Україна
Харківський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2010 р. Справа № 29/25-10
Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у складі:
головуючий суддя, судді,
при секретарі Буханової Т.А.
за участю представників сторін:
позивача – Солонинки С.П., довіреність б/н від 02.03.2010 р.;
відповідача –Парамонової О.В., довіреність № 7020/10/32-332 від 28.12.2009 р.;
3-ї особи – не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області, м. Харків (вх. № 1152Х/2-5) на рішення Господарського суду Харківської області від 22.03.2010 р. по справі № 29/25-10 (суддя Тихий П.В.)
за позовом Закритого акціонерного товариства "Люботинський завод "Продтовари", м. Люботин Харківської області,
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківської області, м. Харків,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державного казначейства України в Харківській області, м. Харків
про стягнення 354968,79 грн., -
встановила:
В січні 2010 р. ЗАТ "Люботинський завод "Продтовари" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом про стягнення в порядку ст. 1212 ЦК України на його користь з РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківської області грошових коштів в сумі 354968,79 грн., перерахованих відповідачу в якості плати за марки акцизного збору, які так і не були видані позивачу.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 22.03.2010 р. по справі № 29/25-10 було повністю задоволено позов, стягнуто з відповідача на користь позивача грошові кошти в сумі 354968,79 грн., державне мито в сумі 3550,00 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, з посиланням на те, що позовні вимоги є обґрунтованими й такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню, оскільки у відповідача перед позивачем виникли недоговірні зобов’язання внаслідок набуття майна (отримання грошових коштів) на підставі, яка згодом відпала, а отже ці зобов’язання полягають в обов'язку повернути набуте майно, що встановлено гл. 83 ЦК України (435-15) , зокрема ст. 1212 ЦКУ.
Відповідач з вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить це рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи та на порушення норм матеріального права.
Позивач у своєму запереченні на апеляційну скаргу просить у її задоволенні відмовити повністю, оскільки, на його думку, апеляційна скарга жодним чином не спростовує висновків та обставин, викладених у рішенні суду від 22.03.2010 р., в певній її частині подана з порушенням ст. 101 ГПК України та в деякій частині взагалі не стосується предмету позову, отже вказане рішення суду першої інстанції цілком законне і справедливе, адже позивач, перерахувавши відповідачу грошові кошти в сумі 354698,79 грн., натомість нічого не отримав, залишившись і без грошей і без марок.
В судовому засіданні 06.05.2010 р. було відкладено розгляд справи на 25.05.2010 р. та зобов’язано сторони надати суду не менше, ніж за три дні до судового засідання, додаткові докази по справі, а саме: позивачу - правові підстави звернення з позовом про стягнення вартості марок (з посиланням на норми матеріального права); відповідачу - Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківської області; докази направлення позивачу листів на отримання марок нового зразку; докази направлення апеляційної скарги 3-й особі; 3-й особі - обґрунтований відзив на апеляційну скаргу.
3-я особа в судове засідання 25.05.2010 р. свого представника не направила, надіслала на адресу суду заяву (вх. № 3399 від 18.05.2010 р.), в якій просила розглянути справу без участі представника ГУ Держказначейства України у Харківській області.
В судовому засіданні 25.05.2010 р. було оголошено перерву до 08.06.2010 р.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 15.09.1995 р. "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", марка акцизного збору - спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Ії наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, яке було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003 р. № 567 (567-2003-п) (далі –Положення), та згідно якого було запроваджено з 01.07.2003 р. марки акцизного збору з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв (тобто марки попереднього зразку).
П. 1 ст. 7 вищезазначеного закону передбачає, що виробники алкогольних напоїв проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та таке маркування здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Продавцем марок акцизного збору за місцезнаходженням позивача є відповідач на підставі п. 6.4. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 р. № 71 (z0116-07) . Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. № 179 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (179-2008-п) до Положення були внесені зміни, якими було передбачено запровадження з 01.08.2008 р. марок акцизного збору нового зразка.
