ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
|
"02" грудня 2011 р.
|
Справа № 30/17-3937-2011
|
Позивач: Державне підприємство "Дельта-Лоцман"
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське морське агенство"
Про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності № 9 від 31.12.2010р.
Від відповідача : ОСОБА_2 - згідно довіреності № 28 від 24.10.2011р.
Суть спору: Позивач, Державне підприємство (далі - ДП ) "Дельта-Лоцман", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське морське агентство" (далі - ТОВ "У.М.А.") про стягнення заборгованості у сумі 5 905,46 дол. США та пені у сумі 75,31 дол. США.
14 листопада 2011р. до суду надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 9 360,46 дол. США та неустойку у сумі 265,16 дол. США.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
01 січня 2011р. між ДП "Дельта-Лоцман" (Підприємство) та ТОВ "У.М.А." (Агент) був укладений Договір, згідно якого Підприємство зобов’язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги по переш вартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, надавати послуги Служби регулювання руху суден (далі - СРРС) у зонах дії центрів і постів регулювання руху суден, та надавати право проходження по Бузько-Дніпровсько-лиманському, Херсонському морському каналам та глибоководному судновому ходу р. Дунай –Чорне море (далі - БДЛК, ХМК та ГСХ), а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ, а Агент зобов’язується прийняти і оплатити надані послуги. При цьому споживачем послуг Підприємства є Судновласник (в розумінні ст. 20 Кодексу торговельного мореплавства України).
Відповідно до умов розділу 2 Договору Агент зобов’язується робити своєчасну оплату відповідно до умов цього Договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України –у національній валюті України, у порядку визначеному діючим законодавством України в сфері ЗЕД, валютного регулювання та валютного контролю; сплачувати рахунки, виставлені Підприємством у терміни, визначені Договором. При цьому, відповідно до п. 4.2.2. Договору остаточна оплата здійснюється відповідачем на протязі 5 банківських днів з дня отримання рахунку за реквізитами, зазначеними у рахунку.
Позивач зазначає, що відповідно до ст. 106 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Відповідно до ст. 115 цього Кодексу із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Позивач також зазначає, що Наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214 (z0374-96)
, зареєстрованим у Мінюсті України за № 374\1399 від 24.07.1996р., затверджено збори і плати за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України, в тому числі лоцманський збір та збір за користування послугами служби регулювання руху суден. Відповідно до п. 14 Зборів ставки зборів і плати не враховують податок на додану вартість, і на суми зборів і плати податок на додану вартість нараховується відповідно до законодавства.
Крім того, відповідно до п.11 Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000р. №1544 (1544-2000-п)
, на суми портових зборів нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Відповідно до умов Договору від 01 січня 2011р., на підставі заявок ТОВ "У.М.А.", в серпні 2011р. позивач надав послуги з лоцманського проведення, послуги служби регулювання руху суден та право проходження Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом суднам ACM DELTA (Ліберія), YUSUF ZIYA ONIS (Туреччина), OXL AVATAR (Антигуа і Барбуда), ACM DAISY (Ліберія), що знаходилися під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки на загальну суму 53 310,50 дол. США, які оплачені ТОВ "У.М.А." лише у сумі 47 405,04 дол. США. При цьому, у якості відмови від оплати суми у розмірі 5905,46 дол. США Агент послався на безпідставне завищення Підприємством вартості наданих послуг на суму податку на додану вартість.
У вересні –жовтні 2011р. позивач надав відповідачу послуги з лоцманського проведення, послуги служби регулювання руху суден та право проходження Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом судну LS AIZENSHTAT (Сент Вінсент і Гренадіни), яке знаходилося під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки на загальну суму 32 315,64 дол. США, які оплачені ТОВ "У.М.А." лише у сумі 28860,64 дол. США. При цьому, у якості відмови від оплати суми у розмірі 3 455 дол. США Агент послався на безпідставне завищення Підприємством вартості наданих послуг на суму податку на додану вартість .
Таку відмову від оплати позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних інтересів, у зв’язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 9 625,62 дол. США.
