернути майно та вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
Заступник Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Київської міської ради та Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Новий регіон" (далі – відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональний незалежний реєстратор" (далі – відповідач-2) про визнання недійсним укладеного 18.03.2010 між Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Новий регіон" договору № Д-2010/03/18/2;607 купівлі-продажу пакета акцій відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"(далі –ВАТ "АК "Київводоканал") у кількості 178748500 штук, що становить 25,464 % його статутного капіталу; зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Новий регіон" повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді міста Києва в особі Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) придбані за договором купівлі-продажу № Д-2010/03/18/2;607 від 18.03.2010 прості іменні акцій відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" у кількості 178748500 штук, що становить 25,464 % його статутного капіталу; зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональний незалежний реєстратор" внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" про перехід у власність Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) акцій відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"у кількості 178748500 штук, що становить 25,464% його статутного капіталу.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 31.08.2010 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі 6/407. Зазначеною ухвалою залучено до участі у справі як третю особу на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал".
Рішенням господарського суду м. Києва від 21.10.2010 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 21.10.2010 відповідач-1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та відмовити в позові повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, наслідком чого є безпідставне задоволення позову.
Також, не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 21.10.2010, Компанія ЕНЕРГУМ КВГ ЛІМІТЕД (далі - Компанія) подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та невідповідність чинному законодавству.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління комунальної власності м. Києва просило апеляційні скарги залишити без задоволення.
Представники відповідачів в судове засідання не з’явилися та не повідомили суд про причини неявки, хоча належним чином були повідомлені про час і місце судового розгляду.
Неявка в судове засідання представників відповідачів не перешкоджає розгляду скарги. Подальше відкладення призведе до затягування розгляду скарги, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивачів, третьої особи, прокуратури та Компанії суд встановив:
Рішенням Київської міської ради від 28.08.2008 № 106/106 (ra0106023-08) "Про внесення змін до рішення Київради від 08.02.2007 № 62/723 "Про Програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки" ВАТ "АК "Київводоканал" включено до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді міста Києва та підлягають продажу.
Даним рішенням також визнано такою, що втратила чинність позиція 2 додатку 5 до рішення Київради від 08.02.2007 № 62/723 (ra0062023-07) про віднесення ВАТ "АК "Київводоканал" до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді м. Києва, що не підлягають продажу, терміном до 2010 року.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим, з метою створення багатоукладної соціально орієнтованої ринкової економіки України регулює Закон України від 04.03.1992 (2163-12) , № 2163-XII "Про приватизацію державного майна", статтею 11 якого визначено порядок приватизації.
На виконання зазначеного закону головним управлінням комунальної власності м. Києва, яке на підставі рішення Київської міської ради VII сесії ХХІV скликання від 12.02.2004 № 33/1243 "Про передачу акцій відкритих акціонерних товариств, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва", здійснює повноваження власника територіальної громади міста Києва щодо акцій відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал", 25.02.2009 прийнято наказ № 37 про забезпечення проведення незалежної оцінки 25,464% акцій ВАТ "АК "Київводоканал", а 17.11.2009 – наказ № 333 про продаж на аукціоні даного пакету акцій та затверджено інформацію про даний продаж.
Оголошення про продаж акцій на аукціоні 22.12.2009 було розміщено 20.11.2009 в центральній газеті "Дивіденди" та місцевій газеті "Екстра Медіа".
Вбачається, що для участі в аукціоні 22.12.2009 ніхто не з’явився (протокол № 23 від 22.12.2009), у зв’язку з чим 25.12.2009 Головне управління комунальної власності м. Києва прийняло наказ № 704-ПР, яким визнало аукціон таким, що не відбувся.
Наказом № 20 від 03.02.2010 Головне управління комунальної власності м. Києва зменшило початкову вартість акцій на 30% та доручило Відділу приватизації та управлінню контролю корпоративними правами забезпечити повторний продаж на аукціоні акцій, затвердило інформацію про продаж.
За результатами даного аукціону 18.03.2010 між Головним управлінням комунальної власності та відповідачем-1 було укладено договір № Д-2010/03/18/2;607 купівлі-продажу, згідно з яким відповідач-1 придбав пакет акцій ВАТ "АК "Київводоканал" у кількості 178748500 штук, що становить 25,464% статутного капіталу Товариства, за ціною 32167100,00 грн.
Між тим, під час проведення приватизації та укладення вказаного договору було чинне рішення Київради від 08.02.2007 № 62/723 (ra0062023-07) , яким включено ВАТ "АК "Київводоканал" до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді м. Києва, що не підлягають продажу, а рішення Київської міської ради від 28.08.2008 № 106/106 (ra0106023-08) , яким ВАТ "АК "Київводоканал" включено до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді міста Києва та підлягають продажу, було зупинено.