У відповідності до п. 5 зазначеної Постанови № 179 (179-2008-п) ДПА повинна забезпечити:
- проведення інвентаризації станом на 01.09.2008 р. залишків невикористаних
марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах-виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцям підприємствами-виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації;
- знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації;
- узагальнення за результатами інвентаризації та подання до 15.09.2008 р.
державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації;
- безоплатну видачу до 01.10.2008 р. марок акцизного збору нового зразка
підприємствам-виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і марок акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів, для маркування яких такі марки були придбані.
ДПА України, на виконання вимог Постанови КМУ № 179 (179-2008-п) видала наказ від 07.07.2008 р. № 454 (z0698-08) "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка", яким була затверджена відповідна форма "Попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного збору (для обміну інвентаризаційних залишків)" (далі - Попередня заявка-розрахунку).
З матеріалів справи вбачається, що для обміну марок позивачем 08.09.2008 р. було надано відповідачу Попередню заявку-розрахунок (вх. № 580/ДСК від 08.09.2008 р.), в якій було відображено кількість та тип марок акцизного збору попереднього зразку (9593751 шт.), кількість марок нового зразку для обміну (9593700 шт.), виходячи зі ставок акцизного збору, що діяли на час подання цієї заявки.
Задовольняючи позовні вимоги суд 1-ї інстанції виходив з того, що відповідач не видав марки акцизного збору попереднього зразку, які були оплачені позивачем, а також не здійснив обмін цих марок на марки нового зразку.
Проте такий висновок суду місцевого господарського суду безпідставний, виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем була перерахована сума за марки акцизного збору попереднього зразку у розмірі 354968,79 грн. Зазначені марки попереднього зразку на зазначену суму були виготовлені ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" (у кількості 185340 шт. (містк. тари 0,5 л, міцн. 20 %); в кількості 185280 шт. (містк. тари 0,5 л, міцн. 16 %); в кількості 2484600 шт. (містк. тари 0,25, міцн. 40 %); в кількості 4718280 шт. (містк. тари 0,5 л, міцн. 40 %); в кількості 2020200 шт. (містк. тари 0,7 л, міцн. 40 %) та доставлені, згідно попередньої заявки позивача, у сховище відповідача. Отже, були витрачені кошти на виготовлення марок акцизного збору попереднього зразку, на їх доставку Державним підприємством спеціального зв'язку, а також на зберігання зазначених марок у філії Відділення ПАТ "Промінвестбанку" в м. Харкові, де замовлені залишки марок акцизного збору знаходились у сховищі відповідача.
Згідно чинного законодавства, а саме п. 10 зазначеного Положення (567-2003-п) та ст. 3 Закону України від 15.09.1995 "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", для одержання марок вітчизняні виробники повинні подавати, зокрема, довідку про сплату суми акцизного збору, яка розрахована за ставками на готову продукцію.
Проте, позивач акцизний збір для отримання вищезазначених марок не сплачував, пояснюючи вищезазначену обставину тим, що чинним законодавством не встановлено конкретний строк подання певного пакету документів, в т.ч. і довідку про сплату суми акцизного збору, а також заявку-розрахунок на необхідну кількість марок, а отже суб'єкт господарювання не обмежений у часі отримання марок акцизного збору. Тобто оплачені та виготовлені марки акцизного збору зберігаються у відповідача до моменту подання позивачем визначеного пакету документів. Законодавством лише для продавця акцизних марок визначений конкретний строк видачі марок, а саме: абз. 8 п. 6 Положення про марки акцизного збору, затвердженого Указом Президента України від 18.09.1995 р. № 849/95 (849/95) , передбачено, що строк видачі марок визначається за погодженням між їх продавцем і покупцем, але не повинен перевищувати 3 робочі дні з дня подання покупцем марок документів, передбачених абзацом 5 цього пункту.
