ПОСТАНОВА
Іменем України
25 липня 2018 року
Київ
справа №2а-8725/12/1370
адміністративне провадження №К/9901/16421/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 2а-8725/12/1370
за позовом управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова до державного підприємства Міністерства оборони України "Монтажник-Львів" про стягнення заборгованості, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 6 вересня 2017 року (суддя Гавдик З.В.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року (судді Матковська З.М., Бруновська Н.В., Затолочний В.С.),
в с т а н о в и в :
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду була справа за позовом управління Пенсійного фонду України Залізничному районі м. Львова до державного підприємства Міністерства Оборони України "Монтажник-Львів" про стягнення заборгованості в сумі 77762, 57 грн.
Постановою від 28 листопада 2012 року цей суд задовольнив позовні вимоги управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова в повному обсязі.
На виконання вказаної постанови Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист від 25 грудня 2012 року № 2а-8725/2012 про стягнення з державного підприємства Міністерства Оборони України "Монтажник-Львів" на користь управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова заборгованості в розмірі 77762, 57 грн.
За цим виконавчим листом 12 лютого 2015 року відкрито виконавче провадження № ВП 46452508.
У серпні 2017 року Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, розпочатого на підставі згаданого виконавчого листа від 25 грудня 2012 року № 2а-8725/2012, у якому заявник просив замінити сторону виконавчого провадження (стягувача) - управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова, на Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.
Заява обґрунтована тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" (988-2016-п) відбулась реорганізація управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова з утворенням Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова.
31 березня 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис за номером 14151340000041414 щодо реєстрації Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, а 19 квітня 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесли запис за № 14151120005025128 щодо припинення державної реєстрації управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова.
З 1 січня 2017 року Міністерство доходів і зборів розпочало адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з набранням чинності Законами України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (404-18) та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (406-18) . Тобто, функції щодо адміністрування єдиного внеску тепер здійснює не Пенсійний фонд України та його територіальні органи, а Міністерство доходів і зборів України і його територіальні органи.
Ухвалою від 6 вересня 2016 року Львівський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження з огляду на відсутність для цього законних підстав.
Свою позицію мотивував тим, що Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова не надало суду жодних належних доказів, що Залізнична об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області є правонаступником позивача у справі та стягувача у виконавчому провадженні - управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова.
Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19 жовтня 2017 року залишив ухвалу суду першої інстанції без змін.
У касаційній скарзі Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права просить скасувати їхні судові рішенні і постановити нову ухвалу, якою задовольнити його заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
Свої вимоги мотивує тим, що повноваження щодо адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів України, відповідно права та обов'язки управління Пенсійного фонду України в цій частині перейшли правонаступнику - Залізничній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 8 листопада 2017 року відкрив касаційне провадження за вказаною скаргою.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (2147а-19) (далі - Закон № 2147-VIII). Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) (далі - КАС) касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно зі статтею 327 КАС судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 264 КАС (у попередній редакції) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Обов'язковою умовою для заміни сторони виконавчого провадження її правонаступником є вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження з одночасним переходом прав та обов'язків вибулої сторони правонаступнику.
Відповідно до абзацу першого і абзацу другого пункту 3 Прикінцевих положень Закону від 4 липня 2013 року № 406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" (406-18) процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
За такого правового регулювання колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що перехід повноважень щодо адміністрування єдиного внеску від органів Пенсійного фонду України до органів Міністерства доходів і зборів України не є правонаступництвом у розумінні положень цивільного законодавства, як підстави, з якою процесуальний закон пов'язує можливість заміни сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС (у чинній редакції) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За встановлених в цій справі обставин колегія суддів вважає, що судові рішення судів першої та апеляційної інстанції є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування не встановлено.
Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 6 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року в цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Смокович
Судді О.В. Білоус
Т.Г. Стрелець