ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.09 Справа № 5/129
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого-судді Давид Л.Л.
суддів Кордюк Г.Т.
Мурської Х.В.
розглянув апеляційну скаргу Державного підприємства "Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Сарненський держспецлісгосп", за вих. №20/5 від 19.02.2009 р.
на рішення Господарського суду Рівненської області від 28.01.2009 р.
у справі № 5/129 (суддя –Войтюк В.Р.)
за позовом Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Рівне в інтересах держави в особі Вирівської сільської ради, с. Вири, Сарненський район, Рівненська область; Степанської селищної ради, смт. Степань, Сарненський район, Рівненська область; Кричильської сільської ради, с. Кричильськ, Сарненський район, Рівненська область
до Державного підприємства спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Сарненський держлісгосп", м. Сарни, Дослідна станція, Сарненський район, Рівненська область
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача - Державна екологічна інспекція в Рівненській області, м. Рівне
про стягнення в сумі 12 300,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивачів: не з’явились;
від відповідача: Новак С.О. –головний лісничий (довіреність за вих. №46 від 15.04.09 р.);
від третьої особи: не з’явились;
прокуратура: не з"явились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 28.01.2009 р. у справі № 5/129 позов Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Вирівської сільської ради, с. Вири, Степанської селищної ради, смт. Степань та в особі Кричильської сільської ради, с. Кричильськ задоволено. З рахунку Державного підприємства спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Сарненський держспецлісгосп"(34500, Рівненська область, Сарненський район, м.Сарни, Дослідна станція) стягнуто грошові кошти в розмірі 12 300 грн. на спеціальні рахунки, а саме: суму в розмірі 10 790 грн. 00 коп. до місцевого бюджету Вирівської сільської ради; суму в розмірі 1 290 грн. 00 коп. до місцевого бюджету Степанської селищної ради; суму в розмірі 220 грн. 00 коп. до місцевого бюджету Кричильської сільської ради. Крім того, з рахунку Відповідача в доход Державного бюджету України стягнуто 123 грн. 00 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Відповідач –Державне підприємство Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Сарненський держлісгосп"(надалі –ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп"), не погодившись з винесеним рішенням подав апеляційну скаргу, за вих. №20/5 від 19.02.2009 р., в якій покликається на те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства та з неповним дослідженням матеріалів та обставин справи, а саме:
Не погоджуючись з даним рішенням місцевого господарського суду, Державне підприємство спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Сарненський держлісгосп" (надалі ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп") звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в яікій покликається на те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, а саме: місцевим господарським судом при прийнятті рішення не взято до уваги, що документами, які на сьогоднішній день регламентують проведення рубок, пов"язаних із веденням лісового господарства є: Санітарні правила в лісах України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1995 р. (555-95-п) , Правила поліпшення якісного складу лісів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 р. (724-2007-п) Дані нормативно-правові акти, як вказує Скаржник, мають однакову юридичну силу, оскільки вони належать до категорії підзаконних нормативно-правових актів, який видав один і той же орган. У відповідності до п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів матеріали лісовпорядкуванні та акти обстеження є підставою для рубок, формування і оздоровлення лісів. І відповідно до цього, Відповідач у своїй діяльності керувався Правилами поліпшення якісного складу лісів. З огляду на те, як вказує Скаржник, постановою КМУкраїни №724 від 12.05.2007 р. (724-2007-п) було відмінено постанову КМУкраїни №535 від 16.05.1996 р. "Про затвердження Правил рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства та інших рубок" (535-96-п) . Саме п. 34 даних Правил було зобов'язано усіх лісокористувачів здійснювати всі санітарні рубки лісів в порядку, встановленому Санітарними правилами в лісах України. Правила поліпшення якісного складу лісів, які були прийнятті взамін Правил рубок, пов"язаних з веденням лісового законодавства не вимагають дотримання Санітарних правил в лісах України, а самостійно формують призначення для санітарних рубок лісів.
Дані обставини, на думку Скаржника, є безумовною підставою для скасування рішення місцевого господарського суду та прийняття нового, яким останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог Прокурора.
Рівненська міжрайонна природоохоронна прокуратура подала відзив на апеляційну скаргу за вих. №390 від 25.03.2009 р., в якому спростовує доводи апеляційної скарги, зазначаючи при цьому, що актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.07.2008 р., складеним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області, встановлено факт порушення Відповідачем вимог лісового законодавства України, а саме: підприємством у 2008 р. проведено суцільні санітарні рубки, згідно лісорубних квитків №21 від 05.05.2008 р., №28 від 17.07.2008 р., №10 від 21.01.2008 р., на підставі актів обстеження насаджень, складених без участі лісопатолога, чим допущено порушення п. 27 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою КМУкраїни №555 від 27.07.1995 р. (555-95-п) , а відтак Позивачем застосовано до відповідача відповідальність, передбачену п. 52 вищезазначених Правил. Враховуючи наведене, просить рішення Господарського суду Рівненської області залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення, як безпідставну і необґрунтовану.