Таким чином, твердження позивача, й відповідно, висновок місцевого господарського суду стосовно того, що відповідачем не видавались марки попереднього зразку для позивача, не відповідає дійсності, оскільки саме від дій позивача залежало отримання марок попереднього зразку, адже останній документи на отримання замовлених марок акцизного збору не надавав, суму акцизного збору за зазначені марки товариством не сплачував, а отже і отримання їх було б порушенням діючого законодавства.
Тим часом, на виконання вимог п. 5 Постанови Кабінету Міністрів від 12.03.08 № 179 (179-2008-п) відповідач у строк до 10.09.2008 р. подало до Департаменту САТ ДПА України окрему рознарядку на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризацій. До даних окремої рознарядки було зараховано інформацію про кількість марок попереднього зразка, що зберігались у сховищі продавця марок акцизного збору та потребують обміну для позивача, згідно з попередньою заявкою-розрахунком на потребу в марках акцизного збору, що надійшла від останнього.
Також, змінами у законодавстві було передбачено до 25.09.2008 р. проведення знищення органами податкової служби прийнятих від суб'єктів господарювання, а також встановлених у продавців марок акцизного збору попереднього зразка з визначенням місця та способу його проведення (паперорізальні машини, спалення тощо) на підставі актів інвентаризації і відповідного рішення комісії. Тому, на виконання вимог вищезазначеної Постанови, відповідачем шляхом спалення були знищені акцизні марки попереднього зразка (копії актів про знищення маються у матеріалах справи). Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 р. № 1837 (1837-2006-п) було затверджено Положення про Міністерство фінансів України, в п. 1 якого зазначено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової, бюджетної, податкової, митної політики, політики у сфері державного внутрішнього фінансового контролю, випуску та проведення лотерей, розроблення та виробництва голографічних захисних елементів.
Відповідно до п. 6 зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України № 179 (179-2008-п) Міністерство фінансів зобов'язане забезпечити до 20.09.2008 р. виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна", що є структурним підрозділом Міністерства фінансів, до ДПА марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, згідно з окремою рознарядкою та передбачити фінансування витрат виробнику марок, пов'язаних з виготовленням та доставкою акцизних марок за окремою рознарядкою.
Листом ДП "Поліграфічний комбінат "України" від 17.09.2008 р. № 7400-08/2539 повідомив Департамент САТ ДПА України про неможливість виготовлення та доставки марок акцизного збору за окремою рознарядкою для обміну інвентаризаційних залишків у термін до 20.09.2008 р., при цьому в листі вказано, що замовлення акцизних марок за окремою рознарядкою для обміну інвентаризаційних залишків може бути виконано протягом 2-х місяців з моменту надходження коштів з державного бюджету на їх виготовлення.
Як передбачено п. З Положення (567-2003-п) від 23.04.2003 р. N 567 та відповідно до наказу ДПА України від 22.04.2008 р. N 273 (z0375-08) "Про затвердження форм заявок-розрахунків на придбання марок акцизного збору і звіту про використання марок акцизного збору", попередня заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного збору подається виробниками (імпортерами) продавцю марок щомісячно до 1-го числа місяця для забезпечення потреби в марках акцизного збору через 2 місяці. Відповідач неодноразово повідомляв підприємства-виробників та імпортерів алкогольних напоїв, зокрема і ЗАТ "Люботинський завод "Продтовари", (листи від 08.05.2008 р. № 1838/10/32-115 та від 29.07.2008 р. № 3087/10/32-124) щодо зменшення залишків марок акцизного збору до моменту проведення інвентаризації станом на 01.08.2008 р. Але, позивач, не зважаючи на неодноразові попередження з боку відповідача, замовляв акцизні марки навіть більше, ніж у попередні періоди.
Отже, з боку відповідача були виконані усі залежні від нього вимоги п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 179 (179-2008-п) .
В подальшому Законом України від 31.03.2009 р. "Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору" (1202-17) , зразки марок акцизного збору нового зразку змінились з 01.07.2009 р.
