ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2018 року
Київ
справа №826/27667/15
адміністративне провадження №К/9901/13015/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 826/27667/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду, прийняту 14 липня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Кузьменка В.В., суддів: Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
в с т а н о в и в :
Публічне акціонерне товариство "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" звернулось до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення від 26 листопада 2015 року № 1938, яким зупинено торгівлю цінними паперами Публічному акціонерному товариству "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на будь-якій фондовій біржі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2016 року задоволено позовні вимоги.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2016 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову.
Як встановлено, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 листопада 2015 року № 1938 "Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на будь-якій фондовій біржі" відповідно до п. 16 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів", з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави вирішено зупинити з 30 листопада 2015 року торгівлю цінними паперами ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на будь-якій фондовій біржі на термін до 29 липня 2016 року.
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення та зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на будь-якій фондовій біржі є виявлення за результатом аналізу фінансової звітності за 2014, що емітент (позивач) має низькі фінансово-економічні показники.
Наведене вище підтверджується аналітичною запискою щодо операцій з цінними паперами ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг".
Вказана інформація, на думку відповідача, дає підстави стверджувати, що ринкова вартість (капіталізація) ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" є штучно завищеною, а ринкова (біржова) вартість сформована технічно, а спірне рішення прийнято з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави.
У касаційній скарзі позивач заявив вимогу про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскарженого судового рішення - без змін, оскільки відсутні підстави для його скасування.
Згідно ст. 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема: створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у формі регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; реєстрації випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів.
Частиною 1 ст. 5 вказаного Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; встановлення наявності ознак маніпулювання на фондовому ринку (ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Згідно п. 16 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів.
Тобто, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку наділена правом зупиняти торгівлю цінними паперами ними на будь-якій фондовій біржі для захисту держави, інвесторів.
Отже, перевіряючи обґрунтованість оскарженого рішення, суду необхідно перевірити, чи узгоджується воно з метою захисту держави, інвесторів.
Як вказує відповідач, рішення Комісії від 26 листопада 2015 року № 1938 "Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" на будь-якій фондовій біржі" прийнято з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави, у зв'язку із встановленням ознак маніпулювання на фондовому ринку цінними паперами позивача.
Установлені ознаки маніпулювання полягають у наступному.
В процесі поточного здійснення Комісією її функцій, проводився аналіз договорів, які укладалися на фондових біржах. Даний аналіз проводився з метою перевірки відповідності договорів законодавству України, відсутності чи наявності ознак маніпулювання на ринку цінних паперів, відсутності ознак штучного ціноутворення тощо.
Одночасно також аналізувалися фінансова звітність емітентів цінних паперів, відносно яких укладалися договори на фондових біржах, які були об'єктом вивчення, на предмет відповідності фінансово-господарських показників даних емітентів їх ринковій капіталізації.
Аналіз вищевказаної інформації дозволив зробити висновки, на підставі яких Комісія здійснила ряд заходів, передбачених законодавством.
За результатами проведеного аналізу фінансової звітності за 2014 рік, встановлено, що емітент має низькі фінансово-господарські показники:
- Середня заробітна плата на одного працівника за рік склала 1983,33 грн.;
- Відношення суми дебіторської заборгованості та фінансових інвестицій з векселями до активів 99,44%;
- Співвідношення капіталізації емітента до розміру виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) 303,4;
- Співвідношення капіталізації емітента до вартості чистих активів такого емітента 10,2.
При цьому, капіталізація за ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" - 299518333,33 грн.
На кінець 2014 року Товариство мало зобов'язань на суму 122300 грн. Зобов'язання за виданими векселями - 477000,0 грн., поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом - 67000 грн., інші зобов'язання - 679000 грн., а саме: - кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги - 415000 грн., кредиторська заборгованість за розрахунками зі страхування - 7000 грн., кредиторська заборгованість з оплати праці - 57000 грн., інші поточні зобов'язання - 200000 грн.
Поточна ціна за акцію станом на 28 липня 2015 року на ПАТ "Фондова біржа "Інекс" склала 5,9918 грн. (при номіналі 1 грн.).
Враховуючи низькі фінансово-господарські показники, наявність значних боргових зобов'язань - об'єктивних причин для зростання ціни майже в 6 разів від номінальної вартості не вбачається.
Капіталізація ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" є дуже значною та входить до десяти емітентів з найбільшою капіталізацією, цінні папери яких торгуються на ПАТ "Східно-Європейська фондова біржа".
Таким чином, обсяги торгів та ціна на акції товариства абсолютно не відповідають об'єктивним показникам діяльності компанії та може бути пов'язана з ознаками маніпулювання цінами на фондовому ринку.
Слід зазначити, що здійснення на фондових біржах торгів цінними паперами, які мають низькі фінансові показники може нести ризики, зокрема, для інвесторів у цінні папери, оскільки такі цінні папери можуть бути використані при формуванні активів інститутів спільного інвестування недержавних пенсійних фондів та не дають можливості об'єктивно оцінити ризики інвестування коштів в цінні папери таких емітентів.
Станом на 30 червня 2015 року акції ПАТ "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" знаходились в активах 5 інститутів спільного інвестування.
Обсяг торгів на неорганізованому ринку за 2014-2015 рр. склав 23195911,34 грн. клієнтами виступали інститути спільного інвестування, страхові компанії тощо.
Таким чином, оцінка активів у вигляді акцій товариства в таких установах здійснювалася за ціною, яка склалась на біржі та не відповідає об'єктивним показникам діяльності компанії.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" маніпулюванням цінами на фондовому ринку є здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.
Отже, здійснення операцій, в тому числі купівля-продаж фінансових інструментів, зокрема, цінних паперів, які надають уявлення щодо поставки, придбання або ціни цінного паперу, що не відповідає дійсності, і призводять до встановлення на ринку інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій, є маніпулюванням цінами на фондовому ринку.
Суд дійшов висновку, що маніпулювання цінами на фондовому ринку, встановлення ознак якого належить до завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на фондовій біржі, оскільки для захисту держави, інвесторів.
Оскільки Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до своїх завдань, визначених законом, встановила ознаки маніпулювання цінами на фондовому ринку Публічним акціонерним товариством "Інвестиційно-фінансовий консалтинг", це є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на будь-якій фондовій біржі.
Суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відмову у позові.
Отже, касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Інвестиційно-фінансовий консалтинг" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2016 року у справі № 826/27667/15 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик,
Судді Верховного Суду