У к р а ї н а
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.09.10 Справа №2/449-пд-08
|
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
при секретарі Лолі Н.О.,
за участю представників:
позивача - Канібор С.І., довіреність б/н від 14.04.10;
третьої особи - Александров Ю.Ю., довіреність б/н від 17.08.10;
відповідача-1, не з'явився;
відповідача-2, не з'явився;
відповідача-3, не з'явився;
відповідача-4, не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи та апеляційну скаргу Горностаївського районного споживчого товариства, смт. Горностаївка Херсонської області,
на рішення господарського суду Херсонської області від 29.06.2010 р. у справі № 2/449-ПД-08
за позовом: Горностаївського районного споживчого товариства, смт. Горностаївка Херсонської області,
до відповідачів:
1)Ольгинської сільської ради Горностаївського району, с. Ольгине Херсонської області,
2)Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", м. Севастополь, АР Крим,
3)Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Україна", с. Ольгине Херсонської області,
4)Виконавчого комітету Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, с. Ольгине Херсонської області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Херсонської обласної спілки споживчих товариств, м. Херсон,
про визнання недійсним рішення № 19 від 14.05.2008 р. та визнання недійсним договору купівлі-продажу від 08.08.2008 р.,
ВСТАНОВИВ:
Горностаївське районне споживче товариство звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до відповідачів (Ольгинської сільської ради, ПСП "Україна", ТОВ "Торговий дім "Україна") про визнання недійсним рішення Ольгинської сільської ради № 19 від 14.05.2008 р. про затвердження загальної площі торгового центру в с. Ольгино, вул. Леніна, 29/Б та оформлення права приватної власності, а також про визнання недійсним договору купівлі-продажу від 08.08.2008 р., укладеного між Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна"та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Україна".
Рішенням господарського суду Херсонської області від 13.02.2009 р., яке залишене без змін постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 09.06.2009 р., позов було задоволено, визнано недійсним пункт 2 рішення виконавчого комітету Ольгінської сільської ради Горностаївського району Херсонської області № 19 від 14.05.2008р. про оформлення права; визнано недійсним договір купівлі-продажу нежитлової будівлі торгового центру, розташованого в селі Ольгино Горностаївського району Херсонської області між приватним сільськогосподарським підприємством "Україна" та товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Україна"від 08 серпня 2008 року недійсним.
Постановою Вищого господарського суду від 10.11.2009 р. вказані рішення попередніх інстанцій скасовані, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Херсонської області.
При новому розгляді справи господарський суд Херсонської області ухвалою від 23.06.2010 р. (том 7, а.с.84) залучив до участі у справі іншого відповідача –Виконавчий комітет Ольгинської сільської ради Горностаївського району Херсонської області.
29.06.2010 р. позивач уточнив позовні вимоги (том 7, а.с.104), просить визнати недійсним рішення виконавчого комітету Ольгинської сільської ради № 9 від 14.05.2008 р. про затвердження загальної площі торгового центру та оформлення права власності, визнати недійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна (торгового центру), зареєстрований у реєстрі за № 1060 від 08.08.2008 р., укладений між ПСП "Україна"та ТОВ "Торговий дім "Україна", судові витрати покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 29.06.2010 р. у справі № 2/449-ПД-08 (суддя Пригуза П.Д.) в позові відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що позивачем не доведено факту набуття ним права власності на спірну будівлю на визначених законом підставах, тому його права спірним рішенням виконкому про оформлення права власності ПСП "Україна"на торговий центр жодним чином не порушені. З зазначених підстав суд дійшов висновку про необґрунтованість і вимог позивача про визнання недійсним договору купівлю-продажу, укладеного між ПСП "Україна"та ТОВ "Торговий дім "Україна"
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Горностаївське районне споживче товариство (позивач) звернулось до Запорізького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду від 29.06.2010 р. скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
З підстав, викладених в апеляційній скарзі (вх.05-18/7-675 від 05.08.2010 р.), заявник вказує, що рішення винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а висновки господарського суду не відповідають фактичним обставинам справи. Позивач вважає недоведеним висновок господарського суду про те, що ПСП "Україна"є правонаступником колгоспу "Україна". Вважає таким, що не ґрунтується на нормах законодавства висновок суду про те, що рішення виконкому про оформлення права власності за приватним сільськогосподарським підприємством "Україна"(як правонаступником колгоспу "Україна") прийнято у відповідності до норм законодавства. Вказує, що висновок господарського суду про те, що спірним договором не порушені права позивача не відповідає нормам закону, оскільки згідно із ст. 215 ЦК України правочин може бути оскаржений заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено.
Ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 05.08.2010 р. апеляційна скарга прийнята до провадження, слухання справи призначено на 24.09.2010 р.
Відповідачі 2, 3 (ПСП "Україна", ТОВ "ТД "Україна") надали відзиви на апеляційну скаргу (№ 16 від 10.09.2010 р., № 391 від 15.09.2010 р.), в яких вказують на безпідставність доводів апеляційної скарги, звертають увагу суду на те, що позивачем не доведено наявності в нього права власності на спірний об’єкт, а тому оспорюване рішення виконкому Ольгинської сільської ради та оспорюваний договір купівлі-продажу жодним чином не зачіпають права позивача, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Розпорядженням голови Запорізького апеляційного господарського суду № 2387 від 24.09.2010 р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя – Шевченко Т.М. (доповідач), судді - Коробка Н.Д., Кричмаржевський В.А. Ухвалою від 24.09.2010 р. вказаною колегією справу прийнято до свого провадження.
15.09.2010 р. від Циганок В.І., представника Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", надійшла заява про відвід судді Запорізького апеляційного господарського суду Кагітіної Л.П. по справі № 2/449-ПД-08.
Ухвалою від 24.09.2010 р. заяву Циганок В.І., представника Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", про відвід судді Кагітіної Л.П. по справі № 2/449-ПД-08 залишено без задоволення.
За заявою присутніх представників сторін апеляційний розгляд справи проводився без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.
В судовому засіданні 24.09.2010 р. представник позивача підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.
Представник третьої особи (Херсонської облспоживспілки) надав письмовий відзив, з якого вбачається, що з доводами апеляційної скарги Херсонська облспоживспілка погоджується, підтримує її, просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду від 29.06.2010 р. скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В судовому засіданні 24.09.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст.ст. 99, 101 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції. У процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи та апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.05.2008 р. виконавчий комітет Ольгинської сільської ради прийняв рішення № 19 про оформлення права приватної власності та видачу свідоцтво на право приватної власності на будівлю –Торговий центр, який знаходиться в с. Ольгино по вул. Леніна 29б, Приватному сільськогосподарському підприємству "Україна"з послідуючою реєстрацією в КП "Каховське БТІ".
За договором купівлі-продажу від 08.08.2008 р. ПСП "Україна"здійснило відчуження нежитлової двоповерхової будівлі торгового центру загальною площею 977,5 кв. м, розташованої на земельній ділянці Ольгинської сільської ради за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, с. Ольгино, вул. Леніна, 29б, Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Україна".
Горностаївське районне споживче товариство оскаржило в судовому порядку (шляхом подачі даного позову) зазначене рішення виконкому № 19 від 14.05.2008 р. та договір купівлі-продажу торгового центру від 08.08.2008 р., укладений між ПСП "Україна"та ТОВ "ТД "Україна".
У зв’язку з тим, що позивачем оскаржується рішення органу місцевого самоврядування, колегія суддів вважає за необхідне відзначити наступне.
Акт державного чи іншого органу –це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов’язковий характер для суб’єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні та індивідуальні, тобто такі, які породжують права і обов’язки саме у того суб’єкта (чи визначеного ним кола суб’єктів), якому вони адресовані.
Виходячи зі змісту роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 (v5_35800-00)
"Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів"(з наступними змінами) підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації – позивача у справі. '…'.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
За статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, є свідоцтво про право власності на будівлю (частину будівлі), споруду.
Відповідно до "Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5 (z0157-02)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року (п. 6.1) оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності, які видаються місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію, а також юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.
До переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, що вказані у зазначеному тимчасовому положенні (п. 6 додатку № 1) віднесено Свідоцтво про право власності на об'єкти нерухомого майна, видані органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями.