У зв’язку з цим, листом від 14.05.2009 р. N 9999/7/32-0717 ДПА України роз'яснила, що "...використання марок акцизного збору із позначенням на ній суми акцизного збору, розрахованої за ставкою, що діє до 01.07.2009 р., можливе лише до 30.06.2009 р. включно...З метою недопущення виникнення значних залишків акцизних марок для маркування алкогольних напоїв вважаємо за необхідне провести відповідну роз'яснювальну роботу з підприємствами-виробниками (імпортерами) стосовно повного використання зазначених марок до 30.06.2009 р. включно, оскільки обмін таких марок чинним законодавством не передбачено".
Таким чином з 01.07.2009 р. припинився обіг та використання марок нового зразку, які повинні були бути видані за обміном позивачу.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач стверджує, що підстава для отримання грошей за марки акцизного збору попереднього зразку з боку відповідача існувала, але згодом відпала, а отже згідно ст. 1212 ЦК України відповідач має повернути кошти, отримані від позивача за марки попереднього зразку, оскільки відповідач є набувачем коштів, оплачених позивачем за марки акцизного збору попереднього зразку в сумі 354968,79 грн.
Таке твердження являється помилковим, виходячи з наступного.
Ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. При цьому, в силу ч. 2 вказаної норми, зазначені положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Отже, до предмету доказування у даній справі входять встановлення факту отримання відповідних коштів відповідачем за рахунок позивача; наявності чи відсутності правових підстав для цього.
На виконання Наказів ДПА України від 08.07.2003 № 342 "Про внесення змін до наказу ДПА України від 05.06.2003 р. № 274" та від 19.03.2009 р. № 135 "Про порядок закупівлі марок акцизного збору" (далі - Наказ № 135), а також на підставі відповідного договору про закупівлю марок акцизного збору з голографічними захисними елементами з державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів України ДП "Поліграфічний комбінат "Україна", кошти від продажу марок акцизного збору надходили до спеціального рахунку відповідача, після чого обов'язково у 3-денний термін перераховувались на спеціальний рахунок Департаменту САТ ДПА України, який веде розрахунки з ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню марок акцизного збору (копії платіжних доручень маються в матеріалах справи).
Таким чином, перераховані позивачем кошти на виготовлення замовлених марок акцизного збору попереднього зразку, у відповідності до вимог діючого законодавства, вже були витрачені на: виготовлення цих марок, їх доставку та зберігання. Отже відповідачем всі залежні від нього вимоги Постанови № 179 (179-2008-п) були виконані, а тому, висновок суду про порушення РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківської області вимог ст. 1212 ЦК України є неправомірним.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до п. 5 ст. 54 ГПК України позивач зобов’язаний викласти в позовній заяві обставини, на які ґрунтуються його вимоги, надати докази, що підтверджують позов.
Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Позивачем не доведено наявності правових підстав для покладення на відповідача зобов'язання з повернення грошових коштів в сумі 354968,79 грн., перерахованих йому позивачем в якості оплати за виготовлення марок акцизного збору, оскільки доказів сплати акцизного збору й доказів звернення до відповідача з вимогою про видачу марок позивачем надано не було.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Харківської області від 22.03.2010 р. по справі № 29/25-10 було прийняте з порушенням й неправильним застосуванням норм матеріального права, а висновки, викладені у рішенні не відповідають обставинам справи, отже вказане рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п. 2 ст. 103, п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 104, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, одностайно, -
постановила:
Апеляційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області задовольнити.
Рішення Господарського суду Харківської області від 22.03.2010 р. по справі № 29/25-10 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити..
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Люботинський завод "Продтовари" (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Радянська, 53, код ЄДРПОУ 24486154, р/р 26006212137 в АСУБ "Грант" м. Харків, МФО 351607) в доход Державного бюджету України 1775,00 грн. - державного мита за подання апеляційної скарги.
Господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом місяця до касаційної інстанції Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови підписаний 10.06.2010 р.
Головуючий суддя Судді