ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" серпня 2011 р.
Справа № 9/5025/1216/11
За позовом Прокурора Новоушицького району смт. Нова Ушиця в інтересах держави в
особі Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с. Куча Новоушицького
району Хмельницької області
про стягнення 54100,87 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
1.Ставчанська сільська рада с. Стара Гута, Новоушицького району
Хмельницької області,
2.Головне управління Держкомзему у Хмельницькій області, м. Хмельницький
Суддя Олійник Ю.П.
Представники сторін:
Від позивача –не з'явився
Від відповідача - не з'явився
Від третьої особи Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області - Кравчук В.І. за дов. від 10.01.11
Від прокуратури області - Гончар І.О.
Ухвалою суду від 18.08.11 провадження у справі в частині позову прокурора Новоушицького в інтересах держави в особі Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Хмельницькій області, м. Хмельницький припинено.
Суть спору: Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 54100,87грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідач у 2010 році самостійно зайняв та використовував земельну ділянку сільськогосподарського призначення призначення площею 493,0815га на території Ставчанської сільської ради Новоушицького району, що підтверджується актом перевірки управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області, протоколом про адміністративне правопорушення та приписом про усунення порушення земельного законодавства. У відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 №963 (963-2007-п) визначений розмір заподіяної відповідачем шкоди, яка перераховується до місцевого бюджету.
Позивач у клопотанні від 25.07.11 позовні вимоги підтримує, просить розглядати справу без його участі.
Представвник прокуратури у клопотанні просить суму позову стягнути на користь позивача для зарахування в бюджет Ставчанської сільської ради.
Відповідач не направив представника для участі у судовому засіданні, запропоновані судом докази не надав, причини не направлення і не подання суду не повідомив. При цьому адреса останнього та його правовий статус підтверджені витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно на цю адресу та адресу, зазначену у позовній заяві, направлялися ухвали суду. Відповідач повідомлений належним чином про розгляд справи, оскільки ухвала суду надіслана відповідачу, що підтверджується штампом господарського суду та Реєстром відправленої кореспонденції. При цьому Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12.12.2007р. № 1149 (z1383-07) затверджено Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень та поштових переказів. Згідно п.4.1 вказаних нормативів у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 08.12.2009 р. N 1267 (z1254-09) встановлено, що нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 4.1.1. Місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 4.1.2. У межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+1; 4.1.3. Між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+2; 4.1.4. Між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. Згідно п.4.2 Нормативів при пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 4.1 нормативні строки пересилання збільшуються на один день. Враховуючи, що ухвали суду надсилаються рекомендованою кореспонденцією та зважаючи на місцезнаходження відповідача, останнім мала бути отримана ухвала суду протягом зазначеного терміну (аналогічна позиція в постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 14.03.2011 р. по справі №22/1829-10). Правова позиція Вищого господарсьокого суду України щодо того, що штамп (відмітка про відправку ухвали) вважається належним підтвердженням повідомлення учасників судового процесу про час і місце судового засідання викладена у п.32 листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" № 01-08/530 від 29.09.2009 (v_530600-09) . За таких обставин спір вирішується з врахуванням ст. 75 ГПК України.
Третя особа Ставчанська сільська рада у клопотанні від 10.08.11 позовні вимоги підтримує, повідомляє, що у 2010р. директор ТОВ "Сварог-Дністер" самовільно зайняв та використовував земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 49,0815га, що підтверджується актом перевірки, при цьому радою будь-які рішень щодо передачі даної ділянки у користування товариству не приймалось.
Третя особа Головне управління Держкомзему у Хмельницькій області у поданих до суду клопотаннях та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримують, посилаючись на те, що винні дії відповідача у заподіянні шкоди самовільним виколристанням земельної ділянки підтверджуються актом перевірки дотримання земельного законодаства, протоколом про адмінправопорушення та приписоми про усунення недоліків, тому визначений відповідно до вимог законодаства розмір шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь позивача і підлягає зарахуванню до місцевого бюджету Ставчанської сільської ради.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Відділом Держкомзему у Новоушицькому районі Хмельницької області складено акт обстеження земельної ділянки від 15.04.10 №2, згідно якого встановлено самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки, яка знаходиться на території Ставчанської сільської ради за межами села площею 49,0815га., яка оброблена та засіяна соняшником.
Відділом Держкомзему у Новоушицькому районі Хмельницької області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та складено акт від 15.04.10, згідно якого встановлений факт самовільного використання відповідачем земель запасу на території Ставчанської сільської ради площею 60,86га (11,7643га та 49,0815га).
За результатами перевірки відповідачу винесений припис від 15.04.10 №11/00015 про усунення виявлених порушень у 30-денний термін, складений протокол про адміністративне правопорушення генерального директора відповідача Олійника А.А., яке полягає у тому, що він допустив самовільне зайняття та використання земельної ділянки площею 49,0815га. біля с. Слобідка на території Ставчанської сільської ради.
Винесена постанова Відділу Держкомзему у Новоушицькому районі № 7 від 13.10.08 про закриття справи про адміністративне правопорушення та передачу справи до прокуратури Новоушицького району для проведення перевірки щодо наявності в діях винної особи ознак злочину.
За результатами перевірки відділом визначений розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 54100,87грн. згідно розрахунку.
Згідно пояснення директора відповідача від 8.09.2010р. наданого ОВС УБОЗ у Хмельницькій області зазначені у актах землі були засіяні соняшником, так як останні Були передані новоствореному фермерському господарству, головою якого він є.
У зв'язку з цим прокурором в інтересах позивача поданий позов до суду про стягнення шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (2768-14) . Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України різновидом права користування є право оренди земельної ділянки, тобто засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Положеннями ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.04.10, актом обстеження земельної ділянки від 15.04.10, приписом від 15.04.10, протоколом про адміністративне правопорушення від 16.04.10 та постановою про закриття справи про адмінправопорушення від19.04.10. Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою, зазначеною у актах.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 (963-2007-п) .
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 (963-2007-п) підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем. При цьому судом також враховуються письмові пояснення Третьої особи Ставчанської сільської ради про те, що у 2010р. відповідач самовільно зайняв та використовував земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 49,0815га, при цьому радою будь-які рішень щодо передачі даної ділянки у користування товариству не приймалось.
Розмір шкоди обгрунтовано визначено відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р. (963-2007-п) , шкода склала 54100,87грн.
Враховуючи, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, розмір шкоди, заподіяної самовільним використанням землі визначений правомірно відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу" (963-2007-п) , позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню. При цьому сума заподіяної шкоди згідно ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову шляхом стягнення їх у доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України (1798-12) , СУД
В И Р І Ш И В:
Позов Прокурора Новоушицького району смт. Нова Ушиця в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с.Куча, Новоушицького району Хмельницької області про стягнення 54100,87 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с.Куча, Новоушицького району Хмельницької області (вул. Леніна, 7, код 35289018) на користь на користь Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця (вул. Подільська, 17) для зарахування до бюджету Ставчанської сільської ради Новоушицького району 54100,87грн. (п'ятдесят чотири тисячі сто гривень 87 коп.) шкоди внаслідок самовільного використання землі. Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с.Куча, Новоушицького району Хмельницької області (вул. Леніна, 7, код 35289018) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 541,01грн. (п'ятсот сорок одна гривня 01 коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м.Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.). Видати наказ, який надіслати до органів державної податкової служби.
Суддя Ю.П. Олійник
Віддруковано 7 примірників:
1 –до справи,
2 –позивачу,
3- відповідачу,
4-5 –третім особам ( Головному управлінню Держкомзему у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1) та Ставчанській сільській раді с. Стара Гута, Новоушицького району Хмельницької області,
6-7 –прокуратурі обл. і рай.