СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
постанова
Іменем України
|
09 листопада 2010 року
|
Справа № 2-6/2723-2010
|
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді,
суддів,
за участю представників сторін:
представник позивача, Любарська Тетяна Миколаївна, довіреність № б/н від 07.09.10, закрите акціонерне товариство "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи";
предстиавник відповідача, не з'явився, Алуштинська міська рада;
представник третьої особи, не з'явився, Кримське республіканське підприємство "Протизсувне управління";
представник третьої особи, не з'явився, Міська громадська організація "Алуштинська асоціація судовласників";
розглянувши апеляційну скаргу Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" та Алуштинської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкуро В.М.) від 17.08.2010 у справі № 2-6/2723-2010
за позовом закритого акціонерного товариства "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи" (вул. Перекопська, 4,Алушта,98500)
до Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)
за участю 3-х осіб: Кримського республіканського підприємства "Протизсувне управління" (вул. Горького, 30,Ялта,98600)
Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" (вул. Паркова, 6,Алушта,98500)
про визнання незаконним пункту рішення
ВСТАНОВИВ :
Закрите акціонерне товариство "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Алуштинської міської ради, за участю 3-х осіб: Кримського республіканського підприємства "Протизсувне управління", Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" про визнання незаконним пункту 9 рішення 57 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради "Про використання прибережного простору для надання послуг відпочиваючим та місцевим жителям"від 12.05.2010 № 51191, мотивуючи тим, що Алуштинська міська рада незаконно розпорядилась майном Автономної Республіки Крим, яке значиться на балансі Кримського республіканського підприємства "Протизсувне управління"і на сьогоднішній день передано закритому акціонерному товариству "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"на договірних засадах в експлуатацію відповідно до договорів експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд та фінансування робіт по їх капітальному ремонту та відновленню.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.08.2010 (суддя Шкуро В.М.) у справі № 2-6/2723-2010 позов закритого акціонерного товариства "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи" задоволено. Визнано пункт 9 рішення 57 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради "Про використання прибережного простору для надання послуг відпочиваючим та місцевим жителям"від 12.05.2010 № 57/97 незаконним.
Не погодившись з постановленим судовим актом, Міська громадська організація "Алуштинська асоціація судовласників" та Алуштинська міська рада звернулись з апеляційними скаргами, в яких просять рішення господарського суду першої інстанції скасувати, у позові відмовити.
Доводи апеляційних скарг мотивовані порушенням судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, висновки викладені у рішення суду, не відповідають встановленим обставинам справи.
На підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.11.2010 у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому процесі суддів Антонової І.В. та Градової О.Г. здійснено їх заміну на суддів Прокопанич Г.К. та Фенько Т.П.
У судове засідання 09.11.2010 представники Алуштинської міської ради, Кримського республіканського підприємства "Протизсувне управління", Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Зазначена правова позиція висловлена у постанові Вищого господарського суду України від 03.06.2009 № 2-7/10608-2008.
Оскільки явка учасників процесу обов’язковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, підстави для відкладення розгляду справи відсутні.
З врахуванням вищенаведеного судова колегія визнала за можливе розглянути справу у відсутність нез’явившихся сторін.
На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, повторно розглянувши справу, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційних скарг судова колегія вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
- Як вбачається з матеріалів справи, 02.08.2007 між закритим акціонерним товариством "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи" (користувач) та Кримським республіканським підприємством "Протизсувне управління"(Управління) укладено договір №20/07 експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд та фінансування робіт по їх капітальному ремонту та відновленню, відповідно до якого позивачу передані в експлуатацію берегоукріплювальні споруди м. Алушти від очисних споруд до Чернівських каменів, ділянка в районі буни №42 в складі: гідротехнічної стіни 1-го ярусу; штучного щебеневого пляжу, сходів, буни №42, протяжністю 9,0 м.
01.07.2009 між закритим акціонерним товариством "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"(користувач) та Кримським республіканським підприємством "Протизсувне управління"(Управління) укладено договір №28/09 експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд, відповідно до якого позивачу передані в експлуатацію берегоукріплювальні споруди м. Алушти від буни 41 до буни 42 в складі: штучного галькового хвилегасящого пляжу протяжністю 11 м., які були передані за актом прийому-передачі.
03.11.2009 між закритим акціонерним товариством "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"(користувач) та Кримським республіканським підприємством "Протизсувне управління"(Управління) було укладено договір № 41/09 експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд, відповідно до якого, позивачу передані в експлуатацію берегоукріплювальні споруди м. Алушти від очисних споруд до Чернівських каменів на північно-східній ділянці буни №42 в складі: гідротехнічної підпірної стіни 1-го ярусу, пляжу, протяжністю 27м.
Пунктом 9 рішення Алуштинської міської ради 57 сесії 5 скликання "Про використання прибережних просторів для надання послуг відпочиваючим та місцевим жителям від 12.05.2010 за Міською громадською організацією "Алуштинська асоціація судновласників"закріплено прибережну смугу 18 погонних метрів від рятувальної станції до території Центру дитячої юнацької творчості та 25 погонних метрів від рятувальної станції до пляжу Закритого акціонерного товариства "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи".