Крім того, відповідно до п. 5.4. Договору у разі порушення строку здійснення остаточного розрахунку, передбаченого п. 4.2.2. цього Договору, Агент за вимогою Підприємства несе перед останнім відповідальність у вигляді сплати пені у розмірі 0,1 відсотка несплаченої вартості послуг за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної вартості. На підставі зазначеного пункту Договору позивач нарахував відповідачу неустойку у сумі 265,16 дол. США.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням). Позивач вважає, що послуги, що ним надаються, можуть бути пов’язані лише з транзитним проходом судна, яке може бути як завантаженим, та і в баласті; може бути пасажирським чи військовим; і безпосередньо не пов’язані з перевезенням судном вантажів.
Крім того, позивач зазначає, що не будучи учасником транзиту він не є стороною у відповідних господарських правовідносинах з транзиту вантажів, і, відповідно, не має первинних документів бухгалтерського обліку, якими підтверджується право на звільнення від оподаткування на підставі п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України, а тому, відповідно, він не має такого права.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до змісту п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням). Отже, виходячи із змісту зазначеної норми відповідач робить висновок про те, що послуги платника податків, у будь-якій мірі пов’язані з перевезенням (переміщенням) транзитом вантажів через митну територію України, звільняються від оподаткування ПДВ. Відповідач зазначає, що визначальними обставинами звільнення від оподаткування ПДВ послуг позивача є встановлення та підтвердження факту перевезення або переміщення суднами вантажів транзитом через митну територію України та факту пов’язання послуг наданих позивачем з перевезенням (переміщенням) вантажів транзитом через митну територію України.
Позивач вважає, що товаросупровідні документи –коносамент (Bill of Lading) та вантажна відомість (Cargo Manifest) з штампами або відмітками митниці щодо митного оформлення вантажу є документами, які підтверджують факт перевезення (переміщення) вантажу транзитом через митну територію України відповідним судном, на якому це вантаж транспортується. На підтвердження факту перевезення (переміщення) суднами ACM DELTA, YUSUF ZIYA ONIS, OXL AVATAR, ACM DAISY вантажу в режимі транзит відповідач надав до матеріалів справи вантажні відомості (Cargo Manifest) та коносаменти (Bill of Lading) з зазначенням назв цих суден, портів заходів, найменування вантажу, його відправника та отримувача, які також містять відтиск штампу Миколаївської митниці "під митним контролем"з літерним значенням "Т"та відтиск особистої номерної печатки інспектора митниці. Зазначені відтиски на вантажносупровідних документах суден є підтвердженням факту перевезення цими суднами вантажу в режимі транзит.
Крім того, на підтвердження перевезення вантажів у режимі "Транзит"відповідач посилається на лист Миколаївської митниці від 05.10.201р. №18-35\6067 .
Відповідач також зазначає, що за змістом п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України операції (послуги) для звільнення від оподаткування ПДВ не обов’язково повинні мати статус транзитних послуг та не обов’язково повинні надаватися учасникам транзиту або надаватися вантажовласнику, адже, зміст зазначеної норми не містить посилання на терміни "транзитні послуги", "учасники транзиту", "вантажовласник", "транзитний прохід судна"тощо. При цьому, відповідач зазначає, що ст. 1 Закону України "Про транзит вантажів"не є імперативною нормою, яка встановлює вичерпний перелік "транзитних послуг"або "учасників транзиту". За таких обставин, відповідач вважає, що відповідно до п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг (тобто будь-які операції, що не є постачанням товарів, або інші операції з надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності), пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням) (тобто пов’язаних з перевезенням транспортними засобами транзитних вантажів (товарів) під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України).