Так, 24.11.2008 прокуратурою міста Києва внесено до Київської міської ради протест на рішення Київської міської ради від 28.08.2008 № 106/І06 (ra0106023-08) "Про внесення змін до рішення Київради від 08.02.2007 № 62/723 "Про Програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки".
У зв'язку з ухиленням Київської міської ради від розгляду протесту прокуратурою міста Києва в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", 12.02.2009 до Шевченківського районного суду міста Києва подано позовну заяву про визнання недійсним вищезазначеного рішення Київської міської ради, за яким судом 16.02.2009 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-418/09.
На даний час провадження у зазначеній справі триває, рішення по суті позовних вимог не прийнято.
Таким чином, на час приватизації та укладення спірного Договору рішення про приватизацію пакету акцій (рішення Київської міської ради від 28.08.2008 № 106/106 (ra0106023-08) , яким ВАТ "АК "Київводоканал" включено до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді міста Києва та підлягають продажу), було зупинено, натомість було чинне рішення Київради від 08.02.2007 р № 62/723 (ra0062023-07) , яким включено ВАТ "АК "Київводоканал" до переліку господарських товариств, пакети акцій та частки яких належать територіальній громаді м. Києва, що не підлягають продажу.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Договір купівлі-продажу № Д-2010/03/18/2;607 від 18.03.2010, згідно з яким відповідач-1 придбав пакет акцій ВАТ "АК "Київводоканал" у кількості 178748500 штук, що становить 25,464% статутного капіталу товариства, за ціною в розмірі 32167100,00 грн. не відповідає вимогам Закону України "Про приватизацію державного майна" (2163-12) .
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення процедури приватизації акцій виходячи з наступного.
Державна програма приватизації на 2000 - 2002 роки (далі - Програма), яка була чинна на час приватизації пакету акцій ВАТ "АК "Київводоканал", визначає основні цілі, пріоритети, завдання та способи приватизації державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим, та відчуження комунального майна, групи об'єктів, які підлягають приватизації, орієнтовні завдання щодо обсягів приватизації державного майна та надходження коштів від приватизації до Державного бюджету України та відповідні заходи щодо виконання цієї Програми.
З метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації відповідно до цієї Програми проведено класифікацію об’єктів приватизації (пункт 5 Програми). Цілісні майнові комплекси підприємств або пакети акцій ВАТ, що на момент прийняття рішення про приватизацію займають монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку відповідних товарів і послуг або мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, віднесено до об’єктів приватизації групи "Г".
Оскільки, ВАТ "АК "Київводоканал" є суб'єктом природної монополії, займає домінуюче становище на ринку централізованого водопостачання і водовідведення (що підтверджується листом Антимонопольного комітету України від 13.08.2010 № 24-29/10-7231), то відповідно до вимог п. 5 Програми, відноситься до об'єктів приватизації групи "Г".
Відповідно до п. 18 Державної програми приватизації передприватизаційна підготовка підприємств, які займають монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному або регіональному товарному ринку, включає погодження проектів передприватизаційної підготовки з органами Антимонопольного комітету України.
Згідно з п. 41 Програми приватизація підприємств, що займають монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному або регіональному товарних ринках, здійснюється за погодженням з відповідними органами Антимонопольного комітету України.
Такі ж вимоги закріплено у Програмі приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки (п. 18), згідно з якими приватизація об'єктів, віднесених до групи "Г", здійснюється з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Пунктом 30 Програми приватизації комунального майна територіально громади міста Києва на 2007-2010 роки встановлено, що приватизація підприємств, що займають монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному або регіональному товарних ринках, здійснюється за погодженням з відповідним територіальним органом Антимонопольного комітету України.
Оскільки всупереч вищезазначеним вимогам чинного законодавства погодження Антимонопольного комітету України на приватизацію пакета акцій ВАТ "АК "Київводоканал" у розмірі 25,464% його статутного капіталу отримано не було, то це свідчить про порушення закріпленого ч. 2 ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна" принципу приватизації - додержання антимонопольного законодавства.
Також вбачається, що при здійсненні приватизації акцій ВАТ "АК "Київводоканал" були допущені порушення щодо порядку здійснення публікації про об'єкт приватизації, які призвели до невиконання основних завдань та принципів приватизації - забезпечення інформаційної відкритості цього процесу, законності, створення сприятливих умов для залучення інвестицій, повного, своєчасного та достовірного інформування громадян про порядок приватизації та відомості про об'єкти приватизації, передбачених ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного майна".
