КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Вербицької О.В.
при секретарі:
За участю представників:
позивача: Коршун А.В. ( дов. б/н від 20.05.2010 року)
відповідача: Окунев І.С (.дов б/н від 31.05.2010 року)
третя особа 1: не з’явилася
третя особа 2: не з’явилася
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3
на рішення Господарського суду м.Києва від 03.09.2010
у справі № 32/309 ( .....)
за позовом Акціонерне товариство "Рейком Шиппінг Актієболаг"
до ВАТ "Скандинавіан Хаус"
третя особа позивача
третя особа відповідача
про визнання недійсним рішень загальних зборів акціонерів
ВСТАНОВИВ :
Рішенням господарського суду м. Києва від 03.09.2010 року у справі № 32/309 за позовом Акціонерного товариства "Рейком Шиппінг Актієболаг" (далі – позивач, АТ "Рейком Шиппінг Актієболаг"), до Відкритого акціонерного товариства "Скандинавіан Хаус" (далі-відповідач-ВАТ "Скандинавіан Хаус" ) та за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 (ОСОБА_3) (далі – третя особа 1) ОСОБА_4 (ОСОБА_4) (далі – третя особа 2) про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів – позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з даним рішенням, третя особа 1 звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва та прийняти нове, яким в позові відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що рішення господарського суду міста Києва є незаконним і безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, та винесене з порушенням норм процесуального права.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.10.2010 року апеляційну скаргу третьої особи 1 було прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 26.10.2010 року.
26.10.2010. в судове засідання з’явились представники позивача та відповідача. Представники третьої особи1 та 2, в судове засідання не з’явились.
Через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду надійшла телеграма від ОСОБА_4, де міститься прохання повідомити його про день час та місце слухання справи як громадянина іноземної держави.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суду вважає за можливе відхилити зазначене клопотання та слухати справу у відсутності представників третіх осіб, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, третім особа 1 та 2 належним чином, поштовим повідомленням, заказною кореспонденцією, направлено ухвалу суду від 01.10.2010 року про прийняття апеляційної скарги та призначення судового засідання в Київському апеляційному господарському суді на 10.00 год. 26.10.2010 року.
Відповідно до вимог ст. 9 Конституції України та Закону України від 19.10.2010 року (2605-17)
за № 2052-111 Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (далі – Конвенція) - зазначена Конвенція є частиною національного законодавства України та підлягає застосуванню.
Відповідно до вимог ст. 15 Конвенції - якщо документ про виклик до суду або аналогічний документ підлягав передачі за кордоном з метою вручення відповідно до положень цієї Конвенції (2605-17)
, і якщо відповідач не з’явився, то судове рішення не може бути винесено, поки не буди встановлено, що:
- документ був вручений у спосіб, передбачений внутрішнім правом застосування Держави для вручення документів, складених у цій країні, особам, які перебувають на її території;
- документ був дійсно доставлений особисто відповідачеві або за його місцем проживання в інший спосіб, передбачений цією Конвенцією (2605-17)
;
і що в кожному з цих випадків, вручення або безпосередня доставка були здійсненні в належний строк, достатній для здійснення відповідачем захисту.
Отже, вимоги зазначеної Конвенції (2605-17)
щодо процедури повідомлення про день, час та місце слухання справи стосуються безпосередньо відповідача по справі.
Таким чином, колегія суду, з урахуванням вищевказаних вимог чинного законодавства та матеріалів справи вважає, що третя особи 1 та 2 належним чином повідомлені про час слухання справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту – ГПК України (1798-12)
) в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції..
Відповідно до ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Як вбачається матеріалів справи 19 грудня 2006 року Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією був зареєстрований статут ВАТ "Скандинавіан Хаус" у новій редакції, відповідно до якого єдиним акціонером останнього є Акціонерне товариство "Рейком Шиппінг Актієболаг" (далі – товариство).
Відповідно до пункту 3.1 Статуту, товариство створюється з метою здійснення підприємницької діяльності для одержання прибутку в інтересах акціонерів товариства, максимілізації добробуту акціонерів у вигляді зростання ринкової вартості акцій товариства, а також отримання акціонерами дивідендів.