Власник майна, права якого порушено внаслідок видання правового акта органом місцевого самоврядування, має право звернутися до суду з позовом про визнання такого акта незаконним та про його скасуванням відповідно до статті 393 Цивільного кодексу України.
Стаття 393 Цивільного кодексу України спрямована на захист наявного права, що виникло з підстав, визначених законодавством, а за наслідками її застосування повинно відбуватися відновлення того права позивача, яке було порушено спірним актом, однак існувало до його прийняття (володіти, користуватися та розпоряджатися майном).
Статус власника нерухомого майна пов'язується законодавством не тільки з подальшою реєстрацією права власності за заінтересованою особою, а з наявністю у цієї особи доказів набуття права власності на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не доведено набуття будівлі торгового центру у власність на визначених законом підставах.
Позивач, зокрема, посилається на рішення правління Херсонської обласної спілки споживчих товариств № 15 від 14.01.1983 р. про затвердження підрядного договору від 14.12.1982 року між Горностаївською РСС та колгоспом "Україна"на будівництво торгового центру кошторисною вартістю 196816 крб. в с. Ольгине; рішення правління Херсонської обласної спілки споживчих товариств № 556 від 27.12.1983 р. про дозвіл правлінню Горностаївської РСС придбати у колгоспу "Україна"торговий центр в с. Ольгине вартістю 196810 крб., із зобов’язанням спілки оформити право власності на придбану будівлю.
Втім, такі доводи в розумінні цивільного законодавства не свідчать про набуття позивачем права власності на торговий центр.
Безпосереднє укладення договору та перерахування грошових коштів позивачем не підтверджено.
Водночас, проектно-кошторисна документація на будівництво торгового центру в с. Ольгине кошторисною вартістю 121131 крб., розроблена Херсонською філією Інституту "Укрколгосппроект"на замовлення колгоспу "Україна"в вересні 1976 року (том 1 а.с.75), який за власні кошти своїми силами і засобами здійснював будівництво за договором підряду від 10.07.1979 р. (том 1 а.с.72, 76-83).
Рішенням правління Херсонської обласної спілки споживчих товариств № 15 від 14.01.1931 р. затверджено підрядний договір від 14.12.1982 р. між Горностаївською РСС та колгоспом "Україна"на будівництво торгового центру кошторисною вартістю 196816 руб. в с. Ольгине.
Архівними витягами з річного звіту колгоспу "Україна"за 1981 р. та 1982 р. підтверджується здійснення колгоспом "Україна"фінансування будівництва торгового центру (т.3, а.с.47-48).
З засвідченої копії № 05-2/838 від 07.12.2007 р. (том 1, а.с. 84) вбачається, що рішенням виконавчого комітету Горностаївської районної ради народних депутатів № 490/25 від 28.12.1983 р. затверджено акт Державної комісії про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом торгового центру в с. Ольгине площею 470 кв. м. Цим же рішенням будівля з благоустроєм та озеленінням передана Горностаївській райспоживспілці на баланс.
Згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 23 січня 1981 року № 105 (v0105400-81)
"Про приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів", згідно до пункту 1 якого встановлено, що об’єкти, закінчені будівництвом у відповідності до проекту і підготовлені до експлуатації, пред’являються замовником (забудовником) до приймання державній приймальній комісії. За пунктом 6 цієї постанови –державні приймальні комісії повноважні приймати закінчені будівництвом об’єкти лише у випадку їх готовності до експлуатації та благоустрою території.
Вказане підтверджує, що торговий центр був переданий в експлуатацію замовником, яким являвся колгосп "Україна".
Передача на баланс спірного об’єкту Горностаївській райспоживспілці не спростовує факту того, що об’єкт був збудований та введений в експлуатацію колгоспом "Україна".
Щодо питання правонаступництва, то колегія суддів погоджується з наступними висновками суду першої інстанції, що підтверджено дослідженими матеріалами справи.
Так, відповідач-2 (Приватне сільськогосподарське підприємство "Україна") є правонаступником Колективного пайового сільськогосподарського підприємства "Україна", яке, в свою чергу, являється правонаступником колгоспу "Україна", що збудувало та передало в експлуатацію спірний об’єкт торгового центру.