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про приватизацію державного майна" продаж об'єктів приватизації на аукціоні, за конкурсом та на фондових біржах здійснюється у порядку, що затверджується Фондом державного майна України, Антимонопольним комітетом України, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Порядок підготовки, організації та проведення конкурсів з продажу пакетів акцій, що належать державі у майні акціонерних товариств, що здійснюють державні органи приватизації, у тому числі за участю уповноважених ними юридичних осіб (радників), встановлено Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 31.08.2004 N 1800 (z1634-04) , розпорядженням Антимонопольного комітету України від 31.08.2004 N 330-р (za634-04) , рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.11.2004 N489 (zb634-04) .
Проте, ні Законом України "Про приватизацію державного майна" (2163-12) , ні вказаним Положенням не передбачено процедури повторного аукціону зі зменшенням на 30 % початкової вартості об’єкта приватизації, який є суб'єктом природної монополії.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України "Про приватизацію державного майна" проект плану приватизації повинен передбачати початкову вартість об'єкта приватизації. Акт оцінки вартості об'єкта приватизації складається відповідно до законодавства, затверджується органом приватизації та додається до проекту плану приватизації.
Відповідно п. 26 Програми порядок визначення початкової ціни продажу об'єктів приватизації (у тому числі пакетів акцій) встановлюється Методикою оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, п. 20 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 № 1891 (1891-2003-п) , акти оцінки майна та висновки про вартість майна, складені під час приватизації комунального майна, затверджуються виконавчими органами органів місцевого самоврядування.
Звітом про незалежну оцінку початкової вартості пакету, виконаним Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ "Приват - Консалтинг" (оцінювач) на замовлення Головного управління комунальної власності за договором від 07.05.2009 № 854 та додатковою угодою від 18.05.2009, встановлено, що початкова вартість пакету акцій ВАТ "АК "Київводоканал" у кількості 178 748 500 штук, що становить 25,464% статутного капіталу ВАТ "АК "Київводоканал", станом на 31.03.2009 становила 45 953 000 грн.
Разом з тим, у зв'язку з безпідставним зменшенням початкової вартості пакета акцій, на підставі оспорюваного договору купівлі-продажу від 18.03.2010, пакет акцій ВАТ "АК "Київводоканал" був проданий за ціною нижчою на 30% (32167100 грн.) від початкової вартості, що відповідно до ч. 6 ст. 29 Закону України "Про приватизацію державного майна" є підставою для визнання недійсним зазначеного Договору купівлі-продажу в порядку, передбаченому законодавством України.
З урахуванням того, що зміст спірного Договору купівлі-продажу № Д-2010/03/18/2;607 від 18.03.2010 суперечить вимогам приватизаційного законодавства, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про визнання зазначеного Договору недійсним відповідно до приписів ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Колегія суддів також враховує, що відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Таким чином, обов'язок доказування законодавчо покладено на сторони.
Позивачем доведено обставини, наявність яких відповідно до положень чинного законодавства, є підставою для визнання Договору купівлі-продажу № Д-2010/03/18/2;607 від 18.03.2010 недійсним, що відповідачами в свою чергу не спростовано.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює наслідків, крім тих, що пов’язані з недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов’язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що придбаний відповідачем-1 пакет акцій у кількості 178748500 штук, що становить 25,464% статутного капіталу ВАТ "АК "Київводоканал", підлягає поверненню до комунальної власності територіальної громади міста Києва в особі Головного управління комунальної власності.
В свою чергу, повернення вказаних акцій до комунальної власності потребує внесення відповідних змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "АК "Київводоканал".
Відповідно до абзацу 2 п. 17 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 № 1000 (z0049-07) , якщо рішенням суду визначено позбавлення певних осіб права власності на цінні папери, то внесення змін до системи реєстру здійснюється відповідно до зазначених документів, у яких визначено осіб, до яких переходить таке право власності на цінні папери, та цінні папери, за якими воно переходить.
Ведення реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "АК "Київводоканал" здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональний незалежний реєстратор" на підставі договору № 30/08/06-01 на ведення реєстру від 30.08.2006.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовна вимога про зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжрегіональний незалежний реєстратор" внести запис до системи реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "АК "Київводоканал" про перехід у власність Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) акцій ВАТ "АК "Київводоканал" у кількості 178748500 штук, що становить 25,464% його статутного капіталу, обґрунтована та підлягає задоволенню.
Доводи, наведені в апеляційних скаргах, колегією суддів відхиляються, оскільки не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судом першої інстанції.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для скасування рішення господарського суду м. Києва від 21.10.2010 та задоволення апеляційних скарг.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101 – 105 Господарського процесуального кодексу України (1798-12) , суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Новий регіон" та Компанії ЕНЕРГУМ КВГ ЛІМІТЕД залишити без задоволення, а рішення господарського суду м. Києва від 21.10.2010 у справі № 6/407 - без змін.
2. Матеріали справи № 6/407 повернути до господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя
Судді