Відповідно до змісту Статуту (п.п. 4.1-4.3) статутний капітал товариства поділений на акції і становить 505000,00 грн. Статутний капітал товариства утворюється з вартості вкладів акціонерів, внесених внаслідок придбання ними акцій. На момент прийняття нової редакції статуту товариства кількість акцій, що купувалися засновниками та їхня частка у статутному капіталі складає: засновник 505000,00 шт. акцій, частка у статутному капіталі 100%.
Згідно з п. 5.1 Статуту особи, які набули права власності на акції товариства, набувають статус акціонерів (учасників) товариства. Кожна проста акція надає акціонеру однакову сукупність прав, включаючи право брати участь в управлінні товариством (через участь та голосування на загальних зборах акціонерів товариства особисто або через своїх представників).
Органами управління товариства є: загальні збори акціонерів товариства; правління товариства; ревізійна комісія. Загальні збори акціонерів товариства є вищим органом товариства. У загальних зборах акціонерів товариства мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать. Акціонер має право призначити свого представника для участі у зборах. Представник може бути постійним чи призначеним на певний строк. Акціонер має право у будь-який час відкликати чи замінити свого представника у вищому органі товариства, повідомивши про це правління товариства. Загальні збори акціонерів товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами акціонерів товариства до компетенції правління товариства.( Згідно з пунктами 7.1, 7.2, 7.3 Статуту)
Відповідно п.7.8 Статуту позачергові загальні збори акціонерів товариства скликаються Правлінням товариства за власною ініціативою або на вимогу ревізійної комісії
Згідно до п. 7.9 Статуту позачергові загальні збори акціонерів товариства повинні також бути скликані правлінням товариства на вимогу акціонерів (акціонера), які володіють у сукупності не менше 10 відсотками голосів у будь-який час.
Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства не пізніше ніж за 45 днів до дати їх проведення публікується правлінням товариства в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства. (Згідно з п. 7.10 Статуту)
Відповідно до пунктів 7.17, 7.19 Статуту правління товариства є виконавчим органом товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю. Правління товариства є підзвітним загальним зборам акціонерів товариства та організовує виконання їх рішень. До компетенції правління товариства належать усі питання діяльності товариства, крім тих, що віднесені до компетенції інших органів товариства. До виключної компетенції правління товариства належить організація скликання та проведення чергових та позачергових загальних зборів товариства.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Як вбачається з виписки про стан рахунку у цінних паперах № 005121, єдиним акціонером ВАТ "СХ" є АТ "Рейком Шиппінг Актієболаг".
В свою чергу, 01.08.2007 року ВАТ "СХ" проведено позачергові загальні збори акціонерів, що підтверджується протоколом позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" № 3 від 01.08.2007 року.
Згідно з протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" № 3 від 01.08.2007 року на порядок денний вказаних загальних зборів було винесено питання про обрання Генерального директора ВАТ "СХ".
З протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" № 3 від 01.08.2007 року вбачається, що на загальних зборах одноголосно було прийнято наступні рішення:
- обрати Головою позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" ОСОБА_5 та секретарем –Георга Якобссона;
- обрати ОСОБА_4 Генеральним директором ВАТ "СХ" з дня отримання їм дозволу Державного центру зайнятості на працевлаштування.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про господарські товариства" - про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
Зазначені положення цього Закону (1576-12)
кореспондується з п.п. 7.10, 7.11 Статуту ВАТ "Скандинавіан Хаус".
З матеріалів справи вбачається, що повідомлення в місцевій пресі та в офіційному друкованому виданні про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" від 01.08.2007 року не публікувалось, персональне повідомлення акціонера не здійснювалось, а тому суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що скликання загальних зборів акціонерів відбувалось з порушенням вимог ст. 43 Закону України "Про господарські товариства", п. п. 7.10, 7.11 Статуту ВАТ "СХ".