Відповідач також вважає, що відповідно до змісту п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами. Відповідно до змісту ст. 84 Кодексу торговельного мореплавства України канальний збір є цільовим портовим збором, який стягується у морських портах України, та, на думку відповідача, виходячи із змісту п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України, має звільнятися від оподаткування ПДВ у разі стягнення з суден, які здійснюють міжнародні перевезення, їхнього багажу і вантажів. Судна ACM DELTA, YUSUF ZIYA ONIS, OXL AVATAR, ACM DAISY здійснювали міжнародні перевезення вантажу, отже, у цьому випадку канальний збір не підлягає оподаткуванню ПДВ.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:
Як вбачається з матеріалів справи, 01 січня 2011р. між ДП "Дельта-Лоцман" (Підприємство) та ТОВ "У.М.А." (Агент) був укладений Договір, згідно якого Підприємство зобов’язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги по переш вартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, надавати послуги Служби регулювання руху суден (далі - СРРС) у зонах дії центрів і постів регулювання руху суден, та надавати право проходження по Бузько-Дніпровсько-лиманському, Херсонському морському каналам та глибоководному судновому ходу р. Дунай –Чорне море (далі - БДЛК, ХМК та ГСХ), а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ, а Агент зобов’язується прийняти і оплатити надані послуги. При цьому споживачем послуг Підприємства є Судновласник ( в розумінні ст. 20 Кодексу торговельного мореплавства України).
Відповідно до умов розділу 2 Договору Агент зобов’язується робити своєчасну оплату відповідно до умов цього Договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - у ВКВ, а під прапором України –у національній валюті України, у порядку визначеному діючим законодавством України в сфері ЗЕД, валютного регулювання та валютного контролю; сплачувати рахунки, виставлені Підприємством у терміни, визначені Договором. При цьому, відповідно до п. 4.2.2. Договору остаточна оплата здійснюється відповідачем на протязі 5 банківських днів з дня отримання рахунку за реквізитами, зазначеними у рахунку.
Відповідно до умов Договору від 01 січня 2011р., на підставі заявок ТОВ "У.М.А.", в серпні 2011р. позивач надав послуги з лоцманського проведення, послуги служби регулювання руху суден та право проходження Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом суднам ACM DELTA (Ліберія), YUSUF ZIYA ONIS (Туреччина), OXL AVATAR (Антигуа і Барбуда), ACM DAISY (Ліберія), що знаходилися під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки на загальну суму 53 310,50 дол. США, які оплачені ТОВ "У.М.А." лише у сумі 47 405,04 дол. США.
Залишок у розмірі 5 905,46 дол. США є податком на додану вартість, що був нарахований Підприємством на суму портових зборів.
У вересні –жовтні 2011р. позивач надав відповідачу послуги з лоцманського проведення, послуги служби регулювання руху суден та право проходження Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом судну LS AIZENSHTAT (Сент Вінсент і Гренадіни), яке знаходилося під агентуванням відповідача. Для оплати наданих послуг позивачу були виставлені рахунки на загальну суму 32 315,64 дол. США, які оплачені ТОВ "У.М.А." лише у сумі 28860,64 дол. США. При цьому, у якості відмови від оплати суми у розмірі 3 455 дол. США Агент послався на безпідставне завищення Підприємством вартості наданих послуг на суму податку на додану вартість .
Дійсно, відповідно до ст. 106 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Відповідно до ст. 115 цього Кодексу із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Згідно п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов’язаних із таким перевезенням (переміщенням).
За приписами п. 23 ст. 1 Митного кодексу України переміщення товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях - переміщення товарів через митний кордон України при здійсненні експортно-імпортних операцій, а також інших операцій, пов'язаних із ввезенням товарів на митну територію України, вивезенням товарів за межі митної території України або переміщенням їх митною територією України транзитом. При переміщенні товарів через митний кордон України у вантажних відправленнях оформляється вантажна митна декларація. Таким чином, у визначенні поняття "переміщення" згідно з нормами Митного кодексу України (92-15)
включаються й інші операції, пов’язані з транзитом.
Слід зауважити, що товаросупровідні документи –коносамент (Bill of Lading) та вантажна відомість (Cargo Manifest) з штампами або відмітками митниці щодо митного оформлення вантажу є документами, які підтверджують факт перевезення (переміщення) вантажу транзитом через митну територію України відповідним судном, на якому це вантаж транспортується. На підтвердження факту перевезення (переміщення) суднами ACM DELTA, YUSUF ZIYA ONIS, OXL AVATAR, ACM DAISY вантажу в режимі транзит відповідач надав до матеріалів справи вантажні відомості (Cargo Manifest) та коносаменти (Bill of Lading) з зазначенням назв цих суден, портів заходів, найменування вантажу, його відправника та отримувача, які також містять відтиск штампу Миколаївської митниці "під митним контролем"з літерним значенням "Т"та відтиск особистої номерної печатки інспектора митниці. Зазначені відтиски на вантажносупровідних документах суден є підтвердженням факту перевезення цими суднами вантажу в режимі транзит.