В судовому засіданні 16.04.2009 р. представник Скаржника підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Прокуратура, Позивачі та третя особа участі уповноважених представників в судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи ухвалою суду від 06.03.2009 р., про що свідчать поштові повідомлення про вручення за №400379, №400382, №400384, №400383, №400385, №400380, №400378. Ухвалою суду від 06.03.2009 р. участь представників сторін визначено на власний розсуд.
Додаткових доказів та клопотань про відкладення сторонами не подано.
Враховуючи наведене, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду ухвалила розглядати справу по наявних матеріалах справи.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані по них докази, заслухавши представника Відповідача (Скаржника), врахувавши положення відзиву на апеляційну скаргу, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення Господарського суду Рівненської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.
Як встановлено місцевим господарським судом і це вбачається з матеріалів справи, ДП СЛАП "Сарненський держспецлісгосп" 21.01.2008 р, 05.05.2008 р. та 15.07.2008 р. було проведено суцільні санітарні рубки лісу в кварталі 88 виділ 35 на площі 0,1 га. та виділі 56 на площі 0,3 га. Камянського лісництва; в кварталі 37 виділ 29 на площі 0,1 га. та виділі 15 на площі 0,1 га.; в кварталі 31 виділ 11 на площі 0,1 га. Кузьмівського лісництва, що підстверджується наявними в матеріалах справи лісорубними квитками №10 від 21.01.2008 р., №21 від 05.05.2008 р. та № 28 від 15.07.2008 р. (а.с. 45-47).
31 липня 2008 р. державною інспекцією з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області було проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп" на підставі якої складено Акт без номера від 31.07.2008 р. (а.с.6), з якого вбачається, що ДП СЛАП "Сарненський держспецлісгосп" провело суцільні санітарні рубки призначені на підставі акта, складеного працівниками останнього.
14 серпня 2008 р. Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернулась до ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп" з вимогою перерахувати на рахунки Вирівської сільської ради, Степанської селищної та Кричильської сільської рад грошові кошти в розмірі 12 300 грн. (у різному відсотковому співвідношенні), які відповідають десятикратній таксовій вартості зрубаної деревини.
Вказана претензія Відповідачем була залишена без задоволення, що слугувало підставою для звернення з даним позовом.
У відповідності до вимог п. 27 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555 (555-95-п) насадження, що потребують суцільної санітарної рубки, попередньо обстежуються спеціальною комісією, призначеною за рішенням органу, що видає дозвіл на проведення цієї рубки. До складу комісії входять: лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту або міжрайонний інженер-лісопатолог, головний лісничий або інженер охорони і захисту лісу, а також лісничий та представник постійного лісокористувача. Комісія визначає в натурі доцільність призначення суцільної санітарної рубки, про що складається відповідний акт.
Згідно ст. 107 Лісового кодексу України підприємства зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Пунктом 52 вищевказаних Правил встановлено, що за проведення суцільної санітарної рубки насаджень без попереднього обстеження їх спеціальною комісією або з обстеженням, але без лісопатолога спеціалізованої служби лісозахисту (міжрайонного інженера лісопатолога) встановлюється стягнення у розмірі десятикратної таксової вартості зрубаної деревини.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку розміру стягнень, складеного державною інспекцією з охорони навколишнього природного середовища, загальний розмір стягнення за порушення ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп" Санітарних правил в лісах України становить 12 300 грн., які у добровільному порядку Відповідачем не відшкодовані, а тому підлягають стягненню у примусовому порядку.
Покликання Скаржника на ту обставину, що ДП СЛАП "Сарненський держлісгосп" рубка лісу проводилась після складання актів санітарного обстеження, підписаних посадовими особами останнього, є безпідставними, оскільки відповідно до п. 28 Санітарних правил в лісах України дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в лісах усіх груп незалежно від площі насаджень видають державні органи лісового господарства Автономної Республіки Крим та областей. А в силу п. 2 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.
Покликання Скаржника на те, що при вирубці лісу Відповідач керувався Правилами поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 р. (724-2007-п) , якими не вимагається дотримання Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.1995 р. (555-95-п) , є безпідставним, з огляду на те, що такі Правила є чинні і повинні виконуватись поряд з іншими законами та підзаконно-нормативними актами України.
У відповідності до вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, чого Скаржником не зроблено.
Враховуючи наведене, судова колегія погоджується із висновком місцевого господарського суду про обґрунтованість та законність позовних вимог, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, вважає, що всі обставини, які мають значення для справи, місцевим господарським судом були з’ясовані повністю і у відповідності із вимогами закону.
Оцінивши докази в їх сукупності, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення Господарського суду Рівненської області нормам чинного законодавства, матеріалам та дійсним обставинам справи.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ :
1. Рішення Господарського суду Рівненської області від 28.01.2009 р. у справі № 5/129 залишити без змін, апеляційну скаргу ДП "СЛАП "Сарненський держспецлісгосп", за вих. №20/5 від 19.02.2009 р. –без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109- 110 Господарського процесуального кодексу України.
4. Справу № 5/129 повернути Господарському суду Рівненської області.
Головуючий суддя Давид Л.Л. Суддя Кордюк Г.Т. Суддя Мурська Х.В.