02.02.1958 року утворено колгосп "Україна" Ольгинської сільської ради утворено за рішенням загальних зборів членів колгоспу.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації колективного сільськогосподарського підприємства"від 18.06.1992 р. № 344 (344-92-п)
було встановлено, що для державної реєстрації підприємства до районної державної адміністрації або виконавчого комітету міської Ради народних депутатів подаються: заява правління підприємства або його засновників, витяг з протоколу загальних зборів (зборів уповноважених) членів підприємства з рішенням про створення підприємства і прийняття його статуту та два прошнуровані та пронумеровані примірники статуту.
На підставі рішення (протокол № 2 від 05.12.1992 р. –том 3, а.с.68) колгосп "Україна"був перетворений на Колективне пайове сільськогосподарське підприємство (том 1 а.с.95) з кодом ЄДРПОУ 03784479, державну реєстрацію якого здійснено розпорядженням Горностаївської районної державної адміністрації Херсонської області від 22.02.1993 р. за № 45 (том 1 а.с.94, том 3 а.с. 75).
Рішенням зборів уповноважених КПСП "Україна"(протокол № 3 від 23.11.1999 р. ) перетворено у приватне підприємство (том 1 а.с.96).
Розпорядженням Горностаївської районної державної адміністрації Херснсонської області від 14.03.2000 р. № 104 (том 3, а.с. 90) прийнято рішення, зокрема, про державну реєстрацію Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна", с. Ольгине, як правонаступника колективного сільськогосподарського підприємства "Україна"з ідентифікаційним кодом 03784479.
Статут Приватного сільськогосподарського підприємства "Україна" (том 3, а.с. 92) зареєстровано управлінням економіки Горностаївської районної державної адміністрації 04.04.2000 р., пунктами 1.1. та 1.4. цього передбачено, що це підприємство утворене шляхом перетворення КПСП "Україна"і є його правонаступником. Редакція Статуту ПСП "Україна"(2004 рік) також містить посилання а правонаступництво ПСП "Україна"від КПСП "Україна"(код 03784479) (п.1.5 Статуту).
Наведене у сукупності свідчить про те, що правонаступником колгоспу "Україна", яким було збудовано та введено в експлуатацію спірний об’єкт, являється відповідач-2 –ПСП "Україна".
За таких обставин, позивачем не доведено право власності на спірний об’єкт торгового центру.
Крім того, представник позивача в судовому засіданні повідомив колегії суддів про те, що вимога про визнання за Горностаївським РСТ права власності на спірний об’єкт була предметом судового розгляду, але в задоволенні позовних вимог позивачеві було відмовлено.
Відповідно до ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
За змістом статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Зважаючи на викладене, у позивача відсутнє право на позов щодо визнання недійсним рішення Ольгинської сільської ради № 19 від 14.05.2008 р. про затвердження загальної площі торгового центру в с. Ольгино, вул. Леніна, 29/Б та оформлення права приватної власності.
Разом з тим, за загальним правилом (ст. 215 ЦК України) передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний).
Позивач не є стороною спірного договору купівлі-продажу та за вищевикладених обставин не являється заінтересованою особою щодо оспорюваного договору, оскільки набуття права власності на відчужуваний за спірним договором об’єкт нерухомості позивачем не доведено та не встановлено судом за наявними у справі матеріалами та поданими сторонами доказами, тому право на позов про визнання недійсним договору купівлі-продажу від 08.08.2008 р., укладеного між Приватним сільськогосподарським підприємством "Україна"та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Україна", у Горностаївського районного споживчого товариства також відсутнє.
Оскільки доводи заявника апеляційної скарги не ґрунтуються на нормах права, не підтверджені відповідними доказами та спростовані дослідженими обставинами справи, апеляційна скарга залишається судом без задоволення .
Колегія суддів дійшла висновку про відповідність рішення господарського суду Херсонської області нормам чинного законодавства. Підстав для скасування чи зміни оскаржуваного рішення колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на заявника апеляційної скарги (позивача у справі).
Керуючись ст.ст. 49, 99- 105 Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Горностаївського районного споживчого товариства, смт. Горностаївка Херсонської області, на рішення господарського суду Херсонської області від 29.06.2010 р. у справі № 2/449-ПД-08 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Херсонської області від 29.06.2010 р. у справі № 2/449-ПД-08 залишити без змін.