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
За приписами ч.1 ст. 159 Цивільного кодексу України акціонери (їхні представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, що їх має кожний акціонер, який бере участь у зборах.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстр акціонерів ВАТ "СХ" станом на 01.08.2007 не складався, і реєстрація акціонерів на позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ "СХ" 01.08.2007 року не проводилась. Протокол позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" № 3 від 01.08.2007 року не містить відомостей про проведення реєстрації акціонерів згідно із реєстром акціонерів ВАТ "СХ" станом на 01.08.2007 року, а також спірний протокол не містить посилання на інші документи, які підтверджували б проведення такої реєстрації.
Загальні збори є неправомочними, якщо реєстрація акціонерів у день проведення загальних зборів не здійснювалась (ст. 159 ЦК, ст. 41 Закону про господарські товариства), у зв'язку з неможливістю визначення кворуму на загальних зборах. Рішення, прийняті на таких загальних зборах, у судовому порядку визнаються недійсними. Правомочність загальних зборів визначається на підставі реєстру акціонерів у день проведення загальних зборів (ч.1 ст. 41 Закону про господарські товариства), а не фактичної участі акціонерів у прийнятті загальними зборами рішень (Пункт 25 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" (v0013700-08)
).
Відповідно п. 7.12 Статуту, загальні збори акціонерів товариства визнаються правомочними за умови наявності кворуму, тобто якщо в них беруть участь акціонери (їх представники), які мають відповідно до Статуту товариства понад 60 відсотків голосів. Наявність кворуму визначається один раз на момент завершення реєстрації акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах акціонерів товариства.
Таким чином, вищевказані порушення вимог ст. 41 Закону України "Про господарські товариства", ч. 1 ст. 159 Цивільного кодексу України, п. 7.12 Статуту, та є підставою для визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ", що проводились 01.08.2007 року.
Крім того, слід зазначити, що, як вбачається з висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз № 3955/10-11 експертного почеркознавчого дослідження від 16.06.2010 року,(в суді першої інстанції справа розглядалась за участю експерта ОСОБА_6 підпис від імені ОСОБА_5 в графі "Голова загальних зборів акціонерів товариства ОСОБА_5" у протоколі №3 позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ" від 01.08.2007 року виконаний не ОСОБА_5, а іншою особою з наслідуванням підпису ОСОБА_5.
Як вбачається з матеріалів справи, на запит господарського суду міста Києва від 20.07.2010 року, 21.08.2010 року Державна прикордонна служба України надала відповідь, в якій повідомила, що громадянка Швеції ОСОБА_5 за наданими установчими даними проходила перевірку паспортних документів за період з 01.01.2007 року по 20.07.2010 року лише 17.05.2009 року, 20.05.2009 року, 15.06.2009 року та 17.06.2009 року, тобто станом на 01.08.2007 року на території України не перебувала.
Таким чином, проаналізувавши вищевказані обставини справи, вимоги чинного законодавства, колегія суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення позачергових загальних зборів акціонерів ВАТ "СХ", оформлене протоколом № 3 від 01.08.2007 року суперечить та не відповідає вимогам ст. 159 ЦК України та ст. ст. 41- 43 Закону України "Про господарські товариства".
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
На думку апеляційної інстанції третя особа 1 не довела вимог своєї апеляційної скарги, а тому вона не підлягає задоволенню.
Таким чином, враховуючи викладене, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевий господарський суд повно з’ясував всі обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення по справі, судовою колегією не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 101 – 105 ГПК України (1798-12)
, Київський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду м. Києва від 03.09.2010 року у справі № 32/309 за позовом Акціонерного товариства "Рейком Шиппінг Актієболаг" до Відкритого акціонерного товариства "Скандинавіан Хаус" та за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 (ОСОБА_3) та ОСОБА_4 (ОСОБА_4) про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів - залишити без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_3 (ОСОБА_3) – без задоволення.
2. Справу № 32/309 повернути до господарського суду м. Києва.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Судді
|
Вербицька О.В.
|
28.10.10 (відправлено)