Відповідно до частини 1 статтею 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, які приймають на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Оскільки, межі земельної ділянки, а це прибережна смуга 18 погонних метрів від рятувальної станції до території Центру дитячої юнацької творчості та 25 погонних метрів від рятувальної станції до пляжу закритого акціонерного товариства "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"не встановлені в натурі (на місцевості), надання її у користування мало відбуватися виключно на підставі проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки.
Частинами 2-10 статті 123 Земельного кодексу України визначена процедура надання земельної ділянки у користування, яка безпосередньо включає необхідність подачі клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо її відведення до місцевої ради разом із документами, передбаченими статтею 151 цього Кодексу, розробку проекту відведення земельної ділянки, його узгодження із контролюючими органами, отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи, прийняття місцевою радою рішення про надання земельної ділянки у користування, яким затверджується проект відведення земельної ділянки та земельна ділянка передається у користування.
Проте, Алуштинською міською радою вказаного порядку надання земельної ділянки комунальної власності у користування не додержано.
Згідно будівельних норм і правил БНіП 2.06.01-86 "Гідротехнічні споруди. Основні положення проектування", БНіП 2.01.15-90 "Інженерний захист територій, будівель і споруд від небезпечних геологічних процесів. Основні положення проектування"та Державних будівельних норм ДБН В. 1.1-3-97 "Інженерний захист територій, будівель і споруд від зсувів і обвалів. Основні положення"пляжі - це штучно створені із природних матеріалів споруди, що входять до складу берегоукріплювальних споруд та відносяться до основних гідротехнічних споруд.
Відповідно до пункту 2 додатку 3 до постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим "Про склад майна, яке належить Автономній Республіці Крим"від 15.03.2000 №982-2/2000 (rb0982002-00)
із внесеними постановами від 19.02.2003 №444-3/03 (rb0444002-03)
та від 20.12.2006 №306-5/06 (rb0306002-06)
змінами, берегоукріплювальні, протизсувні споруди міста Алушти від очисних споруд до Черновських каменів (м.Алушта) у складі 9-ти комплексів загальною довжиною 2,084 км., у тому числі 2-й комплекс (1 частина) довжиною 188 погонних метрів належать Автономній Республіці Крим і є державною власністю.
Закріплені за Міською громадською організацією "Алуштинська асоціація судовласників" 18 погонних метрів ліворуч і 25 погонних метрів праворуч від буни №42 пляжу входять до складу названих вище берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд від очисних споруд до Черновських каменів на ділянці їх розміщення від річки Демерджи до буни №44 довжиною 188 погонних метрів узбережжя (від буни №42 до буни №44)
Таким чином, Алуштинська міська рада фактично закріпила за Міською громадською організацією "Алуштинська асоціація судновласників"гідротехнічну споруду - пляж, який є власністю держави Україна і перебуває у користуванні позивача на підставі укладених з Кримським республіканським підприємством "Протизсувне управління"договорів експлуатації берегоукріплювальних, протизсувних та пляжних споруд та фінансування робіт по їх капітальному ремонту та відновленню.
Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів місцевого самоврядування діяти тільки на підставах, у межах повноважень і способів, які передбачені Конституцією і законами України.
Судова колегія погоджується з судом першої інстанції про те, що Алуштинська міська рада при прийнятті оспорюваного рішення в частині закріплення за Асоціацією гідротехнічної споруди діяла не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Рішення "Про використання прибережного простору для надання послуг відпочиваючим та місцевим жителям"від 12.05.2010 №57/97 в частині закріплення прибережної смуги 18 погонних метрів від рятувальної станції до території Центру дитячої юнацької творчості та 25 погонних метрів від рятувальної станції до пляжу Закритого акціонерного товариства "Лікувально-оздоровчий центр "Демерджи"за Асоціацією (пункт 9 рішення) прийняте Алуштинською міською радою з перевищенням визначених Конституцією і законами України повноважень та порушує охоронювані законом права і інтереси позивача, тому господарський суд Автономної Республіки Крим правомірно задовольнив позов та визнав пункт 9 рішення 57 сесії 5 скликання Алуштинської міської ради "Про використання прибережного простору для надання послуг відпочиваючим та місцевим жителям"від 12.05.2010 № 57/97.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія вважає, що рішення господарського суду Автономної Республіки Крим відповідає встановленим обставинам справи та чинному законодавству, тому підстав для його скасування не має.
За таких обставин вимоги Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" та Алуштинської міської ради викладені в апеляційних скаргах, задоволенню не підлягають, підстави для скасування рішення господарського суду Автономної Республіки Крим відсутні.
Керуючись статтею 101, пунктом 1 частини першої статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційні скарги Міської громадської організації "Алуштинська асоціація судовласників" та Алуштинської міської ради залишити без задоволення.
2.Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 17.08.2010 у справі № 2-6/2723-2010 залишити без змін.