Статтею 1 Закону України "Про транзит вантажів" передбачено, що учасниками транзиту є вантажовласники та суб’єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи), а транзитними вантажами по ст. 5 цього Закону є насипні, наливні, навалочні, штучні, тарно-штучні товари, вантажобагаж, що прийняті до перевезення згідно з договором (контрактом). Такі вантажі, а також транспортні засоби транзиту і контейнери вважаються прохідними через територію України у разі, якщо проходження цих вантажів з перевантаженням, складуванням, подрібненням на партії, зміною транспортного засобу транзиту чи без таких операцій є частиною повного маршруту перевезення, що розпочинається і закінчується за межами території України.
Відповідно до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства (995_064)
(Лондон, 9 квітня 1965р.), яка ратифікована Україною у 1993р., вантаж –це будь-які товари і будь-якого роду предмети, що перевозяться на судні, за винятком пошти, судових припасів, судових запасних частин і спорядження, особистих речей команди і багажу, що слідує з пасажирами.
Відповідно до змісту ст. 200 Митного кодексу України транзит - митний режим, обов’язковою ознакою якого є перетинання транспортним засобом митної території та державного кордону України. Отже, наявність документів, які підтверджують переміщення судном вантажу у митному режимі "транзит" є доказом здійснення судном міжнародного перевезення вантажу через територію України.
У зв’язку з тим, що баластний перехід для навантаження \розвантаження з подальшим митним оформленням та перетином державного кордону України, який здійснювали судна ACM DELTA, YUSUF ZIYA ONIS, OXL AVATAR, ACM DAISY, є невід’ємною складовою послуг, що надаються під час міжнародного перевезення та звільняється від оподаткування ПДВ, канальний збір, який стягується з цих суден також звільняється від оподаткування ПДВ.
Зазначена позиція підтверджується листом Державної податкової адміністрації України від 23.03.2011р. № 8019\7\16-1517 "Про податок на додану вартість" (v8019837-11)
, згідно якого з урахуванням п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України та п. 11 Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000р. № 1544 (1544-2000-п)
, не нараховується податок на додану вартість на суми портових зборів, які стягуються з суден у закордонному плаванні, що: здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, вантажу та міжнародних відправлень; прямують між портами України для здійснення навантаження \розвантаження з подальшим перетином державного кордону України; прямують транзитом через територію України без митного оформлення на її території.
При цьому, вартість послуг, що включаються до складу портових зборів, які надаються під час прямування судна до пункту (місця) його оформлення для навантаження (довантаження) вантажів (посадки пасажирів) чи з пункту (місця) митного оформлення після вивантаження (часткового вивантаження) вантажів (висадки пасажирів), є невід’ємною складовою послуг з міжнародного перевезення вантажу (пасажирів, їхнього багажу) за умови включення її до складу загальної вартості послуги з міжнародного перевезення.
Отже, незалежно від наявності або відсутності вантажу на судні під час знаходження його у міжнародному рейсі та прямуванні у баласті до або з порту України для завантаження або вивантаження та проведенні митних процедур, портові збори на підставі законодавства України звільняються від оподаткування ПДВ,
Крім того, слід зауважити, що відповідно до змісту п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами. Відповідно до змісту ст. 84 Кодексу торговельного мореплавства України канальний збір є цільовим портовим збором, який стягується у морських портах України, та, виходячи із змісту п. 197.9 ст. 197 Податкового кодексу України, має звільнятися від оподаткування ПДВ у разі стягнення з суден, які здійснюють міжнародні перевезення, їхнього багажу і вантажів. Судна ACM DELTA, YUSUF ZIYA ONIS, OXL AVATAR, ACM DAISY здійснювали міжнародні перевезення вантажу, отже, у цьому випадку канальний збір не підлягає оподаткуванню ПДВ.
Виходячи з викладеного вище, суд доходить до висновку про те, що позовна заява ДП "Дельта-Лоцман" задоволенню не підлягає.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 82- 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
рішення підписане 07 грудня